Itālis Manuels de Veči Olimpiskajās spēlēs Pekinā vienīgais pārstāvēs savu valsti BMX disciplīnā. Laiku neilgi pirms došanās uz olimpiādi viņš pavadīja Cēsīs
pie savas draudzenes Anetes un treniņos Valmieras BMX trasē kopā ar mūsu valsts pārstāvjiem šajā sporta veidā – Māri Štrombergu, Ivo Lakuču un Artūru Matisonu.
Manuels ar BMX nodarbojas jau 20 gadus un trenējas apmēram četras stundas katru dienu. “Itālijā pašlaik ir ļoti karsts, tāpēc trenējos te, bet tas nav vienīgais iemesls, kāpēc Latvijā esmu pirms Olimpiskajām spēlēm,” pastāstīja Manuels. “Esmu vienīgais šāda līmeņa braucējs Itālijā, un man nav, ar ko kopā trenēties. Citi sportisti arī ir diezgan labi, par tādiem kļuvuši pēdējos divos gados, bet viņi vēl ir vienu soli aiz manis, tāpēc man nav stimula ar viņiem sacensties.”
BMX neesot īpaši populārs Itālijā. “Braucēju skaits ir apmēram tāds pats kā šeit – ap 250, bet lielākā daļa ir ļoti jauni un nav augsta līmeņa,” pastāstīja Manuels. “Jums no 250 braucējiem 240 ir augstākajā līmenī Eiropā. Mums tādi ir tikai desmit.” Itālijā nekas nespēj pārspēt futbola popularitāti. “Manā pilsētā ir desmit futbola laukumi. Visi spēlē tikai futbolu, tāpēc citiem sporta veidiem ir ļoti grūti attīstīties. Televīzijā, visās sporta avīzēs tiek runāts tikai par futbolu, žurnālā no simts lappusēm 99 ir par futbolu. Pārējiem sporta veidiem ir tikai viena lappuse, un par BMX vispār reti tiek runāts.” Manuels cer, ka situācija uzlabosies pēc Olimpiskajām spēlēm, jo tagad BMX ir kļuvis par olimpisko sporta veidu un masu medijiem ir par to jārunā. “Tad arī vecāki kļūs ieinteresētāki un vedīs bērnus uz treniņiem. Varbūt viņi vairs nedomās, ka BMX ir muļķīgs sporta veids vai jokošanās, saskatīs tajā nopietnu sportu,” pārdomās dalās Manuels.
BMX par vienu no olimpiskajām disciplīnām centās ieviest jau pirms četriem gadiem, bet par vēlu, jo drīz vajadzēja sākties Olimpiskajām spēlēm un neatlika laika kvalifikācijai, tāpēc tika pieņemts lēmums pagaidīt līdz nākamajām vasaras spēlēm. “No tām izņēma dažas riteņbraukšanas disciplīnas trekā, jo to bija daudz un diezgan līdzīgas. Tā pavērās iespēja BMX. Vispār ar riteņbraukšanu Olimpiskajās spēlēs ir diezgan lielas problēmas, jo aizvien biežāk atklājas dopinga skandāli. Iespējams, nākamajās Olimpiskajās spēlēs izņems vēl kādu disciplīnu. Tas būtu par labu mums, BMX braucējiem,” nosmej Manuels.
Itālijas sportists prognozēja, ka vismaz divi no latviešu braucējiem iekļūs finālā un viens no viņiem pilnīgi noteikti uzvarēs: “Es arī ceru tikt finālā. Tas ir mans mērķis. Visa Itālija skatīsies uz mani, jo es esmu vienīgais savas valsts pārstāvis. Darīšu, ko varēšu.” Manuels neslēpa prieku, ka ieguvis tiesības piedalīties sacensībās, jo kvalificēšanās bijusi ļoti grūta. “Ceru arī uz medaļu, jo Olimpiskajās spēlēs ir tā – ja esi ticis uz pjedestāla, tevi atceras, ja paliec ceturtais, tā ir pavisam cita lieta,” domīgi nosaka Manuels.
Par politiku Manuels īpaši neinteresējas, bet uzskata, ka Olimpiskās spēles Ķīnai nāks par labu, jo tā ir ļoti noslēgta valsts. Ķīniešiem tagad būs iespēja komunicēt ar cilvēkiem no citām valstīm. “Ķīnieši ir ļoti labi organizatori, pagājušogad es pārliecinājos, kad turp devos izbraukt trasi. Viņiem ir ļoti daudz cilvēku, kuri visu izdara ļoti ātri. Netrūkst brīvprātīgo, kuri patiešām priecājas būt kopā ar sportistiem un viņiem palīdzēt.”
Kad vaicāju par laika apstākļiem Ķīnā un to ietekmi uz sacensībām, Manuels iesaucās: “Tur ir ļoti karsts, it kā visu laiku atrastos pirtī. Ir grūti sportot, it īpaši BMX braucējiem, jo esam saģērbti kā ziemā – ar ķiveri un aizsargiem. Laika apstākļi ietekmēs visus braucējus. Varbūt
man pat paveiksies, jo esmu pieradis pie karstuma Itālijā.”
Manuels uz Ķīnu devās piecas dienas pirms sacensībām. 20. augustā LTV 7 varēsim just līdzi gan Latvijas BMX braucējiem, gan novērtēt Manuela sniegumu sacīkstēs.
Komentāri