Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Vēsturi atklāt dzimtas stāstos

Sarmīte Feldmane
23:00
27.03.2022
8
Represetie Jaunrauna 2

Saule cīnās ar sniegu, lai laukus atbrīvotu pavasarim. Latvijas 25.marts, Māras diena, ierakstīts ar asarām, svešinieku lamām un šāvieniem, šķiršanos no tuvajiem cilvēkiem un dzimtās zemes.

Jaunraunas “Baižēni” ir viena no tām daudzajām vietām, kur kopā tika sadzīti vietējie iedzīvotāji, lai viņus vestu tālāk uz Sibīriju. 40 jaunrauniešu nākamajām paaudzēm “Baižēnu” šķūnis atgādina, cik viegli var izpluinīt dzimtu, godīgus, strādīgus cilvēkus padarīt par noziedzniekiem.

Tomam Bringulim “Baižē­nos” dzīvo ceturtās pakāpes radi. Pats tikai nesen uzzinājis, ka piederīgs Bluķu dzimtai. 2013.gadā mamma aizgāja aizsaulē, Tomam tad bija 21 gads. “Tā kā mamma bija nodota adopcijai, par viņas dzimtu neko nezināja. Neatbildēts bija jautājums, kāpēc vecvecāki tā darīja. Zināju, ka mammai ir brālis, kuru viņa tā arī neatrada. Bija vēlēšanās uzzināt,” stāsta Toms. Vienīgais dokuments, kas viņam bija – mātes adopcijas apliecība.

“Dzimtas vēsture rāda, kā karš, izsūtīšanas izjauca dzimtu, cieta ne tikai tie, kurus represēja, bet arī nākamās paaudzes. Mammas vecotēvu    Jāni    Bluķi      apcietināja 1945.gadā, izsūtīja uz ogļu raktuvēm, tur arī palika. Mammas vecmammu Klāru un meitu Dainu izsūtīja, meita Rūta, mana vecmamma, un dēls Jānis palika.    Rūta dzīvoja “Baižēnos” pie savas vecmāmiņas.    Saprotu, kā psiholoģiski sarežģīti veidojās viņas dzīve, izsūtīto bērns ar iekšēju protestu, pietrūka vecāku,” stāsta Toms. Vecmamma bijusi arī cietumā, par ko nav zināms, pēc cietuma atnākusi uz Cēsīm, tad kolhozu Jaunraunā, tur dokumentos viņas vārds ar dzēšgumiju izdzēsts.

“1964.gadā manu mammu adop­tēja raunēniešu ģimene. Vi­ņas dzimšanas apliecībā tēva vārds nav minēts. Esmu runājis ar jaunraunieti, kura strādājusi kopā ar vecmammu, bet sarunā bija ļoti pretrunīgi dati. Savukārt brāļa dokumenti tika nokārtoti tā, ka viņš neparādās kā adoptēts. Vienā no mammas dzimtas atzariem parādījās Jānis, atradu, piezvanīju, satikāmies. Viņš ir mammas brālis,” stāsta Toms un uzsver, ka ļoti vēlas uzzināt, kas bija vecaistēvs. Viņš savas saknes meklējis daudzos arhīvos, runājies ar jauniepazītajiem radiem, jaunrauniešiem.

Piemiņas vieta represētajiem Jaunraunā, kas izveidota bijušā “Baižēnu” šķūņa vietā, arī Tomam atgādina par viņa senčiem.

“Iedziļinoties, ne virspusēji, bet ar sirdi, ko viņi pārdzīvoja naktī, kad  saveda šajā šķūnī, saprotot salauztās dzīves, neviens nevaram būt drošs par nākotni. Šodien dzīvojam brīvā Latvijā, varam justies droši par šodienu, ka ar mums tas nenotiks, ceru, ka manai paaudzei nenāksies ko līdzīgu piedzīvot. Nezinu, vai būtu tik stiprs, lai ko līdzīgu izdzīvotu, kaut ceļu uz Sibīriju. Pēdējā mēneša notikumi pierāda, cik viss ir trausls. Nedrīkstam dzīvot vieglprātīgi, pret rītdienu izturoties bezatbildīgi, domājot, ka tāpat būs labi,” pārdomās dalās Toms. Bet Cēsu arhīva eksperte Anda Opoļska, kura daudz pētījusi represēto dzīvesstāstus un palīdzējusi Tomam, piebilst: “Domāju, arī tie, kurus atveda uz šo šķūni, neaptvēra, kas notiek. Zinu, ka bija tādi, kuri domāja, ka gals ir tuvu, ka tepat nošaus, nedomāja, ka kaut kur vedīs un ļaus dzīvot. Bet tālumā par atgriešanos cerība nepazuda.”

A.Opoļska pastāsta, ka nesen lasījusi Latvijas PSR iekšlietu ministra Augusta Eglīša    ziņojumu Maskavai par operācijas norisi, viņš cita starpā arī atzinis, ka bijušas kļūdas operācijas organizēšanā. Daudzi par to jau zinājuši, iespējams, tāpēc ka iekšlietu darbinieki un operatīvās grupas septiņas dienas iepriekš nosūtīti uz vietām un nav bijuši nošķirti no iedzīvotājiem, tā viņiem varēja rasties aizdomas. Uzslavēti Iekšlietu ministrijas darbinieki, kuri pēc savas inici­atīvas tvarstījuši tos, kuri bēguļo pa ceļiem, mežiem, un aizturējuši. Vislabāk cilvēku tvarstīšanā veicies Cēsu apriņķī.

Ir arī dokumenti, kas apliecina, ka izpildkomitejas priekšsēdētājam draudējis piecu gadu cietumsods. Viņš uz Omsku izsūtītajai Klārai Bluķei nosūtījis vēstuli, ka Klāra pēdējos gados slimoja un nekas slikts viņas rīcībā nav novērots, tāpēc izpildkomitejai pret viņas un 13 gadus vecās meitas Dainas atgriešanos iebildumu nav. Vēstule rakstīta, lai to iesniegtu Kačanovičevskas rajona    Iekšlietu ministrijas nodaļas priekšniekam. Lūgumu noraidīja, jo Klāra bija no budžiem. Sodu priekšsēdētājs nesaņēma.

“40 cilvēki atgriezās Latvijā kā notiesātie, pret viņiem bija arī attiecīga attieksme, jo cilvēki domāja, ka ne jau tāpat vien kādu izsūtīja vai notiesāja. Tikai pēc gadu desmitiem uzzinājām, ka izsūtīja tautas labāko un izglītotāko daļu, jo tā varētu iestāties pret režīmu, tāpēc jālikvidē,” saka Toms, bet Anda uzsver: “Pro­tams, arhīvos var daudz uzzināt, bet, lai saprastu ceļu, pa kuru iet, un meklētu informāciju, ir jārunā ar cilvēkiem.”

T.Bringulis pārliecinājies, ka    nenovērtējam, neuzklausām tos, kuri ir blakus. “Kad sāku interesēties par dzimtu, sapratu, ja to būtu darījis pirms gadiem, būtu bijis krietni vieglāk. Arī tagad cilvēki ir atturīgi, dažs kļūst aizdomīgs, ka varbūt radinieks pretendēs uz īpašumu. Stāstu, ka mani interesē cilvēku likteņi, nekas vairāk,” teic Toms.

Katra cilvēka dzīve ir daļa tautas vēstures. Toms vērtē, ka diemžēl viņa vienaudži, jaunāka paaudze par represijām zina ļoti maz. “Neatceros, ka skolā man būtu stāstīts. Mācot vēsturi, skolēnus var aicināt    izpētīt savu dzimtu, meklēt atbildes arhīvā. Kad lasīju Jāņa un Klāras izsūtīto lietu, citādi paskatījos uz sevi, savu mammu. Vienkārši nevari būt vienaldzīgs,” pārdomās dalās Toms, bet Anda atgādina, ka katram    dzīvē var    pienākt brīdis, kad esi spiests uzzināt par saviem senčiem kaut vai tādēļ, lai risinātu veselības problēmas, kas pārmantojas.

“Nenovērtējam cilvēkus, kuri vēl kaut ko var pastāstīt, iepazīstoties kaut ar vecvecāku dzīvi, palīdzēsim sev un savai nākotnei. Informācija, ko esmu savācis, noderēs maniem bērniem un mazbērniem, viņi zinās savas sak­nes,” saka Toms.

Piemiņas vieta “Baižēnos” ir īpaša, uzsver abi. Te nav jāstāsta leģenda kā dažviet,    te ir patiesi notikumi, apkārtējo dzimtu pārdzīvotais. “Arī piemiņas vietas risinājums nevienu nevar atstāt vienaldzīgu. Otras tādas vietas Latvijā nav. To saku ne tikai tāpēc, ka tā saistās ar manu dzimtu,” saka T.Bringulis.

Apkārt piemiņas vietai sniegs nokusis, pērnā zāle apkārtni dara brūnganu. Laikapstākļi vainojami, ka burti piemiņas plāksnē pabalējuši. “Te būtu vieta dzimtu stāstiem. Vārdi, uzvārdi ir būtiski dzimtām, bet to pārdzīvotais, atainotu tautas vēsturi,” bilst Toms.

A.Opoļska un T.Bringulis atgādina, ka toreiz, 1949.gadā, neviens nedomāja, ka dzīve mainīsies, ikviens strādāja labākai nākotnei. “Nedomāja, ka būs jāpiedzīvo tās šausmas, attīstīja saim­niecību, uzcēla šķūni,” klusi bilst eksperte, bet Toms atgādina: “Vai kovids ar mājsēdi drošībā nebija nieks, kad tikai nedaudz nācās pamainīt savas ērtības.”

Piemiņas vietā “Baižēnos” deg svecītes un pelēcīgajā ainavā gulst ziedi.

Šodien piemiņas pasākumi notiek Amatā, Cēsīs, Nītaurē, Zaubē, Liepā, Jaunpiebalgā, Dzēr­benē, Taurenē, Stalbē, Rau­nā un Drustos.

 

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
42

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
19

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
30

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
49

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
46

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
75

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
10
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
9
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
9
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
7
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi