Visi pasākumi un sporta sacensības valstī atceltas, taču pagaidām nav atcelta iespēja doties dabā skriet, nūjot, pastaigāties, braukt ar velosipēdu. Kas, kā zinām, ir liegts dažās Eiropas valstīs ar vislielāko saslimušo skaitu.
Sacensību atmosfēra liegta arī orientieristiem, kuriem sezona jau būtu sākusies. Arī Cēsu kluba “Meridiāns” pirmais etaps bija ieplānots šajā nedēļā. Tomēr orientēšanās klubi meklē iespēju, lai ļautu šī sporta veida cienītājiem nezaudēt iemaņas.
Vairāki klubi piedāvā iespēju aizvadīt individuālos treniņus konkrētos apvidos, izmantojot klubu sagatavotās kartes. Daži treniņu rīkotāji kontrolpunktus izvieto dabā, izmantojot gan ierastās prizmas, gan citus risinājumus, dažiem jāiztiek ar nosacītu kontrolpunktu atrašanu, jo dabā tie nav izvietoti.
Šādus individuālos treniņus piedāvā Rīgā, Siguldā, Daugavpilī, Valmierā un citviet. Savu piedāvājumu izstrādājis arī klubs “Meridiāns”, aicinot pārbaudīt prasmes apvidū. Var atgādināt, ka “Meridiāna” sacensību seriāls ir otrais iecienītākais valstī. Kluba vadītājs Juris Knēts informē, ka katru nedēļu būs pieejams orientēšanās poligons individuālai skriešanai, kurā būs izvietoti kontrolpunkti: “Šajā nedēļā starta un kontrolpunktu prizmas atrodas Priekuļos biatlona šautuves kartē un būs vēl šodien un sestdien. Sākot no svētdienas, jaunais poligons atradīsies Siļķu mežā, jo tur bija iecerēts seriāla pirmais posms. Tā arī turpmāk līdz ārkārtējās situācijas atcelšanai piedāvāsim iespēju orientēties tajās kartēs, kas bija iecerētas seriālā.”
Orientēšanās kluba “Meridiāns” mājaslapā tiek publicētas kartes ar četrām distancēm, katrs var izvēlēties piemērotāko. Ja ir iespēja, karti var izdrukāt, ja ne – jāsazinās ar kluba vadītāju par iespēju saņemt konkrēto karti.
“Šīs nav sacensības, tikai treniņš, tāpēc laiku, ko orientierists pavada distancē, viņš var uzņemt pats, ja ir tāda interese. Šādā formātā aktivitātes turpināsim, lai neļautu fiziskajai un morālai aktivitātei sadugt, lai saglabātu labu formu līdz brīdim, kad seriāls atsāksies,” norāda J, Knēts, aicinot orientieristus ievērot visas distancēšanās prasības, nepulcēties, bet tikai ierasties konkrētajā vietā, izskriet distanci un doties mājās.
Nedaudz citādu kontrolpunktu fiksēšanas metodi izvēlējušies Latvijas Orientēšanās federācijas (LOF) pārstāvji, aicinot piedalīties individuālajos orientēšanās treniņos “E-LOF”. Pašlaik ieplānoti trīs posmi, pirmais notika aizvadītās nedēļas nogalē. Informācija vēsta, ka iespēju izmantoja 85 orientieristi. Šajos posmos var piedalīties no ceturtdienas rīta līdz svētdienas pusnaktij uz pirmdienu. Dalībniekiem tiek piedāvātas trīs dažādas sarežģītības pakāpes distances, kurās kontrolpunktu vietās izvietoti QR kodi, atzīmēšanās tajos notiek ar Qrenteerings mobilo aplikāciju, ko var lejupielādēt no Google play vai Apple store.
Katra posma kartes iespējams lejuplādēt elektroniskā veidā LOF lapā, tur arī plašāka informācija. Šīs nedēļas posms tehniski sarežģītajā Vārnukroga apvidū, kur pagājušogad norisinājās Pasaules veterānu orientēšanās čempionāts.
Iespējas piedāvā arī taku orientēšanās cienītāji, un te pat nav jāiet ārā. Tautas orientēšanās seriāls “Kurzemes-Zemgales Taku- ABC 2020” piedāvā dalību, sēžot pie datora. Kā norāda rīkotāji, sēžot pie datora, ir iespējas TempO distancē gan trenēties un pilnveidot orientēšanās meistarību, gan pārbaudīt precizitāti, uzmanību un atjautību, gan arī piedalīties seriālā un izcīnīt ieskaites punktus sezonas kopvērtējumam, ja attiecīgajās virtuālajās Taku-O sacensībās reģistrēsies kā dalībnieks.
Attiecīgajam TempO uzdevumam uz datora ekrāna ir redzama fotogrāfija, kurā attēlots apvidus ar izvietotajām vairākām kontrolpunktu (KP) zīmēm, kartes fragments ar KP aplīti, KP vietas apraksts jeb leģenda un “podziņas” ar attiecīgajiem burtiem, uz kurām uzklikšķinot apstiprināt savu lēmumu.
Šādi piedalīties sacensībās var ne tikai Latvijā, bet arī Krievijā, Čehijā, Portugālē, Itālijā, un LOF mājaslapā atrodamas saites uz šīm virtuālajām Taku-O sacensībām.
Ja TempO ļauj trenēt prasmes, savienot karti ar redzamo dabā, virtuālajos plašumos pieejami arī orientēšanās simulatori, kur, sēžot pie datora, var izskriet distances gan treniņa režīmā, gan arī piedaloties virtuālajās sacensībās. Šis gan laikam noder tiem, kuriem jābūt pašizolācijā, jo orientēties reālā dabā taču ir daudz labāk.
Komentāri