Cēsu Meža kapi piedzīvojuši lielus postījumus. Pirmdienas otrajā pusē tieši pāri daļai kapsētas brāzās spēcīgs vējš un lietus, nolaužot un izgāžot kokus, izārdot pat kapavietas. Atcelti Kapu svētki, kas te bija paredzēti nedēļas nogalē. Pašvaldība plāno, ka kapu sakopšanas darbi varētu aizņemt nedēļas trīs, bet pirms tam vēl jāizvēlas uzņēmējs, kas pildīs šo pakalpojumu, un jānoslēdz līgums.
Cēsu novada pašvaldības Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes vadītāja vietnieks komunālajos jautājumos Egils Kurpnieks pastāstīja, ka ir izsludināta cenu aptauju, aicinot pieteikties komersantus, kas gatavi sniegt šo pakalpojumu. “Uzņēmēji jau brauc, apskata darba lauku, iepazīstas ar situāciju. Kapos nozāģēt un izvest kokus līdz krautuvei ir sarežģīti, saprotams, izmaksas lielas,” pastāstīja E.Kurpnieks.
Pašvaldība iespējas sakopt kapsētu sāka vērtēt jau tūlīt pēc vētras. “Jāņem vērā kapu infrastruktūra, kur nevar izmantot parasto meža tehniku,” sacīja E.Kurpnieks.
“Apspriesta pat iespēja izmantot ceļamkrānu, lai no kapsētas izceltu nozāģētos kokus. Protams, vējgāzes var iztīrīt arī ar roku darbu, taču tad baļķis jāsagarina, un tāda koksne derīga tikai malkai, kam zema cena. Tā pašvaldībai kapsētas sakopšana izmaksātu vēl vairāk, jo mēs maksāsim par darbu, bet uzņēmējs no pašvaldības nopirks iegūto koksni atbilstoši tās tirgus vērtībai.”
Cenu aptaujas pēdējā diena ir šodien, 5.jūlijā. Pirmdien vietvara sāks apkopot un izvērtēt uzņēmēju piedāvājumus, lai izvēlētos gan kvalitatīvāko, gan cenas ziņā izdevīgāko pašvaldībai.
Kapsētas teritoriju kopj arī pašvaldības darbinieki. Viņi pamazām izvāc kokus tajā kapu daļā, kur vētras nodarījumu mazāk, savāc lielos zarus, iztīra celiņus visā teritorijā, kur tas iespējams, lai varētu sākt darbu mežizstrādes uzņēmums.
Meža kapos dabas spēki darbojušies pamatīgi. Vēja brāzmas pirmdien īpaši spēcīgi postīja Cēsu Mežu kapu jaunāko apbedījumu kalniņu un tai pretim esošo vecākās kapsētas daļu. Lauztas priedes, izgāzti bērzi un citi lapu koki, pat jaunais ozols, kas stādīts zālājā pie kapsētas. “Druva” vērtē, ka jaunajā daļā kapa vietām un stādījumiem postījumu mazāk nekā veco apbedījumu pusē, kur vairāk koku, arī lapu koki, kurus vētras pūtieni ķēra īpaši smagi. Dažā apbedījumu vietā bojāta pat kapa kopiņa. Taču jaunajā kapu kalniņa daļā, kur līdzās priežu audzes, postījumu daudz. Priedes lūzušas un pārgāzušās kapu vietām, vējš izsvaidījis milzīgus zarus. Taču, protams, vētras pēdas bija jūtamas visos Meža kapos, visur zari, lapas, ko šķaidījušas brāzmas.
Postīta arī kapsētas saimniecības ēkas apkārtne, otrdien vēl nebija pagūts novākt priedi, kas uzgāzusies celtnei. Par laimi, vismaz no malas skatoties, nešķita, ka jumts būtu bojāts. Otrdien, 2.jūlija rītā, “Druva” pārliecinājās, ka ēkas apkārtni kopa kapu darbinieki un palīgi, kas piesaistīti no probācijas dienesta. Vecākajā kapsētas daļā, kur vētras postījumu maz, tomēr ir pa aizlauztam un nolauztam kokam, strādāja kapu saimniecības darbinieki, zāģēja kokus. Ielas mala gar kapsētu jau bija sakopta, tur 1.jūlija vakarā strādāja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), palīdzēja pašvaldības darbinieki un uzņēmēji.
Ziņa par vētras nodarīto kapsētai pirmdien ātri apskrēja sociālos medijus, jau drīz Meža kapiem tuvējās ielas – Lenču, Birzes, Viestura – bija automašīnu pārpildītas, cilvēki gribēja pārliecināties, cik cietušas viņu tuvinieku kapu vietas, un vērtēt, ko varētu glābt. Līdz kapsētai aizbraukt nevarēja, Lenču ielu no krustojuma ar Birzes ielu bloķēja VUGD, lai glābēji varētu veikt savu darbu. Turklāt situācija kapos un to apkaimē bīstama, lūzušie koki bija iekārušies blakus esošajos, jebkurā brīdī tie varēja krist, varēja lūzt lieli zari, ikviens bija apdraudēts. Taču cilvēki kājām devās uz kapiem un tomēr vakarā daudzi sakopa kapavietas, ja tas bija iespējams.
Arī otrdienas rītā uz Meža kapiem plūda mašīnu un cilvēku straume, daudzi nāca izvērtēt, kā varētu glābt savu tuvinieku atdusas vietu. Cilvēki nesa ziedus, kā lūdzot piedošanu par dabas nodarīto aizgājēju dvēselēm. Tās kapu vietas, kur līdzās nebija kritušu koku, bija sākts kopt jau pirmdienas vakarā. Pašvaldība otrdien lūdza iedzīvotājus nedoties uz kapsētu, jo tas gan traucē dienestu darbu, gan situācija var būt bīstama.
Jāpiebilst, ka cēsniekus un apkaimes iedzīvotājus aicināja nedoties mežā arī citās vietās, kur plosījusies vētra, piemēram, Niniera, Ērgļu klinšu apkārtnē.
Dabas stihija pirmdien postījumus nodarīja arī citās vietās Cēsīs, ne tikai kapsētai pieguļošajā Lenču ielā,bet arī Gaujas, Peldu, Dzirnavu, Krasta ielā. Nolauztie koki aizšķērsoja brauktuvi un bojāja elektroenerģijas apgādes un telekomunikāciju infrastruktūru. Postījumu likvidēšanas darbos iesaistīja arī pašvaldības darbiniekus, ārpakalpojuma sniedzējus. Darbus veica līdz tumsas iestāšanās brīdim.
Pašvaldība ziņoja, ka jau pirmdien sāks ielu ar grants segumu izskalojumu novēršanu – izlīdzināšanu, lai nodrošinātu caurbraukšanas iespēju. Otrdien bija plānots veikt seguma atjaunošanas darbus.
Komentāri