Otrdiena, 24. decembris
Vārda dienas: Ādams, Ieva

Vai zaļš dīķis ir Cēsu identitāte

Sarmīte Feldmane
00:00
10.11.2024
147
5
Dikis

FOTO: retv.lv

Ja vien laikapstākļi ir kaut cik ciešami, Pils parkā vienmēr ir cilvēki. Te satiekas, pastaigājas, bauda ainavu, kurā ir senatne un daba. Vasarā dīķis brīžam saplūst ar zaļo apkārtni. Tas arī ir zaļš. Dažkārt arī ar nepatīkamu smaku.

“Pērn veicām aptauju par nozīmīgām zaļajām teritorijām Cēsīs un kādām funkcijām tās izmanto. Pils parks un dīķis novērtēts kā vieta lēnai pastaigai un dabas baudīšanai, kultūras pasākumiem. Arī kā Cēsu identitāte.    Daudzi respondenti norādījuši, ka dzīvo 1,5 kilometrus un tālāk no Pils parka, bet to izmanto atpūtai,” stāsta pašvaldības Attīstības pārvaldes Vides un klimata neitralitātes nodaļas vides attīstības projektu vadītāja  Zane Pīp­kalēja.

Jau pirms astoņiem gadiem pašvaldībā bija diskusija, ka dīķis jātīra. Tas ir dārgi, un sarunas beidzās. Pa šiem gadiem nekas būtiski nav mainījies, vasarās dīķis ir zaļš.

Cēsnieki bija aicināti uz tikšanos, lai pašvaldība informētu, ko varētu darīt, lai situācija    uzlabotos. Interese bija zemāka par minimālo – bez pašvaldības darbiniekiem un projektā iesaistītajiem bija ieradušies divi.

Šovasar Cēsu Pils parka dīķī tika veikts eksperiments.  Ūdenī izvietoja trīs izmēģinājuma attīrīšanas iekārtas. Tehnoloģija raidīja ultraskaņas viļņus, kuri iedarbojās uz aļģēm. Aļģes vajadzēja saplēst, un tad tām jānosēžas gultnē.  Šī metode tiek izmantota daudzviet pasaulē, un ir rezultāti. Bet ne Pils dīķī.  Aļģu koncentrācija bija pārāk liela.

Z.Pīpkalēja pastāstīja, ka, visticamāk, 2026.gadā, kad notiks Palasta ielas pārbūve, būs iespēja arī iztīrīt dīķi. Domājot, ko var darīt jau tagad un kā nākotnē pasargāt dīķi no piesārņojuma,  paš­valdība meklē risinājumus  starptautiskā projektā “Peldošās salas kā bioloģiskās daudzveidības pieturas un piesārņojuma mazinātāji pilsētu adaptācijas veicināšanai (BioFloat)”.

Lai kaut ko uzsāktu, jāapzina pašreizējā situācija.  SIA “Sald­ūdeņu risinājumi” pētnieks, Dr.biol Matīss Žagars pētīja dīķi vasarā un rudenī. 32 mērījumos uzzīmēta nogulumu karte. “Būtu jāvērtē vēsturiski, bet iepriekšējo datu nav,” uzsver pētnieks. Par to, kāds parks un dīķis izskatījies, liecina vien senas fotogrāfijas. 

M.Žagars bilst, ka pēc fotogrāfijām, kas ir daudzu cēsnieku albumos, varētu pa gadiem vērtēt, kā parka dīķī mainījusies ūdens kvalitāte. Skaidrs, ka jau pirms desmit gadiem tas bija zaļš. Dīķa iepriekšējā tīrīšana notika 1983.gadā.

Lai aļģes ziedētu, tām vajag barības vielas, fosforu un slāpekli. Ūdenī ir daudz organiskas izcelsmes vielu, ne viss, kas nonāk dīķī, sadalās. Dīķī pārsvarā dzīvo karūsas, tās rokas pa grunti un duļķo ūdeni, neļaujot piesārņojumam nogulsnēties. “Sudrabka­rūsas ir izturīgas, bet arī tās vasarā bija vien pie strūklakas un ne dziļāk par 30 centimetriem, jo dīķī skābekļa daudzums ir kritisks. Citas zivju sugas te nevar izdzīvot,” skaidro pētnieks.

M. Žagars atgādina, ka dīķa un parka lietotāji un apsaimniekotāji šīs vietas redz atšķirīgi. “Dīķis ir cilvēku izveidots, un tas, tāpat kā mazdārziņš, ir jākopj. Ja to nedara, aizaug. Dīķis ir svarīgs elements ainavā un pilsētniekiem,” uzsver pētnieks.

Viena no parka vērtībām ir ūdensputni, kurus piesaista dīķis. Ornitoloģe Antra Stīpniece pastāsta, ka pēdējos gados Ornito­loģijas biedrības grupas biedri Pils parkā novērojuši 194 sugu putnus. “Jūlijā dīķī bija četri pīlēnu perējumi    un vēl mitinājās ap 40 neligzdotājas. Arī pērn bijuši četri. Viens grams pīļu mēslu satur 8.5 mg fosfora un 53.1 mg slāpekļa,” stāsta ornitoloģe un vērš uzmanību, ka putnu barošana rada dīķa piesārņojumu. Kāpostla­pas mētājas ne tikai dīķmalā, vējš aizpūš dziļāk, kur tās pūst. “Inte­resanti būtu saskaitīt, cik cēsnieku dienā atnāk barot pīles,” rosinot padomāt, saka ornitoloģe un pastāsta, ka putniem, kuri medījumu meklē vizuāli, dīķī nav ko darīt, jo zaļajā žampā zivis nevar ieraudzīt.

“Ja pēc tam, kad dīķi iztīrīs, cēsnieki turpinās mest kāpostlapas un maizi pīlēm, tas drīz atkal aizaugs,” atgādina ornitoloģe.

Latvijas Hidroekoloģijas institūta pētniece Inta Dimante-Deimantoviča skaidro, ka dīķī satek lietus ūdeņi, notekūdens no ielām, mašīnām. “Viss, kas ir apkārtējā vidē, te satek un nekur neaizplūst. Piesārņojums, skābekļa trūkums ikvienai dzīvai radībai ir kritisks,” uzsver institūta pētniece Marija Obrazcova.

“BioFloat’ projektā, kurā iesaistījušās Cēsu un Gulbenes paš­valdības, Rakvere Igaunijā, kā arī vairākas profesionālas dažādu nozaru institūcijas un organizācijas, piemēram, Latvijas Hidro­eko­loģijas institūts,    Stokholmas Vides institūta Tallinas centrs, Igaunijas Dzīvības zinātņu Uni­versitāte, iecerēts uzlabot pilsētvidē esošo ūdens ekosistēmu veselību un    sekmēt bioloģisko daudzveidību.

I. Dimante-Deimantoviča informēja par ieceri Pils dīķī izveidot mākslīgu peldošo salu. Uz tās augošie augi kā barības vielas izmantotu tās, kas ir ūdenī, un arī savāktu piesārņojumu. Cik liela būs sala, ko tajā stādīs, kur tieši dīķī to novietos, vēl tiek diskutēts.  Iespējams, salu novietos jau pavasarī, bet rudenī, kad gatavosies dīķa tīrīšanai, novāks. Attīs­tības pārvaldes Vides un klimata neitralitātes nodaļas vadītāja Inta Ādamsone bilst, ka, iespējams, pavasarī atkal uzliks ultraskaņas aparātus. “Kamēr aļģu nav daudz, tas var veikt savu darbu,” vērtē I.Ādamsone.

Cēsniece Laura Kindzule uzsver, ka cēsniekiem parks ir ļoti svarīgs un katrs mēģinājums iztīrīt dīķi, kaut ko uzlabot ir apsveicams. “Parks ir jauno māmiņu tikšanās un pastaigu vieta. Tiesa, dīķa zaļums vismaz mani netraucē, bet trimmeri un lapu pūtēji gan,” pārdomās dalās cēsniece.

Projekta “BioFloat” īstenošanai Cēsu pašvaldībā tiks ieguldīti 70 tūkstoši eiro, pašvaldības līdzfinansējums 3,5 tūkstoši eiro. Sākotnēji šo projektu bija iecerēts īstenot Āraišu ezerā, bet vietējie iedzīvotāji pret to iebilda.

Komentāri

  • Jānis saka:

    Aļģu pastiprinātas augšanas iemesls ir paaugstināta organisko vielu koncentrācija ūdenī. Jautājums, kā tās tur nonāca, nonāk. Nedomāju, ka pīles un gulbji ir pietiekams iemesls. Jāatrod un jānovērš. Cerams, ka nekāda kanalizācija/lietus ūdeņi neieplūst.
    Izskatās, ka bez dibena tīrīšanas nekādi.

    Ar aģēm cīnās bioloģiski un mehāniski.
    Bioloģiski – ap 1/3 no virsmas vajag ūdeni attīrošus augus, tādus kā meldrus, niedres, kalmes… Arī ūdensrozes attīra labi. Pirmie arī aug uz režģiem, ūdenī bez zemes. Labums – uztaisa smuku ainavu dizainu, un tālāk tikai minimālas uzturēšanas izmaksas.
    Mehāniski- aļģes nonāvē un nofiltrē. Akvāriju un mazo dīķu īpašnieki tam izmanto UV lampas, taču šī dīķa apjoms tām ir par lielu.
    Lieto arī ozonēšanu- tieši tādu pašu, kā mūsdienās dezinficē ūdensvada ūdeni hlorēšanas vietā. Šķiet, ka šis risinājums derētu, bet vajag pietiekamas jaudas sūkņu/attīrīšanas staciju, kas visu dīķa ūdeni var pārsūknēt 2-4 stundās. Tas pats attiecas uz ultraskaņu- jaudu vajag lielu. Atceros arī to smuko strūklaku dīķa vidū. Strūklakas bagātina ūdeni ar skābekli, un tas ātrāk attīrās. Vajadzētu atjaunot.
    Karūsas ir ļoti dzīvelīgas un ļoti duļko (paceļ organiskās vielas) dīķa ūdeni.
    Iespējams, derētu koijas. Tās gan Latvijā nevairojas, bet pretēji mītam, ziemā pārziemo. Tām gan vajag tīru ūdeni, bet tās būtu īsta rota Cēsīm tāpat kā melnie gulbji Tās ir draudzīgas, pat ēd no rokas…
    Katrā ziņā brīnumi nenotiks, Dīķis pats neattīrīsies.

    • Juris saka:

      KOI karpas noteikti ūdeni neattīrīs un ātri nobeigsies. varbūt bija domāti amūri. Bet arī tie nav LV rakstūriga zivs un ar laiku paši kļūst par apgrūtinājumu dīķim. Pārējam piekrītu pilnībā, ultraskaņu vajag jaudīgu, strūklaka palīdzētu, bet ne būtiskiski, ja vien nav domāta strūklaka, kas kustina ļoti lielu ūdens apjomu, sajaucot augšējos aerētos slāņus ar apakšējiem. ja tikai plaķšķina pa ūdens virskārtu, tad vienīgais labums arī būs tikai dīķa virskārtai. Pamatproblēma ir gultnē esošais slānis. Vai ar tehniku, kas sarežģīti, taču mūsdienās ir līdzekļi. Tagad mūsu zinātnieki ar skandināviem vienu Rīgas dīķi tīra no nogulsnēm, ir arī vāciešiem līdzīgi līdzekļi, kas dabīgām ūdenstlpem izmantojami (https://www.oase-professional.com/en/water-technology/products/sediment-treatment.html), gan jau ir vēl varianti. bet pamartā dīķis nepārtraukti jākopj, jānovērš piesārņota lietusūdens un kanalizācijas ieplūšana, jātīra krasti no atmirušiem augiem.

  • Jānis saka:

    Vēl ir ķīmiskie līdzekļi. Ir Zoo veikalos, bet iznāktu mega dārgi.
    Dzirdēju arī , piemēram par eritromicīnu, bet, bail mēģināt.
    Ir vēl arī šis, bet neesmu sapratis, cik tas ir efektīvi…
    https://zz.lv/audze-alges-kas-attira-udeni-un-baro-zivis/

  • Jānis saka:

    Amūri ēdīs augus, bet šis dīķis neaizaug. Domāju tieši koijas. Tās ūdeni neattīra, jā, bet būtu smukas. Strūklaka jau ar galvenokārt smukumam
    Jūsu piesauktie ķīmiskie līdzekļi gan jau ka aļģes noēdīs, bet- uz pāŗis mēnešiem. Tad atkal vajadzēs… Un tad atkal…
    Oase vispār ir viens no dārgākiem zīmoliem, ja ne pats dārgākais.
    Domāju, ka reālākai būtu uztaisīt peldošo salu (režģi) uz kura sastādīt Latvijas meldrus.
    Pīlēn un gulbjiem krastā uztaisīt aplociņu barošanai. Krastā!
    Tipa, ja dīķim būtu saimnieks, izdomātu…

  • Juris saka:

    Mazo dekoratīvo dīķu līdzekļi nepalīdzēs, un lielākā daļā tie nav paredzēti dabīgām ūdenstilpēm, bet slēgtiem dīķiem (dīķa plēve, plastmasas vannas utt). Oase, protams, ir dārgi (labi) līdzekļi mazo dīķu tīrīšanai, bet arī jebkuru citu ja ezera tilpumam jāatbilst, tad cipars tāpat neadekvāts būs. Dūņu slāni samazinošie līdzekļi un citi dabīgām ūdenstilpēm (ezeriem, ūdenskrātuvēm) paredzēti līdzekļi parādījušies pavisam nesen un izskatās ka pielietojami ar atbildību. Ne par velti to pielietošanā jāpiesaista mērījumi (to parāda arī Zviedru un mūsu zinātnieku klātbūtne tam Rīgas Velnezerā ko iepriekš minēju) un tiem līdzekļiem jāatbilst noteiktam ES apstiprinātam standartam pielietošanai dabīgās ūdenstilpēs.
    Ezeru attīrīšanas līdzekļi Oase ir kaut kas pavisam jauns, iepriekš nebiju ievērojis. Atradu kad pētīju to case ar Velnezera attīrīšanu – kaut kas ļoti līdzīgs, pielietošana tāda pati un arī rakstīts ka process jāfiksē ar mērījumiem. Tikai Velnezera gadījumā raksta ka notiks fosfora samazināšana, kas vairāk uz barības vielu piesaisti, nevis nogulšņu samazināšanu velk. Vienalga, tas ir kkas jauns un tādēļ jāpaseko. https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/15.10.2024-sak-velnezera-attirisanu-ar-latvija-lidz-sim-neizmantotu-metodi.a572650/
    Dārdzība vienmēr relatīvs pasākums – ja nogulsnes jāiztīra ar tehniku, tas ne mazāk smags pasākums finansiāli, jādomā ko ar ūdens līmeni darīt lai ar tehniku piekļūtu un kur izgrābtās dūņas likt.

    Peldošās salas, protams, arī ir viens no risinājumiem ūdens tīrības uzturēšanai, bet jākopj jau tāpat un diez vai tas palīdzēs jau aizaugušai ūdesntillpei. Saimniekam jābūt, piekrītu un jāsaimnieko nepārtraukti.

  • Atbildēt

    Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

    Saistītie raksti

    Ziemassvētku miers lai katrā namā!

    00:00
    24.12.2024
    21
    1

    Šajos Ziemassvētkos vēlam jums visu to gaišāko un siltāko – tādu piparkūku smaržu mājās, kas spēj sadziedēt jebkuru sirdi un tādas sniegpārslas debesīs, kas liek noticēt brīnumiem! Lai eglītes zaros iemirdzas ne tikai lampiņas, bet arī acis par kopā būšanu ar savējiem! Neaizmirstiet pa laikam nosnausties – pat Ziemassvētku vecītis to dara! Un, ja kūkas […]

    Saule kalnā, sliktais sadedzis

    00:00
    23.12.2024
    25
    1

    Kad diena pa minūtei vien pārvar nakti, ir Ziemas saul­grieži. Ceļu uz tiem latvisko tradīciju kopēji sāk ar Bluķa vakaru. Tā simbolam bluķim vienalga, cik tas smags vai mazs, atdodam veco, to, kas sevi izsmēlis, ko negribam ņemt līdzi jaunajā Saules gadā. Bluķa vakars allaž ir priecīgs rituāls notikums, kas pulcē dažādas paaudzes. Nedēļas nogalē […]

    Puzuri telpā – rotājumi ar mistiku

    00:00
    22.12.2024
    22
    1

    Mājas rotāšanai Ziemassvētkiem padomu netrūkst. Lai cik dažādas ir iespējas, ne vienā vien ģimenē svētku sajūtu telpās rada pašu gatavoti puzuri. Kā pie tādiem tikt, daudzviet rīko meistarklases. Interesentu iemācīties netrūkst. Drabešu Amatu mājā, kad ierodas “Druva”,  meistars Andris Roze kārtējā nodarbībā rāda un skaidro, kā sagriezt salmiņus, kā izvērt diegu, ja kļūda, jāvērtē, vai […]

    Zosēnos tradīcija – pašiem radīt svētkus

    00:00
    21.12.2024
    52
    3

    Jau vairākus gadus Zosēnos iedzīvotāji Melnbāržos laukumā pie kultūras nama paši organizē un rīko sev sirsnīgus svētkus. Viena no tādām reizēm bija trešajā Adventē, kad vietējie gan andelējās ar pašu darinātiem labumiem, gan sagaidīja rūķenīti Snipiņu un Ziemassvētku vecīti Rumpompo, ar ko kopā devās rotaļās, izbrauca kamanās. Īpašu prieku bērniem sagādāja Ziemas­svētku vecīša ierašanās uz […]

    Kādi bija un ir piebaldzēni

    00:00
    20.12.2024
    67

    Jaunpiebalgā, Vecpie­balgā, Inešos un Zosēnos aizvadītā vasara paliks atmiņā ar piebaldzēnu mērīšanu. “Latvijas iedzīvotāju antropoloģiskās izpētes projekta Piebalgā” datu ievākšanas daļas noslēguma pasākums sākās ar Vecpiebalgas deju kolektīva “Mudurainis” un  Jaunpiebalgas jauniešu deju kolektīva “Piebaldzēni” dejām. Projekta komanda piebaldzēniem, kuri Vecpiebalgas kultūras namā bija sanākuši krietnā pulkā, stāstīja gan par secinājumiem, kas gūti, analizējot 1936.gada  […]

    Seniori saņem siltās jakas

    00:00
    19.12.2024
    61
    2

    Sociālās aprūpes centra “Sērmūkši” un “Mārsnēni” iemītnieki saņēma dāvinājumu – siltas jakas. Tuvojoties Ziemassvētkiem, SIA “ZAAO”, AS “AJ Power Recycling” un SIA “IRVE” īstenojuši sirsnīgu iniciatīvu, senioriem ziedojot vairāk nekā 130 siltās jakas, tādējādi rūpējoties, lai vēsajos ziemas mēnešos sociālās aprūpes centru iemītniekiem būtu silti. Ziedojumu saņēma biedrības “Labāka rītdiena” četri sociālās aprūpes centri, tai […]

    Tautas balss

    Balvas kā no pārpilnības raga

    18:43
    17.12.2024
    27
    Seniore T. raksta:

    “Saprotams, ka katra nozare, ministrija, organizācija grib savu jomu celt saulītē. Tiek rīkoti dažnedažādi konkursi, vērtēšanas. Un nu gada balvas birst kā no pārpilnības raga, nav nedēļas, kad negodina vismaz trīs četru sfēru sasniegumus. Vai tas nav mazliet par traku, un vai tā nedevalvējas pagodinājumu vērtība? Beigās jau sajūk, kas ko kam pasniedzis, kas ko […]

    Iela grimst tumsā

    18:42
    17.12.2024
    25
    Iedzīvotāja raksta:

    “Cēsīs, Viestura ielas posmā, kas ved gar dzīvnieku patversmi, labu gabalu ir pilnīga tumsa. Nedeg pat tās pāris laternas, kas tur atrodas. Māju šai apkārtnē maz, taču cilvēki dodas pastaigās, un tagad, decembra pusē, tumšs jau ap pulksten četriem pēcpusdienā,” sacīja apkaimes iedzīvotāja.

    Neizdarība kavē palīdzību

    18:42
    17.12.2024
    22
    3
    Lasītāja V. raksta:

    “Diezgan traki dzirdēt, ka cilvēkiem ar invaliditāti tehnisko palīglīdzekļu trūkst tādēļ, ka iestādes, kas par to rūpējas, neprot organizēt darbu. Mēs pārmetam valdībai, ka tā nedod pietiekami daudz līdzekļu, bet, izrādās, nauda iedota, vajadzīgais sagādāts, tikai lietas nenokļūst pie tiem, kam tās nepieciešamas. Iestāde, kas sadala tehniskos palīglīdzekļus, nemaz nezina, kas ir noliktavā, nesteidzas ar […]

    Rada gaismas svētkus

    18:41
    17.12.2024
    19
    Silvija raksta:

    “Ziemassvētku noskaņu, protams, katrs rada pats. Taču nevaram neietekmēties, redzot skaisto – tad sirds gavilē un acīs ir prieks. Nedēļas nogalē iznāca pabūt Taurenē un Dzērbenē pie radiem. Sasmēlos gaismu. Cik skaists Nēķena muižas parks, Dzērbenes muiža un izrotātās eglītes! Arī iedzīvotāji izgaismojuši pagalmus, balkonus, mājas. Var doties nesteidzīgā braucienā, ja negribas iet kājām. Un […]

    Kā tālāk dzīvosim

    22:00
    16.12.2024
    27
    1
    Lasītāja M. raksta:

    “Bail klausīties, ka ASV stāsies laukā no NATO! Kas tad būs mūsu, Baltijas valstu, aizstāvis no agresīvajiem lielajiem kaimiņiem? Tad mūs var glābt tikai, ja Eiropas Savie­nība izveidojas par konfederāciju. Ja visa Eiropa būs kā viens, tad tai būs lielāks spēks. Un Krievijai jau vajag Fran­ciju, Itāliju, Vāciju, ja būsim cieši kopā, mazākas bažas, ka […]

    Sludinājumi