Ļoti veiksmīgu sezonu aizvadījuši MTB riteņbraukšanas komandas “ZZK Cēsis” braucēji Arnis Pētersons un Mārtiņš Blūms. Pasaules čempionāta MTB XCO krosā A. Pētersons izcīnīja piekto vietu, bet M. Blūms finišēja 13.vietā. Pēc nedēļas Šveicē notikušajā Pasaules kausa izcīņas MTB XCO krosā 4. posmā U23 vecuma grupā Arnis sasniedza visu laiku augstāko panākumu Latvijas MTB riteņbraukšanas vēsturē, finišējot ceturtajā vietā, bet Mārtiņš 110 dalībnieku konkurencē finišēja devītajā vietā.
Pēc atgriešanās Latvijā abi uzvarēja visās pašmāju sacensībās, allaž svinot dubultuzvaras. Latvijas čempionātā XCO krosā čempiona tituls Mārtiņam, vicečempiona – Arnim. Uzvaru sērijas arī SEB MTB un “Vivus” MTB maratonos, kur plūkti lauri arī kopvērtējumā. “Vivus” MTB maratonā labākais bija Arnis, SEB MTB – Mārtiņš.
Viens otru saprot
Kopā ar abiem riteņbraucējiem un viņu treneri Vilmāru Tomsonu pārrunājām sasniegto šogad un nākotnes ieceres. Treneris, atzīstot, ka sezona beigusies ar plus zīmi, piebilst, ka šogad Latvijā viss ļoti veiksmīgi sakritis: “Iepriekšējo gadu līderi sāk zaudēt savas pozīcijas, bet jauni vietā nenāk. Izņemot Arni un Mārtiņu. It kā dzirdam, ka jauniešu, junioru vecumā ir spēcīgi braucēji, bet tālāk viņi pazūd. Vaina kopējā Latvijas sporta sistēmā, jo no jauniešiem un junioriem pārāk ātri tiek prasīti rezultāti, viņi, nonākot pieaugušo vecumā, vairs nespēj kāpināt rezultātus, jo nav bijusi pareiza sagatavošanās, atbilstoši treniņi. Iespējams, arī vairs negrib, jo ir atēdušies. Šobrīd neredzu Latvijā nevienu, kurš varētu pārspēt Arni un Mārtiņu.”
Pēdējā SEB MTB posmā Mārtiņam bija svarīgi aizbēgt no Dmitrija Sorokina vairāk par minūti, lai nodrošinātu uzvaru kopvērtējumā. Pats sportists norāda, ka mērķis bijis abiem ar Arni aizbēgt par vairāk nekā trīsarpus minūtēm, lai kopvērtējumā būtu dubultuzvara: “Kad sapratām, ka minūte un desmit sekundes ir, turpinājām strādāt, lai būtu arī otrā vieta. To gan neizdevās sasniegt. Šajās sacensībās braucām uz rezultātu, strādājām, viens otram palīdzējām.”
Uz jautājumu, vai pirms starta tiek sadalīts, kurš uzvarēs, Arnis smaidot norāda, ka vajag, lai katram tiek uzvaras: “Kad sezona tuvojās noslēgumam, sapratām, ka man SEB uzvarēt grūtāk, bet “Vivus” reālāk, tāpēc Mārtiņš man palīdzēja uzvarēt tajā, es viņam – SEB MTB. Mums svarīgi sastrādāties. Divatā vieglāk, ar Mārtiņu diendienā kopā braucam, viens otru saprotam no skatiena. Divas galvas kopā gudrākas, varam padalīties informācijā, kā izbraukt kādu sarežģītāku vietu trasē.”
Dubultuzvaras Latvijā liek domāt, ka abiem jau pirms starta ir skaidrs, ka pirmie šķērsos finiša līniju, uz ko braucēji gan norāda, ka par uzvaru nekad nevar būt drošs līdz pat finišam, jo šis ir tehniskais sporta veids, distancē var piemeklēt tehniskas kļūmes, kas ietekmē rezultātu.
Nesalīdzināmas lietas
Stāstot par nākotnes plāniem, treneris norāda, ka sacensības Latvijā vairs nebūs prioritāte. Protams, jānobrauc XCO Latvijas čempionāts, MTB maratona čempionāts, bet seriālos nestartēs. Sacensības Latvijā bija labas kā treniņi, bet izaugsmei vairs neko nedod. Arī braucēji atzīst, ka te kļuvis nedaudz garlaicīgi, bet pasaulē ir citāda veida sacensības.
“Šāds lēmums pamatojas veiksmīgajos šī gada startos pasaules trasēs,” saka treneris. “Ja pirms pasaules čempionāta kāds teiktu, ka būs piektā vieta, neticētu, bet par desmitnieku, domāju, varam pacīnīties. Ja tā nebūtu, būtu solis atpakaļ. Tagad svarīgi būt šajā apritē un pierādīt, ka varam vēl labāk.”
A. Pētersons atzīst, ka viņiem nebija tas atbildības slogs, kā, piemēram, Mārim Štrombergam Rio spēlēs: “No mums pasaules čempionātā neviens neko negaidīja. Paši zinājām, ko gribam sasniegt, un centāmies to paveikt. Ja būtu bijušas labākas starta vietas, būtu tuvāk vadošajiem braucējiem, varēja būt vēl labāk. Kādreiz mums uzdevums bija nobraukt tā, lai līderi neapdzen par apli un mūs nenoņem no distances, tagad esam tur – pie viņiem.”
Vai, stājoties uz starta pasaules čempionātā, satraukums lielāks nekā, piemēram, SEB MTB posmā? M. Blūms stāsta, ka tās ir divas pilnīgi atšķirīgas sacensības: “SEB nav svarīgi, kā paņemsim startu, jo zinām, ka nonāksim priekšā. Pasaules čempionātam īpaši jāgatavojas, tur visi raujas uz priekšu un pozīcijas var zaudēt ļoti ātri. Tiklīdz palaidīsi kādu iespēju garām, cits jau būs priekšā. Tur svarīgi būt iespējami vairāk priekšgalā, jo šaurajās vietās nākas piebremzēt, tiek zaudēts laiks un vairs nevar piebraukt klāt vadošajiem.”
Braucēji stāsta, ka startu olimpiskajā krosā var salīdzināt ar BMX, tikai ar to atšķirību, ka BMX uz starta ir astoņi cilvēki, olimpiskajā krosā – apmēram simts un visi pirmajā līkumā iet ar pilnu jaudu. A. Pētersons norāda, ka tur svarīga veiksme, bet tā jānopelna: “Svarīgi koncentrēties startam, lai paspēj visu redzēt, ātri reaģēt. Lēmumi jāpieņem zibenīgi. Atšķirība starp startu Latvijā un pasaulē ir liela. Ja pasaules mačos sākumā startā atkritām atpakaļ, Latvijā pārējie atkrita no mums.”
M. Blūms piebilst, ka viss nāk ar pieredzi, tagad arī pasaulē viņi spējot startā pacelties uz augšu.
Svarīgas finanses
Lai kāpinātu rezultātus pasaulē, svarīgi treniņi. Vai tas nozīmē, ka darba apjoms palielināsies? Pasaulē secināts, ka ne jau apjoms ir izšķirošais. Treneris saka: “Tas pierādījies arī citos sporta veidos. Bija labs piemērs par peldēšanu, kur salīdzināti ASV peldētāju treniņu apjomi 80. – 90.gados un tagad. Izrādās, tagad peld uz pusi mazāk kilometru, bet rezultāti uzlabojušies ievērojami. Tātad ne jau apjomā rezultāts, bet citādā treniņu procesā. Esam sapratuši, kas un kā jādara, un atbilstoši plānam arī strādāsim.”
Tagad tiks paņemta neliela pauzīte, bet decembrī sāksies gatavošanās jaunajai sezonai, uzsvaru liekot uz olimpisko krosu. Daudz kas atkarīgs no finansēm, cerams, ka sezonas panākumi ļaus cerēt uz ko vairāk. Ir pamats skaidrot naudas dalītājiem, ka Latvijā vairs nav, ko pierādīt, ka turpinājums ir ārzemēs. Par atbalstu šogad viņi saka paldies veikaliem “ZZK”, Cēsu novada domei, peldbaseina “Rifs” saimniekiem.
V. Tomsons atzīst, ka vēl pāragri spriest, kā viss virzīsies, jo jānogaida, kā beigsies Riteņbraukšanas federācijas vadītāja vēlēšanas, ko ievēlēs kā atbildīgo par MTB: “Pagaidām daudz nezināmo, bet pareizāk būtu, ja atbalsts mums nāktu no federācijas. Ir atšķirība, vai pēc atbalsta uz kādu banku vai uzņēmumu iet federācija vai mēs kā komanda. Līdz šim atbalsts bijis minimāls, bet, lai visu sezonu varētu startēt Pasaules kausos, pasaules čempionātā, vajag vairāk. Ar tehniku nākamajā sezonā problēmu nebūs, ar to viss sakārtots, tāpat kā visus iepriekšējos gadus, to nodrošinās velo veikali “ZZK”. Tā patiesībā ir viena no dārgākajām opcijām, tad vēl paliek dzīvošana ārzemēs, nokļūšana uz sacensībām, treniņi. Kopumā kalendārs ir pateicīgs, gandrīz viss notiek Eiropā, tikai pasaules čempionāta pēdējās sacensības septembrī notiks tālu – Austrālijā.
Komentāri