Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Cēsu brigādes darbinieki katru gadu piedalās praktiskajās mācībās, ko rīko paaugstinātas ugunsbīstamības objektos.
Novembra beigās Cēsu garnizona mācības notika kokapstrādes firmā “CED”. Kā stāsta VUGD Cēsu brigādes komandieris Pēteris Serovs, mācības nepieciešamas, lai paaugstinātu personāla profesionālās iemaņas lielu ugunsgrēku dzēšanā: “Zināmo teicienu – grūti mācībās, viegli kaujā – vislielākā mērā var attiecināt arī uz mūsu darbu. Mācību laikā iespējams uzlabot sadarbību starp dienestiem, jo piedalās profesionālie dzēsēji, brīvprātīgo vienības, arī neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests un policija. Tieši no labas visu dienestu un struktūru sadarbības atkarīga veiksmīga ugunsgrēka likvidēšana.”
Mācībās iesaistījās brīvprātīgo ugunsdzēsēju brigādes no Amatas un Raiskuma, bet novērotāju statusā piedalījās dzēsēji no Liepas. Mācības vēroja arī profesionāļi no VUGD Limbažu brigādes.
Katru gadu vienas no mācībām notiek kādā kokapstrādes uzņēmumā. Kā skaidro P.Serovs, ugunsgrēku likvidācija tajos ir sarežģīta, jo uzņēmumu teritorijā parasti ir liels degamā materiāla daudzums, kas ļauj ugunij ātri izplatīties. Īpaši aktuāli tas ir ugunsbīstamajā vasaras periodā, kad uguns izplatās ar ātrumu 0,3 metri sekundē.
“Ja uguns izplatās lielā apmērā, veidojas virpuļveida gaisa plūsmas, kas lielā attālumā iznēsā dzirksteles un pat degošus koka gabalus. Siltuma izstarojums šādos ugunsgrēkos ir tik spēcīgs, ka aizdegas materiāli, kas atrodas pat 30 metru attālumā. Tāpēc ļoti svarīgi, lai kokapstrādes uzņēmumos būtu nodrošināts pietiekams ūdens daudzums. Liela ugunsgrēka likvidācijai nepieciešami 300 – 400 kubikmetri ūdens,” skaidro P.Serovs.
Mācību laikā uzņēmumā “CED” atklājies, ka ūdens ņemšanas vietas nav sakārtotas atbilstoši ugunsdrošības prasībām, kas kritiskā brīdī var radīt problēmas. Pēc mācībām kopā ar uzņēmuma atbildīgajiem darbiniekiem pārrunāta to norise, izvērtējot pozitīvo un norādot uz trūkumiem. P.Serovs norādīja, ka uzņēmumā daudz paveikts ugunsdrošības jomā, arī vadība saprotoši uztvērusi mācības.
“Ugunsgrēka veiksmīgā likvidācijā liela nozīme ir uzņēmumā strādājošo rīcībai. Ja ugunsgrēku izdodas pamanīt savlaicīgi, var mēģināt to nodzēst ar esošajiem palīglīdzekļiem. Svarīgi, lai šādos paaugstinātas ugunsbīstamības objektos būtu uzstādītas automātiskās ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes iekārtas. Atklājot aizdegšanos, svarīgi ar pieejamajiem līdzekļiem censties to lokalizēt, tūlīt paziņot par ugunsgrēku VUGD, nepieciešamības gadījumā evakuēt cilvēkus, atslēgt elektrību, veikt citus drošības pasākumus. Atbildīgajam darbiniekam jāsagaida VUGD dzēsēji un jāinformē par reālo situāciju. Tas viss atvieglo mūsu darbību un ļauj operatīvāk īstenot dzēšanu,” saka P.Serovs.
To, ka lielāka uzmanība jāpievērš tieši kokapstrādes uzņēmumiem, apliecina statistika. Novembrī divos uzņēmumos reģistrēta skaidu aizdegšanās, bet kādā gaterī Inešos ugunsgrēku izraisījusi pārkurināta krāsns. Arī uz uzņēmumu “CED” desmit gadu laikā ugunsdzēsējiem nācies braukt divas reizes.
VUGD Cēsu brigādē izvērtēta arī dzēsēju rīcība, un kā norāda P.Serovs, nācies konstatēt, ka ne visi ugunsdzēsēji mācības uztvēruši nopietni. “Tas liek nopietnāk analizēt darbinieku attieksmi un pārdomāt turpmāko rīcību,” saka P.Serovs.
Komentāri