Cēsniece Dagnija Bērziņa sevi pieteikusi bodibildingā ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē, jo IFBB pasaules čempionātā junioru sieviešu kategorijā izcīnīta 3. vieta. Nedēļu pirms tam viņa triumfēja arī Latvijas čempionātā.
Svarīgi atzīmēt, ka Latvijai šāds panākums pasaules mērogā ir pirmo reizi. Tāpēc uz sarunu par šo savdabīgo sporta veidu aicināju pašu medaļnieci un viņas treneri Lauri Šķēli. Bodibildings tiešā tulkojumā nozīmē ķermeņa būvniecība, bet, kā saka L. Šķēle, patiesībā tā ir ķermeņa sakārtošana, kam pamatā ir trīs svarīgākie komponenti – treniņš, uzturs un dienas režīms. Rezultāts atkarīgs no tā, cik strikti pie tiem turas.
Dagnija ar bodibildingu nodarbojas aptuveni divus gadus, un pirms pusotra gada sapratusi, ka grib tam pievērsties nopietni, lai sasniegtu iespējami labākus rezultātus.
“Zālē darbojos ar maksimālu atdevi, un tagad redzu pārmaiņas savā ķermenī, kas ir cerētais rezultāts. Tas dod stimulu strādāt vēl nopietnāk, ievērot nepieciešamo režīmu. Cilvēkam jāattīsta sevi gan intelektuāli, gan fiziski. Ja mums dots ķermenis, tas jāattīsta, nevis tikai jāizmanto. Protams, vajadzīgs milzīgs gribasspēks, lai sasniegtu rezultātus. Nedrīkst pieļaut nekādas atlaides, bet tas ir to vērts,” atzīst D.Bērziņa.
Treniņi svaru zālē ir četras reizes nedēļā, kur sportiste darbojas pēc L. Šķēles izstrādātas nodarbību programmas. Par uztura jautājumiem noderīgus padomus sniedzis vecmeistars Aivars Visockis, jo pirmssacensību diēta ir ļoti svarīgs faktors labu rezultātu sasniegšanai. Apmēram mēnesi jāievēro striktas prasības, no ēdienkartes pilnībā izslēdzot sāli, cukuru, uzsvaru liekot uz olbaltumvielām – vārītu vistas fileju bez jebkādām garšvielām, olu baltumu, vājpiena biezpienu un ogļhidrātiem – rīsiem bez sāls, medu. Var ēst dārzeņus, augļus, plus tiek lietots papilduzturs – aminoskābes, proteīni, vitamīni, minerālvielas. Šajā laikā sportisti lieto tikai destilēto ūdeni un četru komponentu dabīgo tēju, kas izdzen šlakas un visu lieko, kas uzkrājies organismā. Tā ir lieliska ķermeņa pašattīrīšanās. Tā nav jādzīvo visu gadu, bet pārāk tālu no šīs ēdienkartes aiziet nevarot.
Par bodibildingu dzirdēti visdažādākie viedokļi, taču, kā atzīst G. Bērziņa, ļoti bieži tie ir kļūdaini: “Šis sporta veids ir kā mirāža, jo ikdienā cilvēki tā neizskatās, kā izejot uz skatuves sacensību laikā. Tur visu nosaka pat vissīkākās nianses – grims, sevis pasniegšana un daudz citu faktoru. Grimu jāprot pareizi sajaukt un uzklāt, lai izceltu katru ķermeņa niansi. Ja kādu no sīkumiem neievēro, var pat palikt ārpus fināla, jo pasaules čempionātā sīkumu nav. Bodibildingā uzstājoties jāizpilda gan obligātās pozas muskuļu demonstrācijā, gan izvēles programma mūzikas pavadījumā. Jāparāda muskulatūras attīstība, proporcijas. Skatuviskais šovs jāsagatavo īpaši, katru vakaru strādājot pie spoguļa, lai mācētu parādīt katru muskuli.”
Dzirdēts, ka muskuļotie sportisti un sportistes to panākuši, pateicoties steroīdiem, bet sportiste un treneris norāda, ka tās ir pilnīgās muļķības. Pirms katrām nozīmīgām sacensībām notiek dopinga kontrole, kurā pārbauda, vai nav lietoti steroīdi un diurētiķi. Pat pirms Latvijas čempionāta, nemaz nerunājot par starptautiskiem mačiem. Tātad, rezultāts jāpanāk bez farmakoloģijas, tikai ar uzturu un pareizu treniņu metodiku. Pretējā gadījumā sankcijas ir bargas, tātad neatmaksājas uzņemties šādu risku.
“Mūsu sabiedrībā valda kaut kādi nesaprotami aizspriedumi pret šo sporta veidu, taču patiesībā tas pilnībā sakārto cilvēka organismu. Protams, jāmaina savs dzīves veids, ja ir vēlme sasniegt augstvērtīgus rezultātus. Nekādi tusiņi pirms sacensībām nevar būt, tāpēc cenšos nekur ciemos neiet. Pēc sacensībām var atļauties kādu vaļību, bet jāapzinās, jo vairāk starpsezonu laikā ieēdīsi ko lieku, jo stingrāka diēta būs jāievēro pirms sacensībām,” piebilst D.Bērziņa.
Arī treneris atzīst, ka, neievērojot pareizu un veselīgu uzturu, rezultātu nebūs: “Latvijā fitnesa klubu ir daudz, bet tajos uzmanību vairāk pievērš treniņu metodikai, pēc principa, jo vairāk cilās smagumus, jo labāk būs. Patiesībā rezultāts būs, saliekot kopā treniņus un pareizu uzturu. Bez pēdējā pārējais ir tikai lieka laika tērēšana. Starpsezonā sportists audzē muskuļu masu, bet sacensību periodā novāc visu lieko, gluži kā tēlniecībā, kur no raupjās masas notēš visu nevajadzīgo, izveidojot perfektu ķermeni.”
Šis gads
D.Bērziņai
bijis
veiksmīgs, sacensībās Lietuvā izcīnīta 4.vieta, Eiropas čempionātā Tjumeņā – 7.vieta, izcīnīts čempiones tituls Latvijā. Viņa atzīst, ka šajā sporta veidā vajadzīga sacensību pieredze. Lai arī Tjumeņā iegūta vien septītā vieta, sacensības devušas svarīgu pieredzi dažādās niansēs, piemēram, grima sagatavošanā un lietošanā, kas ļāva pasaules čempionātā kāpt uz goda pjedestāla. Kopumā pasaules čempionātā piedalījās vairāk nekā 260 dalībnieku no 40 valstīm un, kā stāsta D.Bērziņa, pasaulē bodibildings ir ļoti populārs. Piemēram, Amerikā ar bodibildingu nodarbojas aptuveni 30 miljoni cilvēku.
“Šis ir ilglaicīgs sporta veids, jo pasaules čempionāts notiek arī vecuma grupā virs 60 gadiem. Ja turies pie šiem trijiem vaļiem, vari startēt visu mūžu. Latvijā pagaidām cilvēkiem trūkst informācijas, tāpēc izveidojies tāds kā noraidošs uzskats, bet patiesībā tā ir ļoti noderīga aktivitāte. Ja gribi ko sasniegt, pašam jālasa, jāmeklē informācija, kas šobrīd pieejama ļoti plaša. Protams, lai sasniegtu augstvērtīgus rezultātus Eiropā un pasaulē, svarīga ķermeņa ģenētiskā uzbūve, kas arī ir daļa no panākumiem. Sava prieka pēc var darboties jebkurš, bet lieliem panākumiem ar mērķtiecību ir par maz,” saka D.Bērziņa.
Komentāri