Ceturtdiena, 24. aprīlis
Vārda dienas: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis, Ritums

Tautas tērpā ne tikai Dziesmu svētkos

Druva
23:00
25.07.2008
13
200807260225006713

”Nemaz negribētos, ka Dziesmu svētki beidzas,” saka tekstilmāksliniece Dagnija Kupče. Pirmdien viņa piedalījās pateicības sarīkojumā, kurā svētku rīkotāji bija saaicinājuši darba grupas. Dagnija strādāja tautas lietišķās mākslas izstādes ”Es vidū” iekārtošanā Dzelzceļa vēstures muzejā. Viņa kopā ar ”Vēverīšām” piedalījās arī gadatirgū Vērmanes dārzā un tautas tērpu konkursā, kur par nokomplektētiem 11 Piebalgas tautastērpiem un diviem arheoloģiskajiem ieguva īpašo balvu. Drīzumā iznāks disks un grāmata par tautas tērpu skati.

Iespaidu daudz, arī vērtējumu un secinājumu, gatavojoties nākamajiem Dziesmu svētkiem ”Vērmaņparka tirgu sākumā īpaši vērā neņēmām. Jāpiedalās ir, sēdēs un audīs. Bet tas izvērtās par tādu pieredzes skolu, var pat teikt – meistarklasi. Tautas tērpu grāmata bija līdzi, varēju rādīt un stāstīt. Daudzi ārzemnieki interesējās, svešatnes tautieši ne tikai skatījās, arī aptaustīja drēbi, pielaikoja saktiņas, vainadziņus, gribēja zināt, kā radīt tautas tērpu, cik ātri to var izdarīt, kā izvēlēties,” stāsta Dagnija un turpina: ”Ja 90.gadu sākumā tautieši gribēja mūs mācīt, no kādiem audumiem šūt tautastērpu, tagad viņi mācās no mums, vēlas autentisko. Sapratuši, kā attīstījusies tautas māksla, kā tās vērtības saglabātas. Viņi arī vairs negrib no balta, smalka Kanādas auduma šūt mēteļus. Ja Piebalgas krumpanais mētelis, tad lai tas ir austs, ne no uzvalka auduma. Daudzas kundzes sapirka linu zeķes, interesējās par brunčiem. Arī Krievijas latvietes, kam izgatavojām tērpus, ir lepnas par tiem. Tagad vēlas, lai vīriem arī ir tērpi.”

Pieredzējuši meistari var vien pateikt, kā pareizi nokomplektēt tautastērpu, bet izvēle jau paliek paša ziņā. Tā kāda kundze, kura ar lepnumu stāstījusi, ka viņai jau 72 gadi, neklausījusi klusam ieteikumam, ka viņai tomēr nevajadzētu likt galvā vainadziņu, bet aubi. ”Nē, es gribu vainadziņu Toronto Dziesmu svētkos,” uzstājusi tautiete.

Dziesmu svētku tautas tērpu skate ir lietišķās mākslas meistaru lielākais notikums, kam gatavojas vairākus gadus. Un stress kā jau pirms uzstāšanās.

”Tas bija ārprāts. 13 tautastērpos saģērbti cilvēki karstā zālē, katram vēl kaut ko vajag, vienam sakta pazudusi, otram zābaki neder. Jānis pienāk un saka: ”Nevaru nostāvēt, zābaks tā spiež!” Paskatos – katrs sava lieluma. Ar tādiem arī pa mēli nogāja,” atceras Dagnija un atklāj, ka tikai pēc skates, kārtojot tērpus, atklājusi – arī jaunieši pastalas sajaukuši, bet nesūdzējušies.

Dagnija skatē tērpus pieteica kategorijā – nokomplektētie, jo jostai, svārkiem, pastalām, brunčiem, lakatiem teju katram ir cits autors. ”Arheoloģiskajiem tērpiem riņķīšus vai blūzēm saktas neprotu izgatavot. Bet bija skatē dalībnieki, kuri nokomplektētos tērpus rādīja nominācijā – pašdarinātie tērpi. Tas nav gluži pareizi,” domās dalās audēja un turpina: ”Man nav īsti skaidrs par koru un deju kolektīvu tautas tērpiem. Kolektīvs piedalās skatē un dabū balvu. Arī Vidrižu deju kolektīvs. Bet tā tērpi lielākoties tapa ”Vēverīšās”. Tas nekur neparādās. Iznāk, ka tērpu radītājs ir deju kolektīvs, nevis audējas, šuvējas, adītājas, rotu meistari. Viņi ir tērpu valkātāji, viņi tos ir nopirkuši. Jācer, ka nākamajās skatēs kaut kas mainīsies.”

Dagnija Kupče pārliecinājusies, ka latvieši arī Jāņos, ģimenes svētkos, kāzās, arī izlaidumos labprāt uzvelk tautas tērpu. Valsts pārstāvji ārzemēs valsts svētkos pieņemšanās velk tautastērpu. Dagnija komplektējusi vairākus tērpus Latvijas pārstāvjiem Briselē.

Diemžēl ne visi prot valkāt tautas tērpu. Eksprezidente fotogrāfijās redzama ar cepurīti, kas uzlikta tā, ka redzama matu loka – tā neliek ne sievu cepuri, ne vainadziņu. Dažādi viedokļi izskanējuši par Valsts prezidenta tautas tērpu, kas manāmi bija ne pēc auguma darināts.

”Pirms atklāšanas koncerta man piezvanīja, ka no izstādes eksponātiem jāaizdod Ministru prezidentam Ivaram Godmanim piebaldzēna tērps. Mēģināju pārliecināt, ka tas viņam par mazu. Tomēr ar taksometru uz koncertu tika aizvests Latgaļu sievietes tērps no Ģūģeriem koncerta vadītājai. No rīta veda atkal uz izstādi. Estrādē Kristīne Zadovska izskatījās karaliski,” stāsta Dagnija un ar gandarījumu piebilst, ka vēlāk avīzē lasījusi labākās tautas tērpu speciālistes Marutas Grasmanes teikto, ka šos tērpus veidojis ļoti labs stilists. Dagnija atzīst, ka viņas nopelns ir precizitāte, bet to, kādam tērpam būt, izlemt palīdzēja arheoloģe Zigrīda Apala un vēsturniece Anna Zariņa.

”Tā dīvaini sanāk – gribam prezentēt Latviju, bet nav ko vilkt mugurā. Tāds pats haoss kā politikā, tāds attieksmē pret tautastērpu,” pikti saka Dagnija un piebilst, ka neizprot, kā var ienākt prātā, ka var iznomāt tautastērpu no izstādes ekspozīcijas. ”Ar tautas mākslas speciālistēm spriedām, ka laikus jāraksta projekts un jādarina tautas tērpi valdības vīriem, koncertu vadītājiem. Līdz nākamajiem svētkiem to var izdarīt,” saka Dagnija un uzsver, ka jau ir laiks koriem un deju kolektīviem sākt domāt par tautas tērpiem, lai pēdējā brīdī nebūtu jāsasteidz.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Žurkulēns Ruckis iedzīvojies Ruckas muižā

06:51
24.04.2025
13

Ruckas muižas klēts telpās izveidots leļļu teātris un aizvadītas divas izrādes leļļu iestudējumam “Ruckis – lauvas sirds”. “Domāju, būsim vienīgie, kas leļļu teātri piedāvā katru vasaras nedēļas nogali– vienu vai divas dienas,” atklāj Ruckas muižas saimnieks Renārs Sproģis. Pastāstot par ieceri izveidot leļļu teātri, viņš teic: “Muiža vienmēr bijusi ne tikai saimnieciskais centrs, bet arī […]

Vidzemes zemessargiem mainās komandieris

00:00
24.04.2025
22

Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes komandiera maiņas svinīgā ceremonijā pagājušajā nedēļā par brigādes komandieri tika iecelts pulkvedis Igors Harlapenkovs, amatā nomainot pulkvedi Kasparu Miezīti. Saņemot no Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandiera ģenerālmajora Kaspara Pudāna Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes karogu, pulkvedis I.Harla­penkovs uzsvēra, ka plāno strādāt Latvijas visaptverošas aizsardzības stiprināšanai. “Es ieguldīšu daudz darba sadarbībā gan ar pašvaldību […]

Pārgājienā atklāj citas Cēsis

05:37
23.04.2025
39

Cēsu Centrālā bibliotēka organizēja pirmo literāro pārgājienu “Ziedošais pavasaris”. “Tā kā Cēsis šogad ir Latvijas kultūras galvaspilsēta, gribam cēsniekiem un citiem interesentiem dot iespēju iepazīt pilsētu caur literatūras un grāmatniecības prizmu, kā arī uzzināt gan kaut ko jaunu, gan atgādināt par kultūras cilvēkiem, kuri te kādreiz dzīvojuši un strādājuši, kuri savos literārajos darbos rakstījuši par […]

“Straupes” produkcijas kvalitāti vērtē arī nozares ministrs

00:00
23.04.2025
32

Apmeklējot piensaimnieku kooperatīvo sabiedrību “Straupe”, zemkopības ministrs Armands Krauze atzinis: “Es šeit atbraucu, lai apstiprinātu, ka visi “Straupes” produkti ir pilnībā droši!” Zemkopības ministrs “Straupi” apmeklēja pagājušajā trešdienā, 16.aprīlī. A.Krauze iepazinās ar ražotni, novērtēja atbilstību pārtikas drošības standartiem, tika iepazīstināts ar uzņēmuma veiktajiem pārtikas drošības pasākumiem – ārpuskārtas ražotnes dezinfekciju, kā arī darbinieku papildu mācībām, […]

Pie Cēsu klīnikas sākta stāvlaukuma pārbūve

00:00
22.04.2025
77

Lai gan pie Cēsu klīnikas ir divi stāvlaukumi – bruģēts Viestura ielā un ar grants segumu Turaidas ielā-, nodrošinot vietas teju 100 automašīnām, arvien biežāk klientu plūsma ir tik liela, ka pietrūkst vietu, kur novietot auto. “Gadiem izjūtam pacientu sāpi par auto stāvvietu trūkumu, jo tiešām nav patīkami, ja atbrauc uz vizīti, bet stāvvietas pie […]

Tautas balss

Paši izvēlējās, tomēr…

07:08
24.04.2025
9
Seniore K. raksta:

“Traki, ka Krievija neuzņemas atbildību par saviem pilsoņiem, kas dzīvo citās valstīs. Protams, katrs jau pats izvēlas pilsonību, tomēr traki, ka Krievija saviem pensionāriem nepārskaita naudu. No kā lai vecie cilvēki dzīvo?! Aizvien vairāk redzam, ka Krievijas varai nerūp pat pašu pilsoņu liktenis,” pārdomās dalījās seniore K.

Kaimiņu suns izkašņā puķes

15:07
23.04.2025
19
Lasītāja raksta:

“Ko darīt, ja kaimiņa suns izposta puķu dobi? Vai tiešām jāiet žēloties policijai? Lielais suns ieskrēja manā dārzā, izrakņāja pavasara puķes. Dzīvnieks jau nav vainīgs, bet bāru gan to un dzinu prom. Bet ko darīt ar suņa saimniekiem? Laikam muļķīgi bārt, viņi taču paši saprot, ka nedrīkst laist sunim skriet bez pavadas,” bēdās dalījās lasītāja.

Šodien nevajag, bet rīt

06:07
23.04.2025
21
8
Cēsniece Māra raksta:

“Lasu, ka Cēsu novadā šomēnes paredzētas sešas nekustamo īpašumu izsoles – viena Liepas pagastā, viena Jaun­piebalgas pagastā, trīs Mārsnēnu pagastā un viena Līgatnē. Saprotu, ka paš­valdībai šie īpašumi ikdienas pakalpojumu sniegšanai nav vajadzīgi. Taču nedrīkst aizmirst, kā ne reizi vien bijis, ka vispirms pārdod, pēc tam no īpašnieka atpērk, jo izrādījies, ka tomēr vajadzīgs. Gribas […]

Vazā aiz deguna

15:10
16.04.2025
20
K. raksta:

“Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

Atkal deg pērnā zāle

15:09
16.04.2025
18
44
Lasītāja raksta:

“Atkal jau dedzina kūlu! Kā nav lietus, tā kāds pamanās pielaist uguni pērnajai zālei. Tas nav izturami. Vai tiešām nav iespējams ierobežot šos nejēgas? Sadeg dažādas dzīvas būtnes – kukainīši, vardes un citas. Un var izcelties liels ugunsgrēks. Daudz nevajag, lai vējš dzirksteles aiznestu uz tālāku vietu, piemēram, šķūni, māju,” sašutusi pastāstīja lasītāja, bet nevēlējās […]

Sludinājumi