Vārtsargs ir nozīmīgs postenis ikvienā sporta spēlē, kur tāds nepieciešams. Labs vārtsargs ir komandas garants, arī spēlētāji laukumā jūtas drošāk, ja zina, ka vārti ir drošībā. Bet lai kļūtu par labu vārtsargu, nepieciešams vairot pieredzi, apgūt zināšanas, ko sniedz pieredzes bagātāki kolēģi.
Latvijā
florbola vārtsargi daudzus gadus mācījās un papildināja prasmes pašmācības ceļā, skatoties, ko dara citi, meklēja savus risinājumus. Līdz pērn viens no virslīgas pieredzes bagātākajiem vārtsargiem Andis Blinds nolēma, ka nevar turēt sveci zem pūra un sāka vārtsargu mācības. Pirmā nodarbība notika 2012.gada sākumā, un tradīcija sekmīgi turpinājusies. Šajā vasarā Talsos notika lielā nometne, kur pasniedzēju vidū bija arī Zviedrijas izlases vārtsargs. Šajā trīsdienu nometnē piedalījās vairāk nekā 50 dažāda vecuma vārtsargu no vairākām valstīm.
Jaunā mācību sezona vārtsargiem sākās ar nodarbībām Cēsīs un notika sadarbībā ar Cēsu novada domi, Cēsu Sporta skolu, biedrību “Sporta klubs Lekrings” un “Sporta iela” SIA. Ieradās 30 vārtsargi no visas Vidzemes.
Andis Blinds atzina, ka ir priecīgs par lielo atsaucību, jo Vidzemē šādas mācības notika pirmo reizi: “Florbolā kā samērā jaunā sporta veidā Latvijā vārtsargu mācības bija pamesta novārtā, bet tās ir ļoti vajadzīgas, jo klubu treneri nezina visas nianses. Šķiet, esmu palicis vienīgais ar tik lielu pieredzi, tāpēc gribas to nodot tālāk, izglītot jaunos. Arī tāpēc, ka tā ir mana sirdslieta. Svarīgi iedot pašus pamatus, jo daudziem nav bijis izpratnes, viņi kaut kā to apguvuši pašmācības ceļā. Pēc principa – ka tikai kaut kā atsist to bumbiņu, bet patiesībā tur apakšā ir tehnikas lietas. To skandināvi izdomājuši, kā vārtos darboties veiksmīgāk. Un mūsu vārtsargiem svarīgi apgūt šo pieredzi.”
Trīs stundas sanākušie atsvaidzināja darbības pamatelementus, turpināja attīstīt pārvietošanos, pozīcijas izvēli un daudzas citas ar vārtsargu spēli saistītas lietas. Treniņa praktiskajā daļā pievienojās vairāki Cēsu virslīgas komandas “Lekrings” labākie spēlētāji, tai skaitā Andris Rajeckis, Artūrs Jurševskis, Dāvis Vilders, lai vārtsargi apgūto varētu pārbaudīt praksē.
Uz nometni bija ieradušies arī vairāki Cēsu puses vārtsargi. Amatas novada komandas, kas spēlē Cēsu novada atklātajā čempionātā, vārtsargs Artūrs Margevičs atzina, ka šī ir lieliska iespēja papildināt zināšanas, jo mācības notiek tuvu mājām: “Ir svarīgi, ja šīs jomas profesionālis pastāsta, kas un kā pareizi jādara. Esmu florbolā trešo gadu, pieredze ar katru gadu nāk klāt, gribas cerēt, ka arī sniegums, bet šādas nodarbības to tikai var vēl veicināt. Ceru, ka tas ļaus palīdzēt komandai šajā sezonā rādīt vēl labāku sniegumu.”
A. Margevičs pastāstīja, ka jau no bērnības gribējis kļūt par vārtsargu. Toreiz sapnis bijis kļūt par hokeja vārtsargu, bet ledus halle bijusi pārāk tālu, tāpēc iecere nav īstenota. Tagad sapni izdevies realizēt florbolā, un pats sportists ir apmierināts ar savu izvēli.
Treniņa dalībnieku vidū bija arī komandu “Lekrings 1” un “CPSS/ Lekrings” U-18 vārtsargs Oskars Sietinsons. Viņš pastāstīja, ka uz nodarbībām atnācis gūt pieredzi, celt savu līmeni, lai labāk varētu darboties vārtos: “Pašam to visu grūti apgūt, bet redzu, ka tieši nodarbības ļauj uzlabot meistarību. Esmu bijis arī citās mācībās, tostarp, vasaras nometnēs, un rezultāts ir jūtams. Atceros, kad nometnē mācīja ātrās kustības no stabiņa uz stabiņu, sākumā likās grūti, tagad pagājis laiks un šķiet tik vienkārši to izdarīt, jo esmu pie tā piestrādājis. Tā visām kustībām jāiestrādājas automātiski, lai spēles laikā par tām nav jādomā.”
Oskaram šis ir pēdējais gads jauniešu čempionātā, taču jaunais vārtsargs jau izvirzījis mērķi iekļūt pieaugušo izlasē.
Pieredzējušais A. Blinds uz jautājumu, kas nepieciešams, lai kļūtu par labu vārtsargu, atbild: “Veiklība, kustīgums un, nenoliedzami, arī fiziskā sagatavotība. Daudziem varbūt liekas, ka tas nav pārāk svarīgi, jo vārtsargam nav taču nekur jāskrien, bet patiesībā, lai kļūtu par augsta līmeņa vārtsargu, jābūt fiziski ļoti spēcīgam. Lai visas kustības, kas galvenokārt notiek, stāvot uz ceļiem, kas nav pārāk ērti, varētu viegli izpildīt.
Jābūt arī psiholoģiski stipram. Treniņā tam varbūt nav nozīmes,
bet 70 procentus no veiksmīgas spēles dod tieši psiholoģija. Jābūt pārliecībai par saviem spēkiem, ja tās nav, laukumā nav ko meklēt. Bet to pārliecību var gūt caur treniņiem. Protams, vārtsarga sabiedrotā ir arī veiksme, jo tā vairāk palīdz, jo kļūsti pārliecinātāks par saviem spēkiem.”
Skatoties uz Latvijas vārtsargu līmeni, A. Blinds norāda, ka jau sāk parādīties laba tehnika. Puikas, kuri jau otro gadu nāk uz nodarbībām, ir jūtami auguši, un tas apliecina, ka šis ir pareizais ceļš.
Nodarbības turpināsies arī citās vietās, un nākamajā vasarā atkal plānota lielā trīsdienu nometne, kas, iespējams, notiks Cēsīs.
Komentāri