Lai arī pagājis zināms laiks, kopš noslēdzās Cēsu tenisa čempionāts, ir vērts atskatīties uz šo notikumu.
Pirmkārt, tāpēc, ka par Cēsu tenisa dzīvi sen nav rakstīts, otrkārt, kā norāda Cēsu tenisa kluba vadītājs Raimonds Galinskis, Cēsu čempionāts vērtējams kā otrs lielākais amatieru turnīrs Latvijā: “Lielāka ir tikai Latvijas tenisa amatieru līga, kas notiek Rīgā. Tur vairāk dalībnieku, bet no reģioniem esam vieni no aktīvākajiem, šajā sezonā čempionātā piedalījās vairāk nekā simts spēlētāju.”
Cilvēki un aura
Lai jebkuras sacensības, ikviens turnīrs izdotos, daudz atkarīgs no tiem, kuri uzņemas to darīt. R. Galinskis norāda, ka Cēsu čempionātam ar rīkotājiem paveicies. Kā galvenais tiesnesis piesaistīts Juris Markovs, kurš palīdz ar spēļu kalendāra veidošanu, dalībnieku uzrunāšanu, atgādināšanu par spēlēm, bet Aleksandrs Abramovs turnīru popularizē sociālajos tīklos, uztur čempionāta mājaslapu. Liela nozīme arī tenisa aprindās tik zināmajam Valdim Lībietim un viņa tenisa kortiem Cīrulīšos.
“Tur ir trīs ļoti kvalitatīvi āra korti, un šai vietai ir lieliska tenisa aura,” uzsver R. Galinskis. “Valdis Lībietis dara ļoti daudz, lai palīdzētu iejusties tenisā, iemīlēt to. Viņš gatavs iesācējiem palīdzēt ar pirmās raketes izvēli, pastāstīs, kā labāk sākt, palīdzēs piemeklēt atbilstošu pretinieku. Piemēram, jaunam spēlētājam ir ļoti svarīgi pamainīt pretinieku, lai pašam spēlēt interesantāk, lai notiek izaugsme. Katram sava spēles izpratne, ar katru spēlētāju iegūsti ko jaunu, un tieši tas motivē palikt tenisā. Valdis ir fanātiķis, kurš tiešām daudz darījis šī sporta veida labā.”
Iespējas ikvienam
Cēsu čempionātā šajā sezonā starp vairāk nekā simt dalībniekiem bija ne tikai cēsnieki, bet arī tenisisti no Limbažiem, Smiltenes, Valmieras, citurienes. Spēles notiek četrās līgās vīriešiem, ir sieviešu līga un arī vīriešu dubultspēļu līga.
R. Galinskis skaidro, ka dalījums līgās svarīgs, lai turnīrā jāspēlē ar sava līmeņa pretinieku: “Tas piešķir sacensību garu, spēlētājiem rodas vēlme tikt uz augstāku līgu un, iespējams, mudina aizvadīt nedēļā kādu papildu treniņu. Dalība turnīrā garantē, ka vismaz viena spēle nedēļā katram būs. Tas arī bija galvenais uzdevums, lai dalībniekiem būtu spēles. Organizatori sarūpē pretiniekus, nosaka spēles laiku, atliek tikai ierasties. Nav jāsatraucas, ka pretī nāks ļoti spēcīgs spēlētājs un negūsi baudu no spēles. Nē, tā var cilvēkus atbaidīt, tāpēc jānodrošina atbilstoši pretinieki. 4.līga ir izteikti iesācēji, un tas ļauj sekot līdzi savai izaugsmei. Tajā var sākt piedalīties pat tie, kuri tikai mēnesi spēlējuši tenisu, un tādi arī ir. Viņi nebaidās, piesakās un tā arī visu vasaru nospēlē. Dalība sacensībās dod īpašu garšu, emocijas.”
Čempionāta galvenais notikums ir finālu diena, tie ir īsti tenisa svētki. Vispirms notiek spēles par vietām zemākajās līgās, bet noslēgumā ir saldais ēdiens – pirmās līgas divas izšķirošās spēles, par trešo vietu un dienas kulminācija – fināls. Tad sanāk daudz skatītāju, arī viņu atbalsts dod spēlētājiem citas emocijas.
“Šādā situācijā spēlētājs, lai arī amatieris, var sajusties nopietnā sacensību gaisotnē,” saka R. Galinskis. “Pēc tam kopīgi var pārrunāt aizvadīto sezonu, atcerēties, kā kuram veicies, kurš kuru uzvarējis, pārrunāt nākotnes plānus.”
Veselīgi, nav dārgi
Sabiedrībā valda uzskats, ka teniss ir dārgs sporta veids, bet R. Galinskis norāda, ka būtiski saprast vienu niansi: “Nevar noliegt, ka teniss ir viens no dārgākajiem sporta veidiem, bet tas kļūst dārgs brīdī, kad parādās kaut kādas ambīcijas. Tenisā dārgi maksā treneris, ja ir vēlme trenēties vienam pret vienu, jo tad pašam jāsedz laukuma īre, jāmaksā trenerim. Iesācēju līmenī ir daudz vienkāršāk, bet, kā jebkurā sporta veidā, jo vairāk gribas sasniegt, jo izmaksas pieaug. Piemēram, tie, kuri spēlē 1.līgā, vēlas katru spēli spēlēt ar svaigām bumbiņām, jo tās lido ātrāk, ir labāk kontrolējamas. Taču 4.līgā ar vienu bumbiņu komplektu var nospēlēt pusi vasaras. Rakete ir vienreizējs pirkums, ja emocijās to nesadauza, var nospēlēt vairākus gadus. Sākumā var iegādāties lietotu, bet, kā jau minēts, palielinoties ambīcijām, aug arī prasības pret inventāru.”
Teniss ir veselīgs sporta veids, kāds pētījums pat rādot, ka tenisa spēlēšana vidēji paildzina cilvēka mūžu par pieciem līdz desmit gadiem. Tenisam nav vecuma cenza, varot sākt spēlēt arī 50, 60 gados. Teniss ir labs, lai iegūtu jaunus draugus, nodibinātu kontaktus.
R. Galinskis atzīst, ka ir viens mīnuss, proti, pietrūkst tenisa haļļu, lai pilnvērtīgi var spēlēt ziemā: “Visos reģionos, kur nav slēgtas tenisa halles, ir viena un tā pati problēma – ziemā spēlētāji pazūd. Pavasarī sāk spēlēt kādi 60, rudenī jau dalībnieku skaits ir virs simta, tad iestājas pauze, un pavasarī atkal ir tie paši 60. Cēsīs ziemā nav, kur spēlēt. Ir viens korts Priekuļos, bet tā noslodze ir ļoti liela, par ziemas turnīru runāt nevar. Ir cerība, ka situācija varētu mainīties, ja tā notiks, būs liels solis uz priekšu Cēsu tenisa attīstībā. Jo ilgāk mūsu čempionātu spēsim noturēt augstā kvalitātē, jo vairāk te būs arī dalībnieku no citām pilsētām.”
Rezultāti
Cēsu čempionāts notika divos posmos, un pēc otrā tika noteik- ti sezonas labākie visās četrās līgās.
1.līgā par uzvarētāju kļuva Valters Šķēle, kurš finālā pārspēja Jāni Rozenbergu. Trešajā vietā Jānis Vīgants.
2.līgā uzvarēja Jānis Gruntmanis, otrajā vietā Rūdolfs Andersons, trešajā Toms Delviņš.
3.līgā finālā uzvarēja Matīss Spalva, otrais Māris Bogdanovs, trešais Egils Ginters.
4.līgā finālā Sanita Šīrone pārspēja Mārtiņu Ošenieku.
Cēsu tenisa čempionāta dāmu vienspēlēs par uzvarētāju kļuva Līna Dzene, otrajā vietā Daniela Kupriša, trešajā Karīna Agafonova.
Par pirmajiem atklātā Cēsu tenisa čempionāta dubultspēlēs uzvarētājiem kļuva Jānis Rozenbergs un Aleksandrs Abramovs, kuri finālā ar 6:4; 6:2 pārspēja Daumantu Lūsu un Valteru Riekstiņu.
Komentāri