Svinot 40 gadu jubileju, Vidzemes kamerorķestris klausītājiem dāvāja skanīgu koncertu.
Tajā izskanēja Haidna, Mocarta, Hendeļa, Vāgnera, Sensānsa, Dārziņa un Marhileviča skaņdarbi, apliecinot orķestra mūziķu varēšanu muzicēt dažādos žanros.
“Vasarā strādājām, koncerts bija paredzēts 20.oktobrī, bet aizlieguma dēļ nevarēja notikt. Tagad tiekamies pirmajā dienā bez maskām. Mūzikai vajag brīvību, lai cilvēks var justies atvērts un brīvs, lai spēlētu un dziedātu,” uzrunājot klausītājus, sacīja orķestra diriģents un mākslinieciskais vadītājs Andris Veismanis. Viņš Igora Grapa 1981.gadā dibināto kolektīvu vada kopš 1995. gada, pirms viņa arī Pauls Putniņš un Guntars Bernāts.
“Koncertam izvēlējāmies skaņdarbus, ko esam spēlējuši agrāk, arī kādu pazīstamāku mūziku, kā Dārziņa “Melanholisko valsi”. Šis laiks ir daudz izmainījis. Arī mūsu jubilejas koncertā skanēja ukraiņu mūzika. Koncertos allaž uzaicinu viesus, lai mums pašiem un klausītājiem interesantāk,” pastāstīja diriģents.
Jubilejas koncertā izskanēja U.Marhileviča skaņdarbi, pašam komponistam sēžoties pie klavierēm.
Pēc koncerta U. Marhilevičs “Druvai” atzina, ka arī nākotnē labprāt Vidzemes kamerorķestrim uzrakstīs skaņdarbu. “Kolektīvā jūtama muzicēšanas mīlestība. Profesionālā kolektīvā tas ir stingrs darbs, te ir klāt brīvības un dzīvīguma deva, vitalitāte. Prieks kopā muzicēt,” sacīja komponists.
Kopā ar orķestri koncertā muzicēja klarnetists Ints Dālderis, viņš atklāja, ka labprāt koncertē kopā ar vidzemniekiem un atmiņā ir daudzi koncerti. Katrs atšķirīgs, bet nevar aizmirst muzicēšanu Skaņā kalnā, brīvā dabā.
“Tāda otra orķestra Latvijā nav. Liepājā kādreiz bija līdzīgs, kurā spēlēja pedagogi, kuri ikdienā nespēlē orķestrī. Cilvēki spēlē savam priekam, viņiem tā ir nepieciešamība. Nevajadzētu aizmirst, ka savulaik, kad tika lemts par Cēsu koncertzāles būvniecību, viens no argumentiem bija, ka te ir Vidzemes kamerorķestris, ir klausītāji, ir mūzikas vidusskola. Kamerorķestris – tā ir iespēja pilnveidoties pedagogiem un, iesaistoties orķestrī, attīstīties audzēkņiem. Vidzemes kamerorķestrim ir nozīmīga vieta ne tikai Cēsu kultūras dzīvē, Vidzemē, bet daudz plašāk. Atkal velkot paralēles ar Liepāju, savējos nenovērtē. Zina, ka ir orķestris, bet tas jau vietējais, pie tā pierasts, un vairs nevērtējam, cik tam ir būtisks pienesums pilsētai,” pārdomās dalījās I.Dālderis.
Anna Spalviņa orķestrī spēlē no tā dibināšanas. “Kad orķestris izveidojās, ne diriģentam bija lielas ambīcijas, ne mūziķiem. Spēlējām ar prieku, brīvi, tā arī veidojās tāda ģimeniska gaisotne. Gaidījām tikšanās, kad kopā paspēlēt. Tad iesaistījās mūsu audzēkņi – jātur viņiem līdzi. Tā gadi pagājuši. Koncerti vienmēr ir svētki,” sacīja A.Spalviņa.
Arī Māra Vīksna orķestrī spēlē 36 gadus. “Spēlēšana orķestrī man pašai daudz devusi. Kad pats skaņdarbu, kas audzēknim jāmāca, orķestrī esi izspēlējis, tas ir pavisam citādi. Koncerti ir notikumi, tāpat kā kopā sabraukšanas. Kādreiz bija vienkāršāk, bet arī tagad tie, kuri grib spēlēt, brauc,” pastāsta M.Vīksna un uzsver, ka diriģents ir tas, kurš satur kopā, un muzicēt A.Veismaņa vadībā ir gandarījums.
Vidzemes kamerorķestris koncertos allaž sagādā kādu pārsteigumu, atklāj jaunus talantus. Šoreiz kopā ar orķestri muzicēja A. Kalniņa Mūzikas vidusskolas audzēknes Laima Lodiņa, Olīvija Lu, Jaunpiebalgas Mūzikas skolas pedagoģe Madara Liepiņa, dziedātāja, Mūzikas akadēmijas studente Anna Amanda Stolere.
Sveicot Vidzemes kamerorķestri, A.Kalniņa Mūzikas vidusskolas direktors Vigo Račevskis atgādināja, ka mūzikas vidusskola audzina nākamos orķestra dalībniekus. “Mēs viens bez otra nevaram,” uzsvēra direktors un mēģināja izvilināt apsolījumu, ka kādreiz Cēsīs būs simfoniskais orķestris, jo koncertā tik labi skanēja, kad piebiedrojās pūtēju grupa.
Cēsu domes deputāts, Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētājs Ivo Rode novēlēja orķestrim piepildīt zāles un pateicās par koncertu, kurā nosvinētas arī pandēmijas beigas. Jāatgādina, ka orķestra 40.jubila bija pērn, bet svinēt to ar koncertu nevarēja kovida pandēmijas dēļ.
Jubilejas koncerts izskanējis, A.Veismanim un mūziķiem ir jauni plāni un ieceres, lai atkal ar klausītājiem satiktos koncertos un ļautos mūzikai.
Komentāri