Līdz 24.aprīlim salonā „Radošā Telpa” Valmierā, pirmo reizi Latvijā būs apskatāma Eduarda Kazarjana mikrominiatūru izstāde “Brīnumpasaule”
Pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados tika radīti pirmie mākslas darbi, – smalkāki par adatas aci. Tagad, pirmo reizi Latvijā, salonā „Radošā Telpa” arī valmieriešiem un pilsētas viesiem ir ekskluzīva iespēja aplūkot armēņu mākslinieka Eduarda Kazarjana mikrominiatūras.
Eduards Kazarjans- unikālas un neatkārtojamas mākslas darbu tehnikas izveidotājs, unikālu mākslas darbu, kuri pārsteidz ar savu mazo izmēru, radītājs. Miniatūrie darbi ievietoti stikla kolbās un aplūkot tos var tikai skatoties caur ļoti jaudīgu mikroskopu (palielināmo lēcu), ar kurām nodrošināts katrs ekspozīcijā aplūkojamais darbs. Vernisāžas pirmais
iespaids –rindā izlikti nodzēsti lukturi, bet ieskatoties „actiņā” negaidīti nokļūsti neparastā pasaulē, kura pilna skaistuma un burvestības! . Kur vēl jūs redzēsiet kamieļu karavānu kas ietilpst adatas caurumā ? Vai Leonardo Da Vinči portretu uz rīsa graudiņa? Izsmalcināti izskatās zelta kalumi: uz 0.05mm biezas plates viensantīma monētas diametrā izkalti sīki smalki musturi (to līnijas ir simts reizes plānākas par cilvēka matu). Iztēli pārsteidz arī sārto rožu pušķis, kurā rožu lapiņas veidotas no zivju zvīņas, bet kātiņi no cilvēka mata. Te katra miniatūra ir īsts šedevrs, ne tikai apliecinošs par augsto mākslinieka meistarību, kurš strādā tādā neparastā žanrā, bet arī atklāj pārsteidzošo talantu un neparastas, patiesi bezgalīgas cilvēka spējas. Visas mikrominiatūras ir roku darbs pēc speciālas autortehnikas, kurai nav analogas visā pasaulē. Un aiz katra mākslas darba- milzīgs un ļoti rūpīgs darbs, pārsteidzoša fantāzija un teicama estētiska gaume, un vēl nepārspējama pacietība. Tāpēc, ka, mikrominiatūras izgatavošanai, vajadzīgs dienām un citreiz pat mēnešiem saspringts darbs ar mikroskopu un unikāliem materiāliem un instrumentiem, kas nav pamanāmi
ar neapbruņotu aci . Visi instrumenti mikrominiatūru radīšanas procesam ir unikāli, nopirkt tos nav iespējams, tāpēc meistars viņus izgatavo pats. Instrumentus izgatavo no īpaši izturīga metāla un mākslīgā dimanta lauskām, kā arī no citiem palīglīdzekļiem ( piemēram: otas, ar kuru viņš zīme slavenību portretus uz rīsu graudiem – tā ir 1/100 daļa no cilvēka mata). Dažreiz, lai izgatavotu instrumentus, tiek patērēts vairāk laika nekā pašu šedevru radīšanai – trīs – četri mēneši. Vissarežģītākais meistaram ir laikus apturēt savas kustības un emocijas. Jo, lai sasniegtu vajadzīgo rezultātu vajag strādāt režīmā starp sirds pukstiem, cenšoties kustināt pirkstus vienā ritma ar elpu un acs plakstiņu trīcēm. Tikai tā var radīt apkaltu zelta blusu uz cilvēka mata gala, vai izgatavot mikrominiatūru – Arnoldu Švarcenegeru uz magoņu sēkliņas. Savā laikā Eduards Kazarjans kļuva slavens ar to, ka radīja „Monas Lizas” kopiju uz rīsa grauda gabaliņa, kura tagad glabājas Luvrā, bet „Ginnessa rekordu” grāmatā nokļuvis izgatavojot pasaulē mazāko vijoli, uz kuras iespējams spēlēt. Brīnuminstrumenta garums ir tikai 7 mm. Starp pazīstamākajiem Eduarda Kazarjana darbiem – stadions ar sportistiem uz viena noslīpēta mata , bet otrs – 70 ziloņi ar pavadoņiem. Šie mikrošedevri līdz šim skaitās nepārspējami. Iemacīties mikrominiatūras noslēpuma mākslu nav iespējams. Talantam jābūt iedzimtam. Tāds talants cilvēkam dots no Dieva! Materiālus viņš izmanto dažādus: adatas, sērkociņus, cilvēka matus, dzintaru, zeltu, magoņu sēkliņas un rīsa graudiņus, ziloņkaulu un zivju zvīņas. Jau gadsimta ceturtdaļu meistars turpina pārsteigt cilvēkus ar savu neatkārtojamu daiļradi.
Mikrominiatūru izstāde „Brīnumpasaule” gūst lielus panākumus. Kairā, kur notika E.Kazarjana izstāde, tūkstošiem cilvēku stāvēja rindā, lai redzētu lielo brīnumu – Ēģiptes piramīdu miniatūrā. Savukārt, ASV jau 10 gadus darbojas pārvietojamā šedevru izstāde, kura reitingos iekļuva pasaules brīnumaināko skatu desmitniekā. Kazarjans – cilvēks ar retu talantu. Viņš ir ne tikai lielisks meistars – mākslinieks un skulptors, konstruktors un izgudrotājs, bet ari filozofs, domātājs, rakstnieks un dzejnieks. Viņa devīze- padarīt neiespējamo iespējamu. Viss pie kā meistars ķeras, viņa rokās kļūst par šedevru.
Izstāde apskatāma Darba dienās no 10.00 līdz 18.00, sestdienās un svētdienās no plkst. 10 līdz 15.
Ieejas maksa: pieaugušajiem Ls 3, pensionāriem, studentiem, skolēniem Ls 1,50, skolēnu grupām (no 15 cilvēkiem) Ls 1.
Anna Iveta Vītola
Komentāri