Pirmdiena, 24. jūnijs
Vārda dienas: Jānis

Veidojas piena pārprodukcija

Druva
00:00
14.01.2009
3
200901132130599875

Pieprasījums pēc piena produktiem samazinās, un jau tagad veidojas pārprodukcija. Tas sāpīgi var ietekmēt gan piensaimnieku kooperatīvus, gan piena ražotājus – govju ganāmpulku īpašniekus.

Piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības „Drusti” priekšsēdētājs Agris Jansons neslēpj, ka iepriekšējais gads bijis grūts, norises valstī un piena tirgū ietekmējušas arī kooperatīvu: “Gada laikā piena iepirkuma cena samazinājās par apmēram 35%, iespējams, pat vairāk. Tagad sākam just ekonomiskās krīzes neredzamo pusi – štatu un darba algu samazināšanās ietekmējusi pirktspēju, tā samazinās. Piena produktiem ievērojami sarucis noiets, tādēļ sāk veidoties aizvien nopietnāka pārprodukcija. Iepirkuma cenas var turpināt kristies. Būtiskākais, lai cenas nesamazinātos dramatiski. Pieļauju, ka kritums vispirms būs par santīmu, bet vēlāk, iespējams, pat lielāks. Pavasarī izslaukumi palielināsies, ja nebūs pieprasījuma, kas notiks? Kur liksim pienu, ja tas nebūs nevienam vajadzīgs? Tad, iespējams, piens tiks iepirkts limitēti. Pagaidām gan tās ir tikai prognozes. Diemžēl vissāpīgāk tas būs tieši lauksaimniekiem, ne jau pārstrādātājam.”

Kooperatīvam nav kredītsaistību, un tas šajā ekonomiskajā situācijā ir būtiski. A. Jansons skaidro, ka pērn kooperatīvam „Drusti” nav bijusi ne peļņa, ne arī zaudējumi: „Rezultāts ir normāls, iespējams, varētu teikt, ka pat labs. Kooperatīvs nestrādā savai peļņai, bet gan biedriem. Visa iegūtā nauda ir izmaksāta lauksaimniekiem par pienu. Mūsu biedri vismaz pagaidām ir varējuši justies stabili un droši, ja citviet maksājumi par pienu aizkavējas pat vairākus mēnešus, „Drustu” biedri piena naudu saņem regulāri. Tas ir būtiski arī tādēļ, ka lielai daļai lauksaimnieku ir kredītsaistības.”

Līdzekļi ieguldīti arī kooperatīva attīstībā. Uzlabojumi veikti piena savāktuvē, ūdens apgādes un notekūdeņu sistēmās. Šogad tiks iegādāta jauna piena savākšanas mašīna, pateicoties iepriekšējos gados saņemtajām subsīdijām un valsts atbalstam piensaimnieku kooperatīviem.

Kooperatīvs aizvien turpina savākt pienu arī no saimniecībām ar nelielu govju skaitu. A. Jansons: „ Pagaidām cenšamies pienu vākt no visām saimniecībām, kas līdz šim bijušas mūsu biedri, tomēr jaunus biedrus gan pašlaik neuzņemam.” Priekšsēdētājs uzsver, ka liels atbalsts ir Dzērbenes un Drustu ceļu apsaimniekotāju darbs, jo piena mašīnām gandrīz vienmēr iespējams nokļūt pie zemniekiem, lai savāktu pienu.

Kooperatīva biedru skaits šogad salīdzinājumā ar 2008. gadu ir samazinājies. Pērn kooperatīvā bija apmēram 250, ieskaitot neaktīvos biedrus, šogad tikai 170 biedri. Dažas saimniecības pārstājušas ražot pienu, citām radušās problēmas ar piena kvalitātes nodrošināšanu. Tomēr kopumā A. Jansons vērtē, ka saražotā piena kvalitāte ir augsta. Tas diemžēl neatrisina pārprodukcijas problēmu. Savākto pienu kooperatīvs aizvien nodod a/s „Rīgas piena kombināts”. Ik dienu tiek savāktas un pārstrādātājam piegādātas apmēram 15 tonnas piena. Vasarā apjoms ir lielāks, ap 25 – 27 tonnām dienā.

Kooperatīvs pērn sadarbojies arī ar piensaimnieku kooperatīvo sabiedrību „Trikāta KS”, kas pienu pārdeva Lietuvas pārstrādes uzņēmumiem. Tagad arī kaimiņvalstī pieprasījums pēc piena ir krasi mazinājies un iepirkuma cenas kļuvušas pat zemākas nekā Latvijā.

A. Jansons vērtē: „Piena tirgū situācija ir neapskaužama. Ekonomikas stabilizācijas plānā atbalsts lauksaimniekiem nav paredzēts, un zemniekiem sevi jāglābj pašiem. Lauksaimniekiem, ņemot vērā pašreizējās izmaksas un iepirkuma cenas, ja peļņa vispār ir, tad minimāla. Taču beigt darbību arī lauksaimnieki nevar, jo neko citu laukos nav ko darīt. Uz ko gan pārorientēties? Un, lai to izdarītu, nepieciešami ieguldījumi. Visi to nespēs.”

A. Jansons piekrīt, ka piensaimnieku kooperatīviem, kuri ne tikai savāc pienu, bet arī paši pārstrādā, ir priekšrocības. Tie var justies stabilāki, regulēt cenas. Arī PKS „Drusti” bijušas idejas par savas pārstrādes veidošanu, tomēr tas ir ne tikai sarežģīti, bet prasa arī ieguldījumus. Turklāt A. Jansons vērtē: „Šobrīd būtu naivi domāt, ka situācijā, kad citu ražotāju piena produktus pircēji sākuši iegādāties mazāk, mūsu ražojumam būtu lielāks pieprasījums. Piena pārprodukcija un pirktspējas mazināšanās ir visā Latvijā, tā ietekmē visus nozares ražotājus un pārstrādātājus. Tomēr cerēsim, ka būs labāki laiki un ideju par savu pārstrādi varēsim īstenot.”

A. Jansons atbalsta lauksaimnieku prasības pēc Eiropas Savienības subsīdiju apjoma pārskatīšanas. Viņš uzskata, ka nevienlīdzīgie maksājumi vecajās un jaunajās ES dalībvalstīs ir būtiskākais iemesls, kādēļ lauksaimniecība Latvijā neattīstās: „Cik ilgi var izturēt vienotā tirgū ar nevienlīdzīgiem noteikumiem? Piena iepirkuma cenas Vācijā ir līdzīgas kā Latvijā, taču atbalsta maksājumi vācu lauksaimniekiem ir daudz lielāki, turklāt ekonomiskā situācija ir stabila. Tādēļ viņi var strādāt veiksmīgi un bez problēmām.”

Kooperatīva „Drusti” priekšsēdētājs atzīst, ka neziņa un neskaidrība ir vistraucējošākā, tomēr uzsver: „Neviena krīze nav mūžīga. Tā pāries, tomēr būs, kas neizturēs. Taču ceru, ka lielākā daļa zemnieku saimniecību turpinās darbību. Nevar būt tā, ka visa nozare, tāpat kā cukura ražošana, tiks iznīcināta.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Svētīgus Jāņus!

00:00
23.06.2024
29

Es sasēju lielu sieru,Jāņu dienas gaidīdama;Jāņu dienu izdalījuPa maziemi gabaliem. Nākat šurpu, Jāņa bērni,Nākat lieli, nākat mazi;Lieliem došu alu dzerti,Maziem siera gabaliņu. Nelīst lietus, nelīst lietus,Šodien lietus nevajaga,Salīs manas Jāņu zāles,Salīs paši Jāņu bērni. Brauc, Jānīti, nu uz Rīgu,Nu mēs tevi pavadām;Nāc atkal citu gadu,Tad mēs tevi gaidīsim.

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
43

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
49

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
58

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
68

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
35

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
18
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
33
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
41
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi