Pirmdiena, 17. marts
Vārda dienas: Ģertrūde, Gerda, Gerhards

Lauku partnerība sāk darboties

Druva
00:00
09.03.2007
9

Vidzemes lauku partnerības „Brasla” iesniegtā stratēģija Eiropas Savienības “LEADER + veida” programmai veiksmīgi izturējusi konkurenci, projektā izvirzīto mērķu īstenošanai piešķirti 53 tūkstoši latu. Jau sākusies projektu pieņemšana. 70 procenti no iedalītās summas jāizmanto šogad, bet pārējā projektam piešķirtā naudas summa līdz 2008. gada 30.jūnijam.

Partnerības “Brasla” izpilddirektore Līga Kārkliņa pastāstīja, ka izvirzītās stratēģijas prioritātes ir dzīves kvalitātes uzlabošana lauku apvidos un iespējami labāka ilgtspējīga dabas un kultūrvēstures resursu izmantošana.

Dzīves kvalitātes uzlabošanai atbalstu varēs saņemt dažādiem izglītojošiem pasākumiem, cilvēku aktivizēšanai kultūras, sporta, tūrisma un izglītības jomā, kā arī kultūras, sporta un atpūtas objektu uzlabošanai un efektīvai izmantošanai, jaunu objektu izveidei.

Dabas un kultūrvēstures resursu izmantošanas uzlabošanai paredzēts atbalsts informācijas un norādes zīmju izveidošanai un izvietošanai, dabas un kultūrvēstures resursu saglabāšanai, sakopšanai un uzturēšanai, kā arī partnerības teritorijā esošo dabas un kultūrvēstures resursu popularizēšanai, kas veicina resursu papildināšanu un ilgspējīgu izmantošanu.

Uz “LEADER+” projekta finansējumu var pretendēt vietējās iniciatīvas grupas – biedrības vai nodibinājumi, kuras reģistrētas biedrību un nodibinājumu reģistrā, darbojas teritorijā, kura ir noteikta attiecīgajā attīstības stratēģijā. Grupām jāplāno īstenot kādu no attīstības stratēģijā paredzētajiem pasākumiem, kā arī jāatbilst programmas aktivitātes “Integrētās lauku attīstības izmēģinājuma stratēģijas” izvirzītajām prasībām.

L.Kārkliņa pastāstīja, ka astoņos pagastos, kas apvienojušies partnerībā “Brasla”, ir pietiekami daudz sabiedriski aktīvu cilvēku un darbojas dažādas organizācijas, kas spējīgas pretendēt uz atbalstu – piemēram, tūrisma biedrība, ezeru apsaimniekošanas biedrība, ģimeņu apvienības, ģimeņu apmācības

centrs un citas. Partnerību veido divas Cēsu rajona pašvaldības – Straupe un Stalbe, piecas Limbažu rajona – Katvaru, Umurgas, Limbažu, Lēdurgas un Vidrižu pagasts, kā arī Valmieras rajona Dikļu pašvaldība.

Interesenti projektu pieteikumus līdzekļu saņemšanai var sākt iesniegt pēc tam, kad Lauku atbalsta dienests (LAD) izsludina atklāta konkursa projektu iesniegumu pieņemšanas uzsākšanu. Pirmajā projektu pieņemšanas kārtā pieteikumus var iesniegt līdz 16. martam, pirms tam piereģistrējot biedrību vai nodibinājumu lauku atbalsta dienesta reģionālajā pārvaldē. Iespējams, ka vasaras otrajā pusē tiks izsludināta otrā kārta projektu iesniegumu pieņemšanai, informē L.Kārkliņa.

“LEADER +” līdzekļu administrēšana ir samērā sarežģīta. Vietējā rīcības grupa izvērtē projektu atbilstību attīstības stratēģijai, sniedz par to atzinumu un projektu iesniegumus nodod vērtēšanai lauku atbalsta dienestā. LAD savukārt vērtē projektu iesniegumu atbilstību specifiskajam vērtēšanas kritērijam, veic administratīvās atbilstības pārbaudi, izvērtē atbilstību kvalitātes vērtēšanas kritērijiem un sagatavo lēmumu par projektu iesniegumu apstiprināšanu. Tas jāsaskaņo Eiropas Lauksaimniecības virzības un garantijas fonda (ELVGF) vadības komitejā. Ja projekts tiek apstiprināts, LAD ar iesniedzēju slēdz līgumu par finansējuma saņemšanu, un vietējā iniciatīvas grupa var uzsākt projekta īstenošanu.

Latvijā darbojas 28 vietējās rīcības grupas, kas ģeogrāfiski aizņem 85 procentus no Latvijas teritorijas. Mūsu rajona pašvaldības iesaistījušās divās vietējās rīcības grupās. Straupe un Stalbe piedalās Vidzemes lauku partnerībā “Brasla”, bet rajona padomes izveidotajā partnerībā darbojas 14 pašvaldības, bet pēc rajona padomes iniciatīvas izveidotajā biedrībā “Cēsu rajona lauku partnerība” darbojas 14 biedri, kas aptver 20 pašvaldības. Biedrības vadītāji šobrīd apgūst prasmi un mācās izstrādāt teritorijas stratēģiju, reizē uzsākot to izstrādāt. Stratēģijas pamatā būs iesaistīto pašvaldību un iedzīvotāju izteiktie priekšlikumi savas teritorijas attīstībai.

Patlaban Latvijā jau apstiprinātas 17 integrētās lauku attīstības izmēģinājuma stratēģijas, bet 11 grupas vietējās attīstības stratēģiju izstrādā aktivitātē “Prasmju iegūšana”.

Kopējais atklāta konkursa pieejamais finansējums pasākuma ietvaros ir 1,65 miljoni latu. Maksimālā viena projekta attiecināmo izmaksu summa nedrīkst pārsniegt 5000 latu, bet vietējā rīcības grupa drīkst to noteikt arī mazāku.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Stacijas laukumā sākusies pārbūve

00:00
17.03.2025
25

Stacijas laukumā Cēsīs sākusies rekonstrukcija. Teritorija ir ierobežota, bet pagaidām gājēji bez problēmām var nokļūt stacijā, bibliotēkā. Ierobežojumi radījuši izmaiņas autobusu pasažieriem un tiem, kuri izmantoja autostāvvietas Raiņa ielā vai piestāja pie bibliotēkas. Raiņa ielas posmā tagad ir autobusu pieturvietas, tāpat arī pie bibliotēkas. Bijušajās autobusu pieturvietās ir informācija, kur šo reisu autobuss piestāj tagad. […]

Rozulas “zelta fonds” un laimīgo govju gardais piens

00:00
16.03.2025
147
1

Pērn Stalbes pagasta SIA “Vienotnes” saņēma novada uzņēmēju    balvu nominācijā “Gadalauksaimnieks”. Rozulas piena lopkopības saimniecība strādā jau vairāk nekā trīsdesmit gadus. “Sākām ar to, kas palika pāri pēc kopsaimniecības privatizācijas – viena ferma un zeme, ko nomājām,” saka tās valdes priekšsēdētājs Norumnds Ruķis. “Tagad apsaimniekojam 400 ha, no kuriem 180 ha ir mūsu īpašumā. […]

Arī sociālajam darbam svarīgas jaunas šķautnes

00:00
15.03.2025
34

Mācību ciklā “Kā radīt inovācijas sociālo pakalpojumu jomā?” valsts un pašvaldību darbinieki, nevalstisko organizāciju pārstāvji, komersanti un sociālie uzņēmēji padziļina zināšanas un iemaņas inovatīvu sociālo pakalpojumu radīšanai un attīstīšanai. Mācību cikla, ko organizē Sabiedrības integrācijas fonds (SIF), otrais seminārs notika Cēsīs. Mūspuses sociālās jomas pārstāvji atzīst, ka tā bija lieliska iespēja gūt papildu zināšanas, kā […]

Ja dara paši, tad ir arī atbalsts

00:00
14.03.2025
94

Pagastu uzņēmēji spriež par sadarbību ar pašvaldību Gada sākumā Smiltenes pašvaldība novada pagastos aicina uzņēmējus, lai iepazīstinātu ar aktualitātēm un atbalsta iespējām uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstībai. Raunā pulcējās gan raunēnieši, gan drustēnieši. Pašvaldības izpilddirektora vietniece Evija Zurģe un Attīstības un plānošanas nodaļas vadītājas vietnieks uzņēmējdarbības jautājumos Modris Apsītis pastāstīja par uzņēmējdarbības ideju konkursu “Atgriezies Smiltenes […]

Pateicība par Zemessardzes popularizēšanu

00:00
12.03.2025
54

Laikraksts “Druva” saņēmis Aizsardzības ministrijas pateicību nominācijā “Zemessardzes popularizētājs”. Svinīgajā pasākumā, kurā Aizsardzības ministrija godināja uzņēmumus, pašvaldības, izglītības iestādes, sabiedriskās organizācijas un citus Zemessardzes atbalstītājus, pasniedza 73 pateicības rakstus un deviņus Goda rakstus dažādās kategorijās. Aizsardzības ministrs Andris Sprūds uzrunā svētku dalībniekiem uzsvēra Zemessardzes nozīmīgo lomu Latvijas bruņoto spēku struktūrā un katra zemessarga devumu nacionālās […]

Cēsu autoostā mainīta autobusu pieturu atrašanās

14:42
11.03.2025
235

No vakardienas, 10.marta, Cēsu autoostā mainīta sabiedriskā transporta organizācija, arī autobusu iekāpšanas un izkāpšanas platformu atrašanās vietas, informē Cēsu novada pašvaldība. Izmaiņas saistītas ar plānoto Stacijas laukuma un tam pieguļošo ielu rekonstrukciju. Pasažierus aicina pārliecināties par sava reisa platformas numuru un tās atrašanās vietu. Izmaiņas skar Rīgas un Lim­bažu virziena autobusus, kam pieturvieta būs pie […]

Tautas balss

Kāpēc pusnaktī kopj ietves?

17:23
16.03.2025
22
Lasītājs raksta:

“Pusnaktī mani pamodināja traks troksnis, šķita, brauc traktors vai pat tanks. Vienu mirkli iedomājos, ka varbūt man atvesta malka, to izgāž, bet aptvēru, ka naktī jau nu to diezin vai vestu. Gāju skatīties pa logu, kas notiek. Ielas zaļajā zonā starp ietvi un brauktuvi strādāja neliels traktors. Ko tur zālājam darīja, nesapratu, tikai nākamajā dienā […]

Mazajam velosipēdistam nepieciešama ķivere

17:15
16.03.2025
12
Lasītāja P. raksta:

“Nu jau Cēsu ielās aizvien vairāk velosipēdistu. Tas priecē, kā teikt, pavasara vēstnesis. Taču apbēdina, kā nepilngadīgajiem riteņbraucējiem galvā nav ķiveres. Daudz taču nevajag, lai paslīdētu kādā slīpumā vai peļķē, kristu. Tas nu būtu vecāku pienākums – mācīt, ka ķivere jāvalkā,” sacīja lasītāja P.

Nav jāgaužas, bet jādarbojas

14:50
13.03.2025
21
Cēsnieks T. raksta:

“Man liekas, satraukumam, ka Latvijā ir nedroši, nav pamata. Esmu diezgan pārliecināta, ka mums tuvākajos gados nekas nedraud, neviens te neuzbruks. Taču, ka pasaules kārtība mainās un katram pašam vairāk jāatbild par sevi un savu valsti, tas gan skaidri redzams. Nav, ko gausties, jādarbojas savas valsts labā,” sacīja cēsnieks T.

Tualetes svarīgas ģimenēm ar bērniem

14:49
12.03.2025
26
Māmiņa raksta:

“Kļūst siltāks, ģimenes ar maziem bērniem vairāk dodas pastaigās, bet Cēsīs, Pils parkā, tualete slēgta. Kur aiziet? Tāds četrgadnieks vajadzību iet uz tualeti saprot tikai pēdējā mirklī, paciesties nevar. Gaidītu, ka pašvaldība vairāk parūpētos par šādām situācijām, lai vismaz brīvdienās cēsnieku pastaigu vietu tuvumā būtu tualetes,” rosināja kuplas ģimenes māmiņa.

Budžetam vispirms jānodrošina primārās vajadzības

14:48
12.03.2025
27
10
Lasītāja raksta:

“Izlasīju “Cēsu Vēstīs” datus par šī gada Cēsu novada budžetu. Nesaprotu, pēc kādiem kritērijiem piešķir līdzekļus dažādiem darbiem. Piemēram, Eduarda Veidenbauma muzejā pieejamības nodrošināšanai 67 tūkstoši eiro. Nesaku, ka nevajag tādu pasākumu, bet vai šis ir īstais brīdis, kad varam atļauties uzlabot memoriālā muzeja pieejamību. Tajā pašā laikā patvertņu uzlabošanai visā novadā paredzēti tikai 30 […]

Sludinājumi