Pavisam nedaudz palicis līdz gada nopietnākajam izaicinājumam garo distanču skrējējiem Latvijā – skrējienam “Hagberg Cēsis Eco Trail 2014”. Jau 2.augusta rīta agrumā Cēsīs, Vienības laukumā, tiks dots starts garākajai, 80 kilometru, distancei ar kāpumu summu 1390 metri. Šāds sportiskais pasākums Latvijā notiks pirmo reizi.
Skrējiena idejas autors un organizators ir bijušais cēsnieks Vilmārs Zeme. Viņš pastāstīja, ka skrējiena norises vieta nav nejauša: “Esmu beidzis Cēsu Meža skolu, Cēsu 1.vidusskolu, esmu te nodarbojies ar orientēšanos, tāpēc labi pārzinu apkārtni. Galvā jau sen bija idejas, kur distance varētu vīties. Šādos skrējienos svarīgi, lai distance būtu ne tikai smaga, bet arī, lai skrējējiem paradītu skaistākās vietas Cēsu apkaimē. Piemēram, rītausmu sagaidīt pie Niniera ezera, tad Rāmatu klintis, Ērgļu klintis, Pipariņi, Žagarkalns, Ozolkalns, Zvārtas iezis un citi dabas jaukumi. Pats esmu veicis astoņus ultramaratonus, zinu, ka atliek laiks arī apkārtnes redzēšanai, jo šādas distances neveic sprintera tempā, dažbrīd tas notiek vienkārši soļojot. Tad var apstāties un papriecāties par ainavu. Man pašam vienmēr līdzi fotoaparāts, un zinu, ka daudziem tie līdzi un cilvēki iemūžina distancē redzēto. Šādās distancēs ir ne tikai rezultāts, bet arī baudījums acīm. Tā kā Cēsu apkaimi pārzināju, sapratu, ka šī, iespējams, ir vienīgā vieta ar tādu reljefu, lai šādu skrējienu sarīkotu.”
Kopumā skrējējiem tiks piedāvātas trīs dažāda garuma trases – 15, 30 un 80 km garumā. Galvenā, protams, ir 80 km trase, jo slavenākā Eiropas kalnu skrējiena apkārt Monblānam organizatori “Cēsis Eco Trail” garāko distanci apstiprinājuši par vienu no “Ultra-Trail du Mont-Blanc” (UTMB) kvalifikācijas posmiem. Pirmo reizi Baltijā skrējējiem būs iespēja saņemt divus kvalifikācijas punktus. Lai varētu pieteikties UTMB skrējienam, nepieciešami trīs kvalifikācijas punkti, un tagad visus trīs varēs iegūt Latvijā, jo Siguldas kalnu maratons dod vienu kvalifikācijas punktu.
V. Zeme stāsta, ka, gatavojot skrējienu, pats 80 km trasi izskrējis divas reizes, bet 30 km – pat trīs vai četras. Izvēloties ceļus, celiņus un takas distancei, talkā ņemtas orientēšanās kartes, bet dažas bijušas samēra vecas, tāpēc vajadzējis gūt priekšstatu, kā apkārtne izskatās dabā. Piemēram, vai takas nav aizaugušas, kas dažviet tā arī bijis.
“Lai skrējienam iegūtu šos divu kvalifikācijas punktus, mums bija jāieraksta GPS failos precīzs 80 km trases garums un precīza kāpumu summa. Uzmērījām šo trasi ar trim GPS ierīcēm, lai viss būtu precīzi. Kad dati bija apkopoti, tos aizsūtījām uz Šamonī, uz UTMB biroju, saņēmām pozitīvu atbildi. Tajā vakarā, kad e-pastā atnāca viens vārds “Perfect!”, bijām patiesi gandarīti. Jo šos divus punktus jau nedod tikai par distances garumu un kāpumu summu. Tur ir daudz
dažādu nosacījumu, tostarp distancē jābūt pēc iespējas mazāk ēšanas un dzeršanas punktiem, pamatā ir skrējēja autonomija trasē,” stāsta V. Zeme.
Lai arī šķiet, ka 80 km ir liels attālums, organizators norāda, ka trase nav grūta: “Lai kā meklējām kāpumus, šī tomēr ir skrienama trase, salīdzinot ar citiem ultramaratoniem.”
Pirms nedēļas skrējienam bija pieteikušies gandrīz 300 dalībnieku no septiņām valstīm – Latvijas, Igaunijas, Somijas, Zviedrijas, Šveices, Krievijas un Lietuvas. Vislielākā interese ir tieši par 80 km distanci, kurā reģistrējušies 139 skrējēji. V. Zeme uzsver, ka Latvijā ultramaratoni ir ļoti populāri: “Šogad augusta beigās Monblāna skrējienā no Latvijas startēs 33 skrējēji, no kaimiņvalstīm vien pa kādam. Var prognozēt, ka tagad, kad Latvijā varēs iegūt visus trīs punktus, pretendentu no Latvijas kļūs arvien vairāk.”
Jautāts par pasākuma norises datuma izvēli, V. Zeme stāsta, ka šī bijusi labākā iespēja, jo Gaujas Nacionālajā parkā no agra pavasara līdz 1.augustam neko nedrīkst rīkot, bet vēlāk jau ir citi skrējieni. Augusta beigās – Monblāna skrējiens, septembrī – Valmieras maratons, oktobrī – Siguldas kalnu maratons.
Organizators norāda uz veiksmīgu sadarbību ar Cēsu novada pašvaldību, tāpēc sacensību centrs, starts, finišs būs pašā pilsētas centrā,. Vienības laukumā. 80 km distances dalībnieki ceļā dosies jau piecos no rīta, bet 15 un 30 kilometru veicēji distancē dosies pulksten 11. Vienības laukumā būs arī videoekrāns, kurā varēs vērot tiešās reportāžas no trases, būs arī dažādi muzikāli priekšnesumi. Tur notiks arī uzvarētāju apbalvošana. Visu distanču visu vecuma grupu godalgoto vietu ieguvēji tiks pie vērtīgām sportiskām balvām, 80 kilometru distances kopvērtējuma pirmo trīs vietu ieguvēji – arī pie naudas balvām. “Hagberg Cēsis Eco Trail 2014” kopējais balvu fonds ir 10 000 eiro.
V. Zeme ir pārliecināts, ka pasākums izdosies, un jau kaļ plānus turpmākajam, jo šis skrējiens būs tradicionāls: “Tiek iedibināta jauna tradīcija, tas nav vienas reizes pasākums. Ja visas puses būs apmierinātas, varēsim slēgt sadarbības līgumus uz vairākiem gadiem. Ir iecere nākotnē sarīkot ultramaratonu, kas dos trīs kvalifikācijas punktus, jau domās iezīmēta trase gar Rauni. Tad distance būs 115 – 120 kilometru gara ar vēl liekāku kāpumu summu. Te ir iespēja attīstīties, un ceru, ka nākotnē “Cēsu Eco trail” kļūs par iecienītu sporta pasākumu!”
Jānis Gabrāns
Komentāri