Sestdiena, 22. jūnijs
Vārda dienas: Emīls, Egita, Monvīds

Ziema ir pareizais atvaļinājuma laiks

Druva
00:00
17.01.2009
3
200901162213225465

Visvairāk iedzīvotāju atvaļinājumu izmanto gada saulainajā, siltajā laikā, lai atpūstos pie ezeriem, jūras, dzīvotos pa laukiem un rušinātos dārzā. Daudzi arī ceļo vasarā, bet ziemā strādā un strādā, lai vasarā saturīgu atvaļinājumu varētu baudīt.

Ziemā jāpaguļ kā lācim

Mediķi saka – ieklausoties ķermeņa ritmos, visu vajadzētu darīt gandrīz pretēji. Kad vairāk gribas gulēt – vasarā vai ziemā? Ziemā. Kad ir lielāks nogurums jau dienā? Arī ziemā, jo saglabājas neizgulēšanās sajūta. Mēs sakām – esmu kā slims, dullu galvu, bet tikai darām un darām. Cilvēkam esot mazliet lāča daba. Ziemā vajag atpūsties, pagulšņāt, ja gribas, tad vairāk uzkost, bet ar mēru.

Ja darba devējs atvaļinājumu piespēlē ziemā? Speciālisti pat iesaka tajā doties. Vismaz daļu atvaļinājuma izmantot gada tumšajā un aukstajā laikā. Pirmkārt, lai palaiskotos, sakārtotu domas, kas obligāti jādara atvaļinājuma laikā neatkarīgi no tā, vai tas iekritis janvārī, vai jūlijā, ļautos ziemas priekiem svaigā gaisā un, ja naudas maciņa biezums atļauj, tad, iespējams, arī paceļotu. Ziemā biežākie ceļojumi – uz kalniem slēpot vai siltajām jūrām zvilnēt pludmales smiltīs. Abas vietas ir labas, lai pārcirstu pušu darbpilno gadu un nomāktu drēgnā laika radīto, iespējams, slikto pašsajūtu.

No kalna vai pa mežu?

Pēdējos gados arvien vairāk cilvēku pievēršas kalnu slēpošanai. Šis sporta veids gan vairāk paredzēts atpūtai, jo slodze ir samērā īslaicīga, īpaši Latvijas kalnu slēpošanas trasēs, kurās nobrauciena laiks maksimāli līdz divām minūtēm, un tikpat ilga atpūta, tiekot atpakaļ kalnā. Pozitīvais aspekts ir uzturēšanās svaigā gaisā un emocionālais baudījums.

Slēpotājiem speciālisti liek pie sirds, ka pirms katras došanās kalnos slēpot jāsagatavo ķermeņa muskulatūra – jāiesildās, lai pasargātu sevi no iespējamām traumām, un jānovērtē slēpošanas prasmes. Slēpošanas un drošības inventāru jāizvēlas atbilstoši fiziskajai sagatavotībai, prasmēm, jādodas uz speciāli sagatavotām trasēm.

Distanču slēpošanas priekšrocība ir tā, ka var slēpot ne tikai trasēs, bet arī pašu izvēlētā vietā. Nosacījums – ja ir atbilstoša sniega sega.

Distanču slēpošana ir ideāls treniņš ķermenim, jo slēpojot nodarbina gandrīz visas muskuļu grupas. Distanču slēpošana uzlabo līdzsvara izjūtu un kustību koordināciju, trenē izturību. Vēl ir arī citi pozitīvi efekti – distanču slēpošana aktivizē tauku sadedzināšanu, veicina vielmaiņu, stiprina imūnsistēmu un saudzē locītavas. Arī savainošanās risks ir mazs un slēpot pa mežu var jebkurā vecumā.

Distanču slēpošanas inventārs iesācējiem ir daudz lētāks nekā kalnu slēpošanai.

Slēpot ir veselīgi, arī iemācīties viegli. Šis ziemas sporta veids ne tikai stiprina muskuļus, tam piemīt arī relaksējoša iedarbība. Turklāt vienmērīga slīdēšana sniedz mieru un rada apcerīgu noskaņojumu. Ziemā varat ne tikai nodarboties ar kādu no slēpošanas veidiem, bet arī braukt ar ragaviņām, slidot vai pikoties. Pareizi izmantojot ziemas piedāvātās iespējas, varam iegūt ne tikai pozitīvas emocijas, bet arī skaistu un veselīgu ķermeni.

Ceļošanai jāatrod pareizais laiks

Ja lielākā vēlme, paņemot brīvdienas, ir izgulēties, tad vispirms to arī vajag izdarīt, un nevajag sevi mānīt – ja izraušos no ikdienības, būšu modrs. Ilgstoši nepietiekams miegs atstāj iespaidu uz pašsajūtu, organisms saka priekšā – jāpaguļ, jāpalasa grāmata, žurnāli, jāpadzer zāļu tējas un jāuzkrāj spēki kvalitatīvai aktīvai atpūtai.

Kad aiz muguras pirmās četras, piecas atvaļinājuma dienas, kuru laikā organisms pārorientējies no darba uz atpūtas režīmu, var plānot nodarbes, kas ietver jaunu iespaidu un izjūtu gūšanu – ekskursijas, ciemošanos pie radiem, jaunu iemaņu apgūšanu. Ja gribas ceļot, var doties arī uz tagad tik populārajiem kūrortiem Ēģiptē, Kanāriju salās, bet jānoformulē – vai patiesi to vēlamies, vai varam tik daudz tērēt, vai būs gandarījums.

Jārezumē brīvā laika iespaidi

Beidzoties atvaļinājumam, nereti rodas sajūta, ka no tā jāatpūšas, un darbā atgriežamies noguruši, tāpēc atvaļinājuma pēdējās dienās ieteicams lēnām noskaņoties darbam. Un tieši beidzamajās atvaļinājuma dienās speciālisti, kuri pēta, kā cilvēks sadzīvo ar organisma fiziskajām un garīgajām rezervēm, iesaka laiku pavadīt vienatnē, lai ar svaigu un atpūtušos skatu palūkotos uz jautājumiem, kurus, aizejot atpūtā, uztvērāt kā neatrisināmu problēmu.

Varbūt šo problēmu var atrisināt, pareizi plānojot laiku? Varbūt satraukumu par regulāri kavētu darbu var atrisināt, apņemoties celties pusstundu agrāk? Varbūt problēmu rada fakts, ka uzņemamies pārāk daudz darba un atbildības, nemākot pateikt nē ?

Atvaļinājums ir brīdis, kad novērtēt, kas dzīvē ir patiesi svarīgākais, un tam atvēlēt vairāk laika arī tad, kad jāveic ikdienas pienākumi. Pozitīvas emocijas ir absolūti nepieciešamas, lai cilvēks būtu vesels, veidotu veiksmīgas attiecības un labi strādātu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
10

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
36

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
51

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
50

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
30

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
95

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
17
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
30
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
39
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi