Dažu gadu laikā Cēsīs izveidojies mēbeļu ražošanas uzņēmums “Viluzo”, kas ieņēmis stabilu vietu Latvijā. Vēl vairāk, uzņēmums specializējies liektu formu gatavošanā, un šajā nišā konkurentu nav visā Baltijā. Ražotāju pamanījuši arī ārzemēs, uzņēmuma mēbeles iecienītas Igaunijā, izpildīts liels pasūtījums Vācijā. Krīze kā dzinējspēks Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Jānis Butlers ir rīdzinieks, kurš jau sen gribējis pārcelties uz Cēsīm, un tagad jau vairākus gadus mīt te. Pēc izglītības mēbeļu projektētājs,kokgriezējs, stila mēbeļu izgatavotājs. Sācis mācīties arī arhitektūru, bet pienāca brīdis, kas mainīja viņa dzīvi. Banka kādā brīdī pārtraukusi studiju kredītu, liekot aizdevumu sākt atmaksāt, tādēļ vajadzējis meklēt darbu, lai varētu izdzīvot.
“Neredzēju citas iespējas, kā likt lietā zināšanas kokapstrādē un veidot savu uzņēmumu. Manuprāt, pasaulē ir labu, kvalitatīvu mēbeļu deficīts. Kopumā mēbeļu piedāvājums plašs, jautājums, cik tās interesantas un kvalitatīvas. Jo kvalitatīvas lietas ir ļoti dārgas, bet masveida produkcija lielākoties nav interesanta. Mums izdevies kvalitāti samērot ar cenu. Krīze ir kā dzinējspēks, jo jādomā, kā uztaisīt lētāk, nezaudējot kvalitāti,” stāsta J. Butlers.
Uzņēmums darbību sāka pirms trim gadiem. Nedaudz vairāk par gadu ražotne atradās Liepā, tad kļuva skaidrs,ka nepieciešamas plašākas telpas, un uzņēmums pārcēlās uz Cēsīm. Nu jau arī te kļuvis par šauru, tāpēc daļa ražotnes atkal būs Liepā, kur darbosies sagatavju cehs, bet Cēsīs notiks mēbeļu montāža.
Uzņēmums specializējas individuālo pasūtījumu izgatavošanā, top kāpnes,durvis, interjera un eksterjera elementi, bet liels īpatsvars ir mēbelēm. Tās top gan pēc individuāla pasūtījuma, gan ir kolekcijas, ko ražo sērijveidā.
“Sākumā koncentrējos uz individuālajiem pasūtījumiem, bet tagad skaidrs, ka svarīga sastāvdaļa ir sērijveida produkcija. Tas ļauj manevrēt, ja ir pasūtījumi, strādājam pie tiem, ja ne – ražojam masveida produkciju. Negribu zaudēt individuālo pasūtījumu nišu, jo tas ir interesanti, tā teikt, dvēselei. Bet skaidrs, ka nopelnīt var ar masveida produkciju,” atzīst J. Butlers. Vienkārša matemātika Svarīgākais jautājums vienmēr ir realizācija. Tā kā Latvijā pieprasījums minimāls, jāmeklē noieta tirgus ārzemēs. Jaunam ražotājam veidot eksportu nav viegli, bet nav arī neiespējami. Kā saka uzņēmējs, jābrauc un jāstāsta par sevi. Cik svarīga uzņēmumam ir mājas lapa internetā, apliecina Vācijas pasūtījums. “Viluzo” viņi atraduši, ieraugot internetā darbu paraugus. Vispirms bijis pasūtījums divu kāpņu izgatavošanai, tad sekoja īpašs pasūtījums – liektas durvis, lai iederētos apaļā telpā. Kad pasūtītāji pārliecinājās par produkcijas kvalitāti, sekoja pasūtījums – aprīkot ar mēbelēm divas viesnīcas.
“Pārsvarā mums ir roku darbs, bet dažas grūtākās procedūras, kas sadārdzinātu produktu, esam mehanizējuši, rezultātā cena ir konkurētspējīga,”stāsta J.Butlers, norādot,ka ārvalstu tirgos jāstrādā nemitīgi, piedaloties izstādēs. Plānots pavasarī piedalīties izstādē Igaunijā, arī Norvēģijā, Zviedrijā. “Galvenais, lai dalība izstādē nenes zaudējumus, viss pārējais ir pazīstamība,” saka uzņēmējs. “Kāds, iespējams, atcerēsies mūsu uzņēmumu, viņam būs saglabājušies bukleti, piezvanīs, painteresēsies. Nav teikts, ka tūlīt būs līgums, bet nekad jau nevar zināt, kas notiks rīt. Varbūt piezvanīs un izteiks sadarbības piedāvājumu. Dalība izstādē – tas ir ieguldījums nākotnē. Matemātika vienkārša – pārdodot mēbeles, kas aizvestas uz izstādi, esam šo pasākumu noslēguši bez zaudējumiem. Ja vēl gadās kaut daži klienti, tie jau ir ienākumi.” Vieglāk iemācīt darbgaldam J. Butlers pats ir mēbeļu autors, tā liekot lietā iegūto izglītību. Viņš norāda, ka svarīgi būt oriģinālam, neražot to, ko citi: “Šķirstu žurnālus, braucu uz izstādēm, sekoju pasaules tendencēm, bet skaidrs, ka neko nekopēšu, jo tas nav interesanti.Labāk piedāvāt oriģinālu produktu, un vienmēr būs kāds, kam to vajadzēs.” Uzņēmuma vadītājs reizē ir arī mēbeļu izstrādātājs, ekonomists, mārketinga speciālists un, kā pats saka: “Ja vajag, varu pārģērbties darba drēbēs un iet zāģēt”.
Kā jau daudzviet, arī viņam ir problēma atrast labus darbiniekus, jo J.Butlers uzskata,ka cilvēkiem lielākā problēma ir domāšanā:”Vari nebūt nezin cik labs meistars, bet ja galvā viss kārtībā, jebkuru problēmu vari atrisināt. Un otrādi, cilvēks var būt nezin cik labs galdnieks, bet ja viņš nedomās, rezultātā var sanākt dieva zīmes. Tāpēc jāpiekrīt teicienam, ka vieglāk iemācīt darbgaldam kaut ko darīt, jo tas ir paklausīgāks, nekā cilvēks. Skolu beidzot, galdnieks nav galdnieks, viņš par tādu kļūst pēc gadiem trim, ja pašam ir vēlme, protams. Pats pabeidzu Rīgas amatniecības vidusskolu, un varu teikt, jā, biju labs kokgriezējs, stila mēbeļu izgatavotājs, bet ne labs galdnieks, kas prot izgatavot vienkāršu galdu vai skapīti. Tas nāk tikai ar praksi.”
Uzņēmuma darbinieku skaits atkarīgs no pasūtījumiem. Ja nepieciešams lielāks apjoms, strādā līdz 15 cilvēkiem, bet ikdienā seši, septiņi. Kad atvērs sagatavju ražotni Liepā, tur būs vēl dažas darba vietas.
J. Butlers uzsver,ka uzņēmumam nav kredītu, tas ļauj brīvāk strādāt: “Var ņemt nelielus aizdevumus, kas paātrina kāda produkta izgatavošanu, bet tad rēķinu, kā varēšu viens pats tikt galā gadījumā, ja bizness nojuks. Jāsaprot, ka tādā brīdī neviens pie manis nestrādās, tāpēc ar visu būs jātiek galā pašam. Sākot biznesu, jāizvēlas, vai gribi nopelnīt 50 procentus vai 20. Bet ar tiem 20, pārdodot vairāk, rezultātā nopelnīt tikpat, varbūt pat vairāk.”
Runājot par naudas pelnīšanu, viņš norāda, ka svarīgi tajā nepazaudēt sevi: “Kad saproti, ka visu pasaules naudu nopelnīt negribi, ikdiena mainās. Līdz pieciem esmu darbā, tad pavadu laiku ar ģimeni, brīvdienās telefonu neceļu, bet bizness no tā nebūt necieš, viss tāpat rit savu gaitu. Ja ļauj klientiem ar sevi manipulēt, ka viņi var zvanīt brīvdienās, pats vainīgs.”
Uzņēmējs atzīst, ka vēl daudz iespēju attīstīties. Viņa mērķis panākt, lai skaistas, augstvērtīgas mēbeles var nopirkt arī vidusšķiras cilvēks: “Kaut kad nākotnē varbūt ražosim arī mājas, gribu, lai skaistu, kvalitatīvu māju var nopirkt cilvēks ar vidusmēra ienākumiem. Uz to jātiecas.” Jānis Gabrāns
Komentāri