No 9. līdz 20.augustam Rūjienā, Jauniešu dienas centrā, apskatāma fotogrāfa Faita Metes (Veit Mette) /Vācija/ izstāde „Vienas Nakts Karaliene“ – Karnevāls Harsevinkelā (Harsewinkel) Vācija.
Vācijas karnevālam „Vienas nakts karaliene“ ir sena tradīcija jau no 13. gadsimta, kura nolūks bija ar maskam un trokšņiem padzīt ziemu un modināt pavasara garus. Karnevālā visi var ļauties atraisīties priekiem un draiskulīgi svinēt. Svinēšana sasniedz kulminācijas punktu divas dienas pirms Pelnu dienas, kad Vācijā daudzās vietās krāšņi pārģērbušies ļaudis dodas garos gājienos cauri pilsētām. Līdz ar gavēni iestājas septiņu nedēļu garais pieticības laiks.
Kam gan nepatiktu pārģērbties, grimēties vai spēlēt kādu lomu? Pēdējos gados karnevālā iesaistās vairāk nekā 500 Harsevinkelas pilsētas iedzīvotāji. Nav svarīgi vai esi jauns vai vecs, vesels vai slims, sieviete vai vīrietis. Jau trīs gadus divas apvienības un biedrība „Lebenshilfe“ )* Harsevinkelā ir saveduši kopā daudzus ļaužus, arī cilvēkus ar īpašām vajadzībām, kopīgai karnevāla svinēšanai lielā teltī pilsētas rātslaukumā. Visu vakaru valda tīrais dzīvesprieks un īpaša atraisīta gaisotne – šeit mēs arī sastopamies ar „Vienas nakts karalieni“. Karnevālā spēlē pati dzīve, un spēle uz laiku kļūst par pašu dzīvi!
Bīlefeldas fotogrāfs Faits Mete (Veit Mette) 2009. gadā nokļuva karnevāla svinībās ar savu fotokameru. Ar apbrīnojāmu iejušanās spēju viņam izdevies uztvert cilvēku ar īpašam vajadzībām dzīvesprieku un sajūsmu. Divpadsmit fotogrāfijās mums atklājās varbūt sveša pasaule, bet fotogrāfa sajūsma par ideju mūs spēj aizraut līdzi: „Tad, kad redzēju neticamo prieku viņu sejās, zināju, ka taps fantastisks stāsts, ko būs vērts stāstīt tālāk.“ Un vai tā nav?
Pēc tam kad izstāde pirmo reizi tika rādīta šī gada februārī Harsevinkelas rātsnama, viņa aizceļoja uz Valmieru, kur Giterslo apgabala (Vācija) sadarbības partneru vizītes ietvaros tika atklāta 26. jūnijā Valmieras Kultūras centrā, kā Giterslo apgabala un „Lebenshilfe Gütersloh” kopējs projekts. Izstādes kuratore ir Dr. Silvana Kreijere, Valmieras un Gīterslo partnerības kūltūras veicinātāja.
„Lebenshilfe Gütersloh“
Biedrībā Lebenshilfe Gütersloh ir apvienojušies vecāki, kuri aizstāv cilvēkus ar īpašām vajadzībām. Tādas biedrības Vācija sāka dibināt pirms aptuveni 50 gadiem un šobrīd to skaitā sasniedz vairāk nekā 500 biedrības ar 130 000 biedriem.
Biedrības mērķis ir cilvēku ar īpašam vajadzībām un viņu ģimeņu labklājība. Biedrība rūpējas par cilvēkiem ar īpašām vajadzībam no bērnības līdz sirmam vecumam, lai viņi varētu iegūt pilnvērtīgai dzīvei nepieciešamo palīdzību, tā uzlabojot viņu dzīves kvalitāti.
Lebenshilfe Gīterslo apgabala apvienības ar patreizējo izstādi vēlas parādīt, ka arī cilvēki ar īpašām vajadzībām ir mīnusu sabiedrības daļa.
Lebenshilfe Gīterslo apgabala apvienības direktors Kārlis Rustige (Karl Rustige) kopš 2008. gada rudens uztur kontaktus ar Valsts sociālo aprūpes centra „Vidzeme” filiāli RŪJA Jeru pagastā.
” Lebenshilfe = dzīves palīdzība (tiešais tulkojums)
Vācu fotogrāfs Faits Mete (Veit Mette) dzimis 1961. gadā Bīlefeldā (Bielefeld), Vācijā, kur dzīvo un strādā arī šobrīd. Pēc mākslas pedagoģījas studijām viņš uzsāka darboties kā patstāvīgs fotogrāfs. Ar profesionālu fotografēšanu nodarbojas pēdējos desmit gadus, īpaši žurnālistikas jomā. Viņa fotogrāfijas tiek publicētas vairākos Vācijā iecienītos žurnālos, piemēram, „Stern“, „Süddeutsche Zeitung Magazin“, „Zeit-Magazin”, „Amica” un citos. Fotogrāfs izdevis vairākas grāmatas un veidojis izstādes, kurās vienmēr uzsvars bijis uz cilvēku un viņa personības atšķirību.
Viens no fotogrāfa nozīmīgākajiem projektiem, kas tapis pirms desmit gadiem, ir projekts, kurā Faits Mete fotografēja cilvēkus ar īpašām vajadzībām viņu ikdienas dzīvē. 1999. gadā projekts ieguva balvu kā labākā plakātu sērija. Vēl šodien caur Bīlefeldu brauc tramvaji, uz kuriem redzamas fotogrāfijas no šī projekta. Kopš 1995. gada fotogrāfs piedalījies izstādēs Ķelnē, Hamburgā un Bīlefeldā. Katrā izstādē tapis katalogs, vai izdota grāmata. Fotogrāfs savās izstādēs lielākoties atspoguļo cilvēka sociālo vidi, bērnus, cilvēkus ar īpašām vajadzībām, kā ari pilsoņu integrāciju.
Komentāri