Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Veiksmes atslēga – moderna tehnika un atbildīgi cilvēki

Druva
00:00
22.11.2006
10

Vaives pagasta zemnieku saimniecība “Kundziņi” par piedalīšanos konkursā “Sējējs 2006” saņēma pateicību. “Kundziņi” startēja lopkopības grupā, kuras pēdējā kārtā sacentās deviņas piena un liellopu gaļas ražošanas saimniecības.

“Kundziņi” ir piena lopkopības saimniecība ar desmit gadu ilgām tradīcijām. Patlaban ganāmpulkā ir 93 slaucamas govis, pavisam 160 liellopi. Pēdējos gados veikts mērķtiecīgs darbs, lai paaugstinātu govju produktivitāti. Saimniece Ingrīda Kāposta atzīst, ka būtiska izslaukuma kāpināšana sākusies, ieviešot jaunas tehnoloģijas dzīvnieku ēdināšanā. Pašreiz vidējais izslaukums ir 6,8 tūkstoši kilogramu piena no govs laktācijā, bet dažas rekordnieces gadā dod pat desmit tūkstošus kilogramu.

– Kad bija iespēja apgūt Eiropas Savienības finansējumu, ieviesām modernas tehnoloģijas barības sagatavošanā. Ar pirmsiestāšanās programmas SAPARD līdzfinansējumu nopirkām barības dalītāju- maisītāju. Ar šo iekārtu sagatavotā barība ir labi piemērota slaucamajām govīm. Maisītājā liek visu paredzēto – skābbarību, sienu, spēkbarību, mikroelementus, pievienojam arī melasi, cukurbiešu graizījumus. Tehnika sastāvdaļas sasmalcina un samaisa viendabīgā masā. Šāda vienmērīgi sagatavota barība nodrošina labāku laktāciju, -skaidro zemniece.

Agrāk lopi baroti tradicionāli. Vienā ēdienreizē skābētā barība, citā siens ar melasi, atsevišķi piebarota graudu barība. Taču, uzsākot gatavot maisīto barību, nepārprotami apstiprinājušās šādas tehnoloģijas priekšrocības. Nu jau to izmanto trešo gadu.

No lopbarības saimniecībā paši ražo tikai zāles barību – skābēto un sienu. Skābbarību liek tranšejās, tā ir lētāk, nekā tīt rituļus. Lai zāles lopbarība būtu augstvērtīga, saimniecībā regulāri atjauno zālājus. Katru gadu apmēram 25- 30 hektārus.

– Ar veciem zālājiem labu barību un atbilstošu izslaukumu nevar panākt, – atzīst I.Kāposta. – Kultūrzāles tajos iznīkušas, masa maza, turklāt tai zema barības vērtība.

Saimniecībā pavisam izmanto 220 hektārus zālāju, no kuriem 150 hektāri ir pašu īpašumā. Jaunos zāļu laukus ierīko savā zemē, jo ar nomas laukiem visādi var gadīties. Esi aris, sējis, mēslojis, bet īpašniekam mainās plāni, un darbs vējā.

Zālājiem izmanto Latvijā tradicionālos āboliņa – stiebrzāļu maisījumus. Bet sākts arī eksperiments. Jau trešo gadu audzē valstī maz izplatīto zālaugu – galegu. Tā aizņem 15 hektārus. Galegai ir ilgāks mūžs, tā ražo 15 gadus, liela zāles masa un augsts olbaltumvielu sastāvs.

– Galega mums ir jauna kultūra, tikai mācāmies to audzēt. Pagājušajā ziemā viens lauks apsala. Taču ražojošie deva lielu zaļo masu. Tomēr tas nenozīmē, ka palielināsim galegas platības, gribējām tikai izmēģināt kaut ko jaunu, – saka I.Kāposta.

Savulaik “Kundziņos” audzēja arī graudus, placināja un gatavoja spēkbarību. Taču šobrīd lopbarības ražotāju pakalpojumu kvalitāte ir tādā līmenī, ka zemniekam neatmaksājas lauzīt galvu par to, kā sagatavot iespējami labāko spēkbarību. Saimniecība sadarbojas ar Bauskas rajona lopbarības ražošanas firmu “Mūsa”. Speciālists ierodas “Kundziņos”, apzina situāciju, izvērtē pašražotās barības kvalitāti un aprēķina, kāda spēkbarība ganāmpulkam vajadzīga. Tā tiek sagatavota un pievesta klāt.

Par ļoti nozīmīgu dzīvnieku produktivitātes palielināšanā “Kundziņu” saimniece nosauc ciltsdarbu. Govis ataudzē paši. Ganāmpulkā pēc papīriem visas piena devējas skaitās Latvijas brūnās šķirnes govis, bet to asinībā LB īpatsvars ir mazs. Lai paaugstinātu izslaukumu, tiek veikts rūpīgs darbs, meklējot tādu apsēklošanas variantu, lai nākamā telīte ražības ziņā būtu pārāka par māti. Taču arī pārspīlēt nedrīkst, vērtē saimniece. Ja govs laktācijā vidēji izdod sešus tūkstošus kilogramu, to nevajag sēklot ar bulli, kura mātes ražība bijusi 15 un pat 20 tūkstoši kilogramu piena gadā.

Par vēl vienu ļoti nozīmīgu faktoru ganāmpulka produktivitātes kāpināšanā I.Kāposta nosauc strādnieku attieksmi pret darbu. Augstie izslaukumi nebūtu sasniegti bez slaucēju – Zentas Tregubenko, Lidijas Žvaliones un Rutas Mežakas – atbildības par savām aprūpējamām.

– Ja cilvēks ar sirdi un dvēseli ieinteresēts darbā, ja viņš man saka priekšā, kas jādara, tad tas ir kaut kas. Nav jāskaidro, ikviens var saprast, kāda ir slaucēju attieksme pret darbu. Par to viņām lielākais paldies,- savu atzinību publiski pauž I.Kāposta.

Arī mehanizatori, trīs puiši, kuru ziņā ir gan lopbarības miksēšana, pievešana un izdalīšana, gan vasarā darbs pie siena un skābsiena gatavošanas, ir cilvēki, uz kuriem var paļauties, kuriem nav jāstāv klāt.

“Kundziņu” slaukumam ir arī augsta kvalitāte. Viss piens tiek iepirkts kā ekstra klases produkts. Saimniece vērtē, ka tas ir slaucēju atbildības un labas tehnikas rezultāts. Somatiskās šūnas saimniecības ganāmpulkā nav problēma kopš tiem laikiem, kad tika nopirkti slaukšanas aparāti ar automatizētu atslēgšanos. Gudrā ierīce izvērtē , cik govs tesmenī piena, kad tā atlicis mazāk par 200 gramiem, aparāts pats automātiski atslēdzas, tā nebojājot gotiņas pupus. Slaukšanu veic vadā, kas ierīkots jau pasen. Bet pirms trim gadiem, izmantojot SAPARD atbalstu, nopirkts jauns piena dzesētājs.

Gatavojoties “Sējēja” vērtēšanas komisijas apciemojumam, būtiski uzlabojumi fermā nav veikti, taču posušies rūpīgi. Veikti dažādi sakopšanas darbi, kuriem ikdienā diezin vai atvēlētu laiku. Ar redzīgu aci izvērtēta kūts apkaime un lopu mītnes iekšpuse. Pārkrāsots, novākts, sagrābts, puķu dobes uzpucētas vairāk nekā parasti.

– Konkurss bija labs stimuls paveikt to, par ko ne pirmo gadu domāts, bet nevaļas dēļ vienmēr atlikts. Priecājamies, ka piedalījāmies, kaut sausuma dēļ aizvadītā vasara un rudens nebija tas labākais laiks, – atceras I.Kāposta.

Vasaras nogalē strauji kritās izslaukumi. Vēl ap Jāņiem fermā izslauca 1,8 tonnas piena dienā, bet vasaras otrajā pusē jau vairs tikai 1,3 –1,2 tonnas.

-Sanāca tā, ka šovasar pirmo reizi govis nedzinām ganībās. Varbūt tas mūs zināmā mērā paglāba. Kad sākās karstums un sausums, lopi jau bija pieraduši pie pastaigu laukuma un pie tā, ka zāli pieved klāt. Jo karstumā jau tāpat govis ganos dzīt nevarēja. Taču līdz ar sausumu sākās barības problēmas. Savās platības visu nopļāvām. Zāles masa bija mazāka nekā parasti, atāli neauga. Bija grūti. Bet izrādījās, ka pasaulē ir saprotoši cilvēki. Zināja, ka mums daudz lopu un ir smaga situācija, palīdzēja. Liels paldies Drabešu pagasta “Jostu” saimniecei Elgai Gorei, kura bez atlīdzības dāvāja nopļauto zāli. Mums bija tikai jāsavāc. Tie 20 hektāri bija liels atbalsts. Tas bija aizkustinoši, – saka I.Kāposta.

“Kundziņu” saimniece vērtē, ka ikviena piedalīšanās konkursā ir ieguvums. Tas ļauj apzināt savus trūkumus un priekšrocības. Saimniece labprāt iepazītos ar komisijas vērtējumu, lai uzzinātu, kas uzlabojams, kas maināms. Tas būtu lielākais ieguvums no dalības “Sējējā”, ne mazāks par diplomu un balvu.

I.Kāposta arī atzīst, ka nebūtu slikti, ja piena lopkopības saimniecības tiktu vērtētas atsevišķi, lai būtu salīdzinājums, kas dotu ieguvumu nozares ražotājiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
22

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
33

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
45
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
46

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
143
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi