Ja jautātu, kas ir golfs – sporta veids vai atpūta , atbildes, iespējams, izskanētu dažādas. No vienas puses, tā taču atpūta, jo, kā redzam filmās, vīri un sievas tur lēnā garā pastaigājas pa golfa laukumu,
pārrunājot lietas, malkojot dzērienus, ik pa laikam arī izdarot kādu sitienu.
Bet no otras puses, ja golfā notiek sacensības, tas tomēr ir sporta veids. Lai viestu skaidrību, runāju ar Māri Danieku, kurš spēlē golfu jau vairāk nekā 15 gadu. Ikdienā viņš ir uzņēmuma SIA “Ekju” valdes priekšsēdētājs un līdzīpašnieks.
Kāpēc golfs
Māris sagrauj mītu, ka šis ir sporta veids sliņķiem: “Tā absolūti nav, tas ir nopietns fizisks, garīgs un analītisks sporta veids. Tikai no malas izskatās vienkārša spēle. Arī fiziskā slodze pamatīga, uz kājām jāpavada vairākas stundas, esot kustībā. To visu saproti vien tad, kad esi tajā iekšā.”
Savas gaitas sporta veidā sācis ar pļavu golfu. Dzīvojis Gulbenes novadā, kur Lizumā tolaik jau bijis pļavu golfa laukums “Siltie”, kas darbojas joprojām un ir lieliski sagatavots turnīriem, izveidots jauns izsitienu un iesildīšanās treniņu laukums.
“Kolēģis uzaicināja aizbraukt un pamēģināt,” atceras Māris. “Iepatikās, un tā vairākas sezonas spēlēju golfu Lizumā. Gulbenes novadā ir daudz spēlētāju, arī manā Jaungulbenes pagastā bija cilvēki, kuri gribēja spēlēt golfu tuvāk mājām, tāpēc kopā ar vēl diviem kaimiņiem vienojāmies izveidot pļavu golfa laukumu. Sākumā bija laukums ar divām bedrītēm, tad arvien nāca klāt, līdz beigās mums bija sešu bedrīšu pļavu golfa laukums.”
Pļavu golfa laukums gan vairs nepastāvot, jo Māris pārcēlies uz dzīvi Siguldā, kur vairāk pievērsies lielajam golfam.
Golfa laukuma kvalitātes prasības ir augstas. Cik vienkārši tās īstenot? M.Danieks stāsta, ka nevar salīdzināt izmaksas pļavu golfa laukuma un lielā golfa laukuma izveidei, tās ir divas dažādas pasaules: “Lai izveidotu vienkāršu pļavu golfa laukumu, nevajag daudz, jāsāk tikai pļaut zāle, jāizveido grīni jeb speciāli laukumi bumbiņas ripināšanai pie bedrītēm ar īsi nopļautu zāli un jāierīko bedrītes. Protams, tas prasa fizisku darbu, jo laukums regulāri jāpļauj.”
Stāstot, kāpēc viņa izvēle ir golfs, Māris atzīst, ka sporta veids ļoti palīdz atslēgties no darba, jo spēles laikā visas ikdienas problēmas jānoliek malā: “Citādi nevar. Tiklīdz sāc kādā brīdī domāt par darbu, tā spēle nevedas. Laiks golfa laukumā ir tikai golfam. Mobilais telefons tiek atstāts mašīnā, kad spēlēju golfu, mani sazvanīt nevar. Golfs prasa maksimālu koncentrēšanos. Ja gribi augstus rezultātus, tam jāpieiet ļoti nopietni, jādomā, jārēķina, jāizvēlas katram sitienam pareizā nūja, jādomā pareiza taktika, kā rīkoties. Tā ir spēle domāšanai.”
14 dažādas nūjas
Kad pārcēlies dzīvot uz Siguldu, nokārtojis “zaļo karti”, kas dod tiesības spēlēt visas pasaules golfa laukumos. Lai iegūtu “zaļo karti”, spēlētājam jānokārto gan praktiskais, gan teorētiskais eksāmens. Cilvēks, kurš drīkst pieņemt eksāmenu, novērtē spēlētāja zināšanas ar rakstisku testu un pārbauda praktiski. Golfa komplektā ir 14 nūjas, eksaminētājs pārliecinās, vai “zaļās kartes” pretendents prot ar visām spēlēt. Vai visas nūjas arī izmanto? “Es regulāri izmantoju sešas septiņas, pārējās – retāk. Katrai ir sava funkcija, ja pieņemsi nepareizu lēmumu par nūjas izvēli, cerētā rezultāta nebūs,” stāsta Māris.
Vai viegli pārslēgties no pļavu golfa uz lielo? “Manuprāt, aiziet uz labāku laukumu vienmēr ir vieglāk nekā otrādi. Golferi, kuri spēlē labos lielā golfa laukumos, nonākot pļavu golfā, parasti izjūt virkni papildu apgrūtinājumu. Pārdzīvo par laukuma kvalitāti, jo bumbiņa neripo, iekrīt kādā padziļinājumā, kam tur nevajadzētu būt, vērtē, ka ir pārāk gara zāle, dažādi šķēršļi. Man pļavu golfa pieredze ir tikai ieguvums, jo, nonākot uz laba laukuma, viss liekas viegli.”
Ja reiz sporta veids, vajadzīgi arī treniņi. M. Danieks norāda, ka golfs mīl spēlētājus, kuri trenējas: “Protams, ir talanti, kuriem pietiek ar spēles laiku, bet, ja gribi būt starp labākajiem, ar talantu nepietiek, nepieciešami papildu treniņi. Es netrenējos, pirms spēles iesildos un spēlēju. Nedēļā spēlēju reizi, dažkārt divas, bet gadās, ka kāda nedēļa aizrit bez golfa.”
Jautāju par rezultātiem, bet Māris ir ieturēts: “Panākumi ir, ar kausiem plaukts pilns, bet negribētu izcelt kādu turnīru, kādu panākumu. Ir uzvaras, godalgotas vietas, bet, kas bijis, ir bijis, un esmu priecīgs par to.”
Golfa etiķete
Sabiedrībā golfs tiek uztverts kā izteikti elitārs sporta veids, kurā ir prasības attiecībā uz apģērbu, uzvedību laukumā. Māris stāsta, ka ikviena golfa noteikumos ir noteikta etiķetes sadaļa: “Tas atkarīgs arī no golfa kluba, jo tas prestižāks, jo plašāka etiķetes sadaļa. Apģērbam ir nozīme, arī uzvedībai laukumā jābūt atbilstošai. Pļavu golfā nav tik stingras etiķetes. Protams, vēlami golfa apavi, lai kājas neslīd, cimdi – lai nūja neslīd, tā teikt, minimālās prasības. Bet kā jebkurā hobijā vai sportā, jo vairāk attīsties, jo parādās augstākas prasības pret nūjām, ekipējumu.”
Latvijā ir daudz lielā golfa laukumu ar deviņām vai 18 bedrītēm, M. Danieks pārsvarā spēlē Siguldā, Reiņa trases golfa laukumā, dažkārt Rīgā: “Lai arī regulāri spēlēju vienā laukumā, katru reizi spēle veidojas citādi, nav un nebūs divas identiskas spēles. Tā ir tā golfa burvība.”
Tiem, kuri kaut nedaudz seko golfam, zināms termins “hole in one” – situācija, kad bumbiņa bedrītē tiek iesista ar pirmo sitienu. Māris atzīst, ka viņam tas vēl nav gadījies, bet gadījies, kad bumbiņa apstājas pavisam tuvu bedrītei: “Esmu bijis liecinieks tādām situācijām, bet, lai tas notiktu, jāsakrīt daudziem faktoriem.”
Ko golfa spēlētāji dara ziemā? “Es golfu lieku malā,” saka M. Danieks. “Ir cilvēki, kuri darbojas treniņu simulatoros, tādi ir Valmierā, Rīgā, kur intensīvi trenējas. Ir golferi, kuri regulāri brauc uz turnīriem ārzemēs. Protams, pirmā spēle pēc ziemas pauzes ir grūta , brīnumi lieli, daudz neveiksmīgu sitienu, bet pāris spēļu laikā iemaņas ir atpakaļ. Novēlu ikvienam atrast laiku un izmēģināt šo lielisko spēli un atklāt sevī patīkamas sajūtas, jauku atpūtu, azartisku sacensību un vairot psiholoģisko nosvērtību!”
Komentāri