Gada nogalē “Druva” tradicionāli atskatās uz aizvadīto gadu sportā, piefiksējot zīmīgākos notikumus, lielākos panākumus, dažkārt arī lielākās vilšanās, nepiepildītās cerības.
Gads tiešām bijis sportiski bagāts, mūsu novada sportisti, lieli un mazi, individuāli un komandās, rādījuši labus rezultātus gan lokāla mēroga sacensībās, gan valsts un starptautiskajā arēnā. Ja sarēķinātu, cik medaļu kopumā gada laikā izcīnījuši mūsu novada pārstāvji, skaitlis būtu liels.
Gada atgriešanās
Šī nominācija veltīta visai sporta dzīvei kopā, jo sacensības un treniņi pēc pandēmijas ierobežojumiem atgriezās ierastajā ritējumā. Ja gada sākums vēl bija ļoti piesardzīgs, arī “Cēsu novada Sporta laureātu” godināšana notika attālināti, pasākumos bija limitēts dalībnieku un skatītāju skaits, kopš vasaras viss notika ar pilnu sparu pēc iepriekš paredzētās programmas. Protams, paliek jautājums, kādu ietekmi atstāja divi tukšie gadi. Treneri, sportisti neslēpa, ka ietekme ir jūtama un ne tajā labākajā nozīmē.
Gada notikums
Laikam grūti pateikt, kas bijis gada notikums. Pasaules līmenī, iespējams, apskatnieki pirmo vietu dotu Pasaules kausa izcīņas finālam futbolā, kas notika neierastā laikā, decembrī. Vienā no aizraujošākajiem fināliem Pasaules kausa vēsturē Argentīna pēcspēles sitienos pieveica Franciju, un turnīrs pulcēja milzīgu auditoriju pie televīzijas ekrāniem. Iespējams, jau piemirsies, bet gada sākumā Pekinā notika Ziemas olimpiskās spēles, kas Latvijai atnesa tikai vienu medaļu – bronzu kamaniņu sportā komandu stafetē.
Latvijā viens no nozīmīgākajiem notikumiem varētu būt vīriešu basketbola izlases kvalificēšanās Pasaules kausa finālturnīram, ko mūsu valstsvienība iespēja pirmo reizi vēsturē. Savu ieguldījumu panākumā sniedza arī brāļi Kuruci, kuri sportiskās gaitas sāka Cēsu Sporta skolā. Rodions Kurucs piedalījās piecās spēlēs, laukumā vidēji pavadot 19,5 minūtes, gūstot vidēji sešus punktus spēlē. Artūrs Kurucs piedalījies divās spēlēs, laukumā pavadot vidēji 16,9 minūtes, gūstot vidēji septiņus punktus spēlē.
Vai kādu no viņiem redzēsim divās atlikušajās kvalifikācijas posma spēlēs, redzēsim februārī, bet jau tagad skaidrs, ka neatkarīgi no šo spēļu rezultāta Latvija spēlēs finālā.
Gada panākums
Mūsu sportistiem lielu panākumu nav trūcis, tāpēc jāmin vairāki. Vispirms BMX braucēja Veronika Stūriška no Jaunpiebalgas. Pasaules čempionātā BMX riteņbraukšanā izcīnīta sudraba godalga junioru meiteņu grupas sacensībās, kas ir pēdējo gadu lielākais panākums Latvijas BMX riteņbraukšanā Pasaules čempionātos.
Sezonas izskaņā trenera Ģirta Kātiņa audzēkne triumfēja Pasaules kausa (PK) izcīņas kopvērtējumā superkrosā U23 grupā, uzvarot trīs no pēdējiem četriem PK posmiem.
Viņas panākumi tika novērtēti valsts riteņbraukšanas saimē, jaunpiebaldzēniete atzīta par 2022. gada Latvijas labāko riteņbraucēju.
Izcilu sezonu aizvadījis sporta kluba “Savage Archer” loka šāvējs Andris Kuzņecovs no Nītaures, kurš atzīmējās ar trim čempionu tituliem. Viņš uzvarēja Somijā notikušajā Eiropas apvidus loka šaušanas čempionātā telpās, labojot trīs pasaules rekordus. Francijā viņš kļuva par uzvarētāju Eiropas loku mednieku čempionātā, šaujot pa 3D zvēru mērķiem, bet Igaunijā par uzvarētāju savā klasē arī Pasaules čempionātā. Jāmin, ka šajā čempionātā titulus ieguva vēl divi mūsu novada loka šāvēji: Viva Medne un Haralds Mednis.
Runājot par panākumiem, jāatceras arī florbola komandas “Lekrings” izcīnītais čempionu tituls vīriešu virslīgā, kas ir jau astotais komandas pastāvēšanas vēsturē. Neviena cita komanda nevar lepoties ar tik bagātīgu čempionāta uzvaru skaitu. Vēl Cēsu komandas pūrā četras sudraba un trīs bronzas godalgas. Čempionu tronī cēsnieki atgriezās pēc septiņu gadu pārtraukuma, šoreiz viņus turp aizveda treneris Andris Malkavs, kurš iepriekš titulus izcīnījis kā spēlētājs. Cēsnieki finālā ar 5:4 pārspēja komandu “Rubene”.
Gada atbildība
Tā varētu nominēt Latvijas labākās biatlonistes Baibas Bendikas dalību Pekinas olimpiskajās spēlēs. Atbildība tāpēc, ka viņa bija vienīgā Latvijas pārstāve biatlonā un tāda situācija bija pirmo reizi kopš neatkarības atgūšanas. Rezultāti bija patālu no vēlamā, bet sportiste skaidroja: “Pirmkārt,ietekmi atstāja “Covid-19”, kuru izslimoju neilgi pirms spēlēm, taču visvairāk laikam traucēja lielā atbildība pret komandu, līdzjutējiem. Sapratu, ka biatlona līdzjutēji visas cerības liek tikai un vienīgi uz mani.”
Jāatzīmē, ka Pekinas olimpiskajās spēlēs B. Bendika startēja arī distanču slēpošanā, un tieši tur viņai augstākā izcīnītā vieta Pekinā – 31.vieta 30 km distancē. Viņa bija labākā starp Latvijas slēpotājām.
Gada pieredze
Kā zināms, sportā lielāko pieredzi var gūt, sacenšoties pret spēcīgāku pretinieku. Ļoti lielu un vērtīgu pieredzi guva distanču slēpotāja Estere Volfa, savos 16 gados izcīnot vietu olimpiskajā izlasē distanču slēpošanā Pekinas ziemas olimpiskajās spēlēs. Viņa bija jaunākā Latvijas olimpiskās izlases dalībniece. Estere startēja trijās disciplīnās: 10 km klasikas slēpojumā, sprinta kvalifikācijā un komandu sprintā, kur pārī ar Kitiju Auziņu finišēja 21.vietā.
Gada atdzimšana
Šajā nominācijā var minēt savulaik Cēsīs populārā rudens skrējiena “Apkārt Cēsīm” atdzimšanu. Skrējiens iedibināts 1979. gadā un vai katru rudeni turpinājās līdz 2013.gadam. Sekoja pauze, līdz sporta klubs “Ašais” vadītājs Austris Āboliņš nolēma, ka tradīcija jāatjauno. Viņš atceras, ka pirms apmēram septiņiem gadiem teicis Juris Kreilim, kurš tolaik bija skrējienu rīkotājs, ka šo skrējienu atjaunošot. Lai arī pagāja gadi, tagad var teikt – hop-, tas ir izdarīts! Tiesa, rudens skrējiens pārtapis par pavasara skrējienu, bet viss liecina, ka tradīcija atjaunota uz palikšanu.
Gada izturība
Latvijas čempionātā ultragarajos taku skrējienos 72 kilometru garo distanci, kas startēja Līgatnē, bet finišēja Raiskuma pagastā, visātrāk veica drustēnietis Artūrs Vadzis, ceļā pavadot piecas stundas 48,01 minūti. Šī Artūram ir otrā uzvara Latvijas čempionātā ultragarajās distancēs, viņš ātrākais bija arī 2020.gadā. Čempionāts ultragarajās distancēs notiek sesto gadu, viņa kontā līdztekus divām uzvarām ir viena otrā vieta, viena trešā, kā arī piektā un sestā vieta.
Par izturību jārunā, arī minot Latvijas labākā MTB braucēja Mārtiņa Blūma veikumu. Maijā viņš treniņā krita un lauza atslēgas kaulu, taču jau jūlijā bija atpakaļ sacensību apritē un augustā sasniedza divus labākos panākumus savā sportiskajā karjerā. Francijā notiekošajā Pasaules čempionātā MTB viņš finišēja augstajā piektajā vietā saīsinātā krosa jeb XCC sacensībās, bet pamatsacensībās ierindojās 11.vietā.
Rudens viņam pagāja maratonu zīmē. M. Blūms uzvarēja Hanjas (Igaunija) maratonā 100 km distancē, pēc nedēļas bija pirmais Apes 100 km maratonā, bet vēl pēc nedēļas izdarīja vēl vienu ierakstu Latvijas MTB riteņbraukšanas sporta vēsturē, izcīnot 6.vietu Pasaules čempionātā MTB maratonā.
Gada rekordi
Aizejošajā gadā droši vien daudzi mūsu puses vieglatlēti labojuši nevienu vien savu personīgo rekordu, bet šoreiz īpaši gribētu minēt Cēsu Sporta skolas vieglatlēti, trenera Māra Urtāna audzēkni Vinetu Krūmiņu. Šajā gadā lodes grūšanā tika pārvarēta 14 metru robeža, bet Ogrē notikušajās LVS/” Sportland” kausu izcīņas ceturtā posma sacensībās Vineta sasniedza savu šī brīža personīgo rekordu 14,55m, izpildot Pasaules čempionāta U20 grupā kvalifikāciju.
Arī diska mešanā gads bija veiksmīgs. Maijā sacensībās Tartu (Igaunija) viņa par pieciem metriem laboja personīgo rekordu diska mešanā, kas tagad ir 50,24 m, un arī izpildīja Pasaules čempionāta kvalifikāciju. Tiesa, Pasaules čempionātā neizdevās parādīt cerēto sniegumu, bet tā bija ļoti noderīga pieredze.
Gada jubileja
Šajā vasarā uz savu pusgadsimtu atskatījās orientēšanās seriāls “Meridiāns”. Pats tā sākums fiksēts laikrakstā “Padomju Druva” 1972.gada 23.maija numurā, kurā Cēsu rajona Tūrisma padomes Orientēšanās sekcijas vadītājs Andrejs Kalvāns rakstīja: “Lai vecinātu orientēšanās sporta attīstību Cēsu rajonā, turpmāk regulāri tiks rīkotas orientēšanās sacensības iesācējiem. Tajās var piedalīties visi interesenti. Pirmās sacensības “Cēsu kompass 72” notiks 25.maijā. Starts pie bijušā Raiskuma kroga no plkst.16 līdz 18.” Informācija vēsta, ka pirmajās sacensībās piedalījās 66 orientieristi.
Komentāri