Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Slēpju sagatavotāju sniega izjūta

Druva
00:00
20.02.2008
4
200802192231385094

Lai gūtu labus rezultātus sportā, arvien lielāka nozīme ir dažādām tehniskām niansēm, zinātnes sasniegumiem, un sportista varējumam šajā shēmā tikai zināma daļa. Mēdz pat teikt, ka distanču slēpošanā un biatlonā slēpju kvalitāte un pareiza sagatavošana ir gandrīz puse no uzvaras. Vienkāršs līdzjutējs, iespējams, pat nenojauš, kāda industrija stāv aiz šiem sporta veidiem, cik cilvēku strādā, lai iespējami labāk sagatavotu sportistiem slēpes. Lielvalstu izlasēm šajā jomā darbojas veselas brigādes, Latvijas vīru izlases biatlonistiem slēpes gatavo divi – Aivars Bogdanovs un Intars Spalviņš, kas paši savulaik bijuši biatlonisti.

Aptuveni simts slēpju dienā

A.Bogdanovs izlases slēpju smērētājs ir jau desmit gadus. 1998.gadā Nagano olimpiskajās spēlēs viņš bija iekļauts valsts izlasē kā sportists, bet slimība neļāva iziet uz starta. Lai vismaz kaut kā palīdzētu savējiem, ķērās pie slēpju sagatavošanas, atvieglodams galvenā trenera Vitālija Urbanoviča ikdienu, kurš līdz tam viens darīja visu. I.Spalviņš viņam pievienojās pirms diviem gadiem. Abi atzīst, ka vienam visu kvalitatīvi paveikt ir gandrīz neiespējami.

“Slēpju smērētājiem pasaules čempionāta laikā brīvdienu nav, kā aizbraucam uz trasi no rīta, tā līdz vakaram. Arī tajās dienās, kad sacensības nenotiek, esam klāt, jo slēpes jāsagatavo, jātestē, sportisti brauc trenēties,” saka I.Spalviņš.

Vienu rītu pasaules biatlona čempionāta laikā arī “Druva” kopā ar A.Bogdanovu un I.Spalviņu devās uz slēpju namiņu, kur ir smērētāju valstība. Tiesa, tā jādala ar sieviešu izlases slēpju gatavotāju un visiem valsts izlases biatlonistiem un biatlonistēm. Ne pārāk lielās telpas vidū novietoti divi galdi slēpju apstrādei, zem tiem kastes ar parafīniem, pulveriem, instrumentiem, gar sienām viens pie otra salikti neskaitāmi slēpju pāri. Citu valstu slēpju sagatavošanas namiņos vēl valda klusums, bet mūsējie jau uzlikuši priekšautus, ņem rokā gludekļus, sukas un gatavo slēpes. I.Spalviņš stāsta, ka viņi allaž esot pirmie, citu valstu komandu smērētāji nākot vēlāk. Un tā katru dienu. Dienā nākas sagatavot 30 līdz 50 slēpju pārus.

Redzot speciālistu rosīšanos, uzklausot viņu skaidrojumus par vienu vai otru darbību, atveras pasaule, par kuru līdz tam bija tikai nojauta. Tad kļūst skaidrs, cik liela nozīme izlases panākumos ir šiem vīriem, viņu pieredzei un zināšanām, jo slēpju sagatavošana – tā ir vesela zinātne.

“Tas nav vienmuļš darbs, kas atkārtojas dienu no dienas. Es teiktu, ka tas ir radošs process, jo ik dienu kaut kas mainās – laika apstākļi, sniega stāvoklis, citi faktori, bet mums jāatrod labākais variants. Nevar atvērt grāmatas lappusi, izlasīt, ka pie tādas temperatūras un tāda gaisa mitruma uz slēpes jāliek tas parafīns un tas pulveris. Būtiska ir pieredze. Jau izejot no rīta ārā un redzot, kāds laiks, kāds sniegs, varu diezgan precīzi secināt, kas derētu,” stāsta A.Bogdanovs. Rūpīgi glabāti noslēpumi

Klausoties stāstījumu, atmiņā atausa savulaik lasītā grāmata “Smillas jaunkundzes sniega sajūta”, kurā galvenā varone runāja par tik dažādo sniegu. Kad pirms kāda laika gatavoju “Druvā” tēmas lapu par sniegu, uzzināju par daudz un dažādiem sniega kristāliem, kas veido mums tik pazīstamo balto segu.

A.Bogadanovs stāsta, ka vienāda sniega nav, tas katru dienu ir citāds, atšķiras sniegs arī Itālijā un Zviedrijā. Sniegs ir mūžīgi mainīgs, tāpēc smērētājiem jāprot to pareizi novērtēt, arī prognozēt, kas un kā varētu mainīties. I.Spalviņš sācis pierakstīt, kas kādā temperatūrā un gaisa mitrumā tiek likts uz slēpēm, A.Bogdanovs paļaujas uz pieredzi, tā kopā izveidojusies teicama komanda.

“Intars ir laimīgā loterijas biļete mūsu izlasei, viņš ir spējīgs analizēt, es viņam uzticos,” neslēpj A.Bogdanovs.

Pasaules labākās biatlona izlases cenšas izmantot visas modernās tehnoloģijas, mūsējiem gan līdz visam labākajam vēl tālu.

I.Spalviņš: “Mēs tiekam pie tiem smēriem un pulveriem, kas pieejami visiem, bet ir arī tādi, pie kuriem netiekam, pat gribēdami, un droši vien arī tādi, par kuriem pat nezinām. Piemēram, norvēģiem ir “Swix” firma, un, iespējams, viņi izmanto parafīnus un pulverus, kurus pārējie varēs dabūt tikai pēc gadA.Būtu jau interesanti paskatīties, kā strādā citu valstu smērētāji, ko viņi izmanto, bet šī informācija tiek glabāta noslēpumā, neviens neatklāj savas zināšanas. Nākas paļauties tikai pašiem uz sevi, taču laika gaitā esam sapratuši, kas kam der, un pieturamies pie pārbaudītām vērtībām. Protams, tiek testēts un mēģināts arī jaunais, kas katru gadu nonāk tirgū.”

Kļūdas maksā dārgi

Lielākā dienas daļa paiet, meklējot labāko risinājumu slēpju slīdamības nodrošināšanai. Tam izmanto testa slēpes, kuru ir daudzi pāri. Tās pirktas vienādas un slīd vienādi, uzliekot uz katrām atšķirīgu parafīna un pulvera sastāvu, var novērtēt, kurš slīd labāk.

“Ja slēpes būs atšķirīgas, grūti noteikt labāko salikumu. Bet ne jau tikai pareizais parafīnu un pulveru salikums dos rezultātu, primārais ir slēpes. Ja tās labas, jau ar to vien esi konkurentiem priekšā. Ja būs sliktas slēpes, nekāda smērēšana nepalīdzēs,” stāsta A.Bogdanovs.

Kad testa slēpes sagatavotas, abi smērētāji dodas uz sniegu un skatās, kuras labāk slīd. Tad izvēlas labākos variantus, pēc tiem sagatavojot sportistu slēpes. Biatlonisti ierodas stundu pirms mačiem, lai izmēģinātu slēpes un izvēlētos, viņuprāt, piemērotāko. Slēpju pareiza sagatavošana dod apmēram 30 procentus no rezultāta, tāpēc var teikt, ka smērētāji ir vīri, kuri uztaisa rezultātu. Viņu kļūdas maksā dārgi, ja slēpes neslīdēs, sportists var būt vienalga, cik labā formā, rezultāta nebūs. Un pirmie pārmetumi nāks pār smērētājiem.

“Pirmajos gados satraucos, būs trāpīts, vai ne, bet sportistiem jāsaprot, ka arī mēs cilvēki vien esam, ka varam kļūdīties. Mums ir pieredze, ja laika apstākļi strauji un krasi nemainās, vajag pareizi slīdēt,” piebilst A.Bogdanovs.

Klausoties stāstījumā, skaidrs, ka nezinātājam grūti visu izprast, tāpēc nav nozīmes pārāk sīki to izskaidrot. Vien top saprotams, ka tā ir īsta zinātne, kuru apjaušot, nedaudz citādi var paskatīties arī uz sportistu rezultātiem. Būtu interesanti redzēt rezultātus, ja visi sportisti startētu ar vienādi sagatavotām slēpēm, jo tad būtu skaidri redzama katra sagatavotībA.Bet tas vien tāds nereāls sapnis, jo biatlona lielvalstis lielus līdzekļus atvēl jaunākajām tehnoloģijām, un turpmāk tieši šādas tehniskās nianses būs pamatā augstvērtīgiem rezultātiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Tituli un medaļas sadalītas

05:22
03.07.2024
9

Valmierā, Jāņa Daliņa stadionā, Latvijas čempionātā vieglatlētikā pieaugušajiem, kur reizē tika noskaidroti arī labākie U23 grupā, uz starta stājās arī vairāki Cēsu novada atlēti. Gandrīz visi tika pie godalgām gan pieaugušo grupā, gan U23 ieskaitē. Jau ierasti teicami startēja trenera Māra Urtāna audzēkņi no “CPSS/ Cēsu Vieglatlētikas klubs” komandas, kopumā izcīnot desmit godalgas. Pirmajā dienā […]

Ar domām jau Parīzē

06:40
29.06.2024
90

Jau rakstījām, ka Parīzes Olimpiskajās spēlēs BMX riteņbraukšanā Latviju pārstāvēs Jaunpiebalgas vidusskolas šī gada absolvente Veronika Monika Stūriška. Viņa aizvada pirmo sezonu U23 vecuma grupā un jau izcīnījusi gan Pasaules, gan Eiropas čempiones titulus. Veiksmīgi starti arī Pasaules kausa izcīņā, kur kopvērtējumā viņai trešā vieta. “Druva” sazinājās ar sportisti, lai pārrunātu aizvadītos Pasaules un Eiropas […]

Skrējiens “Jānis” jau 35. gadu

10:14
27.06.2024
198

Tradicionālajā skrējienā “Jānis”, kas Cēsīs notika jau 35. reizi, dalībnieku skaits itin kupls, vairāk nekā 400 skrējēju un nūjotāju. Pēdējos gados visos “Jāņos” iesaistās arī viņi. Nūjotāji, kas arī pēdējos gados piedalās šajā pasākumā, gan necīnās par godalgotajām vietām, bet pie balvām var tikt noslēguma izlozē. Šoreiz piedalījās 20 Jāņi un sešas Līgas. Dalībnieku vidū […]

Pludmales volejbols sit augstu vilni

10:22
25.06.2024
126

Vasara sevi pieteikusi ar sau­li, lietu un, protams, pludmales volejbolu. Regulārie turnīri sākušies arī Cēsu novadā, un visi pulcē lielu skaitu dalībnieku. “Cēsu Open 2024” Cēsu pilsētas stadionā aizvadīts pirmais posms “Cēsu Open 2024”, un šis turnīrs, ko rīko sporta klubs “IVI”, notiek trešo vasaru. Cīņa par balvām ierasti risinās kungu, dāmu un MIX grupās. […]

Rollerslēpotājiem pirmās medaļas

10:19
25.06.2024
57

Cēsu Olimpiskā centra slēpošanas – biatlona kompleksā aizvadītas Latvijas Slēpošanas federācijas (LSF) kausa izcīņas sacensības rollerslēpošanā, kas vienlaikus bija arī FIS sacensības. Šī bija arī pirmā atlases kārta LSF rollerslēpošanas izlases sastāva noteikšanai dalībai Pasaules kausa posmos. Šogad Latvija būs pirmā, kas uzņems Pasaules kausa posmu rollerslēpošanā, tas notiks jūlija vidū Madonā, norāda LSF pārstāvis […]

Biatlonisti sāk vasaras sezonu

05:25
20.06.2024
308

Jau ierasti vasaras biatlona sacensību sezona sākas ar slēpošanas un biatlona kluba “Cēsis” balvas izcīņu biatlona šaušanas vingrinājumos. Trenere Ilze Cekule stāsta, ka šis ir pirmais pārbaudījums, lai redzētu, kā veicies treniņos vasaras sezonā: “Sacensības notika vingrinājumos, kas raksturīgi biatlona sacensībām, tikai bez slodzes – šaušana uz punktiem pirmā šāviena vingrinājumā, kā arī kombinētajā vingrinājumā […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi