“Šeit darbu īsti neesmu meklējis, bet par minimālo algu arī negribētu ņemties. Ja šāda iespēja ir, to izmantoju. Bija doma braukt strādāt uz Īriju, jau sludinājumus lasīju. Tagad ir pat interesantāk. Visiem varu teikt, ka braucu mācīties,” stāstīja raiskumietis Didzis Krakts, kurš pavasarī pabeidzis vidusskolu un vēlas saprast, ko dzīvē gribas izdarīt.
“Tāda dziļākā doma ir pāris gadus paceļot, iepazīt pasauli. Vēlāk gribētu dzīvot Latvijā un taisīt savu biznesu,” sacīja Didzis, kuram interesē tūrisma joma, tāpēc Īrijā četrus mēnešus grasās mācīties par viesmīli. Kopprojektā paredzēts, ka 41 cilvēks no Latvijas, kas izturēja valodas un motivācijas pārbaudi mācībām Īrijā, turp varēs doties jau janvārī. Gandrīz četrus mēnešus latvieši mācīsies par pavāriem, viesmīļiem vai istabeņu prasmes.
“Īrijā šajā nozarē ir darbaspēka trūkums. Īrija ir tūrisma zeme, kur katra trešā nama durvis ir bāram vai kafejnīcai. Viņiem vajag kvalificētus darbiniekus,” skaidroja EURES konsultante Vidzemē Rudīte Martinsone. Uz jautājumu, vai situācijā, kad ļoti daudzi latvieši izceļo no savas valsts, arī EURES nesekmē migrāciju, speciālistei bija noliedzoša atbilde, uzsverot, ka izmantojot NVA piedāvājumu, jaunieši nonāk drošā, bezmaksas Īrijā.
“Sadarbības partneri apmaksā mācības, dzīvošanu, dalībnieki saņem stipendiju. Tā ir lieliska iespēja mācīties svešvalodu. Arī Latvija ir tūrisma zeme, bet daudzi neprot angļu valodu. Nav valodas zināšanu pat apkalpojošā sfērā, lai saprastos ar klientu. Jauniešiem ir svarīgi iegūt citu pieredzi, un nebūs tā, ka viņi paliks un strādās tikai tur. Kāpēc atkal Īrija? Par iespējām tūrisma nozarē iesaistīt Latvijas jauniešus ir interesējušies arī itāļi. Savākt grupu būtu ļoti grūti, jo itāļu valodu faktiski nezinām,” savu pārliecību pauda Rudīte Martinsone, piebilstot, ka pērn realizēts tāds pats projekts, kurā piedalījušies četri jaunieši no Cēsu rajona un visi bijuši apmierināti ar iegūtajām zināšanām.
“Man ir liels prieks, ka piedalos. Ko gan varu zaudēt? Tā ir iespēja,” sacīja Didzis Krakts, piebilstot: ”Man šis brauciens ir piedzīvojums.” Daudz nopietnāk iespēju mācīties Īrijā vērtēja vecpiebaldziete Kristīne Kozlovska. Viņa ceļā dosies februārī ”Leonardo da Vinči” programmas ietvaros. Kristīne Vidzemes augstskolā studē tūrisma organizēšanu un mācības Īrijā uzskata par labu praksi.
“Es Latvijā gribu darboties tūrisma jomā. Gribu apskatīt Īriju, papildināt zināšanas un nostiprināt esošās. Tā būs neatsverama pieredze,” stāstīja Kristīne Kozlovska un piebilda, ka nekad nav vēlējusies meklēt pastāvīgu darbu ārvalstīs. “Draugiem ir pieredze. Viņi devušies pastrādāt vasaras mēnešus. Tas nav slikti,” tā Kristīne. “Leonardo da Vinči“ programmu Latvijā jau realizē kopš 1999.gada. Kā sadarbības valstis bijušas ne tikai Īrija, arī Vācija un Francija. Programma ir orientēta uz konkrētas jomas speciālistiem, lai dotos uz ārvalstīm pieredzes apmaiņas braucienos un bezdarbniekiem, kuriem vajadzīgas jaunas zināšanas, lai atrastu darbu Latvijā.
“Šajā programmā ir pat nosacījums, ka pēc 12 mācību un prakses nedēļām projekta dalībniekiem jāatgriežas mājās. Protams, ja, strādājot konkrētā iestādē, izdevies sarunāt darbu arī turpmāk, tad neviens nevar liegt cilvēkam atgriezties, piemēram, Īrijā,” skaidroja Rudīte Martinsone. Iesaistoties NVA EURES projektos, galvenā prasība ir prast sazināties un saprast kolēģus angļu valodā. Šajā gadā EURES pakalpojumus daudz cēsnieku nav izmantojuši, jo tieši valodas nezināšana bijis mīnuss, lai izmantotu perspektīvo piedāvājumu.
Komentāri