Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Bīstamais, bet aizraujošais darbs

Druva
00:00
14.03.2007
5

Aldis Zelčs, Aleksandrs Ņemikins un Edmunds Kukarels desmit gadus aizvadījuši darbā, kas viņiem kļuvis par dzīvesveidu. Tiesa, tas mēdz būt gana bīstams – visi trīs strādā apsardzes firmā a/s „Falck Apsargs”.

„Falck” darbinieki atzīst, ka ir apmierināti ar savu izvēli. Tas ir darbs, kas patīk, turklāt kā plusus visi min karjeras iespējas, stabilos ienākumus, sociālās garantijas, turklāt firma palīdz darbiniekiem ar pabalstiem kāzu, bēru, kā arī bērnu piedzimšanas gadījumos.

Aleksandrs sācis strādāt kā darbinieks, kurš pieņem trauksmes signālus un uz objektiem nosūta grupas: „Pēc tam biju apsardzes, tad operatīvais darbinieks, un tagad esmu reaģēšanas grupas vecākais, kurš atbild par operatīvā dienesta darbu Cēsīs.”

Edmunds jau apmēram četrus gadus vairs nav operatīvais darbinieks, tagad viņa amats ir tehniķis – montieris. Viņa ikdiena saistīta ar klientu pieteikto signalizācijas sistēmu problēmu novēršanu, kā arī signalizācijas, videonovērošanas sistēmu montāžu.

Aldis agrāk piecus gadus strādājis policijā, taču darbs vairāk bijis saistīts ar dokumentiem, bet viņu: „Vairāk interesēja operatīvais darbs.” Taču tagad Aldis ir „Falck” fiziskās apsardzes nodaļas vadītājs Vidzemē, un viņa pakļautībā ir apmēram pussimts cilvēku.

Gan Aldis, gan Aleksandrs un Edmunds agrāk strādāja kā operatīvie darbinieki, taču Edmunds no šī darba aizgājis tā bīstamības dēļ, Aldis pakāpās karjerā, taču Aleksandrs atzīst, ka tas ir dzīvesveids – darbs, uz kuru var iet ar lielu prieku, tādēļ to turpina vēl aizvien.

Aleksandrs skaidro specifiku: „Ir izsaukums, es braucu. Kad esam objektā, mums jākonstatē, vai klients vienkārši kļūdījies, ievadot kodu, vai notikusi ielaušanās. Kā grupas vecākajam man arī jākontrolē darbs kopumā.”

Edmunds vērš uzmanību, ka: „Operatīvais darbs ir pats bīstamākais. Tagad tas ir daudz mierīgāks, ne tik bīstams kā tad, kad sākām. Tomēr pasargāts nav neviens, kaut kas jau var notikt jebkurā darbā.” Arī Aldis piekrīt, ka agrāk bijuši bandītu laiki, taču tagad situācija mainījusies uz labo pusi un Cēsis ir mierīga pilsēta.

Operatīvajiem darbiniekiem ir ļoti cieša sadarbība ar policiju, taču Edmunds atklāj, ka agrāk: „Cilvēku aizturējām un vedām uz policiju. Tagad tā darīt vairs nedrīkst. Apsardzes darbinieks policista darbu nedrīkst darīt.” Tam piekrīt arī Aleksands un norāda: „Policisti ir saprotoši. Dažreiz nākas pārsniegt atļauto braukšanas ātrumu, taču, ja tas saistīts ar izsaukumu, ceļu policija mūs saprot un neapstādina.”

Aleksandrs raksturo darbu: „Kad operatīvais darbinieks saņem izsaukumu, viņš nezina, kas tur notiks. Tas var būt viltus izsaukums, bet var būt arī ielaušanās. Nezina, kas un cik daudzi ir ielauzušies, viņi ir vai nav bruņoti. Mums ir jānovērš ielaušanās vai, ja tā ir notikusi, pēc iespējas ātrāk jāaiztur pārkāpumu izdarītāji un notikuma vietā jāizsauc policija. Ir gadījumi, kad nākas pielietot fizisku spēku, lai aizstāvētu klientu vai sevi.”

Darbā nācies piedzīvot gan smieklīgus notikumus, gan arī pat dzīvībai bīstamus mirkļus. Aleksandrs atceras: „Ar pārinieku braucām no izsaukuma. Aizturētais, ko vedām uz policiju, mēģināja izraut stūri no šofera rokām un mūs visus iestūrēt Gaujā. Tika pielietots fiziskais spēks, lai nomierinātu aizturēto, jo viņš apdraudēja mūsu dzīvību.”

Arī Aldis atminas bīstamu situāciju: „Kādā naktī bija izsaukums uz vienu no diennakts veikaliem – bija nospiesta trauksmes poga. Ieskrējām veikalā, bet tajā mirklī tur neviena nebija. Tad bailīgi no noliktavas iznāca pārdevēja. Prasīju, kas noticis, un izrādījās, ka bija ienācis vīrietis, piedraudējis ar pistoli un paņēmis no kases visu naudu. Sapratu, ka viņš varētu būt aizbēdzis uz dārziņiem turpat netālu. Braucot pamanījām, ka viņš bēg ar ieroci rokās. Izdarīju brīdinājuma šāvienu gaisā, liku apstāties un nolikt ieroci. Aizturējām viņu ar visiem pierādījumiem, naudu un ieroci, kas gan izrādījās pneimatiskais.”

„Falck” darbinieki norāda, ka šim vīrietim situācija varēja beigties pat ar ievainojumiem, ja viņš nebūtu nolaidis ieroci un padevies. Aleksandrs skaidro: „Operatīvais darbinieks taču redz tikai ierocim līdzīgu priekšmetu, un likums atļauj šaut, ja pret mums tiek vērsts ierocis, notiek uzbrukums vai pretošanās.”

Aleksandrs atceras arī kādu jautru reizi, kad meitenes noturējušas „Falck” mašīnu par taksometru, iekāpušas un sašutumā vaicājušas: ”Kādēļ nebraucam?” Tolaik firmas mašīnas bijušas līdzīgas dzeltenajiem taksometriem, kādi bija arī Rīgā.

Edmundam atmiņā gadījums, kad uz policiju vestajam aizturētajam šķitis, ka blakus mašīnai skrien sieviete, lai gan nekā tāda, protams, nav bijis. Aleksandrs papildina: „Aizturētais man saka: ”Tu redzi, re, kur viņa skrien!” Paskatos pa logu – neviena nav, bet aizturētais tikai turpina runāt par sievieti. Tad sapratu, ka kaut kas nav kārtībā.”

Aldis norāda, ka bieži vien gadās arī šādas situācijas: „Ir nospiesta trauksmes poga, aizbraucam uz konkrēto vietu, piemēram, biroju un sakām, ka nostrādājusi signalizācija. Pirmā reakcija klientiem bieži ir vienāda – kaut kas nav kārtībā signalizācijai! Tad atvainojos un apsolu, ka noskaidrosim, kādēļ trauksme iedarbojusies. Apgriežos, lai ietu prom, bet pretī nāk bērns un saka: ”Mammīt, re, kur mirgojoša lampiņa.” Bērni bieži vien spēlējas ar trauksmes pogām un tās arī nospiež.”

Savukārt Edmunds atceras sajūtas, cenšoties notvert likuma pārkāpēju: „Naktī nevar redzēt, logs ir izsists vai nav. Tad ej, piemēram, kādam veikalam apkārt, gar krūmiem, un tausti – viens logs ir, otrais, trešais ir, bet tad, kā brauc ar roku, jūti, ka nav… Un aiz sienas kaut kas grab! Nu tad ir sajūtas… Man no tā ir tik daudz sirmu matu!” Edmunds turklāt piebilst: „Kamēr vēl esi jauns un ir azarts noķert kādu zagli, tikmēr jā, bet, kad ir ģimene un bērni, tad tā vairs nevar…”

Aleksandra tēvs bijis policists, un arī pats Aleksandrs operatīvo darbu izjūt kā nepieciešamību un skaidro, ka par šādu nodarbošanos sapņojis jau bērnībā: „Man tas ir asinīs. No tā nevar nogurt!”

Aleksandrs, Aldis un Edmunds atzīst, ka apsardzes firmas darbiniekam jābūt arī psihologam, turklāt komunikablam un pacietīgam. Aleksandrs skaidro, ka vislabākā aizturēšana notiek ātri, turklāt to nepamana apkārt esošie cilvēki. Dažreiz nepieciešama arī humora izjūta. Aldis piebilst, ka ļoti būtiska ir: „Spēja orientēties ekstremālās situācijās un reaģēt uz tām adekvāti. Ir jābūt ļoti savaldīgam un nedrīkst izprovocēt.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
4

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
67

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
35

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
60

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
53

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
49

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
19
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
14
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
13
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
12
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi