Dienvidkorejā vakar noslēdzās Pasaules Jaunatnes ziemas olimpiskās spēles, kas tāpat kā lielā olimpiāde notiek reizi četros gados. Jaunatnes ziemas spēlēs piedalās jaunieši no 15 līdz 18 gadu vecumam.
Jau rakstījām, ka Latvijas izlases sastāvā bija arī divi cēsnieki: biatloniste Stella Bleidele un kamaniņu braucējs Edvards Marts Markitāns. Tagad var teikt, ka pēc zināma laika arī Cēsis, kur šis sporta veids Latvijā sācies, atkal pārstāv kāds kamaniņu braucējs. Atliek tikai vēlēt, lai Edvardu redzam arī Latvijas pieaugušo izlasē. Šobrīd viņam 17 gadi, pasaules apritē viņš startē jauniešu un junioru sacensībās.
Kā zināms, Dienvidkorejā individuālajās sacensībās viņš ierindojās 4.vietā, bet komandu stafetē ar komandas biedriem izcīnīja sudraba godalgu. Lai arī spēles noslēdzās tikai vakar, kamaniņu braucēji Latvijā atgriezās jau pirms nedēļas, un “Druva” sazinājās ar jauno kamaniņu braucēju. Viņš saka, ka līdzšinējā sportiskajā pieredzē šis noteikti bijis lielākais sporta notikums: “Tas tiešām bija viens foršs piedzīvojums. Tur valdīja lieliska atmosfēra, varēja redzēt, ka šim sporta notikumam rīkotāji rūpīgi gatavojušies. Biju arī atklāšanas ceremonijā, tā tiešām bija pārsteidzoša, nebiju ko tādu pat gaidījis. Lai arī šīs bija jauniešu spēles, tās bija kā īstas olimpiskās spēles.”
Konkurenti gan cēsniekam nebija sveši, ar lielu daļu no braucējiem jau ticies, sacenties citās sacensībās.
Mēdz teikt, ka sportā ir divas netīkamākās vietas, Edvardam šoreiz abas – gan otrā, gan ceturtā. Sarunā viņš atzīst, ka lielāka sāpe laikam par otro vietu stafetē. Jautāts, kas stafetē noteicošais, viņš saka: “Svarīga ir laba reakcija, lai īstajā laikā bez mazākās kavēšanās var doties trasē, un, protams, labi braucieni. Ja nespēj ātri reaģēt, uz augstām vietām nevar cerēt, jo kamaniņu braukšanā visu izšķir sekundes tūkstošdaļas. Arī individuālajās sacensībās droši vien varēju kādu vietu pakāpties augstāk, bet īsti neizdevās starts, rezultātā trases lejas daļā ātrums nebija tik liels kā citiem, tāpēc arī tikai ceturtā vieta. Tas nozīmē, ka ir iespēja augt.”
Korejas trasi sportists iepazinis jau pirms gada, kad tur notika jauniešu sacensības. Tad individuālajās sacensībās bija piektais, bet komandu stafetē, gluži kā šogad, izcīnīta otrā vieta. Tāpēc trase nebija jāiepazīst pilnībā no jauna, un braucējs saka, ka ir izdevies “atkost” galvenās un svarīgākās atslēgas vietas: “Kopumā šī trase nav sarežģīta, bet, lai sasniegtu labu rezultātu, labi jāpaņem starts. Lielā mērā no tā atkarīgs ātrums trases lejas daļā.”
Edvards ar kamaniņu sportu nodarbojas jau sešus gadus. Sākumā gribējis iet uz bobsleju, bet tam bijis par jaunu, treneri ieteikuši iet uz kamaniņām. Aizgājis, iepaticies, un bija gatavs trīs četras dienas nedēļā no Cēsīm braukt uz treniņiem Siguldā. Šobrīd mācās Murjāņu sporta ģimnāzijā, viņa treneris ir pieredzējušais Mihails Arhipovs. Sacensībās startē kopš 2018.gada. Jautāts par šīs sezonas lielākajiem panākumiem, Edvards min arī sacensības Vācijā, kur jauniešu kontinentālā kausa 4.posmā izcīnījis trešo vietu. Par sportista potenciālu liecina tas, ka pirmajā braucienā viņam sestais labākais finiša laiks, otrajā braucienā, uzrādot labāko starta un arī finiša laiku, spēja iekļūt labāko trijniekā.
“Konkurence pasaulē ir spēcīga, katrā braucienā jācīnās ar maksimālo atdevi. Arī Latvijā ir nopietni konkurenti, arī te nekas nenāk viegli. Ir nemitīgi jāaug, jātrenējas, jāpilnveidojas, lai varētu konkurēt,” saka E. Markitāns.
Skatoties kamaniņu sporta sacensības, tur viss notiek ļoti ātri, tāpēc jautāju, kā trasē pieņemt lēmumus, kontrolēt situāciju. Braucējs saka, ka daudz notiek instinktu līmenī: “Katrā trasē ir jābrauc iespējami daudz reižu, lai viss notiktu automātiski, jo nevar domāt, kas tagad jādara, ir vienkārši jādara!”
Pēc Dienvidkorejas atelpas brīdis nebija garš, un braucējs jau devies uz Norvēģiju, lai pārbaudītu savus spēkus junioru konkurencē. Viņš neslēpj, ka tur konkurence būs sīvāka, bet, kā zināms, tikai pret spēcīgiem pretiniekiem aug meistarība. Edvards stāsta, ka ziemā sacensību kalendārs ļoti blīvs, tādēļ Latvijā iznāk būt samērā mazu laika posmu.
Komentāri