Pērnā gada rudenī Vidzemes attīstības aģentūra (VAA) uzsāka realizēt informatīvo kampaņu “Bezdarbam- nē!”, kuras laikā tika īstenoti četri projekti, lai sekmētos sociālā un ekonomiskā situācija sešos Vidzemes rajonos. Arī mērķgrupas izvēlētas dažādas, projektos iesaistīti jaunieši, vecāki, kuru ģimenēs aug vairāki bērni, sievietes, kuras vēlas iekļauties darba tirgū, meklējot jaunas iespējas, uzņēmīgi cilvēki tiek aicināti veidot jaunas komercsabiedrības un kļūt par pelnošām, pašnodarbinātām perso-nām. Tāpat atsevišķā projektā tiek meklēti veidi, lai izstrādātu sekmīgāko mūžizglītības stratēģiju valstī.
Kopumā projektos iesaistījusies 21 novada pašvaldība, Amatas novads un Skujenes pagastu iedzīvotāji mūsu rajonā.
“Uzsākot darbu, vislielākās bažas bija par to, vai iedzīvotāji spēs izglītoties ilgstoši, jo tikai pašlaik varam runāt par kāda projekta beigu tuvumu. Tie, kuriem interesēja, tiešām to būs paveikuši. Mēnešiem pilsētas un lauku cilvēki apmeklēja nodarbības un ir pozitīvi piemēri, kad projekta dalībnieki ne tikai mācās, bet jau realizē biznesa ieceres praktiski,” sacīja VAA direktore Jolanta Vjakse.
Uzņēmīgo iedzīvotāju atsaucība projektu vadītājus pat pārsteigusi, jo, piemēram, komercprojekta nodarbības Valmierā apmeklējusi pat kāda sieviete no Ķekavas, kura paspējusi ne tikai izskoloties, bet arī atvērt savu firmu. Speciālisti uzsver, ka šie projekti piedāvā daudz kvalitatīvu zināšanu un projektos iesaistītajiem, bez maksas. Latvijā praktiski citviet nebūs iespējams projektu izstrādi un vadīšanu apgūt bez lieliem kapitālieguldījumiem plus klausīties lekcijas likumdošanā, grāmatvedībā, apgūt informācijas tehnoloģijas un uzņēmējdarbības teoriju un praksi.
“Grupās cilvēki ir dažādi. Citi jau bija lolojuši sapni par savu uzņēmumu, citi tieši pretēji pārliecinājās, ka tā nav viegla nodarbe. Tomēr daudziem, kuri jau izstrādā biznesa plānus, ir ļoti interesantas idejas,” tā komercprojekta vadītājs Jānis Ceļmillers. Raksturojot panākumus, kādi izdevušies amatiešiem un skujeniešiem, speciālisti uzsvēra, ka tieši Skujenes pašvaldības vadība un iedzīvotāji bijuši stingri ieinteresēti uzlabot uzņēmējdarbības vidi pagastā, tiek lēsts, ka tas arī izdosies.
Ģimeņu projekta vadītāja Liene Ivulāne uzsvēra, ka projekts izdodas, jo projekta dalībniekiem ir dažādas intereses, dažādojas apmācība. Pie tam jaunās māmiņas, sievietes, kuras meklē jaunas iespējas darba tirgū, ir tā sabiedrības grupa, kas, speciālistuprāt, nereti nepelnīti atstāta bez ievērības. Mūsu rajona uzņēmīgie vecāki teorētiskās mācības beiguši, pēc apmēram mēneša sāksies praktiskās nodarbības, kurās nāksies izstrādāt atšķirīgus plānus, mācīties pārdot ne tikai preci, bet arī sava iespējamā uzņēmuma zīmolu.
“Negribēju vairs strādāt priekš otra, bet izveidot savu mēbeļu veikalu. Tas bija mans sapnis. Tagad esmu tuvu veikala atvēršanai. Esmu vienojusies ar mēbeļu ražotājiem Polijā, sekos piegādes,” gandarījumu par iegūtajām zināšanām pauda valmieriete Lolita Kupča, kura uzsvēra, ka nekad nesauks sevi par lielu biznesmeni, bet strādās, lai izdotos nopelnīt savai dzīvei, izskolot dēlu un, iespējams, vēlāk atlicināt līdzekļus arī labdarībai.
Projektu vadītāji uzsvēra, ka topošajiem uzņēmējiem interesantu ideju netrūkst. Ir cilvēki, kuri vēlas nodarboties ar stādu audzēšanu Vidzemē, kuri gatavi piedāvāt ainavu iekārtotāja pakalpojumus, audzēt zemenes vai atrast kādu interesantu niansi lauku tūrisma pakalpojumu klāstā.
VAA speciālisti saka, ka par lielākiem projekta rezultātiem varēs runāt nākamajā gadā, bet pozitīvie piemēri ir rosinoši. Liela atsaucība bijusi arī dalībai jauniešu prakšu projektā, vairāki jaunieši ar augstāko izglītību, bet bez praktiskas pieredzes projektu izstrādē un vadīšanā, tādu ieguvuši, strādājot VAA. Tieši jaunieši, kuriem ir augstākā izglītība, bet vēl nav sasnieguši 25 gadu vecumu var VAA interesēties par jaunām iespējām. VAA tādas piedāvā arī jauniešiem ar īpašām vajadzībām. Bet runājot par mūžizglītības projektu, ir iegūta datu bāze, kur meklējama informācija par tālākizglītības iespējām, kādas tās pašlaik ir katrā no novada pašvaldībām, tiek meklēti labākie risinājumi mūžizglītības stratēģiskajam plānam Vidzemē.
Komentāri