Jauns maršruts
Pirms tūrisma sezonas sākuma Nītaurē pulcējās tūrisma kompāniju pārstāvji, lai iepazītos ar jaunāko piedāvājumu Latvijas apceļotājiem. Tas ir četru pagastu un Līgatnes pilsētas pārstāvju kopīgi izstrādāts aktīvās atpūtas maršruts ” Vidzemes vidienes vidus ceļš. Līgatne – Amata – Nītaure – More”.
Maršrutā, kas domāts ceļojošām ģimenēm un arī lielākām grupām, iekļauti desmit tūrisma objekti, kas apskatāmi divās dienās. Maršruta koordinēšanu uzņēmušies naktsmītņu devēji – viesu nama “Nītaures dzirnavas” darbinieki.
“Tūrisma maršrutus nemaz tik bieži nerada. Parasti ģimenes pašas
spiestas plānot brīvdienu ceļojumu, bet mūsu piedāvājumā jau viss ir izplānots – atliek tikai piedalīties,” pastāstīja Gunta Rozenberga, SIA “Ario un partneri” projektu direktore “Nītaures dzirnavās”. “Veidojot ceļojumu plānu, mums svarīgi likās atrast entuziasma un prieka rašanai interesantas nodarbes, kas būtu netālu cita no citas, lai ceļojuma dienās nenāktos veikt tālus pārbraucienus. Tā radās zelta vidusceļš atpūtas organizēšanai ģimenēm. Tas dod iespēju klausīties putnu dziesmās, strautu čalās, izjust senatnes elpu, meža smaržu, izvingrināties un pat ielūkoties pazemes bunkuros.” Pirmā diena
Ceļojumā iekļauts “Vienkoču parks” – koktēlnieka Riharda Vidzicka veidota dabas taka un koka amatniecības muzejs, kurš Augšlīgatnē oficiāli durvis vērs Lieldienās.
“Vienkoču parks” piemērots ne tikai pastaigai pa takām, kas ved caur neskartas dabas brikšņiem Līgatnes upītes krastā, bet arī atrakcijām, izmantojot vienkoča laivu vai kokā darinātus no senatnes nākušus moku rīkus.
Līgatnes pilsētai šajā ceļojumā dots deviņu brīnumu pilsētas tituls un tajā tiešām ir ko redzēt un brīnīties – gan par papīrfabriku, gan slūžu, dīķu un kanālu sistēmu, kas raisa asociācijas ar Venēciju, gan par 19. gadsimta koka arhitektūru, par Līgatnes upi un iežiem, pakalniem, alām un alu gaņģiem. Līgatni slavenu darījis arī eksotiskais prāmis, kas ceļ pār Gauju, un pēdējā laikā arī padomju gadu stingrās slepenības objekts – pazemes bunkurs Skaļupēs ar segvārdu “Pansionāts”, kas tagad pieejams ikvienam.
No Amatas pagasta “Vidzemes vidienes vidus ceļa” maršrutā iesaistījušies uzņēmēji no jau daudziem labi pazīstamā trušu dārza “Zaķīši”, kur lieliem un maziem ir iespēja vērot un paglaudīt pūkainīšus, var arī sarīkot pikniku vai piedalīties izjādēs.
Bērniem un arī pieaugušajiem, kuri nav aizmirsuši bērnišķīgu azartu, būs interesanti Amatas upes krastā apmeklēt atrakciju parku “Meža kaujas” ar īstiem 2. pasaules kara ierakumiem, kā arī piedalīties veiklības stafetēs vietās, kur 1919. gadā patiešām bija cīņa uz dzīvību un nāvi – Latvijas brīvības cīņu norisēs.
Viesu nams “Nītaures dzirnavas”, kas senajai akmens celtnei devis jaunu elpu, tūristu uzņemšanu sāka tikai pagājušajā rudenī, bet tagad, pirms pirmās īstās sezonas sākuma, jau kļuvis pazīstams tūroperatoru un atpūtnieku vidū. G. Rozenberga stāsta, ka vasarā vai ik nedēļas nogale jau ir saplānota, uzņemot ciemos kāziniekus, ģimenes svētku svinētājus vai darba vietu izbraukumu organizētājus. Otrā diena
Jaunajā maršrutā Nītaure pārstāvēta ar vēstures taku, kas stāsta par teiksmaino apkārtni, ļauj palūkoties gadsimtiem cauri, aicina kāpelēt pa Nītaures stāvajām takām un apbrīnot dabas un arhitektūras pieminekļus.
No Mores pagasta tūrisma uzņēmēju piedāvājuma pats populārākais ir mini zoo “Salmiņi” ar 50 sugu un šķirņu putniem un dzīvniekiem – Latvijā zināmiem un arī visai eksotiskiem. Pietuvoties dzīvnieku pasaulei ļauj arī Morē izveidotais briežu dārzs “Saulstari”, kur brieži nāk ēst no rokas, neiebilst
pret fotografēšanos, kur cilvēku klātbūtnē labi jūtas arī mežacūka, vārdā Mollija.
Pilnīgi cits asums izjūtās tūristiem paredzēts blakus esošajā Mores kauju muzejā, kas radīts, lai aizmirstībā nepazustu latviešu karavīriem liktenīgie 2. pasaules kara notikumi. Kara gaisotne visvairāk atbalsojas saglabātajos un no zemes izceltajos ieročos un munīcijā, bet kāpelējot pa tanku, kas stāv pie muzeja, jaunā paaudze var aptaustīt un vecākā priecāties, ka ieroči klusē un rūsē.
Lai no sirds izbaudītu visu, ko uzņēmēji piedāvājuši “Vidzemes vidienes vidus ceļa” gājējiem, patiešām paies divas dienas. Cēsu rajona ģimenēm un draugu grupām, kam interesē aktīvā atpūta, ir vēl kāda iespēja – atgriezties uz vidus ceļa atkārtoti, pakavēties ilgāk, tur, kur vēlas, jo viss, kas domāts tūristu izbrīnam un dzīvespriekam, ir tepat blakus, brīvajā laikā ātri sasniedzams. Labvēlības veicināšana
Četru pagastu uzņēmēji šoziem apvienojās ne vien, lai radītu kopīgu maršrutu, bet arī, lai izstrādātu kopīgu stratēģiju tūristu labvēlības iegūšanai. Dzīvnieku turētājiem, dabas taku veidotājiem ļoti svarīgi, lai ceļotāji būtu pozitīvi noskaņoti – nelauztu, neskrāpētu, nepiemēslotu vidi, nekaitētu dzīvniekiem. Tāpēc ir radīti aizmetņi labvēlīgo tūristu motivācijas programmai, ar kuru iecerēts veicināt tūristu pozitīvu darbību, mācot saudzēt dabu un aizmirst par patērētāju attieksmi.
“Esam apvienojušies, lai mūsu maršrutos panāktu labvēlīgas tūrisma motivācijas iedarbību. Gribam to darīt moderni un ceļotāju izglītošanai piesaistīt māksliniekus, kuri radītu interesantas piktogrammas un foto materiālus. Tie liktu aizdomāties, kāpēc klintī nekāpt vai dzīvniekus nenerrot,” pastāstīja G. Rozenberga. “Domāju, ka vienkāršs aicinājums tā neiedarbosies kā oriģināls zīmējums vai pasniegšanas veids. Bet šādā programmā jāiegulda līdzekļi. Tos meklēsim Eiropas Savienības projektos. Labvēlīgie tūristi izpelnīs mūsu ievērību un, kas zina, sezonas beigās saņems ielūgumu uz īpaši viņiem veidotu sarīkojumu.”
Komentāri