Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Veicināt ienākumus, samazināt izdevumus

Jānis Gabrāns
05:56
29.08.2019
7
Sportahalle Indarsfoto 2 1

Cēsu novada pašvaldība pagājušajā gadā pieņēma jauno sporta bāžu apsaimniekošanas modeli, kas paredzēja, ka visas novada sporta bāzes, arī slēpošanas un biatlona kompleksu apsaimniekos pašvaldības SIA “Cēsu Olimpiskais centrs”.

Tajā šobrīd Cēsu novada paš­valdībai pieder 74,16%, bet pārējie – Latvijas Olimpiskajai komitejai. Apvienojot visas sporta bāzes, rudenī plānots iegūt reģionālā olimpiskā centra statusu. Lai noskaidrotu, kā sokas Olimpiskajam centram, tikos ar “Cēsu Olim­piskā centra” valdes priekšsēdētāju Juri Markovu.

Vērtējums pēc gada

Ar šo vasaru visas sporta bāzes, ko agrāk apsaimniekoja Cēsu Sporta skola, nodotas Olim­piska­jam centram. Uz jautājumu, vai šis bija pareizs lēmums, J. Mar­kovs norāda, ka to redzēsim tikai pēc gada: “Pagājis tikai mēnesis, kopš viss ir mūsu pārziņā, tāpēc par nopietnu analīzi runāt nevar. Olimpiskā centra pamatuzdevums ir infrastruktūras apsaimniekošana, un gribam to darīt ekonomiski pamatoti. Katrā no objektiem ir izteikta sezonalitāte. Sporta zāles aktīvāk tiek izmantotas rudenī, ziemā, pavasarī, stadions – galvenokārt vasarā, slēpošanas bāze – ziemā. Šai sezonalitātei cenšos pakārtot darbinieku rotāciju, proti, ar esošajiem resursiem nodrošināt darbību visās bāzēs visa gada garumā. Kad ziemā stadions slēgts, darbinieki pārceļas darbā uz slēpošanas bāzi, kas nodrošina viņiem darbu visu gadu, un man nav jādomā par ārpakalpojumu. Nav māksla paņemt citus cilvēkus, bet ko viņiem darīt, kad sezona beidzas?

Viss tehniskais personāls, kas bija Sporta skolā, darbojas Olim­pis­kajā centrā. Darbu zaudējušas tikai divas apkopējas, jo, veicot aprēķinus, sapratām, ka šajā situācijā pirkt ārpakalpojumu ir lētāk.”

Olimpiskā centra atbildībā ir arī sporta zāle Lapsu ielā, kas nepieder pašvaldībai un ir ļoti bēdīgā stāvoklī. Ar īpašnieku noslēgts nomas līgums, katru gadu tas pa­­š­valdībai izmaksā vairākus tūkstošus eiro. J. Markovs stāsta, ka īpašnieki gatavi veikt ieguldījumus, lai zāle būtu mūsdienīgāka, bet tad īres maksa būs krietni lielāka, un pašvaldība nav tam gatava.

“Vasaras periodā bez šīs zāles varam iztikt, ziemā nē, jo tā šo­brīd ir vienīgā vieta, kur var trenēties vieglatlēti, un tās ir specifiskas vajadzības. Lodes grūšanā jātrenējas, vajadzīgs ieskrējiena celiņš, to visu nevar uzlikt uz treniņu, pēc tam noņemt. Tas ir stacionāri, bet mums nav vietas, kur to aprīkot. Ir jādomā par risinājumu, dažas ieceres ir, iespējams, nedaudz pārdrošas, piemēram, apjumt Cēsu Valsts ģimnāzijas stadionu. Esam atraduši Slovākijas firmu, kas šādu pakalpojumu piedāvā, tagad centīsimies saprast, kādas varētu būt izmaksas. Ja tās būtu saprātīgas un to varētu īstenot, tas būtu labs risinājums, lai vieglatlētiem ziemā nodrošinātu treniņu apstākļus, tā būtu iespēja arī futbolistiem ziemā spēlēt uz normāla laukuma. Bet šis jautājums vēl tikai idejas līmenī, un varbūt ar to tas arī beigsies,” atzīst J. Markovs.

Modernizēt sniega ražošanu

Slēpošanas – biatlona komplekss pēdējos gados bijis sarunu, strīdu, diskusiju objekts. Bija laiks, kad tika kalti lieli plāni par augsta līmeņa sacensībām, tad šī vieta izkrita pat no Latvijas sacensību aprites, tagad bāze atkal atgūstas.

J. Markovs gan norāda, ka par grandioziem plāniem vajadzētu aizmirst: “Salīdzinoši netālu ir Mado­nas bāze “Smeceres sils”, kas jau ir pasaules līmeņa bāze, un nedomāju, ka mums vajadzētu censties ar viņiem šajā līmenī konkurēt. Tur investēti ļoti lieli līdzekļi, mums jāsaprot, ka tas vilciens ir aizgājis. Mums jārada ļoti labi, kvalitatīvi treniņu apstākļi, kā arī iespēja nodrošināt valsts līmeņa sacensības. Labākajā gadījumā kādas Eiropas līmeņa sacensības. Jāiet soli pa solim, jāpiesaista investīcijas, lai esošo infrastruktūru sakārtotu atbilstoši šodienas prasībām.

Pēc pāris gadiem būs pieejamas valsts investīcijas sporta infra­struktūrai, tā būtu iespēja piesaistīt līdzekļus, ko investēt šajā bāzē. Pirmkārt, modernai sniega ražošanas tehnikai, lai mākslīgo sniegu var ražot pie pāris grādiem mīnusos, kas ir ļoti būtiski mūsu nestabilajos laika apstākļos. Šobrīd mums vislētākais sniegs sanāk no mīnus 10 – 15 grādiem un nākas ķert šos mirkļus. Tāpēc vajag tādas, kas ražo pie mīnus viens, mīnus divi grādi, tad varēs domāt arī par sniega depozītu. To var darīt arī tagad, bet ar mūsu esošajām iekārtām tas būs pārāk dārgs prieks. Jādomā arī par jaunas tehnikas iegādi trases ikdienas gatavošanai.”

Savulaik slēpošanas trase bija pieejama bez maksas, ja cilvēks nāca ar savām slēpēm, tagad jāmaksā ikvienam. J. Markovs norāda, ka visi šie līdzekļi atgriezti atpakaļ trasē, katru dienu to sagatavojot. Slēpotāji to novērtē, informācija izplatījās, un slēpot gribētāju plūsma pagājušajā ziemā bija liela. Tiesa, servisa centrs, kas ir dažu kvadrātmetru vagoniņš, neat­bilst nekādām prasībām, bet arī te gaidāmas pārmaiņas. Tuvā­ko mēnešu laikā tiks parakstīts līgums ar Lauku atbalsta dienestu par finansējuma piešķiršanu servisa mājas būvniecībai, būvniecība notiks nākamajā vasarā, un tad arī servisa māja būs atbilstoša mūsdienu prasībām.

Mešanas sektori

Cēsu stadions arvien vairāk ieiet Latvijas sacensību apritē. Te notiek Latvijas kausa posmi pludmales volejbolā, pēc tribīņu nodošanas varēs rīkot augsta līmeņa futbola sacensības. Būvējot stadionu, neapmierināti bija vieglatlēti, norādot, ka uz mākslīgā seguma nevar rīkot mešanas disciplīnu sacensības. Izskanēja, ka varētu šo sektoru veidot stadiona daļā, kas ir privātīpašumā, taču pagaidām nav izdevies panākt vienošanos.
“Līdzīgi kā ar slēpošanas centru, jājautā, vai vajadzētu investēt milzu līdzekļus, ja nākamgad tiks atvērts rekonstruētais Daliņa stadions Valmierā, kur būs investēti desmit miljoni eiro. Mums pašiem sev vienkārši godīgi jāpasaka, ko varam atļauties, kāda līmeņa sacensības, un ko nē. Cēsu Valsts ģimnāzijas stadionā var rīkot mešanas disciplīnas, un kāpēc gan Latvijas čempionātā vieglatlētikā nevar būt tā, ka mešanas disciplīnas notiek vienā stadionā, viss pārējais – otrā.”

Pirms kāda laika sociālajos tīklos sacēlās ažiotāža par stadiona izmantošanas maksu. Drīz vien noskaidrojās, ka tas bijis tikai pārpratums, taču domes lēmums par maksu ir pieņemts J. Markovs skaidro, ka ar nākamo sezonu ikvienam apmeklētajam būs iespēja rezervēt jebkuru no sektoriem sev vēlamajā laikā: “Tas galvenokārt attiecas uz pludmales volejbola, tenisa un basketbola laukumiem. Futbolā var darboties daudzi spēlētāji paralēli, tur pastāv dažādas iespējas. Būs maksa par rezervāciju, mūsu pienākums nodrošināt, lai cilvēks saņemtu šo pakalpojumu. Septembrī sāks darboties Olimpiskā centra jaunā mājaslapa, kurā būs integrēta šī rezervēšanas sistēma, un tā attieksies arī uz visām sporta zālēm. Jo tur veidojas brīvie laiki, kurus ikviens interesents var rezervēt.”

Samazināt izdevumus

Kad veidoja Olimpisko centru, kas apsaimniekotu arī visas sporta zāles, viens no uzstādījumiem bija veicināt ienākumus. Sportā iesaistīto cilvēku skaits pieaug, tas redzams pēc noslodzēm, taču ar ienākumu ģenerēšanu nav tik vienkārši. J. Markovs atzīst: “Ar bažām gaidu vispārizglītojošo skolu, Sporta skolas grafikus ar viņu vajadzībām, kas nepieciešams mācību procesam un treniņu procesam. Tad nāk trešā prioritāte – sporta klubi un biedrības. Tikai tad, kad viss būs salikts, redzēsim, kas vispār paliek brīvs. Un te rodas zināmas pretrunas ar šo ienākumu veicināšanu, jo kā to izdarīt, ja nav ar ko, viss jau gandrīz aizņemts. Taču nesēžam rokas klēpi salikuši. Ja nevar ģenerēt ienākumus, atliek otrs – analizēt procesus, lai mazinātu izdevumus. Šobrīd veicam ļoti precīzu uzskaiti pa stundai, kas notiek stadionā. Te redzam, ka varētu ietaupīt līdzekļus rīta stundās. Šobrīd stadions tiek atvērts septiņos, statistika rāda, ka stundā līdz astoņiem ienāk pieci cilvēki mēnesī. Viena stunda stadionā izmaksā 23 eiro, un ir jautājums, vai jātur stadions vaļā šajā laikā, varbūt var sākt darbu astoņos.

Līdzīgi ar Piebalgas ielas zāli. Tā veras plkst. 7.30, mācības sākas pēc astoņiem, un ir jautājums, kam atveram zāli uz šo pusstundu? Analizēsim, kas notiek šajā laika posmā, ja izrādīsies, ka tur ienāk viens divi cilvēki, vērsim zāli vaļā no astoņiem.

Šajā zālē kopš uzbūvēšanas apgaismes ķermeņi nav mainīti, elektrības patēriņš kopā ar ventilāciju stundā sastāda 150 kilovatus. Ja gaismu ieslēdz astoņos, izslēdz desmitos, katrs var parēķināt, cik tas izmaksā. Jebkurā variantā lielākais pasūtītājs būs paš­valdība, vai tā būs mācību iestāde, sporta skola vai kāda biedrība.

No vienas puses, varētu neiespringt, jo naudu tāpat saņemsim, bet gribas domāt par ekonomiju, jo tā samazināsim izdevumus paš­valdībai. Tagad notiek pārrunas par ekonomiskāku apgaismojumu, arī turpmāk vērtēsim, rēķināsim, lai netērētu naudu, lai viss būtu balstīts precīzos aprē­ķinos.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Pirmā kārta pārvarēta

07:11
22.11.2024
14

Biedrības “Cēsu Basketbola Attīstībai” komandas turpina sezonu. Vīriešu komanda aizvadītajā nedēļā piedzīvoja pirmo zaudējumu Latvijas čempionāta reģionālajā līgā, līdzvērtīgā spēlē zaudējot “Bertānu Valmieras BS” basketbolistiem. Pirmā ceturtdaļa noslēdzās neizšķirti 16:16, bet otrā cēsniekiem bija neveiksmīga, zaudēts 15:24. Kaut arī cēsnieki darīja, ko varēja, lai spēli glābtu, pilnībā sadeldēt starpību neizdevās, un zaudējums 73:77. Cēsu komandā […]

Paveikts gandrīz maksimums

06:48
21.11.2024
63

Tā par aizvadīto rallija sezonu saka Emīls Blūms, kurš kopā ar stūrmani Didzi Eglīti var lepoties ar četrām pirmajām vietām un vienu vicečempiona titulu. “Var teikt, ka no maksimālā desmit esam izpildījuši 9,5,” saka Emīls. “Latvijas čempionātā uzvarējām gan savā ieskaites klasē LRČ5, gan arī absolūtajā vērtējumā, kur sacentāmies arī ar braucējiem, kuriem jaudīgāki braucamie. […]

No desmit desmit

06:41
19.11.2024
20

Ar tādu statistiku šobrīd Baltijas basketbola līgā (BBBL) spēlē Cēsu pilsētas Sporta skolas (CPSS) U16 vecuma grupas meitenes. Aizvadīti divi sabraukumi, no desmit spēlēm jaunās cēsnieces uzvarējušas visās un ir grupas līderes. Komandas treneri Reinis Rudzītis un Olena Fatnieva. Aizvadītās nedēļas nogalē BBBL otrais sabraukums notika Rīgā, un Cēsu komanda to sāka ar spēli pret […]

Vinetai Pētersonei pasaules čempionāta bronza

11:11
18.11.2024
33

Dienvidāfrikā aizvadīts pasaules čempionāts “Pump Track” velobraukšanā, kur dāmu konkurencē bronzas medaļu izcīnīja cēsniece Vineta Pētersone. Šis velosacensību veids gūst arvien lielāku popularitāti, pasaules čempionāts bija jau septīto gadu. Sacensības notiek īpašās trasēs, cēsniekiem jau vairākus gadus ir iespēja redzēt Latvijas “Pump Track” čempionāta posmus trasē Niniera ielā. Sace­n­sības zīmīgas ar to, ka te nav […]

Sajust futbola garšu

06:07
12.11.2024
132

Pagājis pusotrs gads, kopš izveidots futbola klubs FK “Cēsis”, jo daļu jauno sportistu vecāku neapmierinājaiepriekšējā kluba darbība. Par paveikto, gūtajām atziņām “Druva” uz sarunu aicināja kluba prezidentu Oļegu Groševu. Viņš gan norāda, ka īsti nepatīkot, ka viņu sauc par prezidentu: “Mēs kluba vadībā visi esam bērnu vecāki, kuri to dara savu bērnu dēļ. Tas ir […]

Pasaules čempionāta medaļas arī cēsniecēm

06:50
08.11.2024
76

Polijā aizvadīts pasaules čempionāts 100 lauciņu dambretē jauniešiem, kurā par godalgotajām vietām jaunieši cīnījās piecās vecuma grupās meitenēm un zēniem – U8, U10, U13, U16 un U19. Latvijas komandas sastāvā spēlēja arī “DAB Cēsis” jaunās dambretistes- māsas Luīze un Marlēna Gudēvicas-Liepiņas. Starts abām padevās ļoti sekmīgs, Luīzei zelta un bronzas medaļas, Marlēnai – bronza.Čempionāts sākās […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
41
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
12
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi