Dalīties pieredzē, kā izdot un krāt naudu, šonedēļ cēsniekus aicināja Finanšu izglītības nedēļas aktīvisti. Cēsīs vairākās vietās varēja sastapt jauniešus dzeltenās jakās un finanšu pratības simbolu – krājkasi cūciņu Gudrīti, kura kopā ar akcijas “FIN 2017” komandu – Rutu, Robertu un Laumu – aicināja iedzīvotājus dot padomus, kā arī uzzināt Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājumos atrastos ieteikumus par finanšu pratību.
“Šis ir viens no pasākumiem par to, kā labāk taupīt finanses un kā krāt naudiņu. To, kā mēs zinām, teorētiski izdarīt ir viegli, bet mēneša beigās tā reālā situācija, kāda ir mūsu maciņos, nav iepriecinoša. Manuprāt, būtiski, ka finanses ir jāplāno laikus, lai mēneša skatījumā naudiņas pietiktu gan primārām vajadzībām, gan izklaidēm, gan arī neparedzētiem izdevumiem,” stāsta akcijas dalībniece Ruta. Jaunieši garāmgājējus informēja par akciju, kuras mērķis ir likt aizdomāties par savām finansēm. Šī ir tēma, par kuru ik pa laikam ikvienam vajadzētu padomāt un uzdot sev dažādus jautājumus: kā es varētu prātīgāk apieties ar savām finansēm? Vai es gudri tērēju savu naudu?
Akcija garāmgājējus piesaistīja arī īpašo simbolu – krājkasīti – cūciņu Gudrīti, kura iedzīvotājus aicināja iemest lapiņu, uz kuras uzrakstīti viņu padomi, pieredze naudas lietās.
Gudrīte saistīja arī daudzu bērnu uzmanību. Pie akcijas simbola apstājās arī mamma Inga kopā ar dēliņiem Ernestu un Jāni. Mamma atzina, ka ikdienā vairāk vajadzētu piedomāt par savām finansēm: “Audzinot bērnus, naudu ietaupīt ir diezgan sarežģīti. Ne vienmēr tas izdodas. Protams, cenšamies vairāk plānot tēriņus, bet bieži vien gadās visādi neplānotie izdevumi.” Inga atzina, ka ir ļoti noderīgi rīkot šāda veida akcijas un pasākumus, kas liks apstāties un padomāt par svarīgo finanšu faktoru. Līdzīgās domās ir arī pensionāre Ligita, kura ikdienā ļoti rūpīgi seko līdzi saviem tēriņiem: “Tā kā mana pensija ir tāda, kāda ir, tad dažkārt nav variantu – ir jāiztiek ar to, cik naudiņas maciņā ir. Saņemot pensiju, vienmēr vispirms nomaksāju rēķinus un tad redzu, cik paliek pāri. Ikdienas precēm un pārtikai naudiņa tiek tērēta visvairāk, tomēr cenšos sekot līdzi arī dažādām akcijām, lai iepirkšanās būtu veiksmīgāka.” Ligita, kura savulaik strādājusi par grāmatvedi, atklāj arī dažus savus finanšu plānošanas noslēpumus: “Es uz lapiņas uzrakstīju un cūciņai nodevu arī savus padomus, kas vismaz man un manai ģimenei parasti palīdz. Kā pirmo es minēju naudiņas atlikšanu nebaltām dienām. Šis ir zelta likums, kas jāievēro ikvienam. Mēs nekad nevaram zināt, kas notiks rīt, tādēļ ir svarīga šī drošības sajūta. Un otrs mans padoms ir par to, ka nevajag sagrābties vairāk, kā spēj panest. Tas tagad jauniešu vidū ir tik aktuāli – paņemt visu kredītā, bet pēc tam nespēt par to samaksāt!” Ligita cer, ka šādi pasākumi notiks arī turpmāk, jo tas dod iespēju par naudas lietām aprunāties arī ar ģimeni, kas ikdienas rutīnā bieži vien nesanāk.
Finanšu pratības simbols krājkase Gudrīte kopā ar akcijas dalībniekiem cēsniekus un pilsētas viesus par sava budžeta plānošanu informēja un ar dzeltenas krāsas baloniem iepriecināja Vienības un Rožu laukumā un pie tirdzniecības centra “Solo”. Pēc viesošanās Cēsīs komanda devās arī uz Rīgu un Kuldīgu.
“Finanšu izglītības nedēļu 2017” (“FIN 2017”) rīko Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) kopā ar partneriem. FKTK šādu pasākumu organizē jau piekto gadu. Šī akcija notiek vienlaikus ar citviet pasaulē organizētiem finanšu pratības pasākumiem.
Plašāku fotogaleriju par “Gudrītes revīziju Cēsīs” lūkojiet te!
Komentāri