Kuram gan nav nācies kaut reizi dzīvē iziet lielākas vai mazākas publikas priekšā un teikt kādu runu – skolā, augstskolā, darba vietā vai kādā sanāksmē?
Skaidrs ir viens – jo labāka būs runa, jo spožāka kļūs runātāja slava. Taču diezgan bieži šādās situācijās runātāju pārņem sasprindzinājums un uztraukums, kas ir it kā gluži normāla reakcija. Taču to var mēģināt pārvarēt, iepriekš labi sagatavojot savu sakāmo.
Kā atradu kādā grāmatā rakstām – vispirms ir jāzina, ko teikt, un tad jāsaka!
Runas meistars Cicerons, stāstot par uzstāšanos publiskās vietās, saviem skolniekiem deva piecus padomus – izvēlies tematu, sakārto secīgi jautājumus, kas attiecas uz šo tematu, izdomā, kā uzstāsies, iegaumē savu runu un runā.
No augstskolas laikiem prātā palicis, ka uz klausītājiem iespaidu atstāj tikai 8 procenti saturs, 42 procenti manieres, izteiksme un runātāja ārējais izskats un 50 procenti tas, kā tu savu sakāmo pasaki. Protams, runājot ir svarīgi argumentēt un runāt no savas pieredzes. Arī teikumiem vēlams būt īsiem un viegli uztveramiem. Taču, kā man šķiet, nekad nevajag aizrauties ar gariem un nogurdinošiem spriedelējumiem.
Smalkas uzvedības grāmatās uzsver, ka katrai runai svarīgas ir arī spožas beigas. Tiek atgādināts, ka runātājam rūpīgi jāuzmana, lai beigās interese neatslābtu vai pavisam nenoplaktu. Smalkais tonis prasa
Ja gribi, lai tava uzstāšanās klausītājiem paliek atmiņā, noteikti jāņem vērā, ka: * Katra runa ir rūpīgi jāapdomā. * Apdomā savas runas uzbūvi. * Pirms uzstāšanās iepriekš pavingrinies. Nav svarīgi, vai runu teiksi no galvas vai lasīsi no papīra. Lai redzētu sevi no malas var pavingrināties iepriekš arī spoguļa priekšā. * Ja esi pārlieku uztraucies un nespēj mierīgi elpot, ieelpai izmanto pauzes. * Runas sākumā un beigās obligāti nepieciešama arī skatienu valoda. Pēc iespējas vairāk jāskatās acīs klausītājiem. * Runā, it kā tu sarunātos ar otru. * Pārlieku nežestikulē, nebāz rokas kabatās vai uztraukumā neknibini papīru vai pildspalvu. Stāvi rāms! * Gatavojoties runai, labāk apģērbties atturīgāk, konservatīvāk nekā kliedzoši vai bezgaumīgi. Kad esi pārliecināts par savu ārējo izskatu, tu esi spēris jau krietnu soli ceļā uz panākumiem! * Noslēguma vārdi var būt pavisam īsi, tomēr tiem jābūt trāpīgiem.
Komentāri