Piektdiena, 14. jūnijs
Vārda dienas: Zigfrīds, Ainārs, Uva

Uzņēmējiem būs jālauza galva

Druva
00:00
06.01.2009
2

Uzņēmējiem šis gads nebūs viegls, ne tiem, kas pārdod savu produkciju tepat Latvijā, ne tiem, kas eksportē. „Druva” dažādu nozaru ražotājiem jautāja, kā viņi vērtē savas iespējas krīzes laikā. Kokrūpnieki vēro, kas notiks Liene Lote Grizāne

Kokapstrādes uzņēmuma SIA “CED” finanšu direktors Andris Ziemelis, jautāts par prognozēm kokrūpniecības nozarē, atbildēja, ka 2009. gads viegls nebūs.

“Pozitīvi, ka beidzot tika izlemts valsts mežos palielināt izciršanas apjomus. Jautājums vien, vai šis solis nenāk par vēlu. Bet varbūt šoreiz jāpiekrīt teicienam – labāk vēlu, nekā nekad. Nu noteikti var runāt par nozares izejmateriālu cenu. Šobrīd mūsu konkurents ir Zviedrija, kuriem kokmateriālu cena ir zemāka nekā Latvijā. Ja valsts a/s „Latvija valsts meži” palielina savas izstrādes un pārdošanas apjomus, tad gaidāms, ka kokmateriālam arī Latvijā kritīsies cena. Ja ir zemāka cena, ir vieglāk konkurēt ar gala produktu, kas mums un ikvienam šajā nozarē strādājošam ir būtiski,” skaidro A. Ziemelis, atzīstot, ka šis gads kopumā būs grūts.

“Noieta samazināšanos savā sfērā izjūtam galvenokārt būvniecības apjomu samazināšanās dēļ. Un tas skāris arī Eiropas tirgu, kam piesaistīti esam mēs, jo savu produkciju lielākoties eksportējam. Domāju, ka kokrūpniecībā sīva konkurence būs arī ar Zviedriju un Poliju. Nopietni biznesu iedragās arī Lielbritānijas tirgus, kur mārciņas kurss šobrīd vēl joprojām krītas. Arī mūsu klienti nedaudz iepauzē. Vairākos gadījumos nav noslēgti konkrēti līgumi, jo acīmredzot pircēji paši ir mazliet neskaidrībā par šo sezonu,” komentē uzņēmuma finanšu direktors, un vaicāts, ko tuvākajā laikā sagaida no valdības, atbild: “Gaidu konkrētāku informāciju par eksporta garantiju fondiem. Kā tie izpaudīsies? Gribu redzēt, kā tiks ekonomikā iepludināti aizņemtie līdzekļi, kas notiks ar banku kreditēšanu un tamlīdzīgi. Atbildes uz šiem jautājumiem viesīs lielāku skaidrību par nākotni.”

Kaut pienu vispār pirktu Māra Majore – Linē

Veselavas pagasta zemnieku saimniecības “Caunītes” saimnieks Aldis Zilveris, nodarbojas ar piena lopkopību: “Šo gadu sagaidu ar padrūmām domām. Būtiskākais, lai pienu vispār pirktu. Par jebkuru cenu. Protams, ir kaut kādas robežas, par litru jāsaņem vairāk par desmit santīmiem. Protams, labāk būtu, ja pienu pirktu par labu cenu.

Saprotu, ka Latvijas piena pārstrādes uzņēmumiem lielākās problēmas būs tieši šogad, ko ietekmēs arī nodokļu palielināšana. Taču prognozēt, kāds būs šis gads, ir ļoti, ļoti grūti. Domāju, liela daļa saimniecību beigs darbību, taču neuzskatu, ka likvidēsies visa lauksaimniecība. Tie, kuri spēs lētāk ražot, tie arī paliks. Tiem, kuriem jau ir ražošanas bāze, kuriem nav parādu, tiem ir priekšrocības.

Protams, liela nozīme ir un būs kredītiem un banku attieksmei. Ja bankas būs ar mieru pagarināt kredītus, tad situācija būtu nozarei labvēlīgāka, bet, visticamāk, diez vai tā būs.

Liels atbalsts būtu, ja zemnieku saimniecībām tiktu atvērta kāda kredītlīnija apgrozāmajiem līdzekļiem, jo pašlaik visi norēķinu grafiki būtībā nojūk. Jābūt iespējai naudu aizņemties, lai zemnieki var sakārtot norēķinus.

Manuprāt, slikti bija tas, ka Eiropas nauda tika izšķaidīta pa laukiem gandrīz kā sociālā palīdzība. Netika dota iespēja lielajām saimniecībām attīstīties, nauda netika koncentrēta ražotājiem. Taču valdības viedoklis bija, ka nauda jādod visiem, un tagad daļa mazo saimniecību ir nogrimušas, jo ekonomiski nespēja pastāvēt, un grimst arī lielās.”

Tūrisms bez atbalsta neiztiks Mairita Kaņepe

Raitis Sijāts, Vidzemes tūrisma asociācijas valdes priekšsēdētājs:

“Tūrisma nozarē norvēģi, vācieši, somi ir ienākuši ar lielām investīcijām, arī Vidzemē privātā, valsts un pašvaldību sektorā. Viņi nav ieinteresēti tūrisma nozares sagraušanā, un arī valdība agri vai vēlu sapratīs, ka krīzes aizsegā ar nodokļu politiku var stipri kaitēt visai nozarei.

Valsts eksporta bilancē tūrisms veido 18 procentus no Latvijas pakalpojumiem. Tūrisms iekšzemes kopproduktam pagājušajā gadā deva 7,5 procentus, tajā bija nodarbināti 8,4 procenti strādājošo, katrs nozarē valsts ieguldītais lats atpakaļ deva 30 latus. Tas ir viens no augstākajiem rādītājiem Eiropā.

Patiesībā krīze starp tūrisma nozari un Ekonomikas ministrijas vadību sākās vēl pirms krīzes valstī. Piemēram, ministrija lēmumus nesaskaņoja ar nozares pārstāvjiem. Vairāk nekā gadu netika sasaukta tūrisma konsultatīvā padome, lai gan ministrija izstrādāja tūrisma attīstības politikas pamatnostādnes.

Šogad budžets tūrismam ir samazināts par 30 procentiem, un tas ir 2004. gada apjomā. Plānota Ekonomikas un Reģionālās attīstības ministrijas apvienošana. Tās gaitā Tūrisma attīstības valsts aģentūra saplūdīs ar vēl trijām citām. Cik efektīga būs valsts turpmākā darbība tūrisma jomā, pat grūti paredzēt. Latvijai nākotnē kļūs grūtāk konkurēt ar kaimiņvalstīm, ja valsts arī izdomās nepiedalīties starptautiskās tūrisma izstādēs. Latvijas vietu tūrisma apritē ieņems citi, piemēram, igauņi.”

Jācīnās vien pašiem Liene Lote Grizāne

Raunas pagasta metālapstrādes un metāla dekoratīvo izstrādājumu uzņēmuma SIA “Raunas lauktehnika” direktors Guntis Pelšs “Druvai” atzina, nākamajā gadā uzņēmējiem galvenokārt būs jābalstās uz saviem spēkiem.

“Kaut ko jaunu pateikt šobrīd grūti. Mums droši vien klāt neviens neko neiedos. Katram pašam būs jācīnās. Konkrēti mums vietējais tirgus ir samērā mazs, bet ārējais šobrīd ir pieklusis. Visvairāk mūs skar šis pieklusums Eiropā,” saka G. Pelšs un atzīst, ka vienmēr uzņēmums savas problēmas risinājis pats, negaidot palīdzību no malas.

“Tas, ko šobrīd uzņēmējiem saka, ka ekonomiku stimulēs ar kaut kādiem kredītiem, tas viss lielā mērā arī izklausās pēc blefošanas. Kam ir vajadzīgs kredīts? Lai ņemtu kredītu, uzņēmējam ir jāpārdod prece, bet preces pārdošana ir apgrūtināta. Pievienotās vērtības nodokļa likmes paaugstināšana konkrēti mums neko daudz neizsaka. Varbūt, ka valstiski budžetam tas kaut ko izteiks, bet mums tas neizmaina neko,” komentēja Raunas uzņēmējs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Līvi – Cēsis, ar kājām un velosipēdu

00:00
14.06.2024
4

Tagad no Cēsīm līdz Līviem Drabešu pagastā var droši un ērti aizbraukt ar velosipēdu vai aiziet kājām. To nodrošina mūsdienīgs celiņš. Satiksmes ministrs Kaspars Briškens celiņa atklāšanā uzsvēra, ka šis projekts ļoti labi parāda kvalitatīvu valsts pārvaldes un pašvaldības sadarbību.    Līdzās valsts pārraudzības ceļam izveidots celiņš kājāmgājējiem un velosipēdistiem, kas savieno infrastruktūru, ko pašvaldība jau […]

Krāpnieki uzdodas par Valsts policijas amatpersonu un sūta viltus foto ar dienesta apliecību

20:23
13.06.2024
8

Joprojām Valsts policija iegūst informāciju no iedzīvotājiem par saņemtiem telefona zvaniem no nepazīstamām personām, kuras uzdodas par tiesībsargājošo iestāžu, tostarp Valsts policijas amatpersonām un bieži tērzēšanas platformā “WhatsApp” nosūta viltus fotogrāfijas ar it kā Valsts policijas dienesta apliecībām. Iedzīvotāji lielākoties ir vērīgi un informēti par telefonkrāpšanas riskiem, neatklājot zvanītājiem prasītos datus un pārtraukuši sarunu. Otrdien, […]

Veikala ēka ceļas, bet uz iepirkšanos vēl jāgaida

00:00
13.06.2024
231

“Lidl” veikala būvniecība Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas stūrī, virzās strauji. “Lidl Latvija” Nekustamā īpašuma departamenta vadītājs Mikus Ķīsis saka, ka process notiek atbilstoši plānotajiem termiņiem, arī ziemā, kad notika vērienīgi zemes darbi, veidojot uzbērumu veikala teritorijai, nebija negaidītu problēmu. Uzbūvēta arī betona atbalsta siena uzbērumam. M.Ķīsis skaidro, ka konkrētu laiku, kad tieši darbu sāks […]

Iedzīvotāji uzklausa ielu pārbūves ieceres

00:00
12.06.2024
431

Cēsīs, Lapsu un Ata Krovalda ielas kvartālā, kas izsenis uzskatīts par rūpniecisku un kur joprojām darbojas lielāki un mazāki uzņēmumi, plānotas vērienīgas ielu pārbūves. Paredzēts atjaunot un uzlabot piecu ielu posmus. Cēsu novada dome līdzekļus šai iecerei plāno piesaistīt no Eiropas Sa­vienības kohēzijai paredzētā finansējuma, īstenojot projektu “Infrastruktūra uzņēmējdarbības atbalstam”. Uz sarunu par projektētāju iecerēm […]

Kratīšanas laikā policisti Cēsu novadā izņem narkotikas, skaidru naudu un aiztur sievieti

15:13
11.06.2024
1112

Šī gada 27. maijā, veicot izmeklēšanu iepriekš uzsāktā kriminālprocesā, Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirkņa Izmeklēšanas nodaļas amatpersonas aizdomās par narkotisko vielu realizāciju aizturēja 1993. gadā dzimušu sievieti, kā arī izņēma dažāda veida narkotikas un skaidru naudu. Policijā turpinās izmeklēšana. Turpinot aktīvu un mērķtiecīgu darbu narkotisko un psihotropo vielu nelegālās aprites apkarošanas jomā, Valsts […]

Kas skaistāks – pļauts vai nepļauts

00:00
11.06.2024
102
1

Trimmeru, zāles pļāvēju troksnis šopavasar dzirdams jau kopš maija sākuma. Māju īpašnieki kopj pagalmus, pašvaldība publiskās teritorijas, kuras ikdienā un atpūtai izmanto iedzīvotāji. Vakar trimmeru troksnis pārsteidza iedzīvotājus Vese­la­vas pagasta Bērzkrogā. Seši vīri steidza pļaut jau krietni saaugušo zāli pašvaldības teritorijā pie daudzdzīvokļa mājām, nogāzē starp bērnudārzu un dīķi. “Bērzkrogā jānopļauj liela teritorija, pērn viens […]

Tautas balss

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
4
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
6
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
6
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
5
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Neieklausās iedzīvotājos

13:05
07.06.2024
58
1
Cēsniece Z. raksta:

“Izlasīju otrdienas “Druvā” Annas Kolas viedokli par Cēsu Vienības laukumu. Ne jau viņa vienīgā domā, kā iekārtojums nav pievilcīgs, bet nav jēgas neko teikt. Domē domā, ka tikai viņi saprot, kā labi un pareizi. Man arī šķiet, ka mūsu senajai pilsētai nepiederas ne tie soliņi, ne daudzie karogi. Tāpat joprojām nesaprotu, kāpēc bija jānoņem soliņi, […]

Sludinājumi