Ceturtdiena, 24. aprīlis
Vārda dienas: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis, Ritums

Tik vajadzīgās, bet dārgās “Mērijas Popinsas”

Druva
23:00
31.07.2008
23
200807312212462956

Cēsīs bērnudārza gaidītāju rindā ierakstīts vairāk nekā 500 mazo cēsnieku. Daudzi no viņiem pirmsskolas izglītības iestādi labprāt apmeklētu jau šoruden, taču tas nebūs iespējams. Jaunais bērnudārzs sāks darboties nākamā gada jūlijā. Tad 11 grupās zinības un rotaļas varēs apgūt 252 dažāda vecuma bērniņi. Vieta būs arī divgadniekiem, kuru vecākiem ir aktuāli atgriezties darba tirgū. Bet pašlaik vietu pirmsskolas iestādēs meklē pat 2005. gadā dzimušiem mazuļiem. Tas nozīmē, ka arī trīsgadnieku mammām ir jārēķinās – pilna darba slodze ir gandrīz neiespējama. Vai arī jāatrod krietna aukle.

“Druva” aptaujāja mammas un uzzināja, ka labas aukles stundas darbs maksājot vismaz latu vai pusotru. Matemātika vienkārša- apmēram desmit latu dienā. Ja mammai darbā jābūt katru darba dienu, tad par šo pakalpojumu jāatsakās vismaz no 200 latiem mēnesī. Kāda ir mammu darba alga, kāda tētu? Vai tik labu aukli kā Mēriju Popinsu no bērnībā lasītās pasaku grāmatas maz ģimenes var atļauties?

“Mana meitiņa kopš piecu mēnešu vecuma dzīvoja kopā ar aukli, jo nevarēju izmantot bērna kopšanas atvaļinājumu. Esmu maza uzņēmuma vadītāja, nevarēju darba lietas nolikt malā. Bērns bija maziņš, un pa stundām skraidīju uz darbu un atpakaļ. Gāju vakaros, kad mazo pieskatīja vīrs. Izmisīgi meklēju aukli un atradu pašu labāko. Meitiņa kopā ar viņu jutās ļoti labi un dienu dienā bija kopā, līdz divarpus gadu vecumā sāka apmeklēt bērnudārzu. Man ļoti palaimējās, ka tikām dārziņā, bet zinu mammas, kurām ir vecāki bērni un nekā. Tas ir sarežģīti,” stāstīja Irīna Ruttule un piebilda, ka stāstam ir jau sešu gadu ilga vēsture, jo Nora ir izaugusi, bet joprojām vēlas satikties ar aukli, kas mācījusi dziedāt, gājusi pastaigās un samīļojusi, kad mazā bērna sirds to vēlējusies.

Cēsu rajona slimnīcā strādājošā vecmāte Iveta Reķe neslēpj, ka gadu gadiem viņa līdztekus valsts darbam piestrādājusi par aukli. Sākumā to darījusi pašas meita, tad arī Iveta likusi lietā zināšanas un sirdsdegsmi, palīdzot vienam, otram un trešajam bērniņam augt, kamēr vecāki strādā.

“Mani auklējamie bijuši pat tikai divas nedēļas veci. Ir dvīņi auklēti. Daži bērni auklēti īsāku laiku, bet Nora un Gustavs gadiem. Viņi joprojām ir manas ģimenes locekļi. Man nebija svarīgi, cik vecu bērniņu pieņemšu auklēšanai. Es vienkārši jutu – piekritīšu vai ne. Ļoti svarīga ir vecāku uzticēšanās, man tā tika dota.

Tagad saku – es vienmēr esmu kalpojusi cilvēkiem, man tas no Dieva ir dots. Un arī aukles darbs ir kalpošana- palīdzēšana, uzklausīšana, atbalstīšana, mācīšana un mīlēšana. Aukles darbu nedrīkst darīt naudas dēļ. Bērns ir jāmīl. Man bija pat tāds uzstādījums, mazliet ambiciozs, protams, – atdot bērnu vecākiem labāku nekā tas manās rokās nonācis,” vērtēja Iveta Reķe, taču par aukles darbu diemžēl runāja pagātnes formā, jo no darbiņa vismaz uz kādu laiku atteikusies.

“No jauna bērniņus auklēt tagad neņemu. Dzīve ļoti dzen uz priekšu, un man ir jāatrod arī brīdis sev. Aukles darbs ir atbildīgs. Tas nav tā – skaties, kā bērns spēlējas. Ir jācenšas viņu vest pretim labajam, runāties, rotaļāties,” sacīja Iveta, bet vaicāta – vai aukles šodien nav dārgs prieks, atteica: “Labai auklei ar savu darbu ir jānopelna alga, un man ir ļoti žēl, ka laba aukle strādā par santīmiem. Vecākiem ir jāieklausās bērnā, auklē un jāvērtē, vai un cik konkrētajam cilvēkam var maksāt. Bet laba aukle nevar būt lēta.”

Vairākas “Druvas” satiktās māmiņas, kuru lolojumi vēl zīdaiņa vecumā, visbiežāk teica – esam bērnudārza gaidītāju rindā. Kamēr tiek maksāts vecāku pabalstu, ir labi, ko darīšu pēc tam, kad bērns būs gadu vecs, vēl īsti nezinu . Varbūt varēšu doties darbā tad, kad mazais ies bērnudārzā, varbūt palīdzēs ome laukos. Varbūt meklēsim aukli, bet uzreiz sekoja piebilde – ja varēsim to atļauties. Un visbiežāk secinājums, ka labu aukli vispār grūti atrast un dārgi jāmaksā.

“Līdz diviem gadiņiem dzīvošu ar mazo pa māju. Tad mums būs vieta Jāņmuižas bērnudārzā. Nav jau izdevīgi iet darbā, bet visu naudu samaksāt auklei,” tā Roberta mamma Anete Zimele. Edžus mamma Svetlana Kurzemniece domā citādi, sakot, ka aukli algot būs izdevīgāk nekā par 30 latus lielo otrā gada valsts pabalstu knapināties: “Es caur pazīstamiem sarunāju auklīti, kas mazo pieskatīs par 70 santīmiem stundā. Man tas būs izdevīgi, jo auklīti vajadzēs divas, trīs dienas nedēļā. Svešu cilvēku gan negribētu ņemt, jo tiešām baidos bērniņu otram atstāt.”

Vairākas “Druvas” satiktās mammas runāja ne tikai par aukļu dārdzību, bet arī darba kvalitāti. Jaunās māmiņas sacīja, ka labai auklei atrastu līdzekļus, bet par pieskatīšanu vien negribas tērēties, tāpēc pašas būs kopā ar mazo.

“Kādreiz domāju, ka man gribēsies ātrāk darbā, bet tagad priecājos, ka redzu, kā bērns aug. Ar draugu izlēmām, ka dēls dārziņā ies no apmēram trīs gadu vecuma. Plānojam, lai tā varētu atļauties,” tā Trevisa mamma Ingrīda Siņicina, bet Renāra mamma Sandra Capare sacīja: “No malas aukli neņemšu, jo nevēlos bērnu uzticēt svešam. Kur ir kvalificētas aukles? Tā taču ir profesija, lai nav vien atsēdēšana ar bērnu, bet strādāšana.”

Jāpaskaidro, ka arī darbam bērnudārzos pašlaik meklē aukles, kurām darbs būtu sirds aicinājums. Un aukles Cēsīs varēs iegūt profesionālo augstāko izglītību. Šādas mācības piedāvā Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskola, un izglītības jomas speciālisti atzīst, ka pēc izglītotām auklēm būs liels pieprasījums.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Žurkulēns Ruckis iedzīvojies Ruckas muižā

06:51
24.04.2025
14

Ruckas muižas klēts telpās izveidots leļļu teātris un aizvadītas divas izrādes leļļu iestudējumam “Ruckis – lauvas sirds”. “Domāju, būsim vienīgie, kas leļļu teātri piedāvā katru vasaras nedēļas nogali– vienu vai divas dienas,” atklāj Ruckas muižas saimnieks Renārs Sproģis. Pastāstot par ieceri izveidot leļļu teātri, viņš teic: “Muiža vienmēr bijusi ne tikai saimnieciskais centrs, bet arī […]

Vidzemes zemessargiem mainās komandieris

00:00
24.04.2025
23

Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes komandiera maiņas svinīgā ceremonijā pagājušajā nedēļā par brigādes komandieri tika iecelts pulkvedis Igors Harlapenkovs, amatā nomainot pulkvedi Kasparu Miezīti. Saņemot no Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandiera ģenerālmajora Kaspara Pudāna Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes karogu, pulkvedis I.Harla­penkovs uzsvēra, ka plāno strādāt Latvijas visaptverošas aizsardzības stiprināšanai. “Es ieguldīšu daudz darba sadarbībā gan ar pašvaldību […]

Pārgājienā atklāj citas Cēsis

05:37
23.04.2025
40

Cēsu Centrālā bibliotēka organizēja pirmo literāro pārgājienu “Ziedošais pavasaris”. “Tā kā Cēsis šogad ir Latvijas kultūras galvaspilsēta, gribam cēsniekiem un citiem interesentiem dot iespēju iepazīt pilsētu caur literatūras un grāmatniecības prizmu, kā arī uzzināt gan kaut ko jaunu, gan atgādināt par kultūras cilvēkiem, kuri te kādreiz dzīvojuši un strādājuši, kuri savos literārajos darbos rakstījuši par […]

“Straupes” produkcijas kvalitāti vērtē arī nozares ministrs

00:00
23.04.2025
32

Apmeklējot piensaimnieku kooperatīvo sabiedrību “Straupe”, zemkopības ministrs Armands Krauze atzinis: “Es šeit atbraucu, lai apstiprinātu, ka visi “Straupes” produkti ir pilnībā droši!” Zemkopības ministrs “Straupi” apmeklēja pagājušajā trešdienā, 16.aprīlī. A.Krauze iepazinās ar ražotni, novērtēja atbilstību pārtikas drošības standartiem, tika iepazīstināts ar uzņēmuma veiktajiem pārtikas drošības pasākumiem – ārpuskārtas ražotnes dezinfekciju, kā arī darbinieku papildu mācībām, […]

Pie Cēsu klīnikas sākta stāvlaukuma pārbūve

00:00
22.04.2025
78

Lai gan pie Cēsu klīnikas ir divi stāvlaukumi – bruģēts Viestura ielā un ar grants segumu Turaidas ielā-, nodrošinot vietas teju 100 automašīnām, arvien biežāk klientu plūsma ir tik liela, ka pietrūkst vietu, kur novietot auto. “Gadiem izjūtam pacientu sāpi par auto stāvvietu trūkumu, jo tiešām nav patīkami, ja atbrauc uz vizīti, bet stāvvietas pie […]

Tautas balss

Paši izvēlējās, tomēr…

07:08
24.04.2025
9
Seniore K. raksta:

“Traki, ka Krievija neuzņemas atbildību par saviem pilsoņiem, kas dzīvo citās valstīs. Protams, katrs jau pats izvēlas pilsonību, tomēr traki, ka Krievija saviem pensionāriem nepārskaita naudu. No kā lai vecie cilvēki dzīvo?! Aizvien vairāk redzam, ka Krievijas varai nerūp pat pašu pilsoņu liktenis,” pārdomās dalījās seniore K.

Kaimiņu suns izkašņā puķes

15:07
23.04.2025
19
Lasītāja raksta:

“Ko darīt, ja kaimiņa suns izposta puķu dobi? Vai tiešām jāiet žēloties policijai? Lielais suns ieskrēja manā dārzā, izrakņāja pavasara puķes. Dzīvnieks jau nav vainīgs, bet bāru gan to un dzinu prom. Bet ko darīt ar suņa saimniekiem? Laikam muļķīgi bārt, viņi taču paši saprot, ka nedrīkst laist sunim skriet bez pavadas,” bēdās dalījās lasītāja.

Šodien nevajag, bet rīt

06:07
23.04.2025
22
8
Cēsniece Māra raksta:

“Lasu, ka Cēsu novadā šomēnes paredzētas sešas nekustamo īpašumu izsoles – viena Liepas pagastā, viena Jaun­piebalgas pagastā, trīs Mārsnēnu pagastā un viena Līgatnē. Saprotu, ka paš­valdībai šie īpašumi ikdienas pakalpojumu sniegšanai nav vajadzīgi. Taču nedrīkst aizmirst, kā ne reizi vien bijis, ka vispirms pārdod, pēc tam no īpašnieka atpērk, jo izrādījies, ka tomēr vajadzīgs. Gribas […]

Vazā aiz deguna

15:10
16.04.2025
20
K. raksta:

“Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

Atkal deg pērnā zāle

15:09
16.04.2025
18
44
Lasītāja raksta:

“Atkal jau dedzina kūlu! Kā nav lietus, tā kāds pamanās pielaist uguni pērnajai zālei. Tas nav izturami. Vai tiešām nav iespējams ierobežot šos nejēgas? Sadeg dažādas dzīvas būtnes – kukainīši, vardes un citas. Un var izcelties liels ugunsgrēks. Daudz nevajag, lai vējš dzirksteles aiznestu uz tālāku vietu, piemēram, šķūni, māju,” sašutusi pastāstīja lasītāja, bet nevēlējās […]

Sludinājumi