Trešdiena, 19. jūnijs
Vārda dienas: Viktors, Nils

Tīrāks ūdens maksā dārgāk

Druva
00:00
23.01.2009
3

Gada nogalē ekspluatācijā tika nodotas rekonstruētās Cēsu notekūdeņu attīrīšanas iekārtas. Ar to beidzās pilsētas ūdenssaimniecības attīstības otrā kārta, kas ir ES finansēta projekta “Ūdensvada un kanalizācijas tīklu paplašināšana un rekonstrukcija 18 Austrumlatvijas upju baseinu pilsētās” daļa.

Uzņēmuma “Vinda” direktors Varis Ādamsons pastāstīja, ka sākotnēji bija plānots attīrīšanas iekārtu rekonstrukciju pabeigt augustā, bet radušies dažādi papildu darbi. Firma, kas tos veica, nav varējusi iekļauties termiņā, iedots pagarinājums līdz gada beigām, neprasot soda naudu. Kā kompensāciju darbu veicēji padarījuši nedaudz vairāk, nekā plānots.

“Daudz diskutējām, vai iekasēt soda naudas, bet, domāju, mūsu izvēle bija pareiza. Un dažās pašvaldībās, kas arī saņem finansējumu no šī projekta, darbi joprojām nav pabeigti,” norāda V. Ādamsons.

“Vindas” notekūdeņu attīrīšanas iekārtu iecirkņa priekšnieks Ivars Bērziņš uzsver, ka uzņēmums nav iztērējis ne santīma vairāk, kā bija paredzēts projektam: “Zinām, ka parasti projektos, kur tiek veikti papildu darbi, nākas piemaksāt. Bet mēs esam ieguvuši vairāk nekā paredzēts. Piemēram, vienas dūņu preses vietā iegādājāmies divas. Rūpīgi izvēlējāmies, kādu iekārtu pirkt, iepazīstot arī citu valstu kolēģu pieredzi. Domāju, esam dabūjuši labāko cenas un kvalitātes ziņā. Iekārtas kvalitāte ir svarīga, jo tās uzturēšana ir nozīmīga izdevumu daļa. Katru gadu tērējām aptuveni 5000 latus, mainot lentes dūņu presēm. Ceram, ka tagad šo ailīti ekspluatācijas izdevumos varēsim krietni samazināt.”

Var piebilst to, ka projekta sadārdzinājumu, kas radās pēdējos gados pieaugošo celtniecības izmaksu dēļ, sedza valsts no budžeta līdzekļiem.

Projekta gaitā notekūdeņu attīrīšanas iekārtās paveikts daudz. Mehāniskajā attīrīšanas daļā uzliktas jaunas restes. Ja agrāk mehāniski uztvēra peldošos atkritumus, kas lielāki par desmit milimetriem, tagad iespējams uztvert jau trīs milimetru lielas daļiņas. Tās vairs nenonāks bioloģiskajā attīrīšanā. Arī šis process kļuvis daudz efektīvāks, jo viena aerācijas baseina (ietilpība 1500 kubikmetru) vietā izbūvēti divi ar kopējo tilpumu 6000 kubikmetru, kas ļauj krietni uzlabot attīrīšanas procesu. V. Ādamsons norāda, ka tagad, nepārtraucot attīrīšanas procesu, var veikt arī baseinu apkalpošanu. Pirms rekonstrukcijas no notekūdeņiem netika attīrīts fosfors un slāpeklis, tagad to dara. Šīs kaitīgās vielas turpmāk nenonāks Gaujā. Darbus vadīja ģenerāluzņēmējs – Dānijas būvfirma “Per Aarsleff”. “Vindas” pārstāvji atzinīgi novērtē paveikto.

“Kopumā projekts īstenots tieši tā, kā gribējām, un Gaujā nonāks attīrīts ūdens. Mums paveicies, jo savulaik par Eiropas naudu varējām uzcelt attīrīšanas iekārtas. Tagad tās arī varējām rekonstruēt, izmantojot Eiropas līdzfinansējumu. Turpmāk gan viss būs tikai pašu rokās. Jāstrādā, lai būtu maksimāli efektīva attīrīšana ar iespējami mazākām izmaksām,” saka I. Bērziņš.

Tā kā ieviestas jaunas tehnoloģijas, uzstādītas jaunas iekārtas, šobrīd vēl notiek to pieregulēšana Cēsu prasībām. Katrā pilsētā notekūdeņu sastāvs atšķirīgs, tāpēc viens standarts nelīdz, jāatrod īpašais regulējums. Taču jau pirmās nedēļas apliecinājušas, ka attīrīšana strādā labi. Arī “Druva” pārliecinājās, ka dabā aizplūst attīrīts ūdens, un attīrīšanas iekārtu teritorijā nav jūtama nekāda netīkama smaka.

V. Ādamsons gan norāda, ka līdz ar jauno iekārtu uzstādīšanu pieaugs uzturēšanas izdevumi, bet attīrītā ūdens kvalitāte būs labāka: “Tāda ir pasaules prakse – jo gribi tīrāku ūdeni, jo tas izmaksā dārgāk.”

Pagaidām nav izdevies testēt jaunās attīrīšanas iekārtas maksimālajā režīmā, jo uzņēmums “Cēsu alus” nestrādā ar pilnu jaudu. Reālās iespējas būs jūtamas, tuvojoties vasarai, kad sāksies alus sezona. Taču

V. Ādamsons norāda, ka pēc viņam zināmās informācijas “Cēsu alus” tuvākajā laikā pabeigs priekšattīrīšanas iekārtas, kas uzlabos kopējā kanalizācijā ieplūstošo notekūdeņu sastāvu: “Ar to notekūdeņu apjomu, kas ienāk no Cēsīm un Priekuļiem, tiekam galā brīvi un varam uzņemt vēl vairāk. Un, domāju, diezin vai tuvākajos gados būs kāds ievērojams notekūdeņu palielinājums Cēsīs. Maz ticams, ka te ienāks kāda apjomīga pārtikas ražotne, bet tieši šī nozare rada lielākos notekūdeņus.”

Iepriekšējās vasarās no kempinga Gaujas otrā krastā tika dzirdētas sūdzības par smaku, kas nāk no attīrīšanas iekārtām un traucē atpūtniekiem. I. Bērziņš norāda, ka pilnībā no tām izbēgt nevarēs, jo periodā, kad dūņas maisa kopā ar kūdru vai ved prom, smaka tomēr būs: “Taču esmu pārliecināts, ka situācija būs labāka, jo attīrīšanas procesā tiek noņemts slāpeklis, kas radīja nepatīkamo smaku. Bet attīrīšanas iekārtas šai vietā atradās krietni pirms kempinga uzcelšanas, ar tām vajadzēja rēķināties.”

Kopumā attīrīšanas iekārtu rekonstrukcija izmaksājusi gandrīz 1,9 miljonus eiro. Lielāko daļu sedza Eiropas Savienības finansējums, “Vinda” un Cēsu domes līdzfinansējums bija vairāk nekā 431 tūkstotis eiro.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
17

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
12

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
68

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
39

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

CSNG ar cietušajiem

14:12
17.06.2024
42

Aizvadītajās dienās Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 282 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 35 ceļu satiksmes negadījumi, kur sešos gadījumos kopumā cietušas sešas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemts 291 administratīvā pārkāpuma lēmums, tajā skaitā 197 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos […]

Aizvadītajās diennaktīs ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 11 izsaukumi

14:09
17.06.2024
28

Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 14. jūnija plkst. 6.30 līdz 17. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 11 izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, septiņus uz glābšanas darbiem, kā arī vēl trīs bija maldinājumi. Piektdien pusdivos pēcpusdienā VUGD saņēma izsaukumu uz Madonas novada Jumurdas pagastu, kur notika vieglās automašīnas un mikroautobusa […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
11
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
21
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
29
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
22
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
36
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi