Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Veidot informētu sabiedrību

Jānis Gabrāns
23:00
01.06.2022
3
Blodniece

Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā viesojās Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāre Baiba Bļodniece un Zemessardzes 27.kājnieku bataljona virsseržants Vilnis Prazņicāns.

Viņi ar jauniešiem runāja par aizsardzības nozari, psiholoģiskās noturības svarīgumu mūsdienu informatīvajā laukā, par to, kā rīkoties krīzes situācijās, kā kļūt par zemessargu un ko nozīmē būt Zemessardzes rindās.

B. Bļodniece sarunā ar “Druvu” pastāstīja, ka ar tikšanos Cēsīs noslēdzas šajā mācību gadā plānotās tikšanās Latvijas skolās un arī bibliotēkās. Daudz tikšanos bijis pēdējos divos mēnešos. Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā Latvijas Nacionālā bibliotēka tiešsaistē rīkoja semināru bibliotekāriem par valsts aizsardzību. Tā norisei pieslēdzās vairāk nekā 800 cilvēki no visas Latvijas bibliotēkām. Tad arī radās liela interese par šādu semināru klātienē dažādās vietās Latvijā.

B. Bļodniece stāsta, ka skolās lekcijas par valsts aizsardzību notikušas jau pirms kovida, tad pandēmija ieviesa izmaiņas, bet tolaik interese bijusi krietni mazāka: “Ņemot vērā situāciju Uk­rainā, interese gan no skolām, gan bibliotēkām bija liela, un pēdējo pusotru mēnesi ļoti intensīvi braucām pa visu valsti, lai stāstītu, kas ir valsts aizsardzība, uz kā tā balstās, kas ir karš, kas – informatīvais karš, kā rīkoties krīzes situācijās un citiem būtiskiem jautājumiem.”

Lekcijas skolās pārsvarā domātas tieši vidusskolas vecuma jauniešiem. Vispirms ministrijas un Zemessardzes pārstāvji devušies uz skolām, kurās, Valsts aizsardzības parlamentārā sekretāre norāda, aprīļa vidū vēl bijis ļoti augsts satraukums arī jauniešu vidū par situāciju Ukrainā, Eiropā, pasaulē, taču, laikam ejot, tas mazinās, jo diemžēl arī pie kara pierod: “Bija jūtams, ka viņiem ir neskaidrība, bažas par to, kas notiks, bet arī tagad jauniešiem ir liela interese par šo situāciju. Viņi grib izprast, ko nozīmē – karš. Tad skaidrojam, ka tas nav tikai militārs iebrukums, bet jebkura kara neatņemama sastāvdaļa ir arī informatīvais karš, un to labi redzam arī Ukrainas notikumu kontekstā. Skaidrojam, ka informatīvā kara mērķis ir šķelt sabiedrību, lai mazinātu vēlmi pretoties, aizsargāt valsti, tā atvieglojot militāro iebrukumu.”

Tikšanās laikā arī aplūkoti reāli piemēri, lai jaunieši saprastu, kādi ir propagandas, dezinformācijas paņēmieni, kādi viltus video radīti Krievijas – Ukrainas kara sakarā. Jaunieši nereti jautā, vai tad ir kādi, kas šiem video tic, jo skaidri redzams, ka tas ir viltojums.

“Katrai viltus ziņai ir sava auditorija, savs informatīvais burbulis, kurā tā cirkulē,” skaidro B. Bļodniece. “Katrai ir arī savs mērķis, un liela daļa tiek radīta tieši Krievijas sabiedrībai. Tāpēc svarīgi izprast arī ģeopolitisko situāciju, kādos apstākļos dzīvojam, jāizprot ne tikai lokālās, bet arī globālās sakarības.”

Viņa atzīst, ka sākumā bijušas bažas, varbūt šādas sarunas vairos satraukumu sabiedrībā, bet socioloģiskās aptaujas rādījušas, ka cilvēkiem drošības sajūtu rada zināšana par esošo situāciju, ko gaidīt, kā rīkoties: “Jo gudrāka un izglītotāka būs sabiedrība, jo tā būs noturīgāka pret jebkurām krīzēm, dezinformācijām, informatīvajiem kariem. Tāpēc informēšana ir viens no valsts aizsardzības balstiem. Šādu tikšanos galvenais uzdevums ir nevis radīt paniku un bailes, bet – tieši pretēji – veidot informētu sabiedrību.”

Visās tikšanās reizēs klāt ir kāds no bruņoto spēku pārstāvjiem, pārsvarā vietējo bataljonu zemessargi. Tas svarīgi arī tāpēc, ka vidusskolu klasēs jauniešiem jau ir 18 gadi, viņi var kļūt par zemessargiem vai arī iziet rezervistu militāro pamatapmācību trīs nedēļu kursu. Tiem var pieteikties ikviens Latvijas pilsonis vecumā no 18 līdz 50 gadiem, kurš vēlas iepazīt militāro vidi un apgūt militārās pamatzināšanas.

B. Bļodniece norāda uz ieguvumiem: “Vispirms jau tiek iegūtas prasmes, ko nekur citur iemācīties nevar. Otrkārt, tiek nodrošināta dzīvošana, ēdināšana, formas tērps, cits nepieciešamais, un, treškārt, par šīm trim nedēļām tiek samaksāta kompensācija.”

Informācija vēsta, ka tā nav maza – 31,50 eiro dienā.

Tikšanās reizēs tiek plašāk pastāstīts par Zemessardzi, jo bieži priekšstats ir nepilnīgs, bet patiesībā Zemessardzē vajadzīgi dažādi speciālisti: kiberdrošības, sabiedrisko attiecību speciālisti, mediķi, autovadītāji, arī profesionāļi dažādās militārās specialitātēs.

“Zemessardzē katrs var atrast savu vietu un intereses,” norāda B. Bļodniece, piebilstot, ka jaunajā mācību gadā vizītes skolās turpināsies.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
42

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
19

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
30

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
49

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
46

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
75

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
10
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
9
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
9
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
7
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi