Sporta namā “Cēsis” norisinājās Starptautiskās tradicionālā karatē klubu alianses (ITKCA) vadītāja, 7.dana karatē meistara Lī Smita vadītais treniņu nodarbību cikls. Meistars Latvijā no Lielbritānijas ierodas divas reizes gadā, viesojoties vairākās vietās. Šoreiz viņš vadīja nodarbības un pieņēma eksāmenus Rīgā, Balvos, Cēsīs, kur bija noslēdzošā diena, te pulcējās ne tikai Vidzemes, bet arī Kurzemes karatē interesenti.
“Druvai” meistars pastāstīja, ka sadarbība ar Latviju un Cēsu klubu sākusies pirms 25 gadiem, jau 1991.gadā, kad Rīgā saticies ar Cēsu kluba pārstāvi Didzi Nestro. Sākumā sadarbojies ar trim grupām, taču kļuvis skaidrs, ka tas ir pārāk daudz, ka jāizvēlas viena. Izvēle bija par labu Latvijas Tradicionālā karatē federācijai, kuru dibināja Jānis Reimandovs un kurā darbojās arī D. Nestro.
Jautāts par Latvijas karatē entuziastu līmeni, meistars atzīst, ka tas līdzīgs kā citās valstīs, toties Latvijas karatē instruktori esot starp tiem, kurus viņš vērtē kā augstākā līmeņa pārstāvjus: “Augsta līmeņa instruktors atšķiras ar to, ka, pirmkārt, nemitīgi raugās, lai paša kvalitāte un pieredze pilnveidotos, otrkārt, ļoti rūpējas par saviem audzēkņiem, cenšoties mācību grupu veidot kā lielu ģimeni.”
Kā zināms, karatē ir sena cīņas māksla, tāpēc jautāju L. Smitam, vai mūsdienās tā attīstās. “Te uzreiz jājautā, vai ļaunums attīstās, vai tas kļuvis citāds nekā viduslaikos, ” teica L. Simts. “Cilvēkam vienmēr bijušas divas rokas, divas kājas un viena galva. Domāju, vienmēr vērts paskatīties atpakaļ, palūkoties, kāds tradicionālais karatē bijis kādreiz, un, meklējot vienkāršas sakarības, uzdot jautājumu, kāpēc kaut kas noteikts tiek izpildīts.
Attīstība notikusi tādā veidā, ka radies sporta karatē, kas ir labs skatītājiem, taču bieži tam maz saistības ar realitāti. Nenoliedzu, ka sportiskais aspekts vajadzīgs. Tagad sporta karatē iekļauts arī Olimpisko spēļu programmā, taču ir kāda būtiska atšķirība – var teikt, ka sporta karatē un tradicionālais karatē ir kā monētas divas puses, viens ir ļoti labs izklaidei, otrs – praktiskajai lietošanai.”
Cēsu karatē kluba vadītājs Didzis Nestro norāda, ka šādas vizītes ir ļoti nepieciešamas, jo ļauj pašiem labāk saprast, kas pareizi, kas ne: ” Ir svarīgi, ka kāds no malas paraugās, ko darām, tas arī mums liek paskatīties uz to, kā paši mācām. Meistars darbojas ļoti pacietīgi, viņš mūs it kā paved atpakaļ, ja kaut ko neesam sapratuši, un tad atkal ved uz priekšu. Viņš ir ļoti augstas klases profesionālis, vienmēr prot nodarbības padarīt interesantas.”
Meistara L. Smita tikšanās vienmēr sākas ar kopīgiem treniņiem, kurā viņš izskaidro katru niansi, bet dienas otrajā pusē notiek kvalifikācijas eksāmeni tiem, kuri gatavi nākamajam līmenim.
Komentāri