Cēsu novada Dzērbenes un Vaives pagasta Lampīnas meža masīvā beidzas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Instruktoru skolas organizētie militārie vingrinājumi jaunākā instruktora kursa kursantiem.
Ar plānveida mācībām mežā, kas ilgst desmit dienas, noslēdzas 12 nedēļu apmācība. Mācībās piedalās gandrīz 60 kursanti un kursantes.
“Druvai” bija iespēja apmeklēt mācības, klātienē vērot praktiska uzdevuma izpildi, piemēram, kādi uzdevumi veicami, iekļūstot “ienaidnieka” slēpnī. Taktisko vingrinājumu laikā tiek izmantota salūtmunīcija un pirotehniskie līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud apkārtējo dzīvību vai drošību, kā arī nav ugunsbīstama.
Atbildīgais par šīm militārajām mācībām, kas norisinās mežā, virsseržants Oskars Dzelme pastāstīja, ka kursanti te pilnveido visu, ko apguvuši teorētiskajās apmācībās: taktiku, kaujas procedūras, pārējo: “Mežā viņi to visu saliek kopā un pilda uzdevumus tā, kā tie būtu jāpilda reālā kaujas situācijā. Saņem uzdevumu, veic tā analīzi, izplāno izpildi un to izpilda. Tad atgriežas dislokācijas vietā, pārgrupējas un ir gatavi pildīt nākamos uzdevumus.”
Pēc kursa sekmīgas beigšanas kursanti saņem kaprāļa pakāpi, tas nozīmē, ka viņi kļūst par nodaļas komandieriem. Tieši šajās meža mācībās kursantam jāpierāda sevi komandiera statusā, katram vismaz trīs reizes tiek uzticēta savas nodaļas komandas vadība, lai veiktu kādu no uzdevumiem. Instruktori, kuri ir kopā ar katru nodaļu, vērtē, kā katrs kursants tiek galā ar nodaļas komandiera pienākumiem un katra kā karavīra veikumu.
Jautāts, vai instruktori uzreiz pamana, kurš būs labs komandieris, kuram vēl jāpiestrādā, O. Dzelme norāda, ka pirmajā dienā vēl ne, bet, sekojot mācību norisei, kļūst redzams, kurš ir spējīgāks, kuram tas izdodas ne tik labi, jo varbūt ir pārāk kautrīgs: “Tāpēc jau ir šī iespēja mācīties, pilnveidoties, jo komandiera prasmes var apgūt.”
Mācības notiek diennakts režīmā, arī naktī ir savi uzdevumi, jāsargā bāze, jāpilda citas pavēles. Arī apmešanās vietas desmit dienu laikā tiek vairākkārt mainītas. Ne vienmēr nakšņošanai uzceļ teltis, ir naktis, kas kursantiem jāpavada mežā, iztiekot tikai ar telteni, tad jāizmanto apgūtās izdzīvošanas iemaņas.
Jautāts, vai ģeopolitiskā situācija ietekmējusi mācību norisi, O. Dzelme saka, ka nekas nav mainījies: “Šis kurss ir tendēts uz valsts aizsardzību, un to arī mācību laikā apgūstam. Kursa programma darbojās jau pirms Ukrainas krīzes, nekas nav mainījies.”
NBS Instruktoru skolas Mācību daļas priekšnieks kapteinis Jānis Mucenieks paskaidro, ka šīs mācības ir tieši jaunākajiem instruktoriem, kuri pēc kursu sekmīgas beigšanas saņem kaprāļa pakāpi. Nākamais līmenis jau pielāgots nākamajām pakāpēm – seržantam, virsseržantam.
“Jaunākajiem instruktoriem militārais kurss mežā notiek visilgāk,” saka J. Mucenieks. “Tas ir kā noslēguma vingrinājums 12 nedēļu garajām mācībām. Pēc tam atliek tikai gala eksāmens. Ja eksāmenu nenokārto, tā arī gadās, ir iespēja atgriezties šajā kursā un vai nu apgūt visu kursu no sākuma, vai tikai pildīt noslēguma pārbaudījumu, atkarībā no tā, kā veicies pirmajā reizē. Katrs gadījums tiek vērtēts individuāli.
Pēc kursa beigšanas jaunajiem instruktoriem ir nodrošināta dienesta vieta Nacionālo bruņoto spēku vienībās: Jūras spēkos, Gaisa spēkos, Sauszemes spēkos. Mēs iedodam visiem vienādu pamatu, bruņotajos spēkos katram ir skaidrs, kam ir sagatavots kaprālis, un tad vēl ir vajadzīgas zināšanas, kas nepieciešamas tieši konkrētajā vienībā, konkrētajā amatā.”
Pirms nonākšanas šajā kursā katrs kursants vairākus gadus kā karavīrs dienējis savā vienībā, tad komandieri virza labākos uz Jaunākā instruktora kursu. Tad atkal noteikts laiks jānodienē šajā statusā, lai var sasniegt nākamo līmeni.
O. Dzelme stāsta, ka mācībās parādās arī spēja sadzīvot, katrs var atklāt savas rakstura īpašības, savu izturības līmeni. Kādam, iespējams, tā ir iespēja sevi iepazīt no jauna. Jautāts, vai kursantiem ir iespēja vienkārši pateikt, ka viņam pietiek, un pamest mācības, O. Dzelme atbild apstiprinoši: “Jā, viņiem tas ir ļauts, bijušas arī tādas situācijas. Pēc dažām dienām mežā kursants saprot, ka tas nav viņam piemērots, un tas ir normāls process. Šī tiešām ir iespēja sevi pārbaudīt nedaudz ekstrēmākos apstākļos.”
Arī instruktori visu mācību laiku dzīvo kopā ar kursantiem. O. Dzelme saka, ka teorētiski varētu nakšņot braukt atpakaļ uz Instruktoru skolu, bet viņš izmanto iespēju būt kopā ar kursantiem: “Tas ļauj redzēt visu situāciju, arī laiku starp uzdevumiem, kā veidojas sadarbība, attiecības kursantu starpā šādā situācijā.”
Komentāri