Priekuļu Valsts lauksaimniecības tehnikumā (PVLT) nedēļas nogalē notiks zviedru nacionālā sporta veida – varpas mešanas – sacensības. Tajās aicināts piedalīties ikviens interesents.
PVLT sporta skolotājs Uldis Spunde stāsta, ka Latvijā un Priekuļos varpa jau ir pazīstama vairākus gadus, izveidojusies veiksmīga sadarbība ar Zviedrijas varpas federāciju.
“Zviedru draugi pie mums viesojās janvārī, kad arī radās ideja organizēt sacensības Priekuļos. Zviedriem ir arī tālejošāki mērķi – izveidot Eiropas varpas federāciju, kurā apvienotos Zviedrija, Slovēnija, Čehija un Latvija – valstis, kurās ir interese par šo sporta veidu,” stāsta U. Spunde, norādot, ka Zviedrijā varpas federācija pastāv kopš 1945. gada.
“Tagad daudzos Zviedrijas sporta klubos ir arī varpas mešanas sekcijas. Vispopulārākā varpa ir Gēteborgā un Gotlandē. Tas ir ne tikai sporta veids, varpa veido arī sociālo vidi, jo ar to var nodarboties visa ģimene. Sacensībās, treniņos satiekas visu vecumu līdzīgi domājošie, labi pavadot brīvo laiku. Šis sporta veids neprasa nozīmīgu tehnisko nodrošinājumu un īpašu laukumu – ir nepieciešama varpa, līdzens lauks un vēlme aktīvi darboties,” stāsta sporta skolotājs.
Varpas mešanai ir ļoti sena vēsture, un varpas metamie akmeņi ir atrasti pat arheoloģiskajos izrakumos Afganistānā.
“Vikingi varpu izmantoja kā medību un cīņas ieroci. Gotlandē šis sporta veids bija populārs 19. gadsimtā, kad pēc siena pļaušanas talkas visi sabrauca kopā, savāca maisā akmeņus un devās uz sacensību vietu. Mūsdienās varpas izgatavo no vara, cinka un alumīnija, ir arī gumijas varpas nodarbībām telpās. Varpu svaram nav ierobežojuma, bet parasti tā sver no viena līdz pieciem kilogramiem,” stāsta U. Spunde un skaidro, ka varpu var spēlēt individuāli, pa pāriem vai komandā.
Sporta skolotājs norāda: “Pateicoties Zviedrijas varpas federācijas atbalstam, Priekuļos un Līgatnē ir iespējas nodarboties ar šo sporta veidu, bet, lai to padarītu vēl populārāku, 25. aprīlī Priekuļos notiks sacensības, kurās piedalīsies četri pārstāvji no Zviedrijas, kas konsultēs iesācējus un palīdzēs tiesāt sacensības. Kā galvenā balva uzvarētājiem būs iespēja doties uz Stokholmu un piedalīties varpas metēju nometnē, kur varēs ne tikai uzlabot sporta veida iemaņas, bet arī apgūt varpas trenera prasmes. Pašreizējos ekonomiskajos apstākļos šis sporta veids varētu piesaistīt lauku tūrisma uzņēmumus kā viens no veidiem, kā dažādot savu aktīvās atpūtas iespēju piedāvājumu, kas neprasa lielus ieguldījumus.”
Komentāri