Pirmdiena, 22. aprīlis
Vārda dienas: Armands, Armanda

Pirmais olimpiskais sudrabs

Jānis Gabrāns
12:21
05.02.2024
5
Edvarts Markitans Copy

Dienvidkorejā vakar noslēdzās Pasaules Jaunatnes ziemas olimpiskās spēles, kas tāpat kā lielā olimpiāde notiek reizi četros gados. Jaunatnes ziemas spēlēs piedalās jaunieši no 15 līdz 18 gadu vecumam.

Jau rakstījām, ka Latvijas izlases sastāvā bija arī divi cēsnieki: biatloniste Stella Bleidele un kamaniņu braucējs Edvards Marts Markitāns. Tagad var teikt, ka pēc zināma laika arī Cēsis, kur šis sporta veids Latvijā sācies, atkal pārstāv kāds kamaniņu braucējs. Atliek tikai vēlēt, lai Edvardu redzam arī Latvijas pieaugušo izlasē. Šobrīd viņam 17 gadi, pasaules apritē viņš startē jauniešu un junioru sacensībās.

Kā zināms, Dienvidkorejā individuālajās sacensībās viņš ierindojās 4.vietā, bet komandu stafetē ar komandas biedriem izcīnīja sudraba godalgu. Lai arī spēles noslēdzās tikai vakar, kamaniņu braucēji Latvijā atgriezās jau pirms nedēļas, un “Druva” sazinājās ar jauno kamaniņu braucēju. Viņš saka, ka līdzšinējā sportiskajā pieredzē šis noteikti bijis lielākais sporta notikums: “Tas tiešām bija viens foršs piedzīvojums. Tur valdīja lieliska atmosfēra, varēja redzēt, ka šim sporta notikumam rīkotāji rūpīgi gatavojušies. Biju arī atklāšanas ceremonijā, tā tiešām bija pārsteidzoša, nebiju ko tādu pat gaidījis. Lai arī šīs bija jauniešu spēles, tās bija kā īstas olimpiskās spēles.”

Konkurenti gan cēsniekam nebija sveši, ar lielu daļu no braucējiem jau ticies, sacenties citās sacensībās.

Mēdz teikt, ka sportā ir divas netīkamākās vietas, Ed­vardam šoreiz abas – gan otrā, gan ceturtā. Sarunā viņš atzīst, ka lielāka sāpe laikam par otro vietu stafetē. Jautāts, kas stafetē noteicošais, viņš saka: “Svarīga ir laba reakcija, lai īstajā laikā bez mazākās kavēšanās var doties trasē, un, protams, labi braucieni. Ja nespēj ātri reaģēt, uz augstām vietām nevar cerēt, jo kamaniņu braukšanā visu izšķir sekundes tūkstošdaļas. Arī individuālajās sacensībās droši vien varēju kādu vietu pakāpties augstāk, bet īsti neizdevās starts,  rezultātā trases lejas daļā ātrums nebija tik liels kā citiem, tāpēc arī tikai ceturtā vieta. Tas nozīmē, ka ir iespēja augt.”

Korejas trasi sportists iepazinis jau pirms gada, kad tur notika jauniešu sacensības. Tad individuālajās sacensībās bija piektais, bet komandu stafetē, gluži kā šogad, izcīnīta otrā vieta. Tāpēc trase nebija jāiepazīst pilnībā no jauna, un braucējs saka, ka ir izdevies “atkost” galvenās un svarīgākās atslēgas vietas: “Kopumā šī trase nav sarežģīta, bet, lai sasniegtu labu rezultātu, labi jāpaņem starts. Lielā mērā no tā atkarīgs ātrums trases lejas daļā.”

Edvards ar kamaniņu sportu nodarbojas jau sešus gadus. Sākumā gribējis iet uz bobsleju, bet tam bijis par jaunu, treneri ieteikuši iet uz kamaniņām. Aiz­gājis, iepaticies, un bija gatavs trīs četras dienas nedēļā no Cēsīm braukt uz treniņiem Si­guldā. Šobrīd mācās Murjāņu sporta ģimnāzijā, viņa treneris ir pieredzējušais Mihails Arhipovs. Sacensībās startē kopš 2018.gada. Jautāts par šīs sezonas lielākajiem panākumiem, Edvards min arī sacensības Vācijā, kur    jauniešu kontinentālā kausa 4.posmā izcīnījis trešo vietu. Par sportista potenciālu liecina tas, ka pirmajā braucienā viņam sestais labākais finiša laiks, otrajā braucienā, uzrādot labāko starta un arī finiša laiku, spēja iekļūt labāko trijniekā.

“Konkurence pasaulē ir spēcīga, katrā braucienā jācīnās ar maksimālo atdevi. Arī Latvijā ir nopietni konkurenti, arī te nekas nenāk viegli. Ir nemitīgi jāaug, jātrenējas, jāpilnveidojas, lai varētu konkurēt,” saka E. Markitāns.

Skatoties kamaniņu sporta sacensības, tur viss notiek ļoti ātri, tāpēc jautāju, kā trasē pieņemt lēmumus, kontrolēt situāciju. Braucējs saka, ka daudz notiek instinktu līmenī: “Katrā trasē ir jābrauc iespējami daudz reižu, lai viss notiktu automātiski, jo nevar domāt, kas tagad jādara, ir vienkārši jādara!”

Pēc Dienvidkorejas atelpas brīdis nebija garš, un braucējs jau devies uz Norvēģiju, lai pārbaudītu savus spēkus junioru konkurencē. Viņš neslēpj, ka tur konkurence būs sīvāka, bet, kā zināms, tikai pret spēcīgiem pretiniekiem aug meistarība. Edvards stāsta, ka ziemā sacensību kalendārs ļoti blīvs, tādēļ Latvijā iznāk būt samērā mazu laika posmu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

“Apse” nosargā titulu

15:32
22.04.2024
18

Ar komandas “Apse” uzvaru noslēdzies apvienotais Cēsu un Smiltenes novada čempionāts basketbolā, kam sākotnējais nosaukums bija Vidzemes basketbola līga.  Šajā sezonā čempionātā startēja septiņas komandas: piecas no Smiltenes novada, viena Igaunijas komanda un “Apse” no Cēsīm. Regulārajā turnīrā komandas izspēlēja vienu apli, “Apse” izcīnīja piecas uzvaras, piedzīvoja sāpīgu zaudējumu 83:84 pret “Basketbola klase Valkā”. Izslēgšanas […]

“Lekrings” bronzas mirdzumā

05:41
18.04.2024
47

Aizvadītās nedēļas nogalē (13.,14.04.) medaļas sadalīja Latvijas florbola čempionāta virslīgas komandas, un šoreiz bronzas medaļas gan kluba “Lekrings” vīriešu, gan sieviešu komandām. Atkārtots panākums Kā pirmās cīņā par medaļām iesaistījās “Lekrings” dāmas, kurām bronzas spēle notika ceturt­dienas vakarā. Jau no pirmajām minūtēm bija redzams, ka Cēsu komanda noskaņojusies tikai uz uzvaru. Te var atcerēties, ka […]

Orientieristiem sākas cīņa par Latvijas kausiem

06:14
15.04.2024
97

Latvijas kausā orientēšanās sportā jau aizvadīti pirmie posmi. Sezona sākās Lieldienu brīvdienās, bet pagājušās nedēļas nogalē risinājās divu dienu orientēšanās sacensības “Kurzemes pavasaris”, pulcējot vairāk nekā 750 orientieristu, viņu vidū arī kupls skaits Lietuvas sportistu. Savu varējumu rādīja arī komandas “Meridiāns OK/ CPSS” pārstāvji.  Divu dienu kopvērtējumā elites grupās labākie: dāmām Leonarda Baltiņa, kurai 4.vieta, […]

Stadions četros gadalaikos izskriets

13:59
13.04.2024
46

Jau trešo sezonu sporta klubs “Ašais” un tā vadītājs Austris Āboliņš piedāvā īpašas sacensības, skriešanas seriālu “Stadions 4 gadalaikos”. Jau nosaukums vēsta, ka dalībniekiem ir iespēja Cēsu stadionā startēt ik sezonā, arī tik neierastajā – ziemā, kad, šķiet, stadionā neviens neskrien. Katrā posmā dalībnieki veic atšķirīgu distanci – vasarā 400 m, rudenī startē jūdzes skrējienā, […]

Sezona iesākta veiksmīgi

07:10
11.04.2024
38

Ventspilī aizvadīts Latvijas ziemas čempionāts mešanu disciplīnās. Lai arī nosaukumā iekļauts vārds “ziemas”, patiesībā šīs ir sezonas pirmās vieglatlētikas sacensības stadionā. Tajās jau ierasti sacenšas diska, šķēpa un vesera metēji. Uz Ventspili no Cēsīm devās arī vairāki trenera Māra Urtāna audzēkņi, lai rādītu spēkus diska mešanā. Sezona iesākta ļoti atzinīgi, pārvedot mājās vairākas godalgas. Īpaši […]

Līgatnes florbolistēm– sudrabs

06:25
10.04.2024
94

Sadalītas medaļas un tituli Latvijas čempionātā sievietēm 1.līgā, kur finālā tikās komandas “Līgatne” un “Rubene 1”. Favorītu lomā rubenietes, kuras uzvarēja regulārajā čempionātā, taču izslēgšanas spēles var atnest pārsteigumus. Pēc pirmās trešdaļas 1:0 “Rubene 1” labā, otrās trešdaļas sākumā Līgatnes komanda panāca izlīdzinājumu. Taču spēles turpinājumā noteikumus laukumā diktēja “Rubene 1” komanda, spēli noslēdzot savā […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
33
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi