Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Slēpju sagatavotāju sniega izjūta

Druva
00:00
20.02.2008
2

Lai gūtu labus rezultātus sportā, arvien lielāka nozīme ir dažādām tehniskām niansēm, zinātnes sasniegumiem, un sportista varējumam šajā shēmā tikai zināma daļa. Mēdz pat teikt, ka distanču slēpošanā un biatlonā slēpju kvalitāte un pareiza sagatavošana ir gandrīz puse no uzvaras. Vienkāršs līdzjutējs, iespējams, pat nenojauš, kāda industrija stāv aiz šiem sporta veidiem, cik cilvēku strādā, lai iespējami labāk sagatavotu sportistiem slēpes. Lielvalstu izlasēm šajā jomā darbojas veselas brigādes, Latvijas vīru izlases biatlonistiem slēpes gatavo divi – Aivars Bogdanovs un Intars Spalviņš, kas paši savulaik bijuši biatlonisti.

Aptuveni simts slēpju dienā

A.Bogdanovs izlases slēpju smērētājs ir jau desmit gadus. 1998.gadā Nagano olimpiskajās spēlēs viņš bija iekļauts valsts izlasē kā sportists, bet slimība neļāva iziet uz starta. Lai vismaz kaut kā palīdzētu savējiem, ķērās pie slēpju sagatavošanas, atvieglodams galvenā trenera Vitālija Urbanoviča ikdienu, kurš līdz tam viens darīja visu. I.Spalviņš viņam pievienojās pirms diviem gadiem. Abi atzīst, ka vienam visu kvalitatīvi paveikt ir gandrīz neiespējami.

“Slēpju smērētājiem pasaules čempionāta laikā brīvdienu nav, kā aizbraucam uz trasi no rīta, tā līdz vakaram. Arī tajās dienās, kad sacensības nenotiek, esam klāt, jo slēpes jāsagatavo, jātestē, sportisti brauc trenēties,” saka I.Spalviņš.

Vienu rītu pasaules biatlona čempionāta laikā arī “Druva” kopā ar A.Bogdanovu un I.Spalviņu devās uz slēpju namiņu, kur ir smērētāju valstība. Tiesa, tā jādala ar sieviešu izlases slēpju gatavotāju un visiem valsts izlases biatlonistiem un biatlonistēm. Ne pārāk lielās telpas vidū novietoti divi galdi slēpju apstrādei, zem tiem kastes ar parafīniem, pulveriem, instrumentiem, gar sienām viens pie otra salikti neskaitāmi slēpju pāri. Citu valstu slēpju sagatavošanas namiņos vēl valda klusums, bet mūsējie jau uzlikuši priekšautus, ņem rokā gludekļus, sukas un gatavo slēpes. I.Spalviņš stāsta, ka viņi allaž esot pirmie, citu valstu komandu smērētāji nākot vēlāk. Un tā katru dienu. Dienā nākas sagatavot 30 līdz 50 slēpju pārus.

Redzot speciālistu rosīšanos, uzklausot viņu skaidrojumus par vienu vai otru darbību, atveras pasaule, par kuru līdz tam bija tikai nojauta. Tad kļūst skaidrs, cik liela nozīme izlases panākumos ir šiem vīriem, viņu pieredzei un zināšanām, jo slēpju sagatavošana – tā ir vesela zinātne.

“Tas nav vienmuļš darbs, kas atkārtojas dienu no dienas. Es teiktu, ka tas ir radošs process, jo ik dienu kaut kas mainās – laika apstākļi, sniega stāvoklis, citi faktori, bet mums jāatrod labākais variants. Nevar atvērt grāmatas lappusi, izlasīt, ka pie tādas temperatūras un tāda gaisa mitruma uz slēpes jāliek tas parafīns un tas pulveris. Būtiska ir pieredze. Jau izejot no rīta ārā un redzot, kāds laiks, kāds sniegs, varu diezgan precīzi secināt, kas derētu,” stāsta A.Bogdanovs. Rūpīgi glabāti noslēpumi

Klausoties stāstījumu, atmiņā atausa savulaik lasītā grāmata “Smillas jaunkundzes sniega sajūta”, kurā galvenā varone runāja par tik dažādo sniegu. Kad pirms kāda laika gatavoju “Druvā” tēmas lapu par sniegu, uzzināju par daudz un dažādiem sniega kristāliem, kas veido mums tik pazīstamo balto segu.

A.Bogadanovs stāsta, ka vienāda sniega nav, tas katru dienu ir citāds, atšķiras sniegs arī Itālijā un Zviedrijā. Sniegs ir mūžīgi mainīgs, tāpēc smērētājiem jāprot to pareizi novērtēt, arī prognozēt, kas un kā varētu mainīties. I.Spalviņš sācis pierakstīt, kas kādā temperatūrā un gaisa mitrumā tiek likts uz slēpēm, A.Bogdanovs paļaujas uz pieredzi, tā kopā izveidojusies teicama komanda.

“Intars ir laimīgā loterijas biļete mūsu izlasei, viņš ir spējīgs analizēt, es viņam uzticos,” neslēpj A.Bogdanovs.

Pasaules labākās biatlona izlases cenšas izmantot visas modernās tehnoloģijas, mūsējiem gan līdz visam labākajam vēl tālu.

I.Spalviņš: “Mēs tiekam pie tiem smēriem un pulveriem, kas pieejami visiem, bet ir arī tādi, pie kuriem netiekam, pat gribēdami, un droši vien arī tādi, par kuriem pat nezinām. Piemēram, norvēģiem ir “Swix” firma, un, iespējams, viņi izmanto parafīnus un pulverus, kurus pārējie varēs dabūt tikai pēc gadA.Būtu jau interesanti paskatīties, kā strādā citu valstu smērētāji, ko viņi izmanto, bet šī informācija tiek glabāta noslēpumā, neviens neatklāj savas zināšanas. Nākas paļauties tikai pašiem uz sevi, taču laika gaitā esam sapratuši, kas kam der, un pieturamies pie pārbaudītām vērtībām. Protams, tiek testēts un mēģināts arī jaunais, kas katru gadu nonāk tirgū.”

Kļūdas maksā dārgi

Lielākā dienas daļa paiet, meklējot labāko risinājumu slēpju slīdamības nodrošināšanai. Tam izmanto testa slēpes, kuru ir daudzi pāri. Tās pirktas vienādas un slīd vienādi, uzliekot uz katrām atšķirīgu parafīna un pulvera sastāvu, var novērtēt, kurš slīd labāk.

“Ja slēpes būs atšķirīgas, grūti noteikt labāko salikumu. Bet ne jau tikai pareizais parafīnu un pulveru salikums dos rezultātu, primārais ir slēpes. Ja tās labas, jau ar to vien esi konkurentiem priekšā. Ja būs sliktas slēpes, nekāda smērēšana nepalīdzēs,” stāsta A.Bogdanovs.

Kad testa slēpes sagatavotas, abi smērētāji dodas uz sniegu un skatās, kuras labāk slīd. Tad izvēlas labākos variantus, pēc tiem sagatavojot sportistu slēpes. Biatlonisti ierodas stundu pirms mačiem, lai izmēģinātu slēpes un izvēlētos, viņuprāt, piemērotāko. Slēpju pareiza sagatavošana dod apmēram 30 procentus no rezultāta, tāpēc var teikt, ka smērētāji ir vīri, kuri uztaisa rezultātu. Viņu kļūdas maksā dārgi, ja slēpes neslīdēs, sportists var būt vienalga, cik labā formā, rezultāta nebūs. Un pirmie pārmetumi nāks pār smērētājiem.

“Pirmajos gados satraucos, būs trāpīts, vai ne, bet sportistiem jāsaprot, ka arī mēs cilvēki vien esam, ka varam kļūdīties. Mums ir pieredze, ja laika apstākļi strauji un krasi nemainās, vajag pareizi slīdēt,” piebilst A.Bogdanovs.

Klausoties stāstījumā, skaidrs, ka nezinātājam grūti visu izprast, tāpēc nav nozīmes pārāk sīki to izskaidrot. Vien top saprotams, ka tā ir īsta zinātne, kuru apjaušot, nedaudz citādi var paskatīties arī uz sportistu rezultātiem. Būtu interesanti redzēt rezultātus, ja visi sportisti startētu ar vienādi sagatavotām slēpēm, jo tad būtu skaidri redzama katra sagatavotībA.Bet tas vien tāds nereāls sapnis, jo biatlona lielvalstis lielus līdzekļus atvēl jaunākajām tehnoloģijām, un turpmāk tieši šādas tehniskās nianses būs pamatā augstvērtīgiem rezultātiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

"Vidzemes Būvservisa" tūre badmintonā

08:13
24.11.2024
7

Izspēlētas Cēsu novada un sporta kluba “Saulrīti” 2024.g. finālkārtas(10.) spēles badmintonā. Kopā ar pašmājas spēlētājiem tajās piedalījās arī sportisti no Alūksnes, Rīgas, Siguldas un Valmieras. Lai noteiktu gada uzvarētāju sešnieku katrā nominācijā, par pamatu tika ņemts noteikums, ka dalībniekam bija jāpiedalās vismaz piecās (50%) spēļu kārtās no desmit. Desmitās kārtas uzvarētāji: vienspēles: sievietes: Grieta Jermacāne, […]

Pirmā kārta pārvarēta

07:11
22.11.2024
24

Biedrības “Cēsu Basketbola Attīstībai” komandas turpina sezonu. Vīriešu komanda aizvadītajā nedēļā piedzīvoja pirmo zaudējumu Latvijas čempionāta reģionālajā līgā, līdzvērtīgā spēlē zaudējot “Bertānu Valmieras BS” basketbolistiem. Pirmā ceturtdaļa noslēdzās neizšķirti 16:16, bet otrā cēsniekiem bija neveiksmīga, zaudēts 15:24. Kaut arī cēsnieki darīja, ko varēja, lai spēli glābtu, pilnībā sadeldēt starpību neizdevās, un zaudējums 73:77. Cēsu komandā […]

Paveikts gandrīz maksimums

06:48
21.11.2024
68

Tā par aizvadīto rallija sezonu saka Emīls Blūms, kurš kopā ar stūrmani Didzi Eglīti var lepoties ar četrām pirmajām vietām un vienu vicečempiona titulu. “Var teikt, ka no maksimālā desmit esam izpildījuši 9,5,” saka Emīls. “Latvijas čempionātā uzvarējām gan savā ieskaites klasē LRČ5, gan arī absolūtajā vērtējumā, kur sacentāmies arī ar braucējiem, kuriem jaudīgāki braucamie. […]

No desmit desmit

06:41
19.11.2024
20

Ar tādu statistiku šobrīd Baltijas basketbola līgā (BBBL) spēlē Cēsu pilsētas Sporta skolas (CPSS) U16 vecuma grupas meitenes. Aizvadīti divi sabraukumi, no desmit spēlēm jaunās cēsnieces uzvarējušas visās un ir grupas līderes. Komandas treneri Reinis Rudzītis un Olena Fatnieva. Aizvadītās nedēļas nogalē BBBL otrais sabraukums notika Rīgā, un Cēsu komanda to sāka ar spēli pret […]

Vinetai Pētersonei pasaules čempionāta bronza

11:11
18.11.2024
35

Dienvidāfrikā aizvadīts pasaules čempionāts “Pump Track” velobraukšanā, kur dāmu konkurencē bronzas medaļu izcīnīja cēsniece Vineta Pētersone. Šis velosacensību veids gūst arvien lielāku popularitāti, pasaules čempionāts bija jau septīto gadu. Sacensības notiek īpašās trasēs, cēsniekiem jau vairākus gadus ir iespēja redzēt Latvijas “Pump Track” čempionāta posmus trasē Niniera ielā. Sace­n­sības zīmīgas ar to, ka te nav […]

Sajust futbola garšu

06:07
12.11.2024
132

Pagājis pusotrs gads, kopš izveidots futbola klubs FK “Cēsis”, jo daļu jauno sportistu vecāku neapmierinājaiepriekšējā kluba darbība. Par paveikto, gūtajām atziņām “Druva” uz sarunu aicināja kluba prezidentu Oļegu Groševu. Viņš gan norāda, ka īsti nepatīkot, ka viņu sauc par prezidentu: “Mēs kluba vadībā visi esam bērnu vecāki, kuri to dara savu bērnu dēļ. Tas ir […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi