Jau rakstījām, ka cēsniece Dagnija Bērziņa Čehijā notikušajā pasaules junioru un masteru čempionātā bodibildingā, fitnesā un bodifitnesā izcīnīja bronzas medaļu junioru sieviešu grupā bodibildinga Open kategorijā. Arī pērn viņa no pasaules čempionāta atgriezās ar bronzas godalgu.
Sarunā medaļniece atzina, ka šoreiz klājies vieglāk, īpaši psiholoģiskajā ziņā, jo bijušas zināmas visas nianses. Dagnijas treneris Lauris Šķēle stāsta, ka viņas sniegums bijis ļoti pārliecinošs, diemžēl šajā sporta veidā daudz nosaka tiesnešu subjektīvais vērtējums: „Tiesnešu kolēģija gadiem nemainās, tāpēc vienmēr vajadzīgs kas cits, kas viņus pārsteigtu. Svarīgi, lai programma patiktu arī skatītājiem. Muzikālajam materiālam paņēmām Dimas Bilana dziesmu, ar ko viņš startēja Eirovīzijā, cerībā, ka tā iepatiksies Krievijas tiesnešiem. Taču pirmās divas vietas vienalga tika šīs valsts pārstāvēm, lai gan Dagnija bija labāka. Bet tur vari kaut uz galvas stāvēt, rezultāts skaidrs jau iepriekš. Pat vecās Eiropas tiesneši atzina, ka viņa bijusi pārāka par sāncensēm, bet slāvu valstu tiesneši bija Krievijas pusē.”
“Protams, patīkami, ja vācu tiesnesis pienāk klāt, uzslavē, ka esmu bijusi labākā, bet svarīgs tomēr tas gala rezultāts,” nosaka Dagnija.
L. Šķēle norāda vēl kādu niansi, proti, ka Dagnija uzaicināta uz foto sesiju pēc sacensībām, bet pirmo divu vietu ieguvējas ne: “Tas vien liecina par objektivitātes trūkumu.”
Sportiste norāda, ka panākumu pamatā ir izturība, pacietība, neatlaidība un disciplīna pret sevi. Sportā tāpat kā dzīvē panākumi atkarīgi no mērķtiecības un gribasspēka. Viens nav karotājs, tāpēc nozīmīga loma esot trenerim, kurš izstrādāja treniņu programmu, sekoja līdzi treniņu procesam, arī citiem, kuri palīdzēja gatavoties sacensībām. Lai priekšnesums būtu skatāmāks, saturīgāks, stilistiski labāks, konsultācijas sniedza hip hop deju pasniedzējs Vitālijs.
Sportiste lielu paldies saka Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolai. Gatavošanās sacensībām paņemot daudz laika, bet pasniedzēji esot ļoti pretimnākoši, lai paralēli treniņiem un sacensībām varētu arī turpināt mācības klātienē.
Divas bronzas medaļas junioru kategorijā paliks arī D. Bērziņas vienīgās medaļas šajā vecuma grupā bodibildingā. Junioru laiks beidzies, tagad Dagnija startēs sieviešu konkurencē bodifitnesā.
„Atšķirība tāda, ka bodifitnesā nav jāveido programma, tur jāprot parādīt visas muskuļu grupas. Šajā veidā vairāk tiek akcentēta sievišķība. Tur nav nepieciešama milzīga muskuļu masa, svarīgs atlētisks augums. Uz skatuves jāiet augstpapēžu kurpēs, jāprot graciozi kustēties. Tur nav sīkumu, visam jābūt perfekti, tā, lai tevi pamana.
Vispirms maijā būs Baltijas čempionāts, tad sekos Eiropas meistarsacīkstes. Baltijā gribu cīnīties par vietu trijniekā, bet Eiropā būtu labi iekļūt desmitniekā. Apzinos, ka tas nebūs viegli, bet ir mērķis, uz ko tiekties. Sportista sagatavošanās ir ļoti daudzpusīgs process, kur jāņem vērā daudzi faktori, bet vēlmei sasniegt augstus rezultātus jābūt pāri visam.
Sacensībās uz skatuves vienlaikus ir apmēram 30 dalībnieces, tāpēc jāprot sevi parādīt tā, lai žūrija pamana. Visu laiku jāsmaida, visam jābūt perfekti, jo mazākā kļūdiņa var maksāt vietu pusfinālā vai finālā. Tur ir pamatīgas dzirnavas, ja iekļūsti starp pirmajām 15, labi, ja ne – brauc mājās. No tām 15 uz finālu izsijā tikai sešas.”
Treneris gan uzsver, ka pirmajā gadā augsti mērķi netiek izvirzīti, svarīgi vispirms aklimatizēties jaunajā vidē. Sagatavošanās programma nemainās, tāpat ir darbs trenažieru zālē, diēta.
„Šis ir sporta veids, par ko jādomā 24 stundas diennaktī. Ko ēd no rīta, ko pusdienā, ko vakarā, plus vēl rūpīgi treniņi. Tātad sportists visu gadu domā par sacensībām. Augstākā līmeņa sportistiem ir dietologi, kuri rūpīgi seko līdzi ēdienkartei, jo šajā sporta veidā pusi no panākumiem dod tas, ko sportists apēd. Dagnija pati veic rūpīgu uzskaiti, kas kurā dienā apēsts, un arvien vairāk top zināms, kas notiks, apēdot to vai citu produktu. Katrs sīkums ietekmē, un vienā naktī var sabojāt visu gada darbu. Ja vakarā pirms sacensībām uzņem pārāk daudz ogļhidrātu, otrā dienā organisms ir kā švamme, un par labiem panākumiem var nesapņot. Vajadzīgs konkrēts mērķis, uz ko iet, tad vieglāk noskaņoties šādam dienas režīmam. Ļoti daudzi jaunieši, kuri nāk uz zāli, nesaprot, cik svarīga ir ēšana. Viņi nāk, trenējas, bet rezultāta nav. Kad paprasu, ko esi ēdis, atbild – pāris sviestmaižu brokastīs. Cilvēki nepievērš uzmanību tam, ko ēd, liek iekšā, kas pagadās, bet labākais ēdiens, ja gribi ko panākt, ir vistas fileja ar rīsiem. Tur ir gan ogļhidrāti, gan olbaltumvielas. Jāiztiek bez sāls un cukura, bet, kad pie tā pierod, tas ir pieņemami,” skaidro L. Šķēle.
D. Bērziņa gatava nākamajam izaicinājumam, aicinot arī jauniešus un jaunietes pievērsties šim joprojām mazpazīstamajam sporta veidam.
„Nebaidieties izaicinājuma – viss ir jūsu spēkos, un patiesībā nav nekā neiespējama. Ja ir vēlme sasniegt iespējami augstākus rezultātus, dariet to vairākos posmos. Izvirziet sasniedzamu mērķi, kad tas īstenots, dodieties uz nākamajām virsotnēm. Tas mobilizē gribasspēku, kad mērķi tiek sasniegti, rezultāts dod patiesu gandarījumu. Gribu atgādināt, ka, sākot nodarboties ar fitnesu, daudz atkarīgs no saņemtajām zināšanām un konsultējošā trenera pieredzes,” saka D. Bērziņa.
Komentāri