Trešdiena, 13. novembris
Vārda dienas: Kaija, Kornēlija

Vai zaļš dīķis ir Cēsu identitāte

Sarmīte Feldmane
00:00
10.11.2024
108
2
Dikis

FOTO: retv.lv

Ja vien laikapstākļi ir kaut cik ciešami, Pils parkā vienmēr ir cilvēki. Te satiekas, pastaigājas, bauda ainavu, kurā ir senatne un daba. Vasarā dīķis brīžam saplūst ar zaļo apkārtni. Tas arī ir zaļš. Dažkārt arī ar nepatīkamu smaku.

“Pērn veicām aptauju par nozīmīgām zaļajām teritorijām Cēsīs un kādām funkcijām tās izmanto. Pils parks un dīķis novērtēts kā vieta lēnai pastaigai un dabas baudīšanai, kultūras pasākumiem. Arī kā Cēsu identitāte.    Daudzi respondenti norādījuši, ka dzīvo 1,5 kilometrus un tālāk no Pils parka, bet to izmanto atpūtai,” stāsta pašvaldības Attīstības pārvaldes Vides un klimata neitralitātes nodaļas vides attīstības projektu vadītāja  Zane Pīp­kalēja.

Jau pirms astoņiem gadiem pašvaldībā bija diskusija, ka dīķis jātīra. Tas ir dārgi, un sarunas beidzās. Pa šiem gadiem nekas būtiski nav mainījies, vasarās dīķis ir zaļš.

Cēsnieki bija aicināti uz tikšanos, lai pašvaldība informētu, ko varētu darīt, lai situācija    uzlabotos. Interese bija zemāka par minimālo – bez pašvaldības darbiniekiem un projektā iesaistītajiem bija ieradušies divi.

Šovasar Cēsu Pils parka dīķī tika veikts eksperiments.  Ūdenī izvietoja trīs izmēģinājuma attīrīšanas iekārtas. Tehnoloģija raidīja ultraskaņas viļņus, kuri iedarbojās uz aļģēm. Aļģes vajadzēja saplēst, un tad tām jānosēžas gultnē.  Šī metode tiek izmantota daudzviet pasaulē, un ir rezultāti. Bet ne Pils dīķī.  Aļģu koncentrācija bija pārāk liela.

Z.Pīpkalēja pastāstīja, ka, visticamāk, 2026.gadā, kad notiks Palasta ielas pārbūve, būs iespēja arī iztīrīt dīķi. Domājot, ko var darīt jau tagad un kā nākotnē pasargāt dīķi no piesārņojuma,  paš­valdība meklē risinājumus  starptautiskā projektā “Peldošās salas kā bioloģiskās daudzveidības pieturas un piesārņojuma mazinātāji pilsētu adaptācijas veicināšanai (BioFloat)”.

Lai kaut ko uzsāktu, jāapzina pašreizējā situācija.  SIA “Sald­ūdeņu risinājumi” pētnieks, Dr.biol Matīss Žagars pētīja dīķi vasarā un rudenī. 32 mērījumos uzzīmēta nogulumu karte. “Būtu jāvērtē vēsturiski, bet iepriekšējo datu nav,” uzsver pētnieks. Par to, kāds parks un dīķis izskatījies, liecina vien senas fotogrāfijas. 

M.Žagars bilst, ka pēc fotogrāfijām, kas ir daudzu cēsnieku albumos, varētu pa gadiem vērtēt, kā parka dīķī mainījusies ūdens kvalitāte. Skaidrs, ka jau pirms desmit gadiem tas bija zaļš. Dīķa iepriekšējā tīrīšana notika 1983.gadā.

Lai aļģes ziedētu, tām vajag barības vielas, fosforu un slāpekli. Ūdenī ir daudz organiskas izcelsmes vielu, ne viss, kas nonāk dīķī, sadalās. Dīķī pārsvarā dzīvo karūsas, tās rokas pa grunti un duļķo ūdeni, neļaujot piesārņojumam nogulsnēties. “Sudrabka­rūsas ir izturīgas, bet arī tās vasarā bija vien pie strūklakas un ne dziļāk par 30 centimetriem, jo dīķī skābekļa daudzums ir kritisks. Citas zivju sugas te nevar izdzīvot,” skaidro pētnieks.

M. Žagars atgādina, ka dīķa un parka lietotāji un apsaimniekotāji šīs vietas redz atšķirīgi. “Dīķis ir cilvēku izveidots, un tas, tāpat kā mazdārziņš, ir jākopj. Ja to nedara, aizaug. Dīķis ir svarīgs elements ainavā un pilsētniekiem,” uzsver pētnieks.

Viena no parka vērtībām ir ūdensputni, kurus piesaista dīķis. Ornitoloģe Antra Stīpniece pastāsta, ka pēdējos gados Ornito­loģijas biedrības grupas biedri Pils parkā novērojuši 194 sugu putnus. “Jūlijā dīķī bija četri pīlēnu perējumi    un vēl mitinājās ap 40 neligzdotājas. Arī pērn bijuši četri. Viens grams pīļu mēslu satur 8.5 mg fosfora un 53.1 mg slāpekļa,” stāsta ornitoloģe un vērš uzmanību, ka putnu barošana rada dīķa piesārņojumu. Kāpostla­pas mētājas ne tikai dīķmalā, vējš aizpūš dziļāk, kur tās pūst. “Inte­resanti būtu saskaitīt, cik cēsnieku dienā atnāk barot pīles,” rosinot padomāt, saka ornitoloģe un pastāsta, ka putniem, kuri medījumu meklē vizuāli, dīķī nav ko darīt, jo zaļajā žampā zivis nevar ieraudzīt.

“Ja pēc tam, kad dīķi iztīrīs, cēsnieki turpinās mest kāpostlapas un maizi pīlēm, tas drīz atkal aizaugs,” atgādina ornitoloģe.

Latvijas Hidroekoloģijas institūta pētniece Inta Dimante-Deimantoviča skaidro, ka dīķī satek lietus ūdeņi, notekūdens no ielām, mašīnām. “Viss, kas ir apkārtējā vidē, te satek un nekur neaizplūst. Piesārņojums, skābekļa trūkums ikvienai dzīvai radībai ir kritisks,” uzsver institūta pētniece Marija Obrazcova.

“BioFloat’ projektā, kurā iesaistījušās Cēsu un Gulbenes paš­valdības, Rakvere Igaunijā, kā arī vairākas profesionālas dažādu nozaru institūcijas un organizācijas, piemēram, Latvijas Hidro­eko­loģijas institūts,    Stokholmas Vides institūta Tallinas centrs, Igaunijas Dzīvības zinātņu Uni­versitāte, iecerēts uzlabot pilsētvidē esošo ūdens ekosistēmu veselību un    sekmēt bioloģisko daudzveidību.

I. Dimante-Deimantoviča informēja par ieceri Pils dīķī izveidot mākslīgu peldošo salu. Uz tās augošie augi kā barības vielas izmantotu tās, kas ir ūdenī, un arī savāktu piesārņojumu. Cik liela būs sala, ko tajā stādīs, kur tieši dīķī to novietos, vēl tiek diskutēts.  Iespējams, salu novietos jau pavasarī, bet rudenī, kad gatavosies dīķa tīrīšanai, novāks. Attīs­tības pārvaldes Vides un klimata neitralitātes nodaļas vadītāja Inta Ādamsone bilst, ka, iespējams, pavasarī atkal uzliks ultraskaņas aparātus. “Kamēr aļģu nav daudz, tas var veikt savu darbu,” vērtē I.Ādamsone.

Cēsniece Laura Kindzule uzsver, ka cēsniekiem parks ir ļoti svarīgs un katrs mēģinājums iztīrīt dīķi, kaut ko uzlabot ir apsveicams. “Parks ir jauno māmiņu tikšanās un pastaigu vieta. Tiesa, dīķa zaļums vismaz mani netraucē, bet trimmeri un lapu pūtēji gan,” pārdomās dalās cēsniece.

Projekta “BioFloat” īstenošanai Cēsu pašvaldībā tiks ieguldīti 70 tūkstoši eiro, pašvaldības līdzfinansējums 3,5 tūkstoši eiro. Sākotnēji šo projektu bija iecerēts īstenot Āraišu ezerā, bet vietējie iedzīvotāji pret to iebilda.

Komentāri

  • Jānis saka:

    Aļģu pastiprinātas augšanas iemesls ir paaugstināta organisko vielu koncentrācija ūdenī. Jautājums, kā tās tur nonāca, nonāk. Nedomāju, ka pīles un gulbji ir pietiekams iemesls. Jāatrod un jānovērš. Cerams, ka nekāda kanalizācija/lietus ūdeņi neieplūst.
    Izskatās, ka bez dibena tīrīšanas nekādi.

    Ar aģēm cīnās bioloģiski un mehāniski.
    Bioloģiski – ap 1/3 no virsmas vajag ūdeni attīrošus augus, tādus kā meldrus, niedres, kalmes… Arī ūdensrozes attīra labi. Pirmie arī aug uz režģiem, ūdenī bez zemes. Labums – uztaisa smuku ainavu dizainu, un tālāk tikai minimālas uzturēšanas izmaksas.
    Mehāniski- aļģes nonāvē un nofiltrē. Akvāriju un mazo dīķu īpašnieki tam izmanto UV lampas, taču šī dīķa apjoms tām ir par lielu.
    Lieto arī ozonēšanu- tieši tādu pašu, kā mūsdienās dezinficē ūdensvada ūdeni hlorēšanas vietā. Šķiet, ka šis risinājums derētu, bet vajag pietiekamas jaudas sūkņu/attīrīšanas staciju, kas visu dīķa ūdeni var pārsūknēt 2-4 stundās. Tas pats attiecas uz ultraskaņu- jaudu vajag lielu. Atceros arī to smuko strūklaku dīķa vidū. Strūklakas bagātina ūdeni ar skābekli, un tas ātrāk attīrās. Vajadzētu atjaunot.
    Karūsas ir ļoti dzīvelīgas un ļoti duļko (paceļ organiskās vielas) dīķa ūdeni.
    Iespējams, derētu koijas. Tās gan Latvijā nevairojas, bet pretēji mītam, ziemā pārziemo. Tām gan vajag tīru ūdeni, bet tās būtu īsta rota Cēsīm tāpat kā melnie gulbji Tās ir draudzīgas, pat ēd no rokas…
    Katrā ziņā brīnumi nenotiks, Dīķis pats neattīrīsies.

  • Jānis saka:

    Vēl ir ķīmiskie līdzekļi. Ir Zoo veikalos, bet iznāktu mega dārgi.
    Dzirdēju arī , piemēram par eritromicīnu, bet, bail mēģināt.
    Ir vēl arī šis, bet neesmu sapratis, cik tas ir efektīvi…
    https://zz.lv/audze-alges-kas-attira-udeni-un-baro-zivis/

  • Atbildēt

    Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

    Saistītie raksti

    Ne katrs pagrabs pasargā no apdraudējuma

    00:00
    13.11.2024
    5

    Pie Smiltenes sporta halles,  Raunas Kultūras centra redzama marķējuma zīme ar uzrakstu “Patvertne”, kas liecina, ka te ir pirmā    drošā patvēruma vieta    apdraudējumu gadījumos. Patvertnes zīmes galvenā nozīme ir informēt iedzīvotājus, ka tur ir patvēruma iespēja ārkārtējā situācijā, bet tas nenozīmē, ka tā ir publiski pieejama ikdienā. Smiltenes novada pašvaldība kopā ar Valsts […]

    Cilvēku radītā vide atņēma iespēju izdzīvot savvaļā

    06:21
    12.11.2024
    19
    1

    Līgatnes dabas takās šajā gadā nonākuši vairāki dzīvnieki, kas savvaļā nevarētu izdzīvot. Rudenī pie Līgatnes pūcēm mājvietu atrada vēl viens putns, pūce, kas pirms diviem gadiem tika atrasta smagi ievainota uz Tallinas šosejas. Putns tika nogādāts Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā, veterinārārsti tam konstatēja nopietnas galvas un kreisās acs traumas. Ilgstošas ārstēšanas un aprūpes rezultātā pūce […]

    Ukraiņu uzņēmēji Cēsīs apmeklē “Balticfloc”

    00:00
    12.11.2024
    47

    Ukrainas uzņēmēju un sabiedrisko organizāciju pārstāvju delegācija pagājušajā nedēļā Latvijā iepazina mūsu valstī paveikto atkritumu pārstrādes modernizācijā un pieejamo Eiropas fondu līdzfinansējumu ilgtspējas projektiem. Vidzemē viesi apmeklēja pašvaldību atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu ZAAO, Aprites ekonomikas centru “Daibe” un vizīti noslēdza Cēsīs, iepazīstot makulatūras pārstrādes uzņēmumu “Balticfloc”. Uzņēmuma projektu vadītājs Ēriks Nordens izrādīja ukraiņu viesiem produkcijas klāstu, […]

    Valmieras novadā aiztur vīrieti, kurš izteicis draudus sievietei ar šaujamierocim līdzīgu priekšmetu

    13:27
    11.11.2024
    15

    Aizvadītajā sestdienā, 9. novembrī, Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa amatpersonas, sadarbojoties ar Speciālo uzdevumu bataljona kolēģiem, aizturēja kādu 1997. gadā dzimušu vīrieti, kurš, būdams 1,7 promiļu alkohola reibumā, izteica draudus sievietei, rokās turot šaujamierocim līdzīgu priekšmetu. Saistībā ar notikušo policijā ir uzsākts kriminālprocess. 2024.gada 9. novembrī pulksten 17.20 Valmieras novada Ķoņu pagastā kādā […]

    Lāčplēša dienas svinības Cēsu novadā sākās Stalbē

    12:04
    11.11.2024
    39

    Cēsu novadā Lāčplēša dienas pasākumi sākās Stalbes pagastā pulksten 9 rītā. Zemessargi un jaunsargi godināja brīvības cīnītājus ar godasardzi pie pieminekļa 6.pulka Vīlandes skolnieku rotai, kas te 1919.gada 19.-21.jūnijā cīnījās ar Baltijas Landesvēru un Dzelzs divīziju. Stalbes muižas rajonā vācieši mēģināja pārraut frontes līniju, bet pēc divu dienu nesekmīgiem uzbrukumiem tiem nācās atkāpties.Pēc tam bija […]

    Narkotiku sūtījumus atklāj suņi

    00:00
    11.11.2024
    32

    Oktobra nogalē Valmierā notika preses konference, kurā Vidzemes reģiona pārvaldes vadība iepazīstināja žurnālistus ar aktuālajām norisēm un    tendencēm reģistrētajos notikumos, kā arī šī gada deviņu mēnešu statistikas analīzi. Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja Ekonomisko noziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Uldis Melnūdris mediju pārstāvjiem sniedza plašāku ieskatu par narkotiku izplatīšanas un pieejamības tendencēm, noziedzīgiem […]

    Tautas balss

    Makšķerēšana ir prieks, ne bizness

    19:30
    06.11.2024
    19
    Makšķerēšanas entuziasts raksta:

    “Lasu, ka ezeros ielaiž zivju mazuļus, lai būtu daudzveidība un zivju bagātība, lai brauktu makšķernieki. Tajā pašā laikā nosaka licencēto makšķerēšanu, lai cilvēks maksā. Ne jau katrs brauc pēc lielā loma, daudziem ir prieks pabūt uz ezera, izjust dabu, mazliet azarta. Ja nelaistu papildu zivis, nebūtu jāmaksā licence, cik nu daudz noķertu, noķertu, būtu pat […]

    Viens pieliek, citi paņem

    19:30
    06.11.2024
    17
    K. raksta:

    “Cik pie pensijas pieliek, tik paņem citi maksājumi. Būs vairāk jāmaksā transporta nodoklis, palielinās akcīzes nodokli degvielai. Vēl dārgāka noteikti būs arī pārtika. Pensiju indeksācija jau netiek līdzi jau tagad. Ja maizes klaips maksā vairāk par eiro, ko dod 30 eiro mēnesī vairāk! Vai tad valdība kaut kā nevar apstādināt to trako pārtikas cenu skrējienu? […]

    Kas par daudz, tas par skādi

    19:29
    06.11.2024
    14
    6
    M. raksta:

    “Cēsīs, Vienības laukumā, plivinās slapjie karogi, vējš tos sagriež grīstēs. Tas neizskatās jauki. Domāju, vispār tik daudz karogu nevajadzētu turēt ikdienā. Tāds noformējums tomēr ir svētku daļa. Kā tad rotāties, svinot valsts svētkus. Pilsētas sejas veidotājiem vajadzētu apsvērt, kā citādi ikdienā padarīt centru krāsainu, kaut, manuprāt, pietiktu ar puķu kārtojumiem siltajā sezonā un egli ap […]

    Jāatgādina par atstarotājiem

    19:29
    06.11.2024
    16
    Cēsnieks L. raksta:

    “Kā iestājas tumšais laiks, sāk līt, tā atkal ceļmalās un ielās parādās “tumšie” gājēji. Nu jau tik daudzus gadus atgādina, vakara un agrās rīta stundās ejot pa ielu, ceļu, cilvēkam pie apģērba jābūt pamanāmiem atstarojošiem elementiem, vislabāk veste. Nereti domājam, ja iela apgaismota, tad jau automašīnu vadītāji mūs, gājēju, redz, bet tā bieži nav. Ja […]

    Pase pārāk dārga

    19:28
    06.11.2024
    10
    Lasītāja raksta:

    “Prasīt par pasi 50 eiro, tas tiešām ir par traku. Tā pensionāriem ir ļoti liela summa, taču bez pases viņi nevar iztikt, jo citādi nav iespējams iegādāties ārstu parakstītās zāles. Manuprāt, pase ir dokuments, kas apliecina pilsonību, piederību. Vai to vispār nevajadzētu apmaksāt no valsts budžeta? Neesam jau daudz pilsoņu,” sprieda lasītāja.

    Sludinājumi