Otrdiena, 10. septembris
Vārda dienas: Jausma, Albertīne

Veidot informētu sabiedrību

Jānis Gabrāns
23:00
01.06.2022
3
Blodniece

Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā viesojās Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāre Baiba Bļodniece un Zemessardzes 27.kājnieku bataljona virsseržants Vilnis Prazņicāns.

Viņi ar jauniešiem runāja par aizsardzības nozari, psiholoģiskās noturības svarīgumu mūsdienu informatīvajā laukā, par to, kā rīkoties krīzes situācijās, kā kļūt par zemessargu un ko nozīmē būt Zemessardzes rindās.

B. Bļodniece sarunā ar “Druvu” pastāstīja, ka ar tikšanos Cēsīs noslēdzas šajā mācību gadā plānotās tikšanās Latvijas skolās un arī bibliotēkās. Daudz tikšanos bijis pēdējos divos mēnešos. Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā Latvijas Nacionālā bibliotēka tiešsaistē rīkoja semināru bibliotekāriem par valsts aizsardzību. Tā norisei pieslēdzās vairāk nekā 800 cilvēki no visas Latvijas bibliotēkām. Tad arī radās liela interese par šādu semināru klātienē dažādās vietās Latvijā.

B. Bļodniece stāsta, ka skolās lekcijas par valsts aizsardzību notikušas jau pirms kovida, tad pandēmija ieviesa izmaiņas, bet tolaik interese bijusi krietni mazāka: “Ņemot vērā situāciju Uk­rainā, interese gan no skolām, gan bibliotēkām bija liela, un pēdējo pusotru mēnesi ļoti intensīvi braucām pa visu valsti, lai stāstītu, kas ir valsts aizsardzība, uz kā tā balstās, kas ir karš, kas – informatīvais karš, kā rīkoties krīzes situācijās un citiem būtiskiem jautājumiem.”

Lekcijas skolās pārsvarā domātas tieši vidusskolas vecuma jauniešiem. Vispirms ministrijas un Zemessardzes pārstāvji devušies uz skolām, kurās, Valsts aizsardzības parlamentārā sekretāre norāda, aprīļa vidū vēl bijis ļoti augsts satraukums arī jauniešu vidū par situāciju Ukrainā, Eiropā, pasaulē, taču, laikam ejot, tas mazinās, jo diemžēl arī pie kara pierod: “Bija jūtams, ka viņiem ir neskaidrība, bažas par to, kas notiks, bet arī tagad jauniešiem ir liela interese par šo situāciju. Viņi grib izprast, ko nozīmē – karš. Tad skaidrojam, ka tas nav tikai militārs iebrukums, bet jebkura kara neatņemama sastāvdaļa ir arī informatīvais karš, un to labi redzam arī Ukrainas notikumu kontekstā. Skaidrojam, ka informatīvā kara mērķis ir šķelt sabiedrību, lai mazinātu vēlmi pretoties, aizsargāt valsti, tā atvieglojot militāro iebrukumu.”

Tikšanās laikā arī aplūkoti reāli piemēri, lai jaunieši saprastu, kādi ir propagandas, dezinformācijas paņēmieni, kādi viltus video radīti Krievijas – Ukrainas kara sakarā. Jaunieši nereti jautā, vai tad ir kādi, kas šiem video tic, jo skaidri redzams, ka tas ir viltojums.

“Katrai viltus ziņai ir sava auditorija, savs informatīvais burbulis, kurā tā cirkulē,” skaidro B. Bļodniece. “Katrai ir arī savs mērķis, un liela daļa tiek radīta tieši Krievijas sabiedrībai. Tāpēc svarīgi izprast arī ģeopolitisko situāciju, kādos apstākļos dzīvojam, jāizprot ne tikai lokālās, bet arī globālās sakarības.”

Viņa atzīst, ka sākumā bijušas bažas, varbūt šādas sarunas vairos satraukumu sabiedrībā, bet socioloģiskās aptaujas rādījušas, ka cilvēkiem drošības sajūtu rada zināšana par esošo situāciju, ko gaidīt, kā rīkoties: “Jo gudrāka un izglītotāka būs sabiedrība, jo tā būs noturīgāka pret jebkurām krīzēm, dezinformācijām, informatīvajiem kariem. Tāpēc informēšana ir viens no valsts aizsardzības balstiem. Šādu tikšanos galvenais uzdevums ir nevis radīt paniku un bailes, bet – tieši pretēji – veidot informētu sabiedrību.”

Visās tikšanās reizēs klāt ir kāds no bruņoto spēku pārstāvjiem, pārsvarā vietējo bataljonu zemessargi. Tas svarīgi arī tāpēc, ka vidusskolu klasēs jauniešiem jau ir 18 gadi, viņi var kļūt par zemessargiem vai arī iziet rezervistu militāro pamatapmācību trīs nedēļu kursu. Tiem var pieteikties ikviens Latvijas pilsonis vecumā no 18 līdz 50 gadiem, kurš vēlas iepazīt militāro vidi un apgūt militārās pamatzināšanas.

B. Bļodniece norāda uz ieguvumiem: “Vispirms jau tiek iegūtas prasmes, ko nekur citur iemācīties nevar. Otrkārt, tiek nodrošināta dzīvošana, ēdināšana, formas tērps, cits nepieciešamais, un, treškārt, par šīm trim nedēļām tiek samaksāta kompensācija.”

Informācija vēsta, ka tā nav maza – 31,50 eiro dienā.

Tikšanās reizēs tiek plašāk pastāstīts par Zemessardzi, jo bieži priekšstats ir nepilnīgs, bet patiesībā Zemessardzē vajadzīgi dažādi speciālisti: kiberdrošības, sabiedrisko attiecību speciālisti, mediķi, autovadītāji, arī profesionāļi dažādās militārās specialitātēs.

“Zemessardzē katrs var atrast savu vietu un intereses,” norāda B. Bļodniece, piebilstot, ka jaunajā mācību gadā vizītes skolās turpināsies.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vēl šonedēļ skatāma jauno mākslinieku darbu izstāde

09:49
10.09.2024
45

Vēl šo nedēļu Cēsīs laikmetīgās mākslas izstāžu centrā jeb kvartālā “Rainis” apmeklētājiem bezmaksas pieejamas divas laikmetīgās mākslas izstādes – “IXO Skaistuma izcelsme” un “Zīme”. Trīspadsmit Latvijas Māk­slas Akadēmijas (LMA) studenti izveidojuši unikālu kopdarbu “IXO Skaistuma izcelsme” un “Zīme”. 1800 kvadrātmetru plašajās telpās aplūkojami darbi glezniecībā, tēlniecībā, video un instalācijā. “Šī ir pirmā mūsu kursabiedru kopējā […]

Pilsētas centra skatlogos apskatāmi Royal Doulton porcelāna lāči no Londonas

00:00
10.09.2024
59

Pašā Cēsu centrā, namā, kas pazīstams kā Raunas vārti, skatlogos visu septembri redzama neparasta izstāde. Garāmgājēji var vērot dažādu tautu eksotiskas dekoratīvas maskas, unikālas lelles un porcelāna lāčus. Pagājušajā nedēļā, tiekoties mākslas mīļotāju lokā un cienājoties ar mājās ceptām vafelēm, atklāja izstādi “Cēsnieku Kolekcijas”. Tās veidotājas ir biedrības “Izgaismo mākslu” entuziastes Ilze Liepa, Kristīne Rozenberga, […]

“Saulrietu” Vaktskalniņā stāda egles un priedes

00:00
09.09.2024
28

Pie K.Skalbes muzeja “Saulrieti”, Vaktskalniņā, kur apbedīts dzejnieks, tagad zaļo priedes un egles. “Pēc 2022.gada vētras uzkalniņš bija klajš. Dzejnieks nekad nav gribējis būt uz pjedestāla, kalna galā. Apkārtējie koki bija izgāzti, un viņa atdusas vieta vairs neiekļāvās ainavā tā, kā bija, kad to izveidoja,” stāsta Piebalgas muzeju apvienības vadītāja Līva Grudule un piebilst, ka […]

Samuraja ceļš uz teātri

00:00
08.09.2024
31

Lai arī Valmieras teātris ekspluatācijā nodots jau vasaras vidū, tā svinīgā atklāšana notika vakar, 5. septembrī. Emocionālo un asprātīgo ceremoniju jaunajā “melnās kastes” zālē vadīja divi skumja un nesatricināma izskata samuraji, trāpīgi simbolizējot to cīņu un askēzes ceļu, kas teātra kolektīvam bija jāveic kopš būvdarbu sākuma 2021. gada otrajā pusē. Izrāžu veidošana gandrīz būvlaukumā, dažkārt […]

Iemūrē laika kapsulu un svin vasaru

00:00
07.09.2024
113

Ar svētkiem cēsniekiem un viesiem “Cēsu alus” teritorijā tika iemūrēta laika kapsula Cēsu darītavas topošā Apmeklētāju centra pamatos. Nākotnē ēkā atradīsies Cēsu darītavas Apmeklētāju centrs un mūsdienīgas biroja telpas darbiniekiem. Projektā plānots ieguldīt 1,8 miljonus eiro. “Šogad pabeigsim sargu māju, būs ērtas darba vietas. Apmeklētāju centrs un administrācijas telpas taps nākamgad. Te būs darbavietas 28 […]

Biznesa pikniks iedvesmai

00:00
06.09.2024
43

Radošā un digitālā kvartāla “Rainis” telpās pagājušajā nedēļā notika biznesa ideju “Pik-Niks”. To apmeklēt uzņēmīgus cēsniekus aicināja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Cēsu pārstāvniecības projektu vadītāja Sanita Krieviņa kopā ar kolēģēm Annu Krasovsku un Inesi Džarcāni. Kupli apmeklētā piknika galvenā tēma bija pieteikšanās nosacījumi un ieguvumi konkursā “Ideju kauss 2024”, kas norisinās jau 16. gadu. […]

Tautas balss

Dalās ar āboliem

10:36
06.09.2024
24
O. raksta:

“Cēsīs, Rīgas ielā, pie vienas mājas katru dienu izlikta kastīte ar āboliem, lai cienājas, kas grib. Paldies dāsnajiem saimniekiem,” pateicās O.

Izglītība ir pats svarīgākais

10:36
06.09.2024
23
Mudīte Bērziņa no Drabešiem raksta:

“Esmu redzes invalīde, tāpēc dzīvē daudz ko nevarēju darīt. Taču tagad visiem bērniem tiek dotas iespējas, par visiem rūpējas un gādā. Vēlu, lai katrs bērns un jaunietis, sākot jauno skolas gadu, atceras, cik svarīgi ir mācīties. Jābūt neatlaidīgiem un cītīgiem, jo nekas nav tik nozīmīgs kā izglītība! Tikai tā paver ceļus,” sacīja Mudīte Bērziņa no […]

Gājēju pāreju krāsojums drošībai

11:35
03.09.2024
28
Lasītāja raksta:

“Labi, ka Cēsīs pirms mācību gada ielās atjauno gājēju pāreju apzīmējumus. Vietējiem autobraucējiem gan vajadzētu zināt, kur gājējiem priekšroka, bet ne visi to ievēro. Izskatās, dažs nepamana vai negrib pamanīt, ka gājējs jau gandrīz ir uz pārejas, auto neaptur, turpina braukt. Nākamajā pirmdienā ielas būs pilnas skolēniem, jācer, koši baltie apzīmējumi šoferiem atgādinās, kur jābremzē […]

Svētki viduslaiku noskaņā

11:34
03.09.2024
19
Cēsniece raksta:

“Paldies par skaistajiem Lielstraupes pils svētkiem, kur netrūka ne kvalitatīvas mūzikas, ne mākslas meistarklašu. Interesants bija restauratoru stāstījums par darbiem pils atjaunošanā. Bija arī jauks tirdziņš, kur varēja gan nopirkt dārza veltes, gan pamieloties ar gardiem kārumiem. Rīkotāji bija parūpējušies, lai visiem būtu interesanti baudīt viduslaiku noskaņu,” par pagājušās nedēļas pasākumu priecājās cēsniece.

Vēsturi zināt svarīgi

11:34
03.09.2024
27
Vecmāmiņa O. raksta:

“Labi, ka tagad skolās vēs­turi mācīs kā atsevišķu priekšmetu, citādi tāds juceklis vien bija. Tā spriedu, skatoties, ko mācās mazmeita. Taču nevajadzētu iekrist otrā bedrē, kad bērniem liek zināt datumu katram notikumam, kas risinājies pirms simtiem gadu, un iesaistīto personu vārdus. Man liekas, tā bērnu var pavisam aizbaidīt no vēstures. Vai tiešām jāzina katrs bīskaps, […]

Sludinājumi