Otrdiena, 29. aprīlis
Vārda dienas: Vilnis, Raimonds, Laine

Zaļās frontes cīnītāji

Druva
23:00
28.08.2008
5
200808282344228228

Gaujas NP informācijas speciāliste

Latvijas vecākā Nacionālā parka – Gaujas NP – svarīgākie cilvēki – dabas un vides sargi. Sakārtotajā pasaulē, kur reindžeru dienests darbojas jau gadu desmitiem, cilvēkus haki krāsas formās sabiedrība uzlūko ar cieņu un apbrīnu. Jaunieši vēlas viņiem līdzināties, tūristi dabas takās ar prieku aprunājas, potenciālie likumu pārkāpēji pieraujas malā un respektē aizrādījumus, vietējie iedzīvotāji sveicina jau pa gabalu un zina, ja būs nepieciešams, varēs paaicināt palīgā.

Gaujas Nacionālajā parkā vides inspektoru tradīcijām ir 34 gadu vēsture, par vienu gadu mazāk nekā pašam parkam, jo administrācija tika izveidota 1974. gada aprīlī. Uz sarunu par nebūt ne vieglo ikdienu un nākotnes cerībām aicināju valsts vides inspektorus Jāni Bušu, Valdu Indrevicu, Lūciju Kārkliņu un Guntu Palucku. Ikdiena bez rožainas maliņas

G.Palucka: – Inspektora darbam nav pārtraukuma vai brīvdienu. Šodien, rīt, parīt, sestdien, svētdien, vakaros, piecos, sešos no rīta. Tūrisma sezona arī šogad bija bez pārtraukuma – siltā ziema.

Gadās sastapt cilvēkus, kas jau no rīta ir „uzvilkti”, un tur nekas nav līdzams. Aprunājos, izskaidroju, bet neprasu soda naudu. Piecdesmit lati – tas ir daudz gan man, gan vainīgajam. Iesākumā bija vieglāk strādāt, jo cilvēki bija atsaucīgāki. Tagad ir daudz grūtāk. Kad Gaujas NP nodibināja, vislabākais bija tas „nacionālais” nosaukumā. Visu laiku nekā tāda nebija un pēkšņi – nacionālais! Tas cēla pašapziņu. Tagad, liekas, parks vairs nav tik „nacionāls” un sabiedrībai ir citas prioritātes – ko es varu, to es rauju. Žēl, bet dabai ir otršķirīga nozīme, dominē nauda.

J.Bušs: – Nereti mūs nepazīst. Mani ir noturējuši gan par zemessargu, kolonijas priekšnieku vai apsardzes darbinieku. Ir cilvēki, kas saprot dabas aizsardzības nozīmi, bet ir arī tādi, kas nesaprot nekā – „ka tikai man ir labi”.

L.Kārkliņa: – Ārzemnieki mūsu dienesta formas uztver labestīgi, vietējie reizēm skatās ar aizdomām. Bet vispār ar sastaptajiem apmeklētājiem nav problēmu, var atrast kopīgu valodu. Tie, kas reti atbrauc, jautā, kāpēc jāmaksā par apmeklējumu Zvārtes iezī, bet tie, kas ierodas ar interesi par dabu, tie uzskata, ka biļetes cena šādā unikālā vietā ir par mazu. Maksa, viņuprāt, ir simboliska, salīdzinot ar to, cik dārga ir ieeja citos tūrisma objektos Latvijā un pasaulē. Apmeklētāju attieksme

V.Indrevica: – Cilvēki brauc atpūsties pie ezeriem, pie Gaujas un uztraucas, ka ir tikai viens atkritumu konteiners. Kā esi atvedis savus traukus, tā arī ved mājās! Ja esi te ieradies ar automašīnu, tad arī nebūs problēmu ielikt maisiņus bagāžniekā. Kāpēc piknika iesaiņojumi būtu jāatstāj mežā? Kāpēc Gaujas NP administrācijai jāalgo darbinieki, kas vāc šādus atkritumus?

J.Bušs: – Atkritumu konteineriem jābūt tur, kur kaut ko pārdod. Tirgotājiem jārūpējas, lai viņu preču iesaiņojumi nemētājas mežā. Bet, izbraucot dabā, censties atstāt tur visu lieko, tā jau ir bezkaunība! Mežam tevis nevajag!

L.Kārkliņa: – Ir valstis, kur dabas takās vispār nav atkritumu tvertņu. Visu, ko esi paņēmis līdz, nes mājās. Un tā jābūt arī pie mums. Cilvēkiem jāsaprot un jānovērtē, ka iespēja apmeklēt skaistas vietas dabā ir kaut kas īpašs.

J.Bušs: – Sabiedrības attieksme šobrīd ir tāda – te taču kāds nāks un sakops! Te es varu savu maisu no mājas arī atvest un pielikt klāt… Jānomainās paaudzēm, lai sāktu saprast. Mēs esam sabiedrību pieradinājuši ar kopšanu un satīrīšanu septiņas

dienas nedēļā. Bet atkritumu savākšanas sistēmas trūkst valstiskā mērogā. Par plastmasas pudeļu nodošanu vajadzētu maksāt tā, kā tas ir Igaunijā.

L.Kārkliņa: – Gribētos, lai sabiedrība beidzot sāktu domāt – redz, tur ir kaut kas izmests un tas ir slikti, sāktu aizrādīt, ja sastaptu kādu piesārņotāju. Lai nebūtu tā, kā šobrīd, kad meklē vainīgo pašvaldībā, ceļu apsaimniekotājos, dabas sargātājos. Cik pavasarus pēc kārtas rīkojam talkas vienās un tajās pašas vietās, tīrām iedzīvotāju samestos atkritumus!

Vai skolās kādā stundā runā par dabas aizsardzību? Vai kādā mācību priekšmetā ir šāda tēma? Caur bērniem var uzrunāt ģimeni. Ja nav vēlēšanās runāt pašiem, mēs noteikti aizbrauksim!

Pirmkārt, sabiedrība ir jāmāca un tikai tad, ja neņem vērā, jāsoda. Ja esi izskaidrojis, ja cilvēks ir attapies un sapratis, tad nav jāsoda. Labestīga parunāšanās un abpusēja sapratne ir desmit reizes vērtīgāka par vienu protokolu. Un visatļautība…

G.Palucka: – Skumji, bet daudziem parka iedzīvotājiem un apmeklētājiem ir patērētāja attieksme. Vietējie baidās stāstīt, sūdzēties, redzot, ka kaimiņi atļaujas postīt dabu. Jaunraunas muižā saimnieks apzāģējis simtgadīgus ozolus. Tos kokus no savas bērnības atceros. Tagad tur ir slotas! Koki aizies bojā. Nu, nav viena taisnība visiem!

J.Bušs: – Labie cilvēki? Es pat nezinu. Tā parka situācija ir tik sarežģīta… Sabiedrības attieksme radusies jau sen, kad, izveidojot Gaujas NP, bija stingrība visos noteikumos. Varbūt, ka tā nebija domāts, bet iedzīvotājiem radās iespaids, ka nedrīkst neko. Bija bailes. Un tas provocēja dusmas. Aizliegumu laikus labāk atceras, nekā to, ka tagad kāds ir saņēmis kompensācijas. Tomēr cilvēkiem ir sajūta, ka valsts vai parks viņiem palicis parādā.

G.Palucka: – Nu, nevar rāpties pa smilšakmens klintīm! Nevar! Bet

tas „striķis” tur karājas un viss. Cik aizbraucu uz Ērgļu klintīm, tā atkal redzu – ap koku apsieta virve. Tie nav īstie alpīnisti, tie ir pašdarbnieki. Īstie kāpj pa Raunas dzelzceļa tilta balstiem.

Sietiņiezī daudzi dodas „pa taisno”. Neredz, ka ir kāpnes, margas, barjeras, skatu platformas. Un, ja kas traucē, tad lauž, tūristu apmetnēs nodedzina tualetes. Gaujas NP var ieguldīt un ieguldīt līdzekļus sakārtošanai, bet sabiedrība ir arī jāaudzina.

Pie Raunas ietekas Gaujā un pie Kazugravas bebru dīķiem krūmos atradu maluzvejnieku tinas. Tas ir zvejas rīks, ko ieliek pāri upei un savāc visu, kas tur iepeld. Savukārt Liepas pusē, kur daudz melleņu mežu, ogotāji iet ar tādiem platiem skrāpjiem kā ar ekskavatora kausiem. Bet pie Vaives dzirnavām kāds atstājis 40 maisus ar stikla vati, pie „Ezerkalnu” mototrases jau ilgi stāv daudzi zili atkritumu maisi, kuriem iedzīvotāji liek klāt drazas. Automašīnu izjaucēji ved uz mežu tapsējumus, plastmasas. Tiem, kam nav kur likt būvgružus, tie būtu jāpiedāvā pašvaldībām. Ir tik daudz bedrainu ceļu. Lai pa kluso aizvestu uz mežu, arī jātērē līdzekļi un laiks, turklāt jābaidās.

Problēmas dabas mieram un klusumam rada kvadraciklu un enduro motociklu braucēji. Visur jau aizlieguma zīmes nevar salikt. Gribētu ierosināt, ka līdz 30. jūnijam nedrīkstētu mežos ne cirst, ne braukt. Nekur, nevienā mežā! Putni, dzīvnieku mazuļi ir ne tikai dabas liegumos. Un tomēr ir arī pozitīvais

G.Palucka: – Pēdējos gados esmu novērojusi, ka iedzīvotāji ļoti kopj sētas, mājas apkārtni. Īpaši aktīvi ir rīdzinieki, kam šeit ir īpašumi un vasaras mājas. Tādas puķu kolekcijas, tādi zālāji, prieks skatīties! Ir saimnieki, kas zina katru koku savā mežā un to rūpīgi kopj.

Priekuļu pašvaldība nodrošina Niniera ezera apkārtnes sakopšanu. Esmu sastapusi daudzas ģimenes, kas, pa dabas takām ejot, salasa nomestos papīrus. Prieks, ka Vaives dzirnavu apkārtnē sāk iznīcināt latvāņu audzes.

Daudz laba paveikuši NBS Instruktoru skolas vīri. Viņi piedalās talkās un uzņemas vissmagākos, visnetīrākos darbus, atbrīvojot mežu no iedzīvotāju atvestajiem atkritumiem.

Vēlos uzteikt organizētos tūristus. „Ežu” velomaršruts gar Gauju ir tīrs, Rauņa krasti pēc pavasara kajaku braucējiem ir kārtībā. Nākotnes prognozes

J.Bušs: – Gribētos, lai cilvēki lepojas, ka dzīvo Gaujas Nacionālajā parkā, lai izprot, ka vidi un dabas vērtības nevar nopirkt ne par kādu naudu.

V.Indrēvica: – Valstī ar likumdošanu jāsakārto kompensāciju mehānisms, tad cilvēki tiešām varēs lepoties, ka viņu īpašums atrodas Nacionālajā parkā.

G.Palucka: – Gaujas NP teritoriju samazināt nevajadzētu. Ievērojot, kāda ir sabiedrības attieksme pret dabu, labāk, ja aizsargājamā teritorija ir lielāka un vismaz tajā ir iespējams kaut ko nosargāt.

Gauja kā ūdenstūrisma maršruts ir pārslogota. Plosti, laivas, organizētie un individuālie. Vissaudzējamākā nacionālā parka vieta, dabas liegums, bet troksnis un traucējums dabai ir katru dienu. Tā problēma ir jārisina. Varbūt drīzumā jāprasa maksa par braucienu?

V.Indrevica: – Daudzi tā arī jautā – vai tad par braukšanu pa Gauju nav jāmaksā?

L.Kārkliņa: – Nākotnē vairāk jārūpējas par izglītošanu. Jau sen mēs Latvijā būtu daudz vairāk ieguvuši, ja domātu par sabiedrības vides izglītību. Valstī trūkst bērnu un jauniešu vecumam atbilstošu filmu, mācību programmu, spēļu par vides aizsardzību. Tās, kas šobrīd ir, tās ir adaptētās, pielāgotās no ārzemēm un neatbilst Latvijas iedzīvotāju izpratnei. Jārosina studenti bakalaura un maģistra darbos izstrādāt šādas programmas, veidot spēles.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Satiksmei būs slēgts Mednieku un Palejas ielas krustojums

10:22
29.04.2025
9

No 29. aprīļa plkst. 9.00 līdz 30. aprīļa plkst. 9.00 autoceļa remontdarbu dēļ satiksmei slēgts Mednieku ielas un Palejas ielas krustojums.

Savējie sabrauc, un Rauna rūc

00:00
29.04.2025
71

Aizvadītajā svētdienā Raunā satikās tie, kam sirdī auto un motosports. Savējie, raunēnieši. “Raunēniešiem ir jāiepazīst savi varoņi! Tik  daudz izcilu sportistu taču nāk no Raunas,” saka viens no pasākuma “Rauna rūc” idejas autoriem Andris Abrāmovs. Viņš ar gandarījumu atzīst, ka kopā ar Kalvi Blūmu un Lindu Vecgaili izdevies sarīkot salidojumu, kurā varēja satikt pazīstamus auto […]

Vidzemē norisināsies medicīnas mācības “Ausma 2025”

16:17
28.04.2025
18

No 29. līdz 30. aprīlim Vidzemē norisināsies Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes Medicīnas rotas un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta kopīgās mācības “Ausma 2025”, kas notiks jau sesto reizi. Lai stiprinātu valsts aizsardzības spējas, mācību laikā zemessargi un karavīri trenēsies pēc iespējas realitātei pietuvinātos apstākļos. Tiks pārbaudīta Medicīnas rotas spēja organizēt un koordinēt cietušo evakuāciju uz civilajām […]

“Māls” būs izzinošs piedzīvojums

00:00
28.04.2025
95

“Cēsis – Latvijas kultūras galvaspilsēta” notikumu programma kļūst aizvien plašāka. Iekļaujoties kopējā norišu kalendārā, novadā notiek dažādi pasākumi, daudzi vēl priekšā. Arī multimediālais kon­cert­uzvedums “Māls”. Tas augustā būs skatāms Žagarkalnā. Režisore Inga Cipe atklāj, ka tiks iesaistīti ap diviem tūkstošiem novada amatierkolektīvu dalībnieku. “Korus, deju kolektīvus kopā redzam reizi piecos gados Dziesmu svētkos. Kolektīvi ir […]

Viens nav karotājs

00:00
27.04.2025
342

“Solo” zīmola izaugsmi panākusi uzņēmuma komanda, saka tā īpašnieks Uldis Kvants Uzņēmums “Beatus”, kas plašāk pazīstams ar preču zīmi “Solo”, ir daudzkārtējs Cēsu novada uzņēmēju gada balvas ieguvējs. Pērn atzinība gūta nominācijā “Gada izaugsme”. Droši vien arī uzņēmuma 33 gadu ilgo vēsturi vislabāk raksturo vārdi – ne gadu bez izaugsmes! Šajos gados no viena cilvēka, […]

Ziemā padarītais pavasarīgā izstādē

00:00
26.04.2025
42

Dzērbenes pilī kā ik pavasari rokdarbu studija ” Dzērbe”, aicinot citas rokdarbnieces un amatniekus, iekārtojusi izstādi tirdziņu “Kas manā pūriņā”. Te dzērbeniešu, arī taureniešu un kaivēniešu šoziem pūrā pielocītais. “Izstāde ir krāsaina un daudzveidīga,” uzsver Dzēr­benes kultūras nama vadītāja Daina Šmite un pastāsta, ka studijas dalībnieces rāda noaustos Dzērbenes un Rūjienas brunčus, pašu pagasta krāsām […]

Tautas balss

Cēsis ir pieprasītas

23:26
27.04.2025
18
L. raksta:

“Tagad, kad Cēsīs nevar izbraukt pa Lapsu ielu, redzam, cik dzīva ir satiksme pilsētā. Tas labi vai slikti, cits jautājums. Protams, satiksmes mierinātājiem situācija varētu nepatikt, bet tagad ieraugām patieso plūsmu. Pilsētā dzīvo un to apmeklē daudz cilvēku. Jā, ielās redzam maz gājēju, bet kopumā Cēsis ir galamērķis daudziem,” sprieda pensijas vecuma kungs L.

Sociālajos tīklos izteiktie solījumi pazudīs

23:25
26.04.2025
15
6
Cēsniece Z. raksta:

“Feisbuks pilns ar pašvaldību vēlēšanu kandidātu solījumiem. Agrāk, kad tos lasījām drukātā veidā, vēlāk katru ievēlēto deputātu varēja turēt pie vārda, bet kā tagad? Sociālajos medijos publicētais, rakstītas vai runātais, taču laika gaitā pazudīs. Manuprāt, to jau katra partija un kandidāts var pats izdzēst. Tad nu pēc pāris gadiem ķer vēju laukā, solījumi pazuduši. Vajadzētu […]

Pacienta paldies mediķēm

23:25
25.04.2025
22
Rozuliete Gaida raksta:

“Tikai veselā miesā mājos vesels gars. Tāpēc saku lielu paldies Stalbes mediķēm Anitai Viškintei un Sandrai Zepai, kuru darbam pateicoties esmu izveseļojusies. Saņēmu sirsnīgu attieksmi, iejūtību, izpratni un teicamu ārstēšanu,” sacīja seniore, rozuliete Gaida.

Baltās ietves

05:09
25.04.2025
14
Cēsnieks Artūrs raksta:

“Lai gan ziema bija maiga un ietves reti tika kaisītas ar sāli, tomēr vecpilsētā to segums ir balts. Tāds tas bija arī agrākos pavasaros, un pat vasarā lietus nespēja izmazgāt sāli no bruģa. Varbūt bruģakmeņiem tas nekaitē, bet rada dīvainu ainu un liek aizdomāties, cik sāls ticis uz ēku pamatiem,” viedokli pauda cēsnieks Artūrs.

Paši izvēlējās, tomēr…

07:08
24.04.2025
15
Seniore K. raksta:

“Traki, ka Krievija neuzņemas atbildību par saviem pilsoņiem, kas dzīvo citās valstīs. Protams, katrs jau pats izvēlas pilsonību, tomēr traki, ka Krievija saviem pensionāriem nepārskaita naudu. No kā lai vecie cilvēki dzīvo?! Aizvien vairāk redzam, ka Krievijas varai nerūp pat pašu pilsoņu liktenis,” pārdomās dalījās seniore K.

Sludinājumi