Cēsu 1. pamatskolas skolniece
BMX ir visai ekstrēms sporta veids – braukšana ar speciāli aprīkotiem riteņiem. Vairāk par to uzzināju, sarunājoties ar BMX kluba ”Cēsis” braucēju un 2005. gada Latvijas čempionu Jāni Jursonu. Viņš aizrautīgi trenējas šajā sporta veidā un to savieno ar mācībām Cēsu 1. pamatskolas 9. klasē. Cēsu klubs ir trešais lielākais Latvijā. To ap-steidz klubi Valmierā un Jelgavā.
Jāņa aizraušanās ar BMX sākās četru gadu vecumā, tātad 2006. gadā noslēdzās viņa 11. sezona. Sausā laikā Jānis trenējas BMX trasē ”Uplandi”, kuru veidojis Raitis Būris. Jautājot, kā sākās aizraušanās ar BMX, Jānis smaidot atbildēja: ”Nebija, kur likt enerģiju.” Kādu dienu, redzot, kā brauc Aivars Būris, viņu šis sporta veids piesaistījis.
Treniņi sausā laikā notiek trīsreiz nedēļā – 75 minūtes, pirms sacensībām biežāk. Grūtāk esot trenēties septembrī, kad sākas skola, jo palielinās slodze. Arī pēc ziemas nav viegli, kad vēl ir mācības skolā un atsākas intensīvi treniņi. Ziemas periodā, lai sevi uzturētu formā, Jānis apmeklē svaru zāli un kopš 3. klases spēlē arī basketbolu. Ziemā viņš divreiz nedēļā trenējās BMX slēgtajās trasēs – Rīgā, Saldū, Valkā, Valmierā. Treniņos izbrauc trasi un ļoti daudz veic fiziskos lokanības un tehniskos vingrinājumus. Jāņa BMX treneris ir pasaules čempions bobslejā Jānis Ķipurs.
Jānis vēl nav pārliecināts, vai kļūs profesionāls sportists, bet viņam ir mērķis Eiropas čempionātā iekļūt pirmajā trijniekā. Jāņa rezultāti Eiropas čempionātos: 1997. gadā Holandē iegūta 8. vieta, 1998.g. Vācijā – 5., 1999. g. Holandē – 5., 2002. g. Vācijā – 7., 2003. g. Francijā – 6. vieta un vairākas 1. – 4. vietas mazākās sacensībās. Lai trenētos BMX, vecuma ierobežojuma nav, taču Jānis domā, ka jāsāk no četriem gadiem, citādi ir grūti tikt līdzi. Pieredze rodas ar gadiem.
Viens no Jāņa lielajiem pārdzīvojumiem bija aizvadītajā vasarā Anglijas pilsētā Čederā, kur viņš startēja Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālā, bet palika 5. vietā. Sliktais brauciens liedza tikt nākamajā kārtā.
Latvijā sezonā ir apmēram 30 sacensību. Par tām var uzzināt speciālā kalendārā. Tajā ir informācija arī par sacensībām ārzemēs. Latvijā konkurence ir maza, jo attiecīgajā vecuma grupā piedalās ap 20 braucēju, turpretī ārzemēs dalībnieku skaits pieaug četras reizes.
Sporta veids ir aizraujošs, bet var gūt arī traumas. Smagākā trauma Jānim bijusi pirms trim gadiem treniņā pašā vasaras sākumā Valmierā. Jāņa vecuma zēni nebija iepazinuši trasi. Lecot no tramplīna, kur vajadzēja lidot astoņus metrus (kluba biedri to iesaukuši par kamieli), neveiksmīgi piezemējies. Riteņa stūre nolūza, jo atsitās pret tramplīna ieliekumu, un Jānis sasita galvu. Viņš neko no lēciena neatceras, jo atmodās slimnīcā. Ārsts secinājis, ka sasists plecs, noskrāpēts zods un gūts smadzeņu satricinājums. Tagad Jānis šo tramplīnu pārlec bez sarežģījumiem. Citi viņa kritieni bijuši veiksmīgāki.
Lai sporta klubs darbotos, tam ir sponsori. Daudz Jāni atbalsta vecāki. Ģimene ziedo laiku, vadājot uz treniņiem un sacensībām Latvijā un ārzemēs.
Lai varētu trenēties, nepieciešams BMX ekipējums. Tas ir dārgs – forma, ķivere, kurpes un pats galvenais – kvalitatīvs ritenis. Tas vien maksā ap 800 eiro. Ritenis jāmaina, kad kļūst par mazu vai arī nobrauktas 3 – 4 sezonas. Riepas jāmaina apmēram trīsreiz gadā. Sacensībās svarīgas ir kurpes, kuras iestiprina pedāļos, lai vieglāk lēkt un uzņemt ātrumu.
Līdz šim Jānim bijuši seši riteņi. Kad tie kļuvuši par maziem, pārdoti jaunākiem braucējiem. Pašreizējam Jāņa ritenim ir karbona dakša, kas ļauj vieglāk lidot pāri tramplīniem un lecot pacelt priekšējo riteni.
Jāņa novēlējums citiem BMX braucējiem: ”Lai labi ripo un 2007. gadā visiem veicas sacensībās! Lai mazie cēsnieki pievienojas BMX klubam ”Cēsis”!” Pašam Jānim novēlu veiksmi Eiropas čempionātā. Lai pietiek pacietības un izturības, veidojot iesākto sporta karjeru!
Komentāri