Otrdiena, 24. decembris
Vārda dienas: Viktorija, Balva

Gūt baudu no skrējiena

Jānis Gabrāns
17:06
10.05.2017
8
Skriesana1 1

Latvijā aizvien populārāki kļūst apvidus skrējieni, taku skrējieni. To uzskatāmi apliecina tas, ka uz seriāla “Stirnu buks” pirmo posmu Ogrē pulcējās aptuveni 3300 dažādu paaudžu skrējēji. Arī ikdienā uz ielām varam redzēt daudzus skrējējus. Taču svarīgi zināt priekšnoteikumus, lai nesabojātu prieku, ko var dot skrējiens. Par pareizu skriešanu padomus sniedz sporta kluba “Ašais” vadītājs un treneris Austris Āboliņš.

Pareizā intensitātē

Parasti liekas, ka skriet – tas ir vienkārši, bet A. Āboliņš norāda, ka ir ļoti daudz svarīgu nianšu, kas dod pozitīvu vai negatīvu rezultātu: “Lielākā kļūda, ko pieļauj cilvēki, īpaši gados jauni, ka sākumā tiek pārforsēta intensitāte. Jaunietis ir enerģijas pārpilns, nolemj uzreiz noskriet, piemēram, piecus kilometrus un paveic to samērā augstā tempā. Noskrien vienreiz, otrreiz, veidojas pārslodze, pirmā nogurst centrālā nervu sistēma, kas dod signālu, ka pietiek, un skriešanas prieks galā. Muskuļu kapacitāte ir liela, bet iedarbojas centrālās nervu sistēmas aizsargfunkcija.”

Treneris norāda, ka sākumā vajadzētu saprast, kā darbojas kājas, vai kārtībā ceļi, potītes. Pirmajā reizē piecus kilometrus vajadzētu noiet ātrā solī, lai saprastu sajūtas. Ja viss labi, nākamajā reizē var pirmo kilometru noiet, otro lēnā tempā paskriet, trešo atkal noiet. Skriešanā ļoti svarīgi nepārcens­ties, īpaši tiem, kas nekad nav to darījuši.

“Bieži esmu dzirdējis atrunas, ka viņš nevar skriet, jo sāp te un tur. Vajadzētu saprast, ka ar to jārēķinās. Ja pusi mūža esi pārvietojies no gultas līdz ledusskapim vai no mājas durvīm līdz mašīnas durvīm, pilnīgi droši, ka no sākuma sāpēs viss. Tāpēc svarīgi iesākt ļoti pakāpeniski, lai iepatīkas. Ja intensitāte pareiza, katru nākamo treniņu gaidi ar nepacietību. Iesākumam pietiks ar 15 – 20 kilometriem nedēļā ejot un skrienot. Izklausās pietiekami, bet tas nebūt nav daudz. Vesels, normāls cilvēks, kurš ir nedaudz kustējies, var noskriet pusotru, divas stundas. Vecums nav šķērslis, šķērslis var būt tikai kādas veselības problēmas,” norāda A. Āboliņš.

Noskriet maratonu

Lielu ietekmi skriešanas popularizēšanā devis Latvijas masveidīgākais pasākums – Rīgas maratons. Tautas distancē skrien tūkstošu tūkstoši, dažs varbūt dodas trasē bez jebkādas gatavošanās, vien draugu pierunāts, jo kopā skriet ir patīkami. Ja cilvēks zina, kā sadalīt intensitāti, viņš finišā ieskries smaidīgs, ja pārķers, prieka būs maz.

A. Āboliņš gan neiesaka ļauties draugu aicinājumam un sacensību vilinājumam bez jebkādas sagatavošanās: “Sacensības vienmēr pavilks uz intensitāti, kas ir ārpus ierastās. Lai arī iesi ar domu paskriet savam priekam, redzot, ka visi skrien samērā ātri, negribēsi palikt pēdējais, azarts aizraus. Tāpēc vispirms kādu gadu vajadzētu skriet treniņu režīmā, tad ļauties sacensībām. Ja gribas skriet tikai savam priekam, var ar zemu intensitāti trīs reizes nedēļā paskriet krosiņus, bet pieredze rāda, ka ar to nebeidzas. Cilvēks sāk skriet, rodas azarts. Uzlabojas elpošana, sajūta, ātrums, un aug ambīcijas. Jo labāk sāc justies, jo lielākas kļūst ambīcijas. Ja atbilstoši trenējies, pēc gada noskriet pusmaratonu varēsi pilnīgi droši.”

Viņš norāda, ka no uzstādītā mērķa atkarīgs treniņu grafiks. Ja ir mērķis sacensību režīmā noskriet 10 km, pēc tam – pusmaratonu jau ar skatu uz maratonu, būs pavisam citi treniņi. Tie būs komplicētāki, nepietiks ar vienkāršu krosiņu. Nevar trenēties lēni, bet sacensībās gribēt skriet ātri.

“Jātaisa intervālu treniņi, jāpadzenā sirds dažādās zonās. Ir piecas dažāda līmeņa intensitātes. Parasts krosiņš notiek aerobā zonā, kad organismam pietiek skābekļa, pienskābe neizstrādājas. Ar šādu intensitāti var skriet ļoti ilgi, līdz muskuļu nogurumam. Ja gribas sacensties 10 km skrējienā vai pusmaratonā, jālēkā pa šīm zonām. Vismaz reizi nedēļā jātaisa ļoti intensīvs treniņš ceturtajā un pat piektajā zonā, kas ir maksimālā, kurā sirds strādā ar pilniem apgriezieniem. No tā nevajag baidīties, tas ir normāli, un patiesībā ik pa laikam būtu nepieciešams sirdij likt strādāt arī maksimālajā zonā. Organismam tas nāks tikai par labu,” saka treneris.

Viņš arī norāda, ka talkā jāņem tehnoloģiju dotās iespējas, jāiegādājas pulsometrs. Ja ir vēlme ar skriešanu nodarboties nopietni, tas ir obligāts aksesuārs.

Apavu faktors

Vēl viena svarīga nianse ir apa­vi, jo vairāk skrien, jo nozīme tiem lielāka. Reizēm cilvēks nenojauš, ka viņam nav standarta pēda, jo ikdienā tā netraucē. Divas jutīgākās vietas ir ceļgali un mugura, ja skrienot tur sākas problēmas, vispirms jāpārbauda apavi.

“Svarīgi saprast, kāda katram cilvēkam pēda. Mēs, pērkot apa­vus kluba skrējējiem, uztaisām pēdas nospiedumu, ir trīs dažādu veidu nospiedumi. Tā var noteikt, kādus apavus vajag, jo tas ir ļoti svarīgi, īpaši pie lielas slodzes, ar to domājot skrējiena attālumu. Ja nedēļā noskrien 40 – 50 kilometrus, apavu nozīme ir liela.

Var uztaisīt īpašo testu, kad skrienot tiek filmēts, kā skrējējs liek pēdu, un tā atrast piemērotākos apavus. Ja velk uz plakano pēdu, jāiet pie ortopēda, jātaisa pēdiņa, pretējā gadījumā skriešana negatīvi ietekmēs ceļgalus, muguru,” skaidro A. Āboliņš.

Tiesa, pat labi apavi nebūs glābiņš, ja nebūs pareizas skriešanas tehnikas. Arī tajā nereti tiekot pieļautas kļūdas, kas atstāj ietekmi uz veselību. Lielākā kļūda, ka skrējējs soli liek uz pilnas pēdas, tā radot ļoti lielu slodzi mugurai. Vairāk jāstrādā ar pēdas priekšējo daļu, lai triecieni amortizētos. Vēl viena problēma, ka daudzi nevis skrien, bet it kā izlec, un katrs solis ir trieciens mugurai. Ja saskaita, cik 10 kilometros ir šādu triecienu, pēc pāris mēnešiem mugura būs beigta.

Ne mazāk svarīga nianse ir elpošana. Daudzi elpo nepareizi vai izmanto nelielu daļu no elpošanas kapacitātes, tāpēc arī tas jāmācās.

Svarīgs katrs sīkums, tāpēc, pirms sākt nodarboties ar skriešanu, vajadzētu pakonsultēties ar treneri. A. Āboliņš gatavs sniegt padomus, ja vien potenciālais skrējējs gatavs teikto ņemt vērā: “Sākot nodarboties ar skriešanu, svarīgi prast ieklausīties sevī, bet visu izvērtēt objektīvi, nemeklēt vainas tur, kur to nav. Gadās, ka cilvēks paskrien, viņam kaut kas iesāpas, un viņš nolemj, ka vairs nevar skriet. Jāatceras, ka cilvēks ir biomehāniska būtne un kādu dienu var justies labāk, citu – sliktāk, tas ir normāli. Jo vecāki esam, jo sāpju klauvējiens pie durvīm būs biežāks. No tā baidīties nevajag, pretējā gadījumā atliek tikai sēdēt uz vietas.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Pozitīvas emocijas un vērtīga pieredze

07:22
23.12.2024
13

Kā rakstīts, Latvijas florbola izlase aizvadīja savu veiksmīgāko pasaules čempionātu, pirmo reizi iekļūstot pusfinālā un turnīru noslēdzot augstajā 4.vietā. “Druva” sazinājās ar cēsnieku Pēteri Trekši, kuram šis bija ceturtais pasaules čempionāts, viņš jau vairākas sezonas spēlē Somijā, tagad klubā “Classic”. Jautāts, vai viegli pēc tik intensīva turnīra atgriezties ikdienā, Pēteris citē kādu izlases spēlētāju, kurš […]

“Apse” revanšējas un izcīna “Cēsu kausu”

07:20
22.12.2024
15

Ar komandas “Apse” uzvaru noslēdzās cīņa par Cēsu ceļojošu kausu basketbolā. Finālā viņi ar 84:62 pārspēja komandu “Metālu pasaule”. Šogad turnīram pieteicās četras komandas, kas vispirms izspēlēja apļa turnīru, lai noskaidrotu pusfināla pārus. Jau rakstījām, ka pirmo vietu ieņēma “Metālu pasaule”, uzvarot visās trijās spēlēs, otrajā vietā – “Apse”, trešajā “Skārdnieks M”, ceturtajā – CPSS […]

Esterei Volfai bronza

06:47
20.12.2024
36

Veiksmīgi pirmo IBU Junioru kausa posmu aizvadījušas Cēsu pilsētas Sporta skolas biatlonistes Estere Volfa un Elza Bleidele. Īpaši labi veicās Esterei, kura sprinta distancē kāpa uz goda pjedestāla trešā pakāpiena. Šobrīd Estere junioru kausa kopvērtējumā ir otrajā vietā, Elza – 32.vietā. Sacensības notika Itālijā, biatlonistes startēja individuālajā distancē un divās sprinta distancēs. Jau pirmajā sacensību […]

Latvijas florbolisti – ceturtie pasaulē!

06:46
19.12.2024
29

Lai arī Latvijas florbola vīriešu izlasei neizdevās aizsniegties līdz medaļām, izcīnītā ceturtā vieta ir līdz šim augstākais sasniegums. Šoreiz ceļā uz pusfinālu nācās pārvarēt Šveices komandu. Pasaules čempionātos abas izlases bija tikušās septiņas reizes, un visas septiņas pārāki bija Šveices florbolisti. Šogad florbola eksperti jau turnīra laikā norādīja, ka šveicieši nav tik stipri kā iepriekš, […]

Notikumi jaunatnes florbola čempionātā

06:19
18.12.2024
53

Kā veicās jaunajām Cēsu pilsētas Sporta skolas (CPSS) komandām Latvijas jaunatnes florbola čempionātā? Puišu konkurencē U18 grupā tabulas otrajā pozīcijā ir CPSS komanda, kas pēdējā spēlē izbraukumā ar 5:2 pārspēja komandu “Ogre/ Lielvārde”. Lai arī pirmajā trešdaļā mājinieki panāca 2:0, spēles turpinājumā vārtus guva tikai cēsnieki, izcīnot piekto uzvaru septiņās čempionāta spēlēs. Ar vārtu guvumiem […]

Vieglatlēti sāk ziemas sezonu

06:42
13.12.2024
54

Starpsezonas laiks paskrējis, vieglatlētiem sākusies ziemas sezona ar sacensībām sporta manēžās. “Druva” jautāja trenerim Mārim Urtānam, kā ziemas sezonai gatavojas Cēsu Vieglatlētikas kluba atlēti, no kuriem gandrīz visi pārstāv arī Cēsu pilsētas Sporta skolu (CPSS). Viņš neslēpj, ka treniņu apstākļi nav mainījušies un maz ticams, ka tuvākajā laikā mainīsies. Var atgādināt, ka ziemas sezonā viegl­atlētiem […]

Tautas balss

Balvas kā no pārpilnības raga

18:43
17.12.2024
27
Seniore T. raksta:

“Saprotams, ka katra nozare, ministrija, organizācija grib savu jomu celt saulītē. Tiek rīkoti dažnedažādi konkursi, vērtēšanas. Un nu gada balvas birst kā no pārpilnības raga, nav nedēļas, kad negodina vismaz trīs četru sfēru sasniegumus. Vai tas nav mazliet par traku, un vai tā nedevalvējas pagodinājumu vērtība? Beigās jau sajūk, kas ko kam pasniedzis, kas ko […]

Iela grimst tumsā

18:42
17.12.2024
25
Iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Viestura ielas posmā, kas ved gar dzīvnieku patversmi, labu gabalu ir pilnīga tumsa. Nedeg pat tās pāris laternas, kas tur atrodas. Māju šai apkārtnē maz, taču cilvēki dodas pastaigās, un tagad, decembra pusē, tumšs jau ap pulksten četriem pēcpusdienā,” sacīja apkaimes iedzīvotāja.

Neizdarība kavē palīdzību

18:42
17.12.2024
22
Lasītāja V. raksta:

“Diezgan traki dzirdēt, ka cilvēkiem ar invaliditāti tehnisko palīglīdzekļu trūkst tādēļ, ka iestādes, kas par to rūpējas, neprot organizēt darbu. Mēs pārmetam valdībai, ka tā nedod pietiekami daudz līdzekļu, bet, izrādās, nauda iedota, vajadzīgais sagādāts, tikai lietas nenokļūst pie tiem, kam tās nepieciešamas. Iestāde, kas sadala tehniskos palīglīdzekļus, nemaz nezina, kas ir noliktavā, nesteidzas ar […]

Rada gaismas svētkus

18:41
17.12.2024
19
Silvija raksta:

“Ziemassvētku noskaņu, protams, katrs rada pats. Taču nevaram neietekmēties, redzot skaisto – tad sirds gavilē un acīs ir prieks. Nedēļas nogalē iznāca pabūt Taurenē un Dzērbenē pie radiem. Sasmēlos gaismu. Cik skaists Nēķena muižas parks, Dzērbenes muiža un izrotātās eglītes! Arī iedzīvotāji izgaismojuši pagalmus, balkonus, mājas. Var doties nesteidzīgā braucienā, ja negribas iet kājām. Un […]

Kā tālāk dzīvosim

22:00
16.12.2024
25
1
Lasītāja M. raksta:

“Bail klausīties, ka ASV stāsies laukā no NATO! Kas tad būs mūsu, Baltijas valstu, aizstāvis no agresīvajiem lielajiem kaimiņiem? Tad mūs var glābt tikai, ja Eiropas Savie­nība izveidojas par konfederāciju. Ja visa Eiropa būs kā viens, tad tai būs lielāks spēks. Un Krievijai jau vajag Fran­ciju, Itāliju, Vāciju, ja būsim cieši kopā, mazākas bažas, ka […]

Sludinājumi