“Daudzi Latvijas iedzīvotāji patlaban dodas strādāt un mācīties, dzīvot ārpus Latvijas. Dažiem veicas atrast labi atalgotu un drošu darbu, citiem darba meklējumi ir neveiksmīgi un dzirdēti stāsti par to, ka cilvēki atgriežas mājās bez naudas, darbu neatraduši. Sliktāk klājas tiem, kuri tiek apmānīti un nokļūst cilvēku tirgotāju izliktajās lamatās. Apmānītos cilvēkus dažādi ekspluatē: prostitūcijā, piespiedu darbos rūpnīcās, lauksaimniecībā, celtniecībā un citur,” tādas ziņas presei pauduši starptautiskās migrācijas organizācijas Rīgas biroja darbinieki, kuri šajā gadā vairākās Latvijas pilsētās rīko informatīvas kampaņas “Uzmanies no cilvēku tirdzniecības: izvēlies legālu darbu ārvalstīs!”. Pērnās nedēļas nogalē šīs ziņas uzrunāja cēsniekus. Latvijā kampaņu rīko starptautiskā migrācijas organizācija, sadarbojoties ar nodarbinātības valsts aģentūru, kuras speciālisti aicina izmantot visas iespējas atrast legālu darba vietu ārvalstīs, un resursu centru sievietēm “Marta”, kura speciālisti veikuši dažādus pētījumus par to, kā Latvijas darba ņēmējiem klājas svešajās zemēs un arī pašu mājās. Kopš 2002. gada, kad Latvijas likumdošanā tika definēts cilvēku tirdzniecības jēdziens, saistībā ar šo noziedzīgo nodarījumu ierosinātas 103 krimināllietas, no tām 88 par personas nosūtīšanu seksuālai izmantošanai uz ārzemēm un 15 par cilvēku tirdzniecību. Šādi dati reģistrēti pirms nepilna gada. Speciālisti uzsver, ka viens no svarīgākajiem veiktajiem pasākumiem mūsu valstī, domājot par šo problēmu, ir valsts programmas izstrāde un ieviešana cilvēku tirdzniecības apkarošanai. Tiek lēsts, ka pašlaik šo noziedzīgo nodarījumu skaits nepieaug, jo cilvēki sāk vairāk apzināties savas tiesības, neslēpj pāridarījumus ārējā un iekšējā darba tirgū.
“Druvas” aptaujātie iedzīvotāji gan pauda viedokli, ka maz interesējas par darbu ārvalstīs, ka visi, kas vēlējušies, viņuprāt, turp jau aizbraukuši. Pārsvarā cēsnieki arī nedomāja, ka viņi varētu nokļūt cilvēku tirgotāju lamatās.
Drošu darbu ārvalstīs var izvēlēties EURES konsultāciju birojos, tāds darbojas arī Cēsīs, tomēr vietējā konsultante Zane Meļķe spriež, ka klientu ir salīdzinoši maz. Iespējams, tas tāpēc, ka, izmantojot EURES pakalpojumus, var uzzināt par vakancēm, bet ar darba devēju jāsazinās pašam darba ņēmējam, un klupšanas akmens daudziem ir angļu valodas nezināšana. Pašlaik vislielākā interese esot par sezonas darbu piedāvājumu Dānijā, Īrijā, Lielbritānijā, arī Zviedrijā.
“Cilvēkiem interesē, kāda būs darba samaksa, sociālās garantijas. Tie, kuri nopietni pārdomājuši iespēju strādāt ārvalstīs, interesējas par dzīvošanu svešajā valstī visos sīkumos, vērtēja EURES konsultante Vidzemē Zane Meļķe un piebilda, ka, viņasprāt, cilvēki visai pārdomāti attiecas pret strādāšanu un dzīvošanu ārvalstīs.
Komentāri