Uz Siguldas novada pašvaldības aicinājumu Siguldas novada izglītības iestādēm, skolēniem, skolotājiem un visiem entuziastiem par dalību izstādes sagatavošanā, lai saglabātu vēsturei liecības par
siguldiešiem un viņu gaitām Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos, par mūsu ievērojamākajiem kolektīvu vadītājiem, skolēniem, svētku dalībniekiem vairākās paaudzēs, esam saņēmuši dāvinājumu no Ivetas Kalaces – dziedāšanas skolotāja Elmāra Talča /1928.-2001./ un latviešu valodas skolotājas Rasmas Talces /1934.-2008./ meitas. Abi skolotāji ir strādājuši Siguldas astoņgadīgajā skolā pagājušā gadsimta septiņdesmitajos, astoņdesmitajos gados.
Pavisam tie ir sešpadsmit priekšmeti – dziesmu krājumi no 1928., 1948.- 1963.gadiem, kā arī iespieddarbi – ielūgumi, programmiņas, dalībnieku apliecības no Siguldas Dziesmu dienām, kas liecina par laiku no 1947.-1957.gadam.
Saņemtie priekšmeti tiks izmantoti, sagatavojot izstādi un ziņojumu par interešu izglītības attīstības vēsturi Siguldas novadā konferencei „Interešu izglītība skolēnam, skolai, novadam, valstij”, kas notiks 1.decembrī Siguldas Valsts ģimnāzijā, un nodoti tālākai saglabāšanai Turaidas muzjrezervāta krājumā.
Saņemtie dokumenti ir spilgts apliecinājums savam laikam, un noteikti noderēs dziļākiem pētījumiem par svētku repertuāru un norisi. Piemēram, 1928.gadā Rīgā izdotais Latvijas jaunatnes Sarkanā kusta izdevums „ Dziesmas skolām”, kura sastādītājs ir profesors Pāvuls Jurjāns. Krājumā ietvertas 155 latviešu un cittautu komponistu dziesmas, 69 no tā – tautasdziesmas. Krājuma noslēgumā uz vāka atrodams uzraksts, kas apliecina Sarkanā krusta organizācijas darbības daudzpusību un ietekmi uz interešu izglītības attīstību: „ Jaunatnes Sarkanais krusts rūpējas par bērnu un jaunatnes veselību, skolēnu pašdarbību un savstarpēju palīdzību, draudzīgu sakaru nodibināšanu ar citu tautu skolu jaunatni. Jaunatnes Sarkanā krusta darbība ir cieši saistīta ar skolas darbu, to atvieglo, papildina un modina bērnu interesi un mācīšanos.”
Savukārt 1948.gadā Latvijas Valsts izdevniecībā Rīgā izdotais Jēkaba Graubiņa krājums „Bērnu dziesmas” ietver 19 dziesmas, un tikai divas no tām ir ar padomisku ievirzi – viena veltīta 1.Maija svētkiem ar L.Paegles vārdiem un otra – „Saule un vēji” ar A.Brodeles vārdiem „apdzied” padomju dzimteni. Jābrīnās arī par 1948. gadam neraksturīgu noformējumu – sarkanbaltsarkaniem burtiem.
Krājumi noteikti ir pētniecības vērti, un liels paldies Ivetai Kalacei par atsaucību!
Komentāri