Ar saukli “Basketbols ir foršs! Nāc un piedalies!” septembrī Cēsu sporta kompleksā notika sporta stunda, kuru vadīja Latvijas Universitātes (LU) basketbola kluba basketbolisti.
Tika aicināti 1.-2. klašu skolēni no visām Cēsu pilsētas skolām, lai treniņā kopā ar LU profesionāliem basketbolistiem izmēģinātu spēkus visdažādākajos vingrinājumos ar bumbu un bez tās. Treniņa beigās katram dalībniekam bija iespēja paņemt autogrāfus no spēlētājiem un spēlētājām.
Viens no idejas autoriem ir cēsnieks, uzņēmējs, LU basketbola kluba attīstības direktors Dzintars Berkolts. Viņš uzsver, ka sadarbība ar sporta skolām ir svarīga: “Esam to sapratuši jau sen, bet pēdējos gados šo sadarbību cenšamies celt arvien augstākā līmenī. Sadarbību sākām ar basketbola skolu “Rīga”, tā izrādījās veiksmīga, taču vēlamies mūsu sadarbības loku paplašināt, iesaistot kādu sporta skolu ārpus Rīgas. Izvēloties pilsētu, kurā nav LBL vai LBL2 basketbola komandas, jo tad sporta skolas audzēkņi aiziet uz tām. Tā kā pats esmu cēsnieks, nolēmu piedāvāt iespēju Cēsu Sporta skolai, un tās pedagogi izteica gatavību sadarboties.”
Vasarā LU klubs piedāvāja iespēju Sporta skolas zēniem piedalīties vasaras nometnēs, ko daži jaunieši arī izmantoja. Dz. Berkolts norāda, ka varbūt nometnēs gūtās iemaņas palīdzēja cēsniekiem Latvijas Jaunatnes olimpiādes basketbola turnīrā izcīnīt sudraba medaļas.
Augusta beigās Cēsīs notika atvērtais treniņš visiem basketbola mīļiem, kurā ikviens interesents varēja vērot LBL pirmās komandas darbošanos. Treniņu noskatījās daudzi desmiti jauniešu. Pēc treniņa visa komanda iepazina pilsētu, izstaigāja Cēsu pils kompleksu.
“Tad vienojāmies, ka Cēsīs īstenosim arī nākamo projektu basketbola popularizēšanai. Projekta nosaukums “Mums ir daudz dots, mēs dodam tālāk”. Prieks par lielo atsaucību, viskuplākā skaitā ieradās Cēsu 1.pamatskola, kurai domājam sagādāt arī kādu pārsteigumu,” stāsta Dz. Berkolts.
LU basketbola klubam ir nerakstīta vienošanās ar Cēsu Sporta skolu, ka komandas speciālisti iesaistīsies treniņos. Pavēros, kā tie notiek skolas basketbola grupās, pēc tam izteiks ierosinājumus procesa uzlabošanai.
“Cerēsim, ka arī pašvaldība novērtēs un atbalstīs šo sadarbību,” saka Dz. Berkolts. “Ir speciālisti, kas Sporta skolā būtu ļoti nepieciešami. Pirmkārt, lieti noderētu viens fiziskās sagatavotības treneris, kas varētu strādāt ar visām komandām – basketbolistiem, florbolistiem, volejbolistiem, futbolistiem. Vēl būtu nepieciešams kvalificēts fizioterapeits, tas noderētu visu sporta veidu nodaļām. Agrāk, kad bērni bija kustīgāki, vairāk nodarbojās ar fiziskajām aktivitātēm, bez tā varēja iztikt, bet šobrīd nepieciešamība pēc šāda speciālista arvien palielinās, jo bērniem izteikti pietrūkst fiziskās aktivitātes, kas rada pat veselības problēmas.”
Vēl viens ieguvums no sadarbības ar LU basketbola klubu ir iespēja vecāko grupu jauniešiem trenēties kopā ar LU komandu. Iepriekšējos gados komandā tika iesaistīti vidusskolu beidzēji, bet Dz. Berkolts atzīst, ka tas ir pārāk vēlu: “Esam to sapratuši, cenšamies situāciju mainīt. Gribam uzsākt sadarbību krietni ātrāk, jau ar audzēkņiem 14 – 16 gadu vecumā, piedāvājot piedalīties treniņnometnēs kopā ar mūsu treneriem, vēlāk iesaistot arī komandās. Saprotama jauniešu vēlme tikt kādā no Latvijas labākajām komandām, bet jāsaprot kāda nianse. Tajās komandās šie puiši, visticamāk, sēdēs uz rezervistu soliņa, tikai treniņos varēs darboties kopā ar lielajiem. Taču vajadzīga spēļu pieredze, tās trūkums ļoti jūtams, ja šie spēlētāji nonāk komandā, kur viņiem dod iespēju spēlēt uz laukuma. Tad skaidri redzams, ka viņi aizsēdējušies rezervistos, jo 17 – 19 gados ir jāspēlē, nevis jādeldē soliņš. Tāpēc mēs piedāvājam ne tikai profesionālus treniņus pilnvērtīgā profesionālā komandā, bet arī reālu spēles laiku uz laukuma. Ceru, ka sadarbība ar Cēsu Sporta skolu izvērtīsies veiksmīga.”
Komentāri