Vidzemes lauku partnerības „Brasla” iesniegtā stratēģija Eiropas Savienības “LEADER + veida” programmai veiksmīgi izturējusi konkurenci, projektā izvirzīto mērķu īstenošanai piešķirti 53 tūkstoši latu. Jau sākusies projektu pieņemšana. 70 procenti no iedalītās summas jāizmanto šogad, bet pārējā projektam piešķirtā naudas summa līdz 2008. gada 30.jūnijam.
Partnerības “Brasla” izpilddirektore Līga Kārkliņa pastāstīja, ka izvirzītās stratēģijas prioritātes ir dzīves kvalitātes uzlabošana lauku apvidos un iespējami labāka ilgtspējīga dabas un kultūrvēstures resursu izmantošana.
Dzīves kvalitātes uzlabošanai atbalstu varēs saņemt dažādiem izglītojošiem pasākumiem, cilvēku aktivizēšanai kultūras, sporta, tūrisma un izglītības jomā, kā arī kultūras, sporta un atpūtas objektu uzlabošanai un efektīvai izmantošanai, jaunu objektu izveidei.
Dabas un kultūrvēstures resursu izmantošanas uzlabošanai paredzēts atbalsts informācijas un norādes zīmju izveidošanai un izvietošanai, dabas un kultūrvēstures resursu saglabāšanai, sakopšanai un uzturēšanai, kā arī partnerības teritorijā esošo dabas un kultūrvēstures resursu popularizēšanai, kas veicina resursu papildināšanu un ilgspējīgu izmantošanu.
Uz “LEADER+” projekta finansējumu var pretendēt vietējās iniciatīvas grupas – biedrības vai nodibinājumi, kuras reģistrētas biedrību un nodibinājumu reģistrā, darbojas teritorijā, kura ir noteikta attiecīgajā attīstības stratēģijā. Grupām jāplāno īstenot kādu no attīstības stratēģijā paredzētajiem pasākumiem, kā arī jāatbilst programmas aktivitātes “Integrētās lauku attīstības izmēģinājuma stratēģijas” izvirzītajām prasībām.
L.Kārkliņa pastāstīja, ka astoņos pagastos, kas apvienojušies partnerībā “Brasla”, ir pietiekami daudz sabiedriski aktīvu cilvēku un darbojas dažādas organizācijas, kas spējīgas pretendēt uz atbalstu – piemēram, tūrisma biedrība, ezeru apsaimniekošanas biedrība, ģimeņu apvienības, ģimeņu apmācības
centrs un citas. Partnerību veido divas Cēsu rajona pašvaldības – Straupe un Stalbe, piecas Limbažu rajona – Katvaru, Umurgas, Limbažu, Lēdurgas un Vidrižu pagasts, kā arī Valmieras rajona Dikļu pašvaldība.
Interesenti projektu pieteikumus līdzekļu saņemšanai var sākt iesniegt pēc tam, kad Lauku atbalsta dienests (LAD) izsludina atklāta konkursa projektu iesniegumu pieņemšanas uzsākšanu. Pirmajā projektu pieņemšanas kārtā pieteikumus var iesniegt līdz 16. martam, pirms tam piereģistrējot biedrību vai nodibinājumu lauku atbalsta dienesta reģionālajā pārvaldē. Iespējams, ka vasaras otrajā pusē tiks izsludināta otrā kārta projektu iesniegumu pieņemšanai, informē L.Kārkliņa.
“LEADER +” līdzekļu administrēšana ir samērā sarežģīta. Vietējā rīcības grupa izvērtē projektu atbilstību attīstības stratēģijai, sniedz par to atzinumu un projektu iesniegumus nodod vērtēšanai lauku atbalsta dienestā. LAD savukārt vērtē projektu iesniegumu atbilstību specifiskajam vērtēšanas kritērijam, veic administratīvās atbilstības pārbaudi, izvērtē atbilstību kvalitātes vērtēšanas kritērijiem un sagatavo lēmumu par projektu iesniegumu apstiprināšanu. Tas jāsaskaņo Eiropas Lauksaimniecības virzības un garantijas fonda (ELVGF) vadības komitejā. Ja projekts tiek apstiprināts, LAD ar iesniedzēju slēdz līgumu par finansējuma saņemšanu, un vietējā iniciatīvas grupa var uzsākt projekta īstenošanu.
Latvijā darbojas 28 vietējās rīcības grupas, kas ģeogrāfiski aizņem 85 procentus no Latvijas teritorijas. Mūsu rajona pašvaldības iesaistījušās divās vietējās rīcības grupās. Straupe un Stalbe piedalās Vidzemes lauku partnerībā “Brasla”, bet rajona padomes izveidotajā partnerībā darbojas 14 pašvaldības, bet pēc rajona padomes iniciatīvas izveidotajā biedrībā “Cēsu rajona lauku partnerība” darbojas 14 biedri, kas aptver 20 pašvaldības. Biedrības vadītāji šobrīd apgūst prasmi un mācās izstrādāt teritorijas stratēģiju, reizē uzsākot to izstrādāt. Stratēģijas pamatā būs iesaistīto pašvaldību un iedzīvotāju izteiktie priekšlikumi savas teritorijas attīstībai.
Patlaban Latvijā jau apstiprinātas 17 integrētās lauku attīstības izmēģinājuma stratēģijas, bet 11 grupas vietējās attīstības stratēģiju izstrādā aktivitātē “Prasmju iegūšana”.
Kopējais atklāta konkursa pieejamais finansējums pasākuma ietvaros ir 1,65 miljoni latu. Maksimālā viena projekta attiecināmo izmaksu summa nedrīkst pārsniegt 5000 latu, bet vietējā rīcības grupa drīkst to noteikt arī mazāku.
Komentāri