Ceturtdien, 16.septembrī, Valmieras muzejā norisinājās rudens gadskārtu svētki – Apjumības, kurās piedalījās Mūrmuižas bērnu dārza „Pasaciņa” audzēkņi un Valmieras 5. vidusskolas folkloras kopa „Sudmaliņas”.
„Apjumības ir ražas ievākšanas nobeiguma svētki – rudens saulgrieži, kas tiek svinēti ap laiku, kad diena un nakts ir vienādā garumā. Tautas tradīcijās kā zīmīgs pieturas punkts tiek minēta Miķeļa diena – 29.septembris, kad ražai bija jābūt novāktai,” stāsta Valmieras 5.vidusskolas mūzikas skolotāja, folkloras kopas „Sudmaliņas” vadītāja Līga Cimdiņa. „Parasti tās latviešu zemniekiem bija lielas svinības, kad notika dažādas ražas novākšanas izdarības, rudens tirgus un tika godināts auglības simbols Jumis, lai arī nākamajā gadā būtu tikpat liela raža. Apjumību laikā tika ievērotas visas gadskārtu tradīcijas un ticējumi, piemēram, meitas pina vārpu vainagu, ko grābeklī uzmauktu pārnesa mājās un uzlika saimniecei galvā. Savukārt saimniece to pakāra istabā pie sienas vai novietoja klētī, jo ticēja, ka tas atnes mājās svētību.”
Pasākuma laikā bērniem bija iespēja iepazīt gadskārtu svētku norisi un latviskās tradīcijas, kā arī redzēt, kāds ir ceļš no grauda līdz maizei. Bērni varēja siet labības kūlīšus, kult labību ar spriguļiem, kā arī iemēģināt roku graudu malšanā un beršanā. Neizpalika arī latviešu tautas dziesmu dziedāšana, mīklu minēšana un rotaļas.
„Šādas programmas bērniem ir lieliska iespēja iepazīt mūsu tradīcijas un kultūrvēsturisko mantojumu, kas šobrīd ir jo īpaši svarīgi,” atzīst Valmieras muzeja pedagoģe Ilga Bērziņa. „Paldies folkloras kopas „Sudmaliņas” vadītājai Līgai Cimdiņai par atsaucību pasākuma īstenošanā un sagādātajām labības vārpām, sniedzot iespēju bērniem uzskatāmi izskaidrot šo rudens svētku norisi!”
Komentāri